Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2010, 23:12:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Rugaciunea

\"Cum trebuie sa ne rugam ?

Cativa frati l-au intrebat pe avva Macarie:

- Cum trebuie sa ne rugam?

Batranul le zice:

- Nu trebuie sa rostiti vorbe multe, ci intindeti mainile si spuneti: \"Doamne, miluieste-ma cum vrei si cum stii.\" Iar daca ai vreo ispita, spune: \"Doamne, ajuta-ma!\" El stie ce ne este de folos si se milostiveste de noi.\"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2010, 23:12:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Rugaciunea

\"Cum trebuie sa ne rugam ?

Cativa frati l-au intrebat pe avva Macarie:

- Cum trebuie sa ne rugam?

Batranul le zice:

- Nu trebuie sa rostiti vorbe multe, ci intindeti mainile si spuneti: \"Doamne, miluieste-ma cum vrei si cum stii.\" Iar daca ai vreo ispita, spune: \"Doamne, ajuta-ma!\" El stie ce ne este de folos si se milostiveste de noi.\"

Sa avem o stare de prezenta continua. Dumnezeu stie de ce avem noi nevoie, doar trebuie sa crezi, sa fii permanent in dialog cu El - si atunci nu mai au loc grijile, rautatile, neajunsurile.

Last edited by Rodica50; 13.12.2010 at 23:57:29.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2010, 00:49:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Asa simplu sa fie,ca in pilda aceasta ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2010, 01:07:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asa simplu sa fie,ca in pilda aceasta ?
Pilda subliniază faptul că trebuie să ne lăsăm conduși de Dumnezeu.
Adică, să nu spunem "te rog, Doamne, ajută-mă să câștig la Loto" ci "Doamne, nu mai am ce pune pe masă copiilor, ajută-mă și arată-mi Tu ce să fac !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2010, 09:55:35
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfanta Evanghelie dupa Matei 6:5-13

,,Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.

Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.

Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.

Deci voi așa să vă rugați: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău;Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi;Și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri;Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2010, 00:16:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pilda subliniază faptul că trebuie să ne lăsăm conduși de Dumnezeu.
Adică, să nu spunem "te rog, Doamne, ajută-mă să câștig la Loto" ci "Doamne, nu mai am ce pune pe masă copiilor, ajută-mă și arată-mi Tu ce să fac !"
Da ,dar nu se spune nimic despre rugaciunile citite.
Adica daca eu ma rog in suflet,in permanenta,e suficient?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2010, 00:41:45
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da ,dar nu se spune nimic despre rugaciunile citite.
Adica daca eu ma rog in suflet,in permanenta,e suficient?
Rugaciunile citite ajuta, mai ales cand nu avem deschiderea sufleteasca catre rugaciune.
Atunci cand avem asa o stare de uscaciune un acatist sau un psalm sunt de mare folos, caci la auzul sau la cititrea lor sufletul se trezeste, si se anima, prinde dor de Dumnezeu, vrea din nou sa iubeasca.

Evident ca cea mai minunata rugaciune e cea cu inima, neincetata, fara cuvinte. Dar pana sa ajungem la ea trebuie sa trecem de uscaciune, lene, nerabdare, de patimi, de stress, de necredinta, de indoiala, de mandrie. Si pentru asta avem ca ajutor cartile, slujbele, ca sa trecem peste aceste greutati, cu ajutorul altora, si astfel sa nu ne mai mandrim, si sa ajungem sa-l cunoastem pe Dumnezeu cu adevarat.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2010, 00:56:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Rugaciunile citite ajuta, mai ales cand nu avem deschiderea sufleteasca catre rugaciune.
Atunci cand avem asa o stare de uscaciune un acatist sau un psalm sunt de mare folos, caci la auzul sau la cititrea lor sufletul se trezeste, si se anima, prinde dor de Dumnezeu, vrea din nou sa iubeasca.

Evident ca cea mai minunata rugaciune e cea cu inima, neincetata, fara cuvinte. Dar pana sa ajungem la ea trebuie sa trecem de uscaciune, lene, nerabdare, de patimi, de stress, de necredinta, de indoiala, de mandrie. Si pentru asta avem ca ajutor cartile, slujbele, ca sa trecem peste aceste greutati, cu ajutorul altora, si astfel sa nu ne mai mandrim, si sa ajungem sa-l cunoastem pe Dumnezeu cu adevarat.
Incerc sa iti dau dreptate .(Oricum iti multumesc pt raspunsul tau) .Eu cu inima ma rog,dar probabil nu o fac suficient de bine si de limpede,de am nevoie si de rugaciunile citite.
Deci ca sa inteleg,scopul este rugaciunea din inima,asa ,simpla,cu cateva cuvinte,cum apare si in parabola cu acel avva. Dar mijlocul prin care putem atinge aceasta curatire a inimii ,si chiar simplitatea,este tot cu ajutorul cartilor,si al slujbelor,pentru a fi indrumati,cum indrumi un copil de mana.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2010, 01:32:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu prea am auzit de rugăciuni citite. Ce înțelegeți prin rugăciuni citite ? Acatistele ? Psalmii ? Păi, acelea nu sunt rugăciuni propriu-zise. Sunt foarte bune, dar sunt altceva. Când un creștin spune: "mă duc să mă rog", nu înțeleg că se duce să citească un acatist sau că se retrage să deschidă psaltirea.

Eu știu trei feluri de rugăciuni: spuse cu voce tare, spuse în gând și meditațiile. Mai sunt combinații între acestea (cum e, la noi, Rozariul Fecioarei Maria). De citit, mai citesc uneori, adică am o hârtie în față pe care am tipărit rugăciunea și mai arunc pe ea un ochi, până o deprind pe de rost.

Dacă rugăciunea trebuie să fie în formă fixă sau în formulare liberă ? Mă folosesc de amândoua. De obicei încep cu o mică tăcere în care caut să îmi adun gândurile. Apoi spun: "Primește, Doamne, rugăciunea mea (noastră)" și fac gestul Sf Cruci. Încep cu o rugăciune în formă fixă (Tatăl nostru, Născătoarea, Împărate Ceresc sau Doxologia mică, iar sâmbăta Actul de Căință), apoi continui în formă liberă și îi spun lui Dumnezeu (sau Sf Fecioare ori Sf Pantelimon) ce am de spus. Închei cu "Amin" și mai fac o dată semnul sfintei cruci. Apoi mă ridic în picioare.

La masă, folosesc un fragment scurt dintr-un psalm "Mânca-vor săracii...". Dacă la masă mai sunt și alții care poate că nu știu psalmul, folosesc "Tatăl nostru", pe asta îl știe toată lumea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2010, 01:55:37
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Iustin

Slujbele (sau rugaciunea impreuna, daca se si face asa cu adevarat) ajuta oamenii sa fie uniti, ca si cum ar fi o singura persoana. Sa uite de ura, de invidie, sa fie acolo unul pentru celalalt.
Cartile de rugaciune, si nu numai, ne pun in legatura cu cel ce a scris-o, caci orice om cand scrie lasa o bucatica din sufletul lui acolo. Iar in cartile de rugaciune lasa o particica din sentimentul ce l-a avut cand s-a intalnit cu Dumnezeu, in cateva cuvinte cuprinde tot ce a trait:

Uite rugaciunea lui Efrem Sirul:
Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.
Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin

In cateva cuvinte simple se cuprinde pe sine, pe Dumnezeu si pe tine. Sunteti toti 3 in acelsi gand, aceasi simtire. Daca nu ai starea, cuvintele o pot trezi, caci prin ele se transmite bucata de suflet.

Si mai ajuta la ceva, daca cautarea e sincera evident, sa nu iti vina in minte ca esti sfant si astfel sa se piarda tot ce ai construi. Vazand din rugaciunile altora la cata bunatate si iubire au ajuns si totusi nu s-au dat mari cu asta, ne ajuta si pe noi sa nu ne credem mari gongoi.

Pe multi probabil ii dezamagesc "cuviosii" si "cuvioasele" care vin in biserica si citesc din carti rugaciuni, dar cand iasa se uita asa de urat la tine de parca ai fi cel mai rau om.
Sau pe cati nu dispera slujbele lalaite, facute in scarba?

Dar aici sunt de vina oamenii, nu cartile, nu slujbele.
Daca un om simte ce simte rugandu-se singur lui Dumnezeu, in inima, gandeste-te daca 30-40 de oameni ar face lucrul acesta in timpul unei slujbe, cum ar fi? Daca toti i-ar canta din inima nu s-ar deschide cerurile, nu s-ar intampla minuni?

P.S: Iustin, multumesc de rabdare si de intelegere, putini mai fac efortul acesta. Dar eu zic ca merita :-*
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 13:13:33
Cum sa ne rugam? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 82 13.03.2013 02:45:47
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 18:06:33
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 17.11.2008 00:21:26