Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2007, 09:25:47
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Este la moda sa convietuiesti cu pers. respectiva inainte de casatorie cu ceva ani pt a vedea "daca te potrivesti". E posibil sa fie nevoie de mai multe incercari.

Stim ca relatiile sexuale inainte de casatorie sunt pacat, dar nu esti inteles cand afirmi asta. La acest subiect, unii te considera ciudat, altii te apreciaza, te stimeaza ... dar in final se orienteaza spre alte "orizonturi" mai accesibile... si ramai singur. Si uite asa trece timpul...
Ce parere aveti? ce-i de facut?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2007, 11:05:29
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

In opinia mea, fiecare alege. Daca tu consideri asta pacat, nu ar fi bine sa renunti la principiile tale pentru ca acesta ar fi doar inceputu. Insa eu personal nu am nimc cu cei care se muta impreuna inainte sa se casatoreasca. Nu am nimic nici cu cei care nu se casatoresc deoarece nu o hartie tine oamenii impreuna, ci iubirea. Evident ca mi se va raspunde ca iubirea trebuie binecuvantata de Dumnezeu.
In principiu sunt de acord cu locuitul impreuna inainte de casatorie, deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2007, 12:08:25
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
in credinta noastra iubirea e una de sacrificiu, adica iti dai viata pt cel iubit...ceea ce inseamna si a trai cu un bataus, alcoolic..a-ti da viata. Si Hristos "s-a casatorit" cu mine..bataus si alcoolic care l-am pironit pe cruce.
Intelegi?
Papa Ioan Paul al 2-lea zicea "Nu te dai jos de pe cruce..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2007, 12:09:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

am uitat sa zic..suferinta si moartea nu e importanta in sine ci pentru ca numai prin ea vine Invierea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2007, 13:33:21
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

O consider pacat pt ca asa ne invata Biserica. In spiritul asta am fost crescuta, apoi mai tarziu - liceu, facultaate, etc - pt. ca asa am ales eu sa continui.

Nu am judecat pe nimeni si nu judec pe nimeni, fiecare alege in viata cum considera ca este mai bine. Nu certificatul de casatorie te tine langa o persoana.
Sunt de acord ca persoana langa care doresti sa traiesti o viata trebuie analizata bine si asta se probeaza in timp si mai ales daca stai cu el in casa, dar dpdv religios asta nu se accepta. Si atunci ? Aici era nelamurirea ...

Este posibil mai multe incercari cu dif. persoane....


Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2007, 14:37:23
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Sunt de acord ca persoana langa care doresti sa traiesti o viata trebuie analizata bine si asta se probeaza in timp si mai ales daca stai cu el in casa, dar dpdv religios asta nu se accepta. Si atunci ? Aici era nelamurirea ...
Eu cred ca invataturile Bisericii au in centru VIATA. Familia este celula de baza a societatii. Am vazut cu totii la ce dezumanizare a societatii duce caderea in deradere a ideii clasice (si crestine de familie).

Poruncile lui Dumnezeu au si rolul de a ne face viata mai frumoasa, de a ne inlesni calea... In sensul asta, o problema cu relatiile fizice (nu neaparat la un nivel atat de intim ca sa presupuna actul sexual) este ca dau ILUZIA sentimentului intre cei doi. Adica, fiindca simt placere atunci cand se ating, partenerii cred ca se iubesc. Si urmarea... lipsa ADEVARULUI si casnicii nefericite, etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2007, 18:42:13
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
Biserica e de acord cu divortul,dar numai din trei mari motive:adulterul,fiindca deja nu mai exista iubire intre soti,apostazia,daca nu mai crede in Dumnezeu si o recunoaste,pericol de moarte,daca unul din ei atenteaza la viata celuilalt.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2007, 19:33:39
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

casatoria e doar un contract social...parerea mea.E necesara doar daca si-o doresc mirii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2007, 19:37:51
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de erzbet
deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
in credinta noastra iubirea e una de sacrificiu, adica iti dai viata pt cel iubit...ceea ce inseamna si a trai cu un bataus, alcoolic..a-ti da viata. Si Hristos "s-a casatorit" cu mine..bataus si alcoolic care l-am pironit pe cruce.
Intelegi?
Papa Ioan Paul al 2-lea zicea "Nu te dai jos de pe cruce..."
Daca as fi casatorita cu un om pe care l-as iubi, si el ar fi, cum am zis, alcoolic, bataus, poate as sta langa el. Eu. Daca as avea si un copil, ce drept am sa il sacrific si pe el? In plus casatoria nu inseamna sacrificiu, inseamna iubire, intelegere, ceva reciproc, cand nu mai este reciproc, trebuie sa inchei, pt binele amandurora. Decat sa ma gandesc ca toata viata mea e irosita si sa imi doresc altceva, mai bine trec mai departe
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2007, 00:07:20
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
In opinia mea, fiecare alege. Daca tu consideri asta pacat, nu ar fi bine sa renunti la principiile tale pentru ca acesta ar fi doar inceputu. Insa eu personal nu am nimc cu cei care se muta impreuna inainte sa se casatoreasca. Nu am nimic nici cu cei care nu se casatoresc deoarece nu o hartie tine oamenii impreuna, ci iubirea. Evident ca mi se va raspunde ca iubirea trebuie binecuvantata de Dumnezeu.
In principiu sunt de acord cu locuitul impreuna inainte de casatorie, deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
Aici nu e vorba de a considera sau a nu considera pacat concubinajul. Daca Biserica Ortodoxa il socoteste pacat, inseamna ca ESTE pacat. Crestinismul presupune un mod de viata, cu norme precise, cu reguli clare. Daca ti-l insusesti, esti cu adevarat crestin. Nu suntem chiar de capul nostru. Putem trai: sau ORTODOX, sau ALTFEL. Alegerea ne apartine.
Nici un crestin ortodox nu poate spune ca e de acord cu anumite pacate. Sa-si infiinteze propria secta atunci, si poate spune ce vrea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59