Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2010, 02:51:19
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Dar in Isaia cap 11 se zice:
Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara;
Wow, nu stiam de pasajul asta!!! Deci clar, si animalele vor avea parte de viata vesnica! Iupiii
Ce bine ca nu oamenii hotarasc ce si cine are dreptul sa traiasca
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2010, 21:51:51
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Daca veti citi comentariile Sfintilor Parinti veti vedea ca se refera la tipurile de oameni, nicidecum pasajul nu trebuie inteles literal. Aici este alegorie.

Mitropolitul Hierotheos Vlachos, in cartea "Sufletul dupa moarte", spune clar, citand din Sfintii Parinti, ca animalele au suflet biologic care dispare odata cu moartea trupului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2010, 22:59:16
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Daca veti citi comentariile Sfintilor Parinti veti vedea ca se refera la tipurile de oameni, nicidecum pasajul nu trebuie inteles literal. Aici este alegorie.

Mitropolitul Hierotheos Vlachos, in cartea "Sufletul dupa moarte", spune clar, citand din Sfintii Parinti, ca animalele au suflet biologic care dispare odata cu moartea trupului.
Nu vreau sa fiu Gica-Contra si sa nu accept nici un argument. Indruma-ma tu catre textele din Sf. Parinti.
Dar asta nu mi se pare alegorie:
Citat:
6. Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara; si vitelul si puiul de leu vor manca impreuna si un copil ii va paste.
7. Juninca se va duce la pascut impreuna cu ursoaica si puii lor vor salaslui la un loc, iar leul ca si boul va manca paie;
8. Pruncul de tata se va juca langa culcusul viperei si in vizuina sarpelui otravitor copilul abia intarcat isi va intinde mana.
9. Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant! Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!
<<Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!>> Ti se pare alegorie?
Si daca cauzala nu este o alegorie, cum ar fi propozitia regenta una? O sa-mi zici ca regenta este <<Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant!>>, dar ea este un rezumat si o intarire la ce e deasupra. Dupa ce a dat exemplele mai sus, ca sa nu continue si cu altele, s-a zis: si nici o alta nenorocire.

Trebuie avut grija cu alegoria asta, ca am auzit multe voci care vad alegorii peste tot. (Biblia: alegorie sau adevar istoric?)

Iar despre Mitropolitul Hierotheos Vlachos, sa ma ierte Dumnezeu, n-am auzit, nu stiu de ce zice el asta...

Last edited by bmadalin; 22.01.2010 at 23:03:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2010, 00:30:04
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Si totusi moartea a intrat in lume prin neascultarea si pacatul omului...altfel si animalele ar fi fost nemuritoare precum Adam si Eva.Si ceea ce a mai fost,cred ca va mai si fi...in sensul ca este posibil...probabil dupa judecata universala.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2010, 19:49:02
RS1Crestin RS1Crestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Mesaje: 1
Implicit Din Filocalia vol 1 din Sfantul Antonie cel Mare

"166. Stihul acesta l-am scris pentru cei mai simpli spre dreapta stiinta , pentru ca unii au avut indrasneala sa spuna cu necredinta ca ierburile si legumele ar fi insufletite. Le spun acestora : Ierburile au viata firii , suflet insa n'au. Iar omul se numeste animal rational pentruca are minte si este capabil de stiinta. Celelalte dobitoace pamantesti si din aer au glas in ele fiindca au duh si suflet. Si toate cele cari cresc si scad sunt vietuitoare, fiindca vietuiesc si cresc, dar pentru aceea nu au si suflet. Iar deosebirile vietuitoarelor sunt patru : Unele sunt nemuritoare si insufletite ca ingerii, altele au minte, suflet si duh, ca oamenii, altele au numai duh si suflet ca dobitoacele, iar altele numai viata ca ierburile. In ierburi dainuieste viata fara suflet, fara duh si fara minte. Iar toate celelalte fara viata nu pot sa fie. Si tot sufletul omenesc este intr'o miscare necontenita de la un loc la altul."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2010, 23:15:31
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Wow, nu stiam de pasajul asta!!! Deci clar, si animalele vor avea parte de viata vesnica! Iupiii
Ce bine ca nu oamenii hotarasc ce si cine are dreptul sa traiasca
ce bine ca mai exista si oameni care iubesc animalele ! eu cand ma rog ma rog pt toti cei pe care ii iubesc ,pentru toti oamenii amarati,pentru toate animalutzele fara casa si flamande ,si bineinteles pentru baietii nostri! Cred ca D-zeu cand ne vede cum aberam pe site-uri ,rade in sinea lui de noi ! cat de insensibili si mandri suntem ! adica de ce ar avea animalele suflet !? doar noi oamenii il meritam ! si ma gandesc cu groaza ca sunt atatia "oameni" pe care din fericire (pentru animalutze) nici animale nu ii putem numi !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2010, 00:01:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Dar in Isaia cap 11 se zice:


Si apoi:
Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara;
Bun, ca am avut de-a lungul vietii pisici care spre supararea mea au disparut fara urma, poate or fi pe lumea cealalta. Plus ca am omorat o serie de gaze la viata mea, acum nu, le dau pe geam afara, plus ca o data parca am calcat o broasca cu bicicleta, dar n-am vrut, pur si simplu n-am vazut-o la timp. Deci spui ca or sa fie toate pasnice pe lumea cealalta. Foarte bine, fiindca bunica mea spunea ca daca iti bati joc de un animal ai sa-l lingi pe lumea cealalta.

Cred ca citatele alea pe care le dai tu bmadalin se refera la cu totul altceva decat la raiul animalelor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2010, 17:03:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Smile

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Wow, nu stiam de pasajul asta!!! Deci clar, si animalele vor avea parte de viata vesnica! Iupiii
Ce bine ca nu oamenii hotarasc ce si cine are dreptul sa traiasca
Ce dragutza ai fost! :) Cu siguranta bunul Dumnezeu hotaraste,nu noi oamenii care avem o gandire limitata.
Eu ma ocup de mult timp de animale,ani de zile si pot spune ca am ajuns sa simt mult mai multe in privinta atat a oamenilor,cat si a intregii creatii care ne inconjoara in timp.
Nu e ceva ce sa pot explica,ci pur si simplu s-a intamplat.
Sunt sigura ca ele au suflet,nu am nici cel mai mic dubiu in aceasta privinta si cred ca el supravietuieste mortii ca si sufletele omenesti.
Pentru cei care cred ca poate exista un astfel de loc,dar si pentru cei care nu,dar iubesc animalele ...o legenda frumoasa despre un loc numit "Podul Curcubeului-Rainbow bridge":

Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2010, 12:51:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Inainte de caderea in pacat, nu era nicio lupta intre Adam si animale. El nu se ferea si nici nu se lupta cu ele. Acest lucru ne este descoperit si la cei care s-au unit cu Hristos. Sa ne aducem aminte ca Maria Magdalena este ingropata intr-un loc sapat de un leu, Parintele Pahomie din Muntele Athos (trecut la cele vesnice in 1967) aduna serpii din chilie si scorpionii cu mana si-i ducea afara. Se spune ca odata a gasit un sarpe mare si, fiindca avea o alta treaba, l-a pus la brau, sa-l scoata mai tarziu. Se mira cand vedea ca oamenii se tem de ei... si exemplele pot continua.

Insa, starea de dinainte de caderea in pacat nu era o stare finala, ci una spre desavarsire. Nu stiu daca in planul Sau, Dumnezeu a gandit ca animalele sa fie prezente si in starea desavarsita si nu doar spre cea care duce catre desavarsire. Sa nu fiu inteles gresit, nu sunt impotriva prezentei animalelor in lumea de dincolo, dar nu le vad rostul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2010, 16:55:58
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Daca face parte din iubire, si cum iubirea trece dincolo...

Doamne-ajuta!

Sa incercam sa vedem aceasta intrebare si din celalalt sens.

Este destul de jenant, dar trebuie sa recunoastem ca animalele, toate animalele recunosc chipul lui Hristos in oamenii care s-au unit cu Fiul inca din aceasta lume. Sunt nenumarate relatarile din viata sfintilor despre ascultarea deplina a animalelor fata de ei. Spun ca este stanjenitor sa remarcam asta pentru ca, fiinte care sunt mult sub nivelul nostru de intelegere, fac dovada unui atasament mult mai curat fata de Creator decat noi, oamenii. Deci o prima idee este ca animalele recunosc Dumnezeirea si, cel putin acolo unde o percep, fac ascultare de ea.

Multa vreme am incercat sa inteleg de ce Dumnezeu a lasat langa noi lumea animalelor salbatice, o continua varsare de sange. Care este rostul acestei revarsari de ferocitate intr-o viata ce vrea a armoniza totul in iubire? Apoi, am aflat ca animalele au cazut in aceasta lume odata cu Adam si Eva. Nu numai noi ne-am schimbat, ci si animalele. Deci, o a doua idee este ca am cazut impreuna si traversam aceasta vreme impreuna.

Cine a avut animale stie ca ele sunt oglinda perfecta a nostra. Transmiti rau catre animal, primesti rau inapoi. Transmiti bine, primesti dragoste si atasament pana la sacrificiu. Si aici sunt nenumarate exemple de oameni omorati de proprii cai, sau de oameni salvati de cainii lor, ca sa ma opresc doar la cele mai reprezentative. De unde as trage a treia concluzie si anume ca recunoastem binele si raul atat noi cat si animalele. Ba chiar si plantele. Ceea ce este firesc daca tinem cont de izvorul nostru de viata unic.

Acum, daca incercam sa construim un arc de intelegere dincolo de aceasta vreme, avand in vedere ca peste pragul mortii pacea si iubirea ne petrec, iar restul de balast pacatos intra in pamant odata cu trupul, atunci indraznesc sa am nadejde ca tot ceea ce a facut parte din iubirea si pacea noastra pe acest pamant va trece cu noi odata si in cealalta lume si cei care vor sta de-a dreapta Lui nu vor fi lipsiti de toate cele ce le-au hranit dragostea in aceasta viata. Mie tare greu sa-mi inchipui ca un astfel de sufletel de animal, care a intregit profilul de iubire al celor ce se vor mantui, ar putea fi decupat si aruncat, sau separat. Rostul lor aici si dincolo tine de randuieli care nu ne sunt accesibile deplin, dar eu nadajduiesc ca toti cei care se vor mantui sa se intoarca Acasa deplini in iubire si sa se reintalneasca acolo cu tot ceea ce a fost bun si frumos in viata de aici.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 10:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26