Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2012, 16:05:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli

Iată că, după ce organizația fundamentalist-anticreștină, vreau să spun secular-umanistă (ASUR) și alte câteva grupări cu intenții asemănătoare au încercat (a câta oară?) să discrediteze și să combată predarea Religiei în școlile publice, asociațiile creștine n-au rămas indiferente, ci au luat atitudine.
Scrisoarea deschisă din link-ul de mai jos, adresată Ministerului educației, este semnată de către asociațiile Provita, Ortodoxia Tinerilor și alte câteva:
http://www.provitabucuresti.ro/compo...anuale-religie

Dumnezeu să-i ajute pe toți aceștia în misiunea lor... și să-i ajutăm și noi, să le fim alături!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2012, 01:01:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Iată că, după ce organizația fundamentalist-anticreștină, vreau să spun secular-umanistă (ASUR) și alte câteva grupări cu intenții asemănătoare au încercat (a câta oară?) să discrediteze și să combată predarea Religiei în școlile publice, asociațiile creștine n-au rămas indiferente, ci au luat atitudine.
Scrisoarea deschisă din link-ul de mai jos, adresată Ministerului educației, este semnată de către asociațiile Provita, Ortodoxia Tinerilor și alte câteva:
http://www.provitabucuresti.ro/compo...anuale-religie

Dumnezeu să-i ajute pe toți aceștia în misiunea lor... și să-i ajutăm și noi, să le fim alături!
Draga Laura, ma alatur si eu sprijinului propus de tine, si totodata vreau sa semnalez o stare de fapt din scolile noastre.
Fiind in prezent profesor la 3 licee bucurestene, am avut ocazia, vrind-nevrind (pentru ca predau psihologia si exista momente cand psihologia si teologia se apropie foarte mult, prin natura obiectului de studiu), sa iau contact si cu unele aspecte care tin de predarea religiei in scoli.
Iata primele constatari:
- desi elevii studiaza religia la scoala de 10 ani, doar o mica parte (3-4 intr-o clasa cu 30 de elevi) merg la Biserica;
- unii au icoana Mantuitorului in clasa, iar majoritatea au icoana cu Preasfanta Nascatoare si Pruncul, insa le ignora sau vorbesc in raspar despre sfintele icoane;
- am pus intrebarea (in urma unei discutii pe care un elev a dus-o pana aici) de ce numim Crucea cu termenul de Sfanta. Credeam ca e o intrebare preas impla si m-am cam rusinat cand am intrebat, mai ales ca m-am temut sa nu para o intrebare tendentioasa, mai degraba... Am aflat insa, cu uimire, ca elevii din clasa a X-a nu pot raspunde la aceasta intrebare (dupa 10 ani de studiu al religiei!), in schimb am aflat ca dau raspunsuri cu totul nepotrivite, pe care aleg sa nu le reproduc...;
- profesorii de religie nu sunt iubiti, pe motivul ca sunt reci si punitivi;
- cand s-a intamplat sa fac vreo minima referire la Scriptura, majoritatea s-au mirat ca fac aceasta iar unii au zambit neincrezator, ca sa nu spun mai mult...
- exclus ca ei sa faca vreo conexiune intre psihologie si teologie; nici macar una negativa ori nepotrivita; pur si simplu copiii nu pot sa sesizeze natura comuna a obiectului celor doua discipline (persoana, duhul, sufletul); cugetarea lor este STRICT OBIECTUALA, MATERIALISTA.

In concluzie, sa imi ierti pesimismul, dar asa cum vad ca stau lucrurile dupa 10 ani de predare a religiei in scoli, chiar daca asociatia aceea rauvoitoare isi atinge scopul (sa nu fie!), cred ca pur si simplu nu pierde nimeni nimic. Intrucat nu s-a castigat mai nimic, se pare...
De ce oare? Nu stiu. Eu doar am constatat, cu amaraciune, ca asa stau lucrurile.
Iarta-ma pentru vestea proasta, te rog!

Last edited by ioan cezar; 13.10.2012 at 01:07:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2012, 12:38:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ioan cezar - am unele nedumeriri la ceea ce scrii:

1. Mai intai ceva de natura oarecum personala - tu ai si cabinet si mai si predai la atatea scoli? Ai timp?
Te intreb pentru ca aici este bataie pe psihoterapeuti (de oricare ar fi ei) si nu sunt locuri. Terapeutii au programul plin.
Am inteles (dar nu stiu sigur) ca totusi si in tara a crescut acum cererea de terapie.

2. Cine preda religia in scoli? Preoti, calugari, fete care au studiat teologie, sau poate preda orice alt fel de profesor? Incerc sa inteleg de ce sunt reci, punitivi si copiii nu raman cu nimic.
Si cum este: se dau lucrari, note la religie? Intra la media generala?

3. Cred ca este vorba si de educatia de acasa. Nu putem da vina numai pe scoala.

4. Nici eu nu vad o legatura directa intre psihologie si religie. Mi se pare si mie greu sa priceapa niste copii acest lucru. Eu vad psihologia legata de om, iar religia de Dumnezeu. Iar aici pe forum mi se sparge capul ca omul nu este important si trebuie lasat de o parte si conteaza numai Dumnezeu.
Si nu am inteles inca daca la teologie se studiaza si putina psihologie (mai ales duhovnicii ar avea nevoie), si invers (la psihologie putina teologie).
Teoretic le vad si eu imbinate, dar practic nu prea merge.
Uite ca si tu ai probleme in ale imbina (la clasa), si profesorii de religie au probleme (nu predau bine, nu atrag scolarii si sunt considerati reci, punitivi).

Tu cum ajungi la clasa de la psihologie, la religie? Inseamna ca nu le vorbesti din punct de vedere medical, stiintific?

5. Ai incercat sa stai de vorba cu profesori de religie din scoli ca sa intelegi unde este problema? Ar fi util si pentru tine si pentru ei.

In incheiere, referitor la subiectul firului, eu cred ca trebuie planuit intr-o comisie de pedagogi, psihologi si teologi cum sa se predea religia in scoli si cum sa fie manualele. Nu este asa simplu. Sunt multe probleme.

Iarasi si mereu - venim cu petitia, dar unde sunt solutiile, unde este planul?

Iata unele aspecte care imi vin in minte:
- cine sa predea religia si in ce mod
- manuale, sau alte materiale
- practica in biserica
- legatura cu familia scolarului: ce confesiune/credinta, practicat sau nu
- ce se intampla cu scolarii de alte confesiuni/religii (primesc si ei orele lor, sau fac etica, sau sunt luati la ortodoxie)
- note, lucrari scrise, ascultat, adunat la media generala?
- scolarii care au greutati in percepere, intelegere cum sunt ajutati?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.10.2012 at 12:42:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2012, 13:29:04
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand faceam religie la scoala, copii Martorilor lui Yehova stateau pe hol deoarece ora de religie nu era nici prima si nici ultima. Preotul nu ii obliga sa stea afara! I-ar fi primit la ore... insa era o problema: acei copii erau invatati in religia lor sa nu se implice in activitatile religioase ale altor culte... asa ca ei trebuiau sa stea afara (nici macar nu li sa oferit o sala libera). Acei copii aveau de ales intre a fi indoctrinati la ortodocsi si a sta pe hol. Partea urata (pe atunci ma amuza dar acum mi se pare urata) era ca proful de limba romana ii ironiza urat de tot pe martori desi nu preda religia.

De asemenea la o ora de religie preotul ne avertiza sa nu-i primim in casa pe sectanti (instigare evidenta la separatism religios). Asta se intampla intr-o scoala publica.


Cei de la ASUR ataca amestecul religiei in educatie si politica nu fiindca ar avea ceva impotriva religiei (sunt sigur ca ei studiaza religia mai mult decat majoritatea oamenilor acestei tari, chiar daca o fac strict din punct de vedere sociologic sau istoric). Cei de la ASUR, si in general oamenii secularizati (ma includ si eu aici desi merg destul de des la biserica) le este frica deoarece se tem de teocratie, de sfarsitul libertatilor civile si de o intoarcere in evul mediu. Nu au incredere in religie. Nu vor ca religia sa castige prea multa putere politica.

Mie mi se pare aceasta predare a religiei in scoli e partizan-cultica. Acolo unde sunt 1-2 copii de sectanti este mai usor ca ortodocsii sa-i atraga in ortodoxie iar treaba asta supara pe membrii celorlalte culte. Uneori mai apar tensiuni.... de exemplu: atunci cand parinti atei se opun predarii religiei dar copilul vrea sa participe (in cazul asta scoala nu stie ce sa faca deoarece parintele hotaraste, conform legii, in dreptul copilului).

Imi cer scuze fiindca intervin intr-o astfel de discutie.

Last edited by UNNOOM; 13.10.2012 at 13:33:06.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2012, 13:36:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești iertat dar nu mai interveni.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2012, 13:36:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
- desi elevii studiaza religia la scoala de 10 ani, doar o mica parte (3-4 intr-o clasa cu 30 de elevi) merg la Biserica;
Dar oare crestinismul nu a aparut din samanta pusa de apostoli intr-un mediu ostil si nepregatit? Acesti 3-4 copii care azi merg la biserica vor fi maine 6-8, iar poimaine, cu voia Domnului, va merge toata scoala la biserica! Pana la urma este si acesta un succes avand in vedere calitatea profesorilor de religie (si nu ma refer numai la cei ortodocsi) si a mediului in care traim. Valorile sunt inversate, bunul devine rau si viceversa; e la fel de greu sa fii profesor de religie (sau poate mai greu) asa cum e greu sa fii parinte;
Insa, chiar daca nu vom mai apuca noi zilele in care toata clasa va merge la biserica, daca exista sansa ca datorita orei de religie macar 2-3 copii sa-L cunoasca pe Domnul nostru atunci eu cred ca trebuie sa luptam sa se predea religia in scoala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2012, 13:54:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dar oare crestinismul nu a aparut din samanta pusa de apostoli intr-un mediu ostil si nepregatit? Acesti 3-4 copii care azi merg la biserica vor fi maine 6-8, iar poimaine, cu voia Domnului, va merge toata scoala la biserica! Pana la urma este si acesta un succes avand in vedere calitatea profesorilor de religie (si nu ma refer numai la cei ortodocsi) si a mediului in care traim. Valorile sunt inversate, bunul devine rau si viceversa; e la fel de greu sa fii profesor de religie (sau poate mai greu) asa cum e greu sa fii parinte;
Insa, chiar daca nu vom mai apuca noi zilele in care toata clasa va merge la biserica, daca exista sansa ca datorita orei de religie macar 2-3 copii sa-L cunoasca pe Domnul nostru atunci eu cred ca trebuie sa luptam sa se predea religia in scoala.
Sunt de acord, sora draga.
Mi-a dat doar, de gandit, impactul si puterea formativa a celor 10 ani de studiu...
Rezultatul practic mi-a parut extrem de slab.
Dar poate nu pricep eu bine si, in orice caz, e mai bine sa punem problema asa cum ai propus decat sa cadem in pesimism cum parca am cam inceput sa patesc eu...
Multumesc pentru infuzia de speranta! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2012, 14:07:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cand faceam religie la scoala, copii Martorilor lui Yehova stateau pe hol deoarece ora de religie nu era nici prima si nici ultima. Preotul nu ii obliga sa stea afara! I-ar fi primit la ore... insa era o problema: acei copii erau invatati in religia lor sa nu se implice in activitatile religioase ale altor culte... asa ca ei trebuiau sa stea afara (nici macar nu li sa oferit o sala libera). Acei copii aveau de ales intre a fi indoctrinati la ortodocsi si a sta pe hol. Partea urata (pe atunci ma amuza dar acum mi se pare urata) era ca proful de limba romana ii ironiza urat de tot pe martori desi nu preda religia.

De asemenea la o ora de religie preotul ne avertiza sa nu-i primim in casa pe sectanti (instigare evidenta la separatism religios). Asta se intampla intr-o scoala publica.


Cei de la ASUR ataca amestecul religiei in educatie si politica nu fiindca ar avea ceva impotriva religiei (sunt sigur ca ei studiaza religia mai mult decat majoritatea oamenilor acestei tari, chiar daca o fac strict din punct de vedere sociologic sau istoric). Cei de la ASUR, si in general oamenii secularizati (ma includ si eu aici desi merg destul de des la biserica) le este frica deoarece se tem de teocratie, de sfarsitul libertatilor civile si de o intoarcere in evul mediu. Nu au incredere in religie. Nu vor ca religia sa castige prea multa putere politica.

Mie mi se pare aceasta predare a religiei in scoli e partizan-cultica. Acolo unde sunt 1-2 copii de sectanti este mai usor ca ortodocsii sa-i atraga in ortodoxie iar treaba asta supara pe membrii celorlalte culte. Uneori mai apar tensiuni.... de exemplu: atunci cand parinti atei se opun predarii religiei dar copilul vrea sa participe (in cazul asta scoala nu stie ce sa faca deoarece parintele hotaraste, conform legii, in dreptul copilului).

Imi cer scuze fiindca intervin intr-o astfel de discutie.
Mda... Neplacuta situatia descrisa. Cine mai iubeste azi copiii?
Ce sa spun decat ca intotdeauna copiii au fost principala distractie a criminalilor ascunsi din om. Abuzurile toate se fac de fapt asupra copilului. Asupra copilului din orice om.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2012, 20:22:03
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
.....Iata primele constatari:
- desi elevii studiaza religia la scoala de 10 ani, doar o mica parte (3-4 intr-o clasa cu 30 de elevi) merg la Biserica;
- unii au icoana Mantuitorului in clasa, iar majoritatea au icoana cu Preasfanta Nascatoare si Pruncul, insa le ignora sau vorbesc in raspar despre sfintele icoane;
- am pus intrebarea (in urma unei discutii pe care un elev a dus-o pana aici) de ce numim Crucea cu termenul de Sfanta. Credeam ca e o intrebare preas impla si m-am cam rusinat cand am intrebat, mai ales ca m-am temut sa nu para o intrebare tendentioasa, mai degraba... Am aflat insa, cu uimire, ca elevii din clasa a X-a nu pot raspunde la aceasta intrebare (dupa 10 ani de studiu al religiei!), in schimb am aflat ca dau raspunsuri cu totul nepotrivite, pe care aleg sa nu le reproduc...;
- profesorii de religie nu sunt iubiti, pe motivul ca sunt reci si punitivi;
- cand s-a intamplat sa fac vreo minima referire la Scriptura, majoritatea s-au mirat ca fac aceasta iar unii au zambit neincrezator, ca sa nu spun mai mult...
- exclus ca ei sa faca vreo conexiune intre psihologie si teologie; nici macar una negativa ori nepotrivita; pur si simplu copiii nu pot sa sesizeze natura comuna a obiectului celor doua discipline (persoana, duhul, sufletul); cugetarea lor este STRICT OBIECTUALA, MATERIALISTA.

In concluzie, sa imi ierti pesimismul, dar asa cum vad ca stau lucrurile dupa 10 ani de predare a religiei in scoli, chiar daca asociatia aceea rauvoitoare isi atinge scopul (sa nu fie!), cred ca pur si simplu nu pierde nimeni nimic. Intrucat nu s-a castigat mai nimic, se pare...
De ce oare? Nu stiu. Eu doar am constatat, cu amaraciune, ca asa stau lucrurile.
Iarta-ma pentru vestea proasta, te rog!
Nu cred ca trebuie sa fiti atat de pesimisit. Niciodata nu au fost multi oameni atrasi de Dumnezeu si dogmatica. Este bine ca si acei 3-4 elevi se duc la Biserica. Daca ar fi sa luam 30 de adulti , nu cred ca mai multi de 5 merg la biserica (si aici nu ma refer la odata in an) - deci in educatia religioasa cea mai mare influenta o au parintii si nu profesorii : daca mama/tata nu merge la biserica , eu de ce sa ma duc ?
Pe de alta parte , multi elevi ,in special cei din clasele 9-12, considera scoala ca fiind o pierdere de timp - iar pentru ei religie=geografie=matematica= fizica = romana = plictiseala. Iar singurele materii importante sunt cele in care se afla in prag de corigenta si cele din care se da bac-ul (si asta doar in clasa XII).
In plus ,consider ca este imposibil ca intr-o clasa de 30 sa nu existe macar jumatate de clasa inclinati spre religie... insa lucrul care face sa diminueze acest numar este rusinea si batjocura celorlalti. Varsta adolescentei este o varsta cand hormonii tropaie in corp si apar deviatii in comportament. In special baietii simt nevoia de a fii cool si superiori peste ceilalti - iar ca sa fie superiori ei incep sa ia in ras pe oricine care este o "tinta usoara". Si in felul acesta , multi prefera sa nu isi arate adevarata față doar pentru simplul fapt de a nu fi ironizati. Grav este ca o parte din "cei slabi" leapada pentru totdeauna latura lor spirituala.
Presupun ca dvs. in calitate de profesor de liceu ati observat ca daca un elev spune ca merge la biserica - toti ceilalti colegi vor arunca o ploaie de ironii asupra lui.
Asadar (d.p.v. al meu) nu este anormal numarul mic de elevi interesati de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2012, 02:22:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cine preda religia in scoli? Preoti, calugari, fete care au studiat teologie, sau poate preda orice alt fel de profesor? Incerc sa inteleg de ce sunt reci, punitivi si copiii nu raman cu nimic.
Si cum este: se dau lucrari, note la religie? Intra la media generala?
Religia este predata de absolventi ai facultatii de Teologie. Uneori profesorii sunt preoti, alteori sunt laici, absolventi ai sectiilor de Didactica de la Teologie.
Pentru ocuparea postului de profesor de religie se da examen, ca la orice disciplina (vara e examenul, numit "de titularizare" pe catedra sau post).
Pentru acceptarea dosarului, prima cerinta este sa fii absolvent de Teologie, apoi sa ai modulul psihopedagogic pentru a fi capabil sa lucrezi in colectivele de elevi, sa poti desfasura o activitate didactica.

Obiectivele activitatii didactice sunt stabilite prin programa, document orientativ si reglator emis de Ministerul Educatiei pentru unificarea finalitatilor actului educational. Altminteri nici nu s-ar mai putea da examene la facultate... Pregatirea trebuie sa fie pe aceeasi tematica, sa se dezvolte aceleasi competente (cunostinte si abilitati) la elevi. Desigur ca apare multa variatie individuala, tinind de nenumarati factori.
Iar profesorii au o anumita libertate de realizare a orei, intre anumite limite, totul fiind centrat pe atingerea obiectivelor stipulate de programe si alte documente orientative.

Se dau, fireste, lucrari de evaluare a cunostintelor precum si cu caracter formativ. Notele se trec in catalog, fireste, ca la orice alta disciplina scolara.
Orele decurg la fel ca la celelalte materii, dupa aceleasi repere pedagogice, dupa aceleasi exigente metodice.
Profesorul de religie este la fel ca oricare altul, exceptind specificul continutului informational si valoric, specific disciplinei Religie. Iar continutul este unul crestin-ortodox, pentru invatamantul de masa.

De ce spun elevii ca profesorii sunt reci si punitivi? Nu stiu, nu prea vreau sa comentez.
Presupun insa ca elevii nu mint. De fapt, daca profesorii erau calzi si ii apropiau pe elevi, rezultatele practice cred ca ar fi fost altele... Elevii indragostiti de materia predata si de disciplina respectiva, vin la ore de placere si invata usor, din mers, fara chin si fara frica. Insa nu vreau sa judec pe acei profesori, intrucat sunt constient ca disciplina predata de ei e cu totul aparte si solicita insusiri cu totul speciale de la profesor. Iar copiii provin din familii uneori evident ostile religiei... Multi se si retrag de la ora de religie, in invatamantul primar fiind si o disciplina cu caracter optional, iar nu obligatorie.

Iar intamplarea ca am aflat ceva, pur accidental (ca scuza a elevilor la nedumerirea mea ca nu puteau oferi un raspuns privind sfintenia Crucii) doar despre 3 profesori, nu cred ca o putem considera semnificativa statistic. Presupun ca in scoli sunt multi profesori de religie cu totul deosebiti, valorosi si iubiti de elevi.
Am spus doar cazul particular din institutiile unde predau. E drept ca sunt 3 licee importante, unul de fitze (adica e presiune mare asupra profesorilor, ni se cere o prestatie impecabila, deh!), altul de nivel european (cel putin asa e considerat de organismele de evaluare) iar altul cu totul special fiind un celebru liceu de muzica.

Poate am avut eu asteptari prea mari... In fine...

Last edited by ioan cezar; 14.10.2012 at 22:58:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisa adresata de Pavel Corut domnului Daniel Ciubotea, seful bisericii IonelS Despre Biserica Ortodoxa in general 77 11.01.2014 12:27:56
Scrisoare deschisă către Președinție și Primul-Ministru alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 37 11.04.2012 08:07:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Scrisoare Deschisa C.tin Resurse ortodoxe on-line 2 23.11.2008 19:10:54