Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2013, 00:10:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Pacatele straine

O categorie speciala de pacate, individualizata de catehisme si subiect frecvent de refectie a teologiei morale catolice o reprezinta pacatele straine. Acestea sunt 6 la numar:

a sfătui pe altul la păcat;
a porunci altuia să păcătuiască;
a consimți la păcatele altuia;
a lăuda păcatele altuia;
a ajuta pe altul la păcat;
a apăra păcatele altuia.

Aceasta categorie ridica probleme morale deosebite in practica vietii crestine. De exemplu, unde se termina "cooperarea materiala la pacatul altuia" si unde incepe "cooperarea formala la pacatul altuia" ?

Uneori cazurile sunt clare. De exemplu, daca stim despre un coleg ca este betiv si seful ne ia deoparte sa ne intrebe daca avem vreun coleg betiv, stim ce avem de facut. Dar, alteori, cazurile sunt "pe muche de cutit" si poate ca fiecare dintre noi stim ori chiar am fost pusi in situatia unei alegeri de acest fel. Asupra unor asemenea lucruri va invit sa discutam.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2013, 00:33:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O categorie speciala de pacate, individualizata de catehisme si subiect frecvent de refectie a teologiei morale catolice o reprezinta pacatele straine. Acestea sunt 6 la numar:

a sfătui pe altul la păcat;
a porunci altuia să păcătuiască;
a consimți la păcatele altuia;
a lăuda păcatele altuia;
a ajuta pe altul la păcat;
a apăra păcatele altuia.

Aceasta categorie ridica probleme morale deosebite in practica vietii crestine. De exemplu, unde se termina "cooperarea materiala la pacatul altuia" si unde incepe "cooperarea formala la pacatul altuia" ?

Uneori cazurile sunt clare. De exemplu, daca stim despre un coleg ca este betiv si seful ne ia deoparte sa ne intrebe daca avem vreun coleg betiv, stim ce avem de facut. Dar, alteori, cazurile sunt "pe muche de cutit" si poate ca fiecare dintre noi stim ori chiar am fost pusi in situatia unei alegeri de acest fel. Asupra unor asemenea lucruri va invit sa discutam.
Cred ca fiecare dintre noi se face vinovat de "consimtirea la pacat". Asta fiindca viata in societate este un compromis fara de care aproape ca nu poti trai.
Uneori nu putem face lucrurile fara ajutorul altora, si atunci apelam la "oameni cu ziua". Cam peste tot in tara probabil, este incetatenit obiceiul ca cel cu care te intelegi sa-ti munceasca, sa-i dai pe langa bani, bautura si... tigari. Cu bautura cumpatata nu am nimic impotriva, dar cu tigarile am cautat intotdeauna sa nu fiu de acord. Cu toate astea, n-am scapat. A trebuit sa merg in prima zi sa-i cumpar tigari, spunandu-i ca nu sunt de acord cu aceasta conditie, si ca altadata nu o mai fac. Cu toate astea, si in urmatoarea zi, daca nu m-as fi dus sa-i aduc tigari, m-ar fi lasat acolo fara nici o problema... Ca o consolare, imi spunea ca la fel a patit si cand a lucrat pentru preot, si cand acesta a trebuit sa mearga in alta localitate sa-i cumpere tigari, unde nu-l cunostea nimeni...
Si astfel de compromisuri sunt la ordinea zilei, inclusiv simplu gest de a servi cu "un foc" pe cel care-ti cere, desi tu nu fumezi...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2013, 00:48:41
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si astfel de compromisuri sunt la ordinea zilei, inclusiv simplu gest de a servi cu "un foc" pe cel care-ti cere, desi tu nu fumezi...
Păi, dacă nu fumezi, de ce umbli cu foc la tine ?

Pe mine mă enervează situația în care, dacă nu am foc, cer unuia iar el se eschivează cu replica: "nu fumez". Păi nu te-am întrebat dacă fumezi, te-am întrebat dacă ai foc.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2013, 00:48:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A nu atenționa pe aproapele tău în privința unui păcat pe care îl comite poate fi din aceeași categorie, a păcatelor străine.

Iezechiel 3

17. "Fiul omului! Iată, te-am pus străjer casei lui Israel; vei asculta deci cuvântul ce-Mi va ieși din gură și-l vei vesti ca din partea Mea.
18. De voi zice celui rău: Vei muri! și tu nu-l vei înștiința, nici nu-i vei grăi, pentru a abate pe cel rău de la calea lui cea rea, ca să trăiască, cel rău va pieri în nelegiuirea sa și Eu voi cere sângele lui din mâna ta.
19. Iar dacă tu vei înștiința pe cel rău și el nu se va întoarce de la răutatea lui și de la calea sa cea rea, acela va pieri de păcatul său, iar tu îți vei mântui sufletul tău.
20. De asemenea, când cel drept se va abate de la dreptatea sa și va săvârși răul când voi pune înaintea lui o cursă și va muri, dacă tu nu l-ai înștiințat, acela va muri pentru păcatul său, iar faptele lui de dreptate, pe care le-a făcut el, nu i se vor pomeni, și Eu voi cere sângele lui din mâinile tale.
21. Iar dacă tu vei înștiința pe cel drept să nu păcătuiască și el nu va păcătui, atunci va fi și el viu, pentru că a fost înștiințat și îți vei mântui și tu sufletul tău".

De obicei, creștinii înțeleg defectuos sensul poruncii "nu judecați" și ignoră păcatele celor din Biserică de exemplu, pe motiv că "bîrna din propriul ochi e mai mare ca paiul din ochiul celuilalt". Nu judecați înseamnă nu condamnați, nicidecum nu criticați sau nu atrageți atenția.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2013, 14:06:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Păi, dacă nu fumezi, de ce umbli cu foc la tine ?
Mda! Iata o intrebare care starneste multe alte... intrebari!...

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe mine mă enervează situația în care, dacă nu am foc, cer unuia iar el se eschivează cu replica: "nu fumez". Păi nu te-am întrebat dacă fumezi, te-am întrebat dacă ai foc.....
Pe mine... "ma enerveaza" cel care fumeaza si NU are "foc", cerand de la oricine altcineva, imaginandu-i in mintea lui, fumatori. Daca un nefumator, are un chibrit in buzunar din motive binecuvantate de Dumnezeu, lui nu-i va face nici o placere sa-ti dea tie "foc", dar nici sa minta nu-i da ghes inima! In plus, e mult prea vizibila situatia in care omul intreaba de "foc" avand tigara neaprinsa in mana. Oare de ce intreaba? Sa-si aprinda lumanarea? Daca-i raspund "Nu fumez" mi se pare destul de corect; nefumand, nu-i obligatoriu sa am foc, iar daca am, nu agreez sa-ti dau tie "foc" la tigara!
Eu m-am referit la situatia in care esti in fata unei persoane de care-ti pasa si pe care nu-l poti refuza, stiind ca tu ai acel "foc", de care are el nevoie. Ce faci? Ii spui "Imi pare rau, nu pot; ia-ti singur daca-ti trebuie"? E greu...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2013, 14:48:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul

Pe mine... "ma enerveaza" cel care fumeaza si NU are "foc", cerand de la oricine altcineva, imaginandu-i in mintea lui, fumatori.


Daca un nefumator, are un chibrit in buzunar din motive binecuvantate de Dumnezeu, lui nu-i va face nici o placere sa-ti dea tie "foc", dar nici sa minta nu-i da ghes inima! In plus, e mult prea vizibila situatia in care omul intreaba de "foc" avand tigara neaprinsa in mana. Oare de ce intreaba? Sa-si aprinda lumanarea? Daca-i raspund "Nu fumez" mi se pare destul de corect; nefumand, nu-i obligatoriu sa am foc, iar daca am, nu agreez sa-ti dau tie "foc" la tigara!
Eu m-am referit la situatia in care esti in fata unei persoane de care-ti pasa si pe care nu-l poti refuza, stiind ca tu ai acel "foc", de care are el nevoie. Ce faci? Ii spui "Imi pare rau, nu pot; ia-ti singur daca-ti trebuie"? E greu...
Eu nu pot să văd decât două variante: prima, tutunul, în moderație (și în pipă, că de țigări încerc să mă feresc) nu este rău, și nici interzis de Biserică. Și atunci, îl aprind.


A doua: tutunul este rău în orice variantă. Și atunci, trebuie să-l ardem. Deci, îl aprind :)


Acuma, trecând peste partea umoristică, treaba stă așa: dacă Biserica îmi poruncește că fumatul e păcat, atunci a da foc este cooperare la păcat. Dacă se întâmplă să am chibrite, deși nu sunt fumător, și mi se cere foc, pot, cu conștiința curată, să spun că nu am foc. Adică, nu am foc pentru țigară, sau trabuc. Am foc pentru lumânări, dar nu e același fel de foc.

Pentru o mai bună înțelegere: dacă vine un oarecare și cere foc, ca să-și dea foc la casă, îi dăm ? Nu.

Eu unul nu refuz decât pe cei pe care îi apreciez prea tineri (și, din păcate, se cam înmulțesc situațiile în care, pentru că lucrez lângă vreo două școli, mă abordează niște vajnici bărbați de clasa a zecea, cerându-mi foc)..... Dar, încă o dată, Biserica mea nu interzice fumatul decât în exces.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2013, 14:59:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Biserica mea nu interzice fumatul decât în exces.
nimeni nu poate stabili ce este fumatul "in exces",

exact ca in bancul acela: "betiv" este cel care bea mai mult decat medicul sau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2013, 15:01:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nimeni nu poate stabili ce este fumatul "in exces",
Dar cine poate stabili ce este "mâncatul de porc în exces" ?

Sau, oare, în BO, excesul alimentar nu este păcat ? Și dacă este, cine stabilește limita ?!

Dar "băutul de vin în exces" ? Nu este păcat ? Și dacă da, cine stabilește limita ?

După logica ta, poți să te îmbeți zilnic, și nu-i păcat, căci nimeni nu poate stabili limita excesului. Și poți mânca caltaboși și piftie până te faci de 150 de kilograme, că nimeni nu poate stabili limita excesului.

Last edited by MihaiG; 08.01.2013 at 15:04:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2013, 15:10:07
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar cine poate stabili ce este "mâncatul de porc în exces" ?

Sau, oare, în BO, excesul alimentar nu este păcat ? Și dacă este, cine stabilește limita ?!

Dar "băutul de vin în exces" ? Nu este păcat ? Și dacă da, cine stabilește limita ?

După logica ta, poți să te îmbeți zilnic, și nu-i păcat, căci nimeni nu poate stabili limita excesului. Și poți mânca caltaboși și piftie până te faci de 150 de kilograme, că nimeni nu poate stabili limita excesului.
starea de ebrietate se poate constata foarte usor, de asemenea excesul alimentar are urmari - tulburari intestinale, constipatie etc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2013, 15:11:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar, încă o dată, Biserica mea nu interzice fumatul decât în exces.
Iata o... diferenta clara! Eu personal NU am o biserica. Si nici mama nu avea, asa incat cineva sa ma trimita "acolo" daca l-am suparat prea tare (asta ca tot era vorba de "umor negru", dar si de pacate straine). Biserica Ortodoxa, de a carui trup, cu nevrednicie incerc sa fac parte, se dezice total de astfel de metehne, chiar daca mai sunt "preoței" care cu de la sine putere indraznesc sa fie mai ingaduitori!
In rest, Dumnezeu cu mila!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 16:36:28
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 10:24:56
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 21:08:14
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 23:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 15:04:20