Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2010, 12:52:31
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Staretul Tadei

Am citit prin vara cartea parintelui Tadei "Cum iti sunt gandurile, asa iti este si viata" si am fost foarte impresionata. Ieri am gasit intamplator acest blog unde l-am putut vedea pe parintele Tadei in carne si oase, este o adevarata binecuvantare. Bucurati-va si voi!
Doamne ajuta!

http://video.crestinortodox.ro/index...y=tadei&type=9
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2010, 13:22:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim ca te-ai gandit sa iti imparti cu noi comorile tale!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2010, 18:05:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Am citit prin vara cartea parintelui Tadei "Cum iti sunt gandurile, asa iti este si viata" si am fost foarte impresionata. Ieri am gasit intamplator acest blog unde l-am putut vedea pe parintele Tadei in carne si oase, este o adevarata binecuvantare. Bucurati-va si voi!
Doamne ajuta!

http://video.crestinortodox.ro/index...y=tadei&type=9
Am vazut si eu aceste inregistrari cu parintele Tadei. A fost un om cu adevarat frumos, de-a dreptul minunat si odihnitor. Dea Domnul sa ne molipsim si noi - macar in mica parte - de linistea sa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2010, 11:31:59
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Mie cel mai mult mi-a placut al 4-lea filmulet, spune niste lucruri foarte adanci... Si ma uitam cat de armonios si frumos a fost acest parinte, cata lumina in ochii lui si cata smerenie....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2010, 11:48:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Cuvant duhovnicesc al Parintelui Tadei

- Care este cel mai de seama lucru in viata duhovniceasca ?

- Cel mai insemnat lucru este, cred, paza pacii inimii. Sa nu va tulburati sub nici un chip. In inima trebuie sa domneasca pacea, linistea, tacerea, linistirea. Valmasagul gandurilor este starea duhurilor cazute (dracii, duhurile care au cazut de la Dumnezeu). Mintea noastra, dar, se cere sa fie adunata, unita, atenta. Numai in mintea unita se poate salaslui Dumnezeu Cel Unul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2010, 13:27:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"- Cum este un om smerit?

Cei smeriti socotesc orice om mai presus decat ei - si nu numai pe om, ci si toata faptura.

- Cum putem socoti o faptura mai presus de noi, daca Dumnezeu ne-a inzestrat cu gandire, ne-a numit fii ai Sai?

Daca veti pune mana pe inima si veti fi sinceri cu voi insiva, veti intelege ca sunteti mai mici decat multe fapturi. Luati aminte la albina, cum se zoreste si trudeste. Se daruieste fara crutare si fara oprelisti. Albina traieste, cu totul, o luna si o jumatate de zi, si adesea piere muncind, pe camp, si nu se mai intoarce la stupul ei. Si cat se gandeste omul la sine si cat isi plange de mila. Sau priviti furnica, cum nu osteneste sa poarte neincetat ceva. Iar atunci cand ii cade sarcina, o ridica si isi continua munca cu rabdare. Iar noi, daca nu apucam imediat ceva in maini, ne luam degraba mainile de pe acel lucru."

(Staretul Tadei de la Manastirea Vitovnita: Cum iti sunt gandurile, asa iti este si viata)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2013, 15:24:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părintele Tadei - biografie

"Părintele Tadei s'a născut în anul 1914 în satul Vitovnița, din părinți evlavioși, țărani, de praznicul Sfântului Apostol Toma și a primit numele de Toma. Începuturile vieții sale călugărești sânt legate de mănăstirea Milkovo de lângă Svilaința și de Părintele Ambrosie de la Milkovo, ucenic al Cuviosului Ambrosie de la Optina, care, după cuvintele Starețului Tadei, avea „nemărginită dragoste și iertare.”

S'a închinoviat în 1935 la Mănăstirea Gorniak, pe 10 Martie, spre a fi tuns în cinul monahicesc la 14 Iulie, același an, ca frate în obștea Mănăstirii Gorniak. Îndată după închinoviere, în 1935, a fost îndrumat spre Școala de Iconografie de la Mănăstirea Rakovița. La dorința Patriarhului Bisericii Ortodoxe Sârbe de la acea vreme, Varnava, Episcopul Veniamin i-a dat monahului Tadei dezlegare canonică să meargă în eparhia Belgradului și Karlovițului, iar acesta a intrat în obștea mănăstirii de la Rakovița.

A fost hirotonit în cinul de ieromonah la 3 Februarie 1938, la Mănăstirea Rakovița, de către Episcopul Mitrofan al Harkovului (arhiereu al Bisericii Ortodoxe Ruse de peste Granițe). A fost ridicat la treapta de egumen în 1949, în catedrala din Belgrad, de către vicarul patriarhal Visarion, fost episcop al Banatului. În Octombrie 1938, ieromonahul Tadei a fost mutat, pentru nevoile slujirii, la Patriarhia din Peci. După încheierea celui de al Doilea Război Mondial, ieromonahul Tadei a părăsit Peciul și s'a întors la Mănăstirea Rakovița.

În Aprilie 1947, ieromonahul Tadei s'a reîntors în eparhia Branicevo cu dezlegare canonică și a intrat în obștea mănăstirii Gorniak. La dorința Patriarhului Gavriil, ieromonahul Tadei se reîntoarce la Patriarhia din Peci, în anul 1949, și devine vicar al acesteia. În 1955, din motive de sănătate, egumenul Tadei, având dezlegarea Patriarhului Vichentie, se întoarce pentru a doua oară în eparhia Branicevo. În această eparhie a fost o vreme preot paroh în satele Peci și Klenovaț și în parohia Șapinska, iar apoi, din 1957, stareț al Mănăstirii Gorniak.

La începutul lui Noiembrie 1959, egumenul Tadei a primit dezlegare canonică pentru a pleca în Mănăstirea Hilandar din Sfântul Munte, aflată sub jurisdicția Patriarhului Ecumenic de la Constantinopole. După patru luni încheiate, egumenul Tadei, cu acordul autorităților grecești, a părăsit Hilandarul și Sfântul Munte, întorcându-se în patrie. Aici a fost, o vreme, paroh în satul Bistrița, apoi stareț al Mănăstirii Tuman. La dorința părintelui, în 1962, a fost rânduit la stăreția Mănăstirii Vitovnița.

A petrecut în această slujire vreme de zece ani, pentru ca, în cele din urmă, slujind ca paroh în Vlașki Dol, să fie pensionat, apoi așezat la stăreția Mănăstirii Pokainița de lângă Velike Plane și ca duhovnic al Mănăstirii Tuman, iar apoi, pentru a doua oară, la stăreția Mănăstirii Vitovnița. Arhimandritul Tadei, starețul Mănăstirii Vitovnița, a trecut la Domnul pe 13 Aprilie 2003, în satul Bacika Palanka din Voievodina, în casa credincioșilor ce s'au îngrijit de stareț în ultimi ani ai vieții sale pe pământ."( Sursa: Predania)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2014, 00:38:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Starețul Tadei: „O viață curată spune mai multe decât orice cuvânt“

Între părinții îmbunătățiți duhovnicește ai secolului trecut, istoria Bisericii din Serbia consemnează numele unui ieromonah român, puțin cunoscut în stânga Dunării, însă cu mare faimă în răsăritul Serbiei. Este părintele Tadei, născut în 1914 în satul Vitovnița, care vine să dovedească, dacă mai era nevoie, prezența populației românești situată în zona Timocului și mărturia unei conștiințe ortodoxe curate, deschise, binevoitoare față de frații sârbi sau ruși, ultimii retrași aici în urma Revoluției din 1917.

Crescut într-o familie de țărani evlavioși, Toma (numele de botez al părintelui Tadei) a urmat clasele primare, absolvind apoi Școala de Comerț și Meserii din Petrovaț. Îmbolnăvindu-se foarte grav de plămâni pe la 15-16 ani, a hotărât ca restul vieții să-l închine lui Dumnezeu. Așa a intrat ca frate la Mănăstirea Gorniak. Dorind o viețuire mai duhovnicească, a cerut binecuvântarea să meargă la Mănăstirea Milkovo, unde erau foarte mulți părinți ruși, între care ucenicii starețului Ambrozie de la Optina. În timpul celui de al Doilea Război Mondial, Iugoslavia a avut mult de suferit. Trupele de ocupație germane, italiene, bulgare și albaneze au arestat multe persoane, în special pe clerici despre care se credea că sunt organizatori ai revoltei împotriva ocupanților.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2014, 00:39:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit „Să nu-ți fie teamă, căci pe mulți încă va trebui să mângâi și să întărești!“

Părintele Tadei a fost arestat. „Erau vremuri grele, când numai pentru un singur cuvânt sau ordin nerespectat se putea înălța asupra omului umbra morții. În închisoare stăteam întins pe o scândură îngustă. Mă gândeam că nu voi mai ieși viu de aici. Căzusem în deznădejde. Cum ședeam muncit de aceste gânduri, într-o clipă s-a arătat înaintea mea un ostaș înalt, cu panglică aurită, așezată cruciș pe piept. În mâini ținea un sul și mă privea. A desfăcut sulul și mi-a zis: „Privește, ia aminte la hartă! Și mi-a arătat pe hartă Serbia. Să nu-ți fie teamă, căci pe mulți încă va trebui să mângâi și să întărești. Ai priceput?“ În celulă mai erau doi deținuți. Dar nu văzuseră nimic. Părintele Tadei avusese o vedenie. Îl vizitase un înger.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2014, 00:40:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Crucea stăreției

Nu după mult timp a fost eliberat și trimis la Patriarhia din Peci, unde era nevoie de slujitori. Acolo a fost așezat ca egumen. A început aici deprinderea Rugăciunii inimii. Pentru calitățile lui, a fost pus după aceea stareț la Mănăstirea Pokainița. Nu era foarte încântat de această ascultare. „Stăreția, mărturisea el mai târziu, mi-a fost întotdeauna greu de purtat, căci trebuia să-mi alipesc gândurile de grija pentru cele materialnice, pentru obște și oameni“. Dar a primit mustrare în vis de la Hristos, Care purta epitrahil, omofor, iar deasupra lui încă un epitrahil. Domnul i-a spus: „De ce te lupți, câtă vreme nu ai ascultare? Peste tot unde ai fost pus stareț M-ai supărat cu stăruințele tale să fii dezlegat de aceasta. Să nu mai faci asta! Să știi că orice ascultare primită trebuie împlinită cu multă dragoste, râvnă și însuflețire, fără să bagi în seamă pizma și răutatea celor din jur“. Atunci Hristos a pus epitrahilul pe grumazul lui, zicând: „Aceasta este crucea pe care trebuie să o duci“.

În Iugoslavia, viața de după război nu a fost una ușoară. Tututor celor care veneau la el pentru sfat, părintele Tadei le spunea să își pună în primul rând nădejdea în Dumnezeu, pentru că „atâta vreme cât mai avem vreun reazem oarecare în lumea aceasta, Îi dăm Domnului prea puțină încredere. Trebuie să răbdăm multe dureri ale inimii, pentru ca sufletul nostru să se slobozească de legăturile rele ale cugetului nostru. Astfel, sufletul pricepe că orice reazem al său de pe pământ nu înseamnă nimic, și zice: „Nu am pe nimeni care să mă înțeleagă“. Sufletul nostru caută dragostea statornică. Așa ceva nu se află pe pământ. Numai Domnul ne poate mângâia“.

Șederea oamenilor pe pământ reprezintă împlinirea unui canon de pocăință. Nu prin faptul că ne plângem întruna de ceva Îl supărăm pe Dumnezeu. Îl supărăm atunci când păcătuim, nu când ne întoarcem către Dânsul ca spre ruda noastră cea mai apropiată.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 21:39:42
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
O CARTE PE SAPTAMANA / Pace si bucurie in Duhul Sfant - Staretul Tadei Crestin_Simona Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 22:08:03
Staretul Tadei de la Vitovnita un.simplu.gand Resurse ortodoxe on-line 0 04.09.2010 20:42:37
Staretul Tadei ChEoPs Generalitati 2 06.03.2010 21:37:01