Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 09:17:53
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit manastirile din jocuri....

Mie imi place sa joc si jocuri pe computer si chiar am unele favorite,pe care le-am terminat.N-am putut sa nu remarc in unele prezenta manastirii ca loc ocupat de inamici,de ceaturi ale raului.exemle: In Diablo II,Actul 1 este o manastire ocupata de Andariel,o regina a demonilor si servitoare a lui Diablo;ca sa poti sa il urmaresti mai departe,trebuie sa o invingi.In Clive Barker Undying,exista o manastire unde esti atacat inca de la intrare de calugari sub influenta negativa a unei arme :Scythe of the Celts.In jocul Knights of the Temple:Infernal Crusade,dupa ce il urmaresti pe episcop (Lord Bishop) prin Tara Sfanta in incercarea de a il opri din ceva ritual,te intorci inapoi si afli ca a umplut manastirea Belmont de draci,trebuie sa il infrunti.Spre deosebire de celelalte jocuri,aici manastirea este chiar scena bataliei finale.Intrebare:de ce au ales producatorii manastirea,dintre toate setting-urile posibile?(setting-nivel).Nu ar trebui ca manastirea sa fie un loc de liniste,rugaciune,implinire si inaltare spirituala,cu alte cuvinte un loc al Binelui? Atunci de ce este aici portretizat ca un loc infricosator si ca salas al demonilor?(care sunt in jocuri inamici si bossi finali)...Daca ar fi fost cazul unui singur joc,era ceva,dar am identificat cel putin 3 astfel de jocuri asa ca m-am gandit ca trebuie sa insemne ceva...doar ca nu inteleg de ce exista aceasta contradictie intre cele doua imagini ale manastirii? Sa fie vorba doar de motive concrete ca dorinta de a surprinde,atrage gamerii prin ineditul locatiei(deci de a incerca sa vanda produsul),faptul ca povestea include si acest setting care trebuie sa treaca in plan seund,sau este vorba de o anumita simbolistica in spatele optiunii pentru aceste locuri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2011, 11:17:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Mie imi place sa joc si jocuri pe computer si chiar am unele favorite,pe care le-am terminat.N-am putut sa nu remarc in unele prezenta manastirii ca loc ocupat de inamici,de ceaturi ale raului.exemle: In Diablo II,Actul 1 este o manastire ocupata de Andariel,o regina a demonilor si servitoare a lui Diablo;ca sa poti sa il urmaresti mai departe,trebuie sa o invingi.In Clive Barker Undying,exista o manastire unde esti atacat inca de la intrare de calugari sub influenta negativa a unei arme :Scythe of the Celts.In jocul Knights of the Temple:Infernal Crusade,dupa ce il urmaresti pe episcop (Lord Bishop) prin Tara Sfanta in incercarea de a il opri din ceva ritual,te intorci inapoi si afli ca a umplut manastirea Belmont de draci,trebuie sa il infrunti.Spre deosebire de celelalte jocuri,aici manastirea este chiar scena bataliei finale.Intrebare:de ce au ales producatorii manastirea,dintre toate setting-urile posibile?(setting-nivel).Nu ar trebui ca manastirea sa fie un loc de liniste,rugaciune,implinire si inaltare spirituala,cu alte cuvinte un loc al Binelui? Atunci de ce este aici portretizat ca un loc infricosator si ca salas al demonilor?(care sunt in jocuri inamici si bossi finali)...Daca ar fi fost cazul unui singur joc,era ceva,dar am identificat cel putin 3 astfel de jocuri asa ca m-am gandit ca trebuie sa insemne ceva...doar ca nu inteleg de ce exista aceasta contradictie intre cele doua imagini ale manastirii? Sa fie vorba doar de motive concrete ca dorinta de a surprinde,atrage gamerii prin ineditul locatiei(deci de a incerca sa vanda produsul),faptul ca povestea include si acest setting care trebuie sa treaca in plan seund,sau este vorba de o anumita simbolistica in spatele optiunii pentru aceste locuri?

Sunt simple atacuri împotriva credinței ale dușmanilor lui Cristos. Veți descoperi tot mai multe. În jocuri, desene animate, povești noi (precum Harry Potter). Când veți avea un copil, veți descoperi că petrecerea de Paști de la școală este în postul Paștelui, cel mai des în Vinerea Mare. Că petrecerea de Crăciun este în postul Crăciunului. Că meciurile de fotbal sunt, cu predilecție, Duminica dimineața. Dușmanul pare a ataca în diferite feluri, dar, de fapt, e foarte monoton și devine previzibil pentru cineva care are antrenament spiritual. Pe cei mai mici, pe copiii noștri, îi poate, totuși, surprinde: ei au nevoie de ajutorul nostru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2011, 11:48:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Desi avem astfel de jocuri, nu de mult am auzit o propunere a cuiva la TV, de a scoate cartile de religie - speriem copiii cu ele. Deci nu violenta din jocuri, nu luarea in deradere a locurilor sfinte trebuie sa ne infricoseze, ci religia. Nu vad in prezenta manastirilor din jocurile copiilor o incercare de a-i familiariza cu ele, ci mai degraba o incercare de a nu le mai vedea si cunoaste ca fiind locuri alese. Nu ar fi exclus ca in curand sa apara si preoti care sa-ti dea binecuvantare sa iesi in campul de lupta. Mare ratacire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care stie ceva jocuri misto in browser? mariusfanea Generalitati 1 19.12.2012 14:45:21
Manastirile - un loc al educatiei UNNOOM Generalitati 0 28.09.2012 14:46:04
Jocuri pe calculator? Glamorous_witch Generalitati 52 28.01.2012 09:34:39
Jocuri de noroc T-Bone Generalitati 18 01.07.2009 12:05:14
Concursuri sau jocuri online danielty95 Generalitati 2 30.12.2008 17:37:54