Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.02.2013, 19:58:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cimitirele se sfla sub administratia primariilor locale. Din cate am auzit mai sunt si cimitire private.Cum ar putea BOR sa puna monopol asupra lor?
interzicand preoților să slujească acolo.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.02.2013, 20:10:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi să se ducă preoți privați, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.02.2013, 20:59:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi să se ducă preoți privați, nu?
credeam că în religie nu există privați.
a, doar preoții pot să fie "privati".
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.02.2013, 21:02:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
interzicand preoților să slujească acolo.
cine a spus tampenia asta? Odata ce o persoana (familie) a cumparat de la primarie un teren (loc de veci) intr-un cimitir si a inmormantat pe cineva in acel teren, persoana (familia) respectiva poate sa aduca la funeralii ORICE FEL DE PREOT DORESTE. Sunt drepturi ale omului (dreptul la apartenenta religioasa si desfasurarea cultului religios) pe care nici un primar (primarie) NU le poate interzice
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.02.2013, 21:19:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cine a spus tampenia asta? Odata ce o persoana (familie) a cumparat de la primarie un teren (loc de veci) intr-un cimitir si a inmormantat pe cineva in acel teren, persoana (familia) respectiva poate sa aduca la funeralii ORICE FEL DE PREOT DORESTE. Sunt drepturi ale omului (dreptul la apartenenta religioasa si desfasurarea cultului religios) pe care nici un primar (primarie) NU le poate interzice
primarul nu poate, patriarhul asta face.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.02.2013, 21:39:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
primarul nu poate, patriarhul asta face.
De ce minti? :) Arata-mi un cimitir administrat de primarie in care BOR sa interzica preotilor sa oficieze slujba.
Unde-i localitatea in care preotii nu tin slujbe in cimitirele de stat si administrate de primarie?

Last edited by ioanna; 16.02.2013 at 21:43:32.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.02.2013, 21:43:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce minti? :) Arata-mi un cimitir administrat de primarie in care BOR sa interzica preotilor sa oficieze slujba.
în primul rând măsoară-ți cuvintele.
în al doilea rând, te contrazici.
nu este vorba de cimitirele administrate de primarii, ci de cele private.
și în al treilea rând, nu-mi spune că nu cunoști intenția patriarhului.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.02.2013, 21:45:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în primul rând măsoară-ți cuvintele.
în al doilea rând, te contrazici.
nu este vorba de cimitirele administrate de primarii, ci de cele private.
și în al treilea rând, nu-mi spune că nu cunoști intenția patriarhului.
Stefan-Florin a vorbit de cimitirele de stat, tu rapid te-ai grabit sa spui ca patriarhul interzice accesul preotilor.
Cat priveste cimitirele private mi-am spus parerea anterior.http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=48 In Cluj sunt cimitire private si slujesc preotii, nimeni nu le interzice sa o faca, din moment ce nu mai sunt locuri pe terenul bisericii, astfel incat cimitirul s-a extins si pe terenul primariei si pe terenuri private. Daca eu imi fac cimitir privat, atunci eu ma oblig sa le dau oamenilor loc si sa le asigur serviciul religios. Cultele nu-s obligate sa-mi asigure mie serviciile religioase din cimitirul meu privat, deci e interesul meu personal sa colaborez cu ele, daca vreau sa am "clienti", ca probabil multi vor sa fie ingropati crestineste, cu slujba. Daca-i cimitirul meu, pot sa impun ce regulament doresc, de exemplu il pot face confesional, numai pentru baptisti, iar cel care isi alege anticipat loc stie asta, ca cimitirul e pentru baptisti si va avea parte de slujba batista. In cazul in care trece la penticostali, poate sa-si aleaga alt loc la un cimitir de stat, care-i multiconfesional.

Citat:
și în al treilea rând, nu-mi spune că nu cunoști intenția patriarhului.
Am citit un comunicat al patriarhiei referitor la haosul din unele cimitire private si au dreptate. Cine vrea cimitir privat, atunci sa-l faca asa cum trebuie, parcelari distincte, nu o amestecatura confesionala, o amenajare de calitate (inclusiv cu mobilier urban-banci, tasnitoare apa, cu arbusti ornamentali etc.), conform legislatiei in vigoare. Mai nou sunt obligati prin lege sa aiba instalatii de racire in capela.

Last edited by ioanna; 16.02.2013 at 23:31:21.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.02.2013, 00:26:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
BOR nu-ti interzice sa-ti faci cimitir, BOR iti spune sa respecti legea, deci Ivana Cristescu, daca ai un teren de min.2ha, iar in regulamentul de urbanism al localitatii se spune ca terenul respectiv se incadreaza in subzona cimitirelor (nu altceva), iti faci un proiect de detaliu cu parcelari, alei, accese auto/pietonale, eventual o capela etc. ce va trece prin comisia de urbanism a primariei si vei primi o hotarare de consiliu local prin care ti se aproba sau se revine cu modificari, daca sunt obiectii. Dupa ce faci totul legal, angajezi clerici care sa asigure serviciile religioase pentru cimitirul tau privat, oameni care sa-l intretina etc. iar dupa poti sa faci pe filantroapa, sa imparti oamenilor locurile de veci in mod gratuit, asa cum se intampla in celelalte cimitire daca e caz social. Desigur, cultele nu-s obligate sa colaboreze cu tine, e dreptul lor sa aleaga, deci tu, ca mare proprietar si administrator de cimitir le spui oamenilor ca cimitirul tau se adreseaza cultelor x,y,z ... in functie de cultele cu care colaborezi. Insa in mod normal cand iti faci proiectul de detaliu tu precizezi acolo care-s parcelarile, ce culte, doar nu amesteci pe musulmani cu catolici, (ce au si alte dimensiuni a locului de veci), deci ideal e sa vorbesti dinainte cu cultele, ca acestea sa fie de acord cu proiectul tau, poate iti dau si unele sugestii cum ar prefera sa fie zonele distincte.

Majoritatea cultelor prefera insa cimitirele confesionale, nu mixte. Nu scrie nicaieri in lege ca cultele sunt obligate sa colaboreze cu privati, sa puna la dispozitia privatilor personal care sa le asigure serviciile, mai ales daca acei privati sunt aroganti si fara pic de respect. Bineinteles ca acei privati se vor revolta, vor denigra biserica, de ciuda ca nu mai scot profit din afacerea personala, o vor prezenta ca lipsita de umanitate, ca nu-i pasa de oameni (adica scot la inaintare arsenalul greu lacrimogen, manipuleaza prin compasiune afectiva). Eu daca mi-as face cimitir privat, m-as duce prima data la mitropolie, le prezint proiectul, discut cu ei, ascult sugestiile, ca apoi mitropolitul sa-l semneze, sa-si dea acordul si dupa iau autorizatie de la primarie. Eventual ma duc si la alt cult, daca in localitate exista o populatie numeroasa si de alta confesiune decat ortodoxa, deci posibili beneficiari ai proiectului meu si le spun despre ce e vorba (ca sa-i anunte pe enoriasi) .Daca tot fac o afacere, o fac cu cap, mai ales ca stiu ca in "afacerea mea", sunt dependenta de serviciile asigurate de reprezentanti ai cultelor. Tu insa poti sa ignori BOR si BOR te va ignora pe tine, mi se pare perfect normal. Unii-s fac cimitir privat dupa cum vor, descondidera pe toti, considerand ca pe terenul lor fac ce doresc, dar dupa au si pretentia ca atunci cand pocnesc din degete, cultele sa se plece in fata lor, sa le trimita oameni; atitudine tipica de parvenit, care crede ca poate sa face ce vrea, daca are bani. De cele mai multe ori nu le pasa de oameni, ci le pasa doar sa-si vanda locurile cat mai repede sa scoata bani, iar apoi spun familiei sa se descurce, ca ei doar le-au dat un loc in cimitirul lor. Preotii merg pana la urma de mila, ca nu pot nici ei sa lase un om neingropat fara slujba, iar afaceristii privati profita in continuare de naivitatea oamenilor ce nu se intereseaza de toate detaliile, fiind inselati de catre acestia.

Nimeni nu ii deposedeaza pe privati de cimitir, asta-i o mizerie aruncata de tine, nu le ia nimeni terenurile. Spune-ne Ivana Cristescu, aparatoare a intereselor proprietarilor de cimitire private, sunt obligate prin lege unitatile de cult sa colaboreze cu toti privatii sau fiecare cult are libertatea de a avea cimitirele lor private si sa asigure serviciile religioase in cimitirele lor si cele de stat? Schimba legea si dupa fa garagara pe forum. Nu orice afacere e profitabila, deci proprietarii de cimitir, iubitori de arginti, sa invete sa se comporte, ca stiu ca depind de serviciile altora, nu le pot ei asigura pe toate, in caz contrar, afacerea nu le va aduce profit. Daca aleg insa sa-si faca cimitir privat fara avizul episcopiei/mitropoliei, ignora complet biserica, atunci eu sunt de acord ca niciun preot ortodox sa nu slujeasca in acel cimitir privat, care ii desconsidera. N-au nevoie de acordul lor, foarte bine, sa se descurce fara preotii ortodocsi, doar nu e obligatoriu ca in cimitirul lor sa fie inhumati si ortodocsi. E terenul lor, a lor ramane, nimeni nu-i deposedeaza de el, cum ai spus. Pe de alta parte, n-ar trebui sa le plangi de mila afaceristilor, ca ei oricum se descurca; eventual angajeaza oameni care sa “joace” rolul de preot si sa oficieze slujbele, chiar daca n-au dreptul sa o faca, asa cum exista “preoti de crematoriu”, deci afacerea privata le va merge in continuare, ce mai conteaza randuielile crestine, doar si ignoranta si naivitatea oamenilor e mare.

Asa cum statul nu poate obliga un medic sa presteze servicii intr-o clinica privata indicata de el, pentru ca asa isi doreste proprietarul clinicii , ci proprietarul clinicii are obligatia de a colabora cu medicii, daca tot a dorit sa fie proprietar de clinica,caci a fi administratorul ei nu se rezuma doar la a pune dispozitie pacientilor o cladire si niste paturi, tot astfel statul nu poate impune cultelor sa-si ofere serviciile unor proprietari privati de cimitire, ei au obligatia de a colabora cu cultele, ca e interesul lor. Daca cultul considera ca are locuri libere suficiente in propriul cimitir confesional local , mi se pare normal sa lase altor culte posibilitatea de a se folosi de acel cimitir privat, deci sa decline colaborarea cu acel privat.
ioanna, m-ai impresionat cu sfaturile date celor, care ar intentiona sa-si faca un cimitir: le-am scos in evidenta in textul tau. Lucrezi in bransa? Sau te-ai inspirat de undeva? Daca te-ai inspirat, atunci trebuie sa indici sursa. Iar daca nu lucrezi in bransa, de unde stii cum trebuie sa procedeze cineva aflat in asemenea situatie?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.02.2013, 00:59:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chestie de bun simt, raportare la ce se asteapta Biserica de fapt prin acel comunicat.

Floare rara, dar ne bucuram ca mai exista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 25.05.2011 00:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 11:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 13:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05