Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.02.2013, 00:19:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ioanna, m-ai impresionat cu sfaturile date celor, care ar intentiona sa-si faca un cimitir: le-am scos in evidenta in textul tau. Lucrezi in bransa? Sau te-ai inspirat de undeva? Daca te-ai inspirat, atunci trebuie sa indici sursa. Iar daca nu lucrezi in bransa, de unde stii cum trebuie sa procedeze cineva aflat in asemenea situatie?
Nu lucrez in bransa Marioarei Zavoranu, dar poate ma reprofilez in viitor :) Sa stiti ca nu uit niciodata sa mentionez sursa atunci cand postez un text ce nu-mi apartine.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestie de bun simt, raportare la ce se asteapta Biserica de fapt prin acel comunicat.
Am citit si eu comunicatul incriminat, dar reactiile unora sunt exagerate. Ma indoiesc ca Biserica se opune unui proiect de interes public, un cimitir viabil facut din initiativa privata sau in parteneriat public-privat, ei au denuntat problemele existente in unele cimitire private.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 00:30:27.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.02.2013, 02:33:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma gandeam eu, ioanna, ca nu lucrezi in bransa!
Dar m-a frapat afirmatia ta:
Citat:
Daca aleg insa sa-si faca cimitir privat fara avizul episcopiei/mitropoliei, ignora complet biserica, atunci eu sunt de acord ca niciun preot ortodox sa nu slujeasca in acel cimitir privat, care ii desconsidera.

Aprobarea aceasta in ce calitate o dai, ioanna?!?
Cred ca ar trebui sa fim mai atenti cu cuvintele pe care le scriem.
Sper ca ai prins ideea.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.02.2013, 02:38:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-am dat nicio aprobare, mi-am spus parerea personala.De asemnea, nu e nevoie sa lucrez in bransa , nu e nevoie sa fiu administrator de cimitir pentru a sti care-i demersul firesc in obtinerea unei autorizatii de la primarie, deci pe viitor, puteti sa lasati deoparte malitia sugerand sa fie postata sursa, de parca eu n-as putea gandi.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 02:48:48.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.02.2013, 02:50:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am dat nicio aprobare, mi-am spus parerea personala.De asemnea, nu e nevoie sa lucrez in bransa , nu e nevoie sa fiu administrator de cimitir pentru a sti care-i demersul firesc in obtinerea unei autorizatii de la primarie, deci pe viitor, puteti sa lasati deoparte malitia sugerand sa fie postata sursa.
Tonul face muzica!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.02.2013, 02:53:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma gandeam eu, ioanna, ca nu lucrezi in bransa!
Dar m-a frapat afirmatia ta:
[/b]
Aprobarea aceasta in ce calitate o dai, ioanna?!?
Cred ca ar trebui sa fim mai atenti cu cuvintele pe care le scriem.
Sper ca ai prins ideea.
In calitate de om care are dreptul la o parere pentru care chiar nu vad in numele cui si a ce ar trebui sa faca atentionari.
Si daca vorbim de ton, al tau lasa cel mai mult de dorit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.02.2013, 06:44:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am dat nicio aprobare, mi-am spus parerea personala.De asemnea, nu e nevoie sa lucrez in bransa , nu e nevoie sa fiu administrator de cimitir pentru a sti care-i demersul firesc in obtinerea unei autorizatii de la primarie, deci pe viitor, puteti sa lasati deoparte malitia sugerand sa fie postata sursa, de parca eu n-as putea gandi.
DA, ma gandeam eu, ca este parere personala, dar din pacate nici cu acest lucru nu sunt de acord.
Sa nuantez putin:
Sa ne imaginam ca unui om ii moare o ruda; el cumpara un loc de veci si ajunge la cimitir. Aici i se refuza o inmormantare crestineasca, pe motiv ca proprietarul cimitirului nu a facut o intelegere prealabila cu BOR si in consecinta nu pot veni preotii ortodocsi sa oficieze slujba de inmormantare. Alternativa e, ca eventual niste "preoti privati" sa faca cele necesare.

Pai, ioanna, ti se pare corect? Mie nu! De ce? Pentru ca ortodoxul are dreptul la o inmormantare cu preot ortodox, nu pentru ca proprietarul cimitirului a facut o intelegere cu o fata bisericeasca din BOR, ci pentru ca de la botez si -a castigat dreptul, ca atunci, cand isi va da obstescul sfarsit sa i se faca toate cele cuvenite unui crestin.

De aceea nimeni, dar absolut nimeni nu poate emite ideea, potrivit careia ar fi in ordine, ca sa se refuze de catre BOR, din indiferent ce motive, ca preotii sa-si faca datoria de preoti intr-un cimitir particular.
Particularul, care are in proprietatea lui un cimitir, este proprietar de drept asupra terenului, dar nu asupra sufletelor celor inmormantati pe terenul lui. In consecinta, slujba de inmormantare nu depinde nici de proprietarul cimitirului si nici de relatiile acestuia cu BOR.

Mi se pare un pacat, chiar si numai de a fi de acord cu ideea, ca sa i se refuze cuiva slujba de inmormantare, pe motivul lipsei unei intelegeri dintre proprietar si un slujbas al BOR.
Dealtfel ma indoiesc ca exista asemenea situatii, care frizeaza absurdul.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.02.2013, 07:52:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu neagă nimeni dreptul ortodoxului de a-și înmormânta mortul într-un cimitir cușer.
Tu ți-ai duce mortul (Doamne iartă-mă!) la gara Cățelu de ex)?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.02.2013, 09:56:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mi se pare un pacat, chiar si numai de a fi de acord cu ideea, ca sa i se refuze cuiva slujba de inmormantare, pe motivul lipsei unei intelegeri dintre proprietar si un slujbas al BOR.Dealtfel ma indoiesc ca exista asemenea situatii, care frizeaza absurdul.
Eu n-am spus sa i se refuze slujba de inmormantare, ci sa nu se ajunga la situatii conflictuale. Mi se pare de bun simt ca atunci cand se infinteaza un cimitir privat sa se ceara aviz si de la culte, pentru a evita posibile erori in sistematizarea acestuia. Nu e obligatoriu ca proprietarul de cimitr privat sa vanda locuri de veci si ortodocsilor,daca institutia care-i reprezinta pe ortodocsi spune ca sunt nereguli canonice.(ce se reclama mai des este amestecul confesional, lipsa unor zone distincte). Ii este atat de greu proprietarului de cimitir privat sa tina seama de unele recomandari ale cultelor, sa aiba o ordine si o randuiala in cimitir ? Daca nu tin seama de culte, atunci mi se pare normal ca preotii sa nu mearga sa slujeasca acolo, iar oamenii sa stie ca cimitirul acela nu este si pentru cultul lor, deci sa nu-si ia loc acolo. Daca totusi unii isi iau loc, atunci bineinteles ca trebuie inhumati cu slujba, insa nu trebuie incurajati si altii sa-si rezerve loc acolo, pana cand nu se face o sistematizare acceptata si de culte. Stiti desigur ca intotdeauna au existat cimitire separate sau cel putin o parcelare distincta, ereticii si necrestinii nefiind inmormantati alaturi de drept-credinciosi (exista si canon in acest sens) banuiesc ca pentru a preveni rugaciuni si slujbe in comun, imprumutul de practici devotionale, sincretismul religios. Un baptist care solicita un loc in cimitirul bisericii ortodoxe, ar trebui sa se astepte ca i se va da un loc alaturat, nu impreuna cu ceilalti , pentru ca cimitirul e o extensie a lacasului de cult (care-i loc sacru), gradina bisericii ce-i cuprinde pe cei din biserica, deci asa cum in biserica ortodoxa nu se tin slujbe baptiste (heterodoxe), nici in cimitirul ortodox nu se tin, caci e privit tot ca loc sacru. Neoprotestantii au alta viziune, lacasul lor de cult nu-l considera loc sacru. Evreii intotdeauna si-au facut cimitire separate sau si-au ales o zona distincta in cadrul unui cimitir comunal. Ce vreau sa spun e ca intotdeauna s-a pastrat o ordine si o anumita randuiala, pentru a pastra linistea confesionala, deci nu vad de ce privatii n-ar trebui sa tina cont de aceste cerinte minimale ale cultelor. Ei ignora aceste aspecte,pentru ca n-au nevoie de aviz de la culte pentru a obtine autorizatia de la primarie,iar primaria e interesata sa fie respectate reglementarile urbanistice si functionale, nu-i intereseaza cum se impart locurile (si e firesc,nu intra in atributia lor), cat e interesata ca acestea sa fie dimensionate conform normativelor, deci tine de bunul simt al proprietarului cimitirului sa fie atent la aceste cerinte specifice.
Daca-mi fac columbar si vand toate locurile pentru depozitarea urnei cu cenusa, vi se pare normal ca preotul sa vina sa oficieze slujba? N-ar trebui oare ca insitutia care ne reprezinta sa spuna dinainte: frati ortodocsi, nu e in regula incinerarea, nu e un obicei crestinesc, nu se poate sluji daca nu va inhumati, deci proprietarul columbarului nu va avea aviz favorabil de la cultul ortodox. Asta nu inseamna ca nu-si poate face columbar.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 14:43:49.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.02.2013, 16:52:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în primul rând măsoară-ți cuvintele.
în al doilea rând, te contrazici.
nu este vorba de cimitirele administrate de primarii, ci de cele private.
și în al treilea rând, nu-mi spune că nu cunoști intenția patriarhului.
te rog sa NU exagerezi. BOR se afla in slujba (credinciosului ) ceteteanului. Daca acesta vrea sa-si inmormanteze mama (tatal, sotul, sotia, copilul sau ruda) cu funeralii crestin ortodoxe CINE IL POATE OPRI pe preotul ortodox sa savarseasca slujba religioasa de inmormantare pe motivul ca se afla intr-un cimitir privat? Patriarhia? PE CE BAZA? UNDE SPUNE ASA CEVA BIBLIA SAU VREUN SF. PARINTE AL BISERICII IN SCRIERILE LOR? Cimitirul ramane cimitir, chiar daca e privat si nu in administratia locala
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.02.2013, 17:08:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Stefan-Florin: subscriu. Eu n-am vazut niciun comunicat semnat de biroul de presa al Patriarhiei in care sa se spuna ca interzic preotilor ortodocsi sa savarseasca slujbe de inhumare crestinilor ortodocsi ce aleg un cimitir privat. Cum sa suna asa ceva? Am vazut unul in care atrag atentia asupra legislatiei privitoare la administrarea cimitirelor, subliniind ca cimitirele private ale unor fundatii sau ong-uri sunt in afara cadrului legal, dar n-au spus ca interzic preotilor sa oficieze slujbe, asta e o inventie/speculatie de-a presei; ziarele dezinformeaza de multe ori.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 17:12:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 24.05.2011 23:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 10:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05