Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2014, 22:20:40
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pe scurt: cine vroia acces la religie, il avea. Cine vroia sa se faca preot, putea. Cine vroia la biserica, pentru slujba, cununie, botez, inmormantare, putea merge.
Spunea mitropolitul Mladin că pe vremea comuniștilor, dacă vroiai să te înalți la Dumnezeu pe verticală puteai să o faci, dar de îndată ce încercai să te extinzi "pe orizontală" aripile îți erau tăiate iar tu aveai toate șansele să fii marginalizat în societate. Prin urmare, marginalizarea la care a fost supusă cu forța biserica a fost acceptată de episcopi cu scopul supraviețuirii bisericii instituționale.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Asa ca toate afirmatiile astea cu "Statul anticrestin" nu isi au locul. Da, nu exista dezmatul de astazi, cand rasar biserici platite din bani publici pe peste tot, dar nu trebuia sa va bagati in beci ca sa va rugati. Asa ca afirmatii gen "biserica a fost readusa in catacombe", cum vei gasi in primele randuri din acest thread, nu isi au locul.
Că statul era anticreștin reiese din toate declarațiile comuniștilor dinainte de Lenin, dar mai ales odată cu Lenin când comuniștii au pus efectiv mâinile pe puterea politică. Odată cu Lenin tot ceea ce a urmat în istoria comunismului ateist a marcat perioada celor mai multe crime făcute de politică în istorie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2014, 23:08:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Și, mă rog, cine l-a spovedit pe "Dej" și cine i-a "dat" dezlegare de păcate pe patul morții? Cumva cineva care i-a luat ăluia păcatele în spate? Sau le ispășeșete în purgator prin slujbe și milostenii ortodoxe. Făcute de cine?
Daca pocainta era sincera, orice preot putea sa-i dea dezlegarea.
O data dezlegate, putea fi liber si de consecintele lor..

Desigur, la modul abstract/teoretic ca practic, nu stiu daca exista vreo dovada ca asta s-a intamplat in realitate (s-a spovedit inainte de moarte).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2014, 23:13:50
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Să trecem totuși peste faza cu "pocăința sinceră" a lui "Dej", luată din albumul de istorie imaginară ori falsificată al domnului Cătă.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.01.2014, 01:45:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Să trecem totuși peste faza cu "pocăința sinceră" a lui "Dej", luată din albumul de istorie imaginară ori falsificată al domnului Cătă.
Eu l-am auzit pe pastorul Richard Wurmbrand spunand asta, ca Dej s-a crestinat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.01.2014, 11:44:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Să trecem totuși peste faza cu "pocăința sinceră" a lui "Dej", luată din albumul de istorie imaginară ori falsificată al domnului Cătă.
Nici nu ai asteptat sa raspund si ai si dat verdictul, in mod infailibil, atotstiutor. Daca nu stii de unde e, de unde ai fost sigur ca am inventat eu? Si sa mai scriu si de pijamale!
De la nepotul sau am citit asta, ca sa te linistesti:
"Am ținut să-l întreb pe Sorin Moisescu dacă știa ceva de la unchiul său despre intenția lui Gheorghiu-Dej de a se spovedi și împărtăși pe patul de moarte. Îl auzisem la "Europa liberă" pe muzicologul George Bălan spunând că, în durerile sfârșitului, ar fi strigat: "Să vină Marina!" (numele de familie al Patriarhului Justinian". Sorin Moisescu mi-a răspuns imediat: "Gheorghiu-Dej a murit spovedit și împărtășit! Graba a fost însă atât de mare, încât Patriarhul Justinian (foto stânga), zorit de cei ce veniseră să-l ducă la căpătâiul lui Dej, a fost nevoit să-și pună epitrahilul direct peste pijama și în felul acesta s-a urcat în mașină..."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.01.2014, 11:46:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Și, mă rog, cine l-a spovedit pe "Dej" și cine i-a "dat" dezlegare de păcate pe patul morții? Cumva cineva care i-a luat ăluia păcatele în spate? Sau le ispășeșete în purgator prin slujbe și milostenii ortodoxe. Făcute de cine?
Esti catolic? Spun asta pentru ca ai scris de purgatoriu.
P.S. Am mai citit cateva comentarii ale tale. Banuiesc ca esti Decebal.

Last edited by catalin2; 03.01.2014 at 11:55:12.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.01.2014, 17:40:28
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Dacă ăsta este felul în care studiați dumneavoastră istoria, dacă asta vă este "metoda", atunci nici nu vreau să mă gândesc cum ar arăta halul în care studiați și "înțelegeți" teologia. Dar cu astă ocazie cred că mă voi apuca să studiez pe "Dej" și perioada lui, așa ca să îmi dau seama cam ce și câte a avut de "spovedit" domnul "Dej". La canoane nu mă pricep ca să știu cam cu cât l-a canonisit Iustinian patriarhul înainte să îl "împărtășească", dar am înțeles că sunt unii aici pe forum care combat bine și tare cu canoane. Să vedem ce păreri au experții. Cât despre "pocăința" domnului "Dej", dă-mi voie să am niște convingeri personale și pe care mi le mențin până la "proba contrarie".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Esti catolic?
Da, prin mila lui Dumnezeu (încă mai) fac parte din una, sfântă, catolică și apostolică Biserică a lui Hristos, deci sunt "catolic" dacă se poate spune așa.

Last edited by Banikka; 03.01.2014 at 21:20:37.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.01.2014, 17:45:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ia zi tu, noule troll, ce canoniseală ar putea primi un muribund? Ha?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.01.2014, 17:58:20
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

La un moment dat și sfântul Petru ori Arsenie Papacioc au fost pentru niște momente muribunzi. La un moment dat și domnul "Dej" a fost muribund. Deci vedeți bine că nu este unul și același lucru când mai mulți oameni se află la vremea lor în una și aceeași stare.

Last edited by Banikka; 03.01.2014 at 21:21:57.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.01.2014, 18:06:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ideea e că tu nu poți fi sigur că nu-i așa. Deci mai bine taci și-ți vezi de rugăciune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde