Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2008, 01:50:31
schimnic schimnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cred ca ,CRESTINISMUL este Biserica lui Iisus Hristos.
crestinismul cu dreapta invatatura ....si cine are dreapta invatatura ce biserica o detine? doar Biserica ortodoxa...restul ce faci cu ele daca fiecare are invatatura diferita asta inseamna ca ne difera pe toti nu?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul...!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.12.2008, 03:05:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
CEI CARE SE INTREABA CARE ESTE BISERICA ADEVARATA TRE SA CITESCA VERSETUL DIN NOUL TESTAMENT CARE SPUNE:[COLOR=blue]Spre sfirsitul vremurilor vor aparea hristosi mincinosi care vor spune la noi este Hristos ,DAR VOI SA NU VA DUCETI.adevarul nu este relativ ci este ABSOLUT,si este o persoana-IISUS HRISTOS.[COLOR=black]Cei care cred altfel sint batuti de vintul ispitelor si fac parte din categoria celor care [/COLOR][COLOR=red]SI-AU CLADIT CASA PE NISIP [adica nu pe credinta adevarata],SI VONTURILE SI VALURILE O VOR DARIMA.[/COLOR][COLOR=black]ESTE DECI IN JOC CASA SUFLETULUI TAU!!MARE ATENTIE ACI SI DOMNUL SA TE LUMINEZE![/COLOR][/COLOR]


Pai normal ca pentru fiecare cult in parte adevarul este absolut, este unul singur, dar avem mai multe culte, fiecare cu adevarul sau absolut. Privit din exterior, este cat de relativ se poate :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2008, 10:42:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de schimnic Vezi mesajul
crestinismul cu dreapta invatatura ....si cine are dreapta invatatura ce biserica o detine? doar Biserica ortodoxa...restul ce faci cu ele daca fiecare are invatatura diferita asta inseamna ca ne difera pe toti nu?
Pana la urma ce vrem noi a demonstra si mai ales in fata cui ? Aceste discutii , fac mult mai mult rau decat va imaginati ! Este exact cum am fi pe un forum de matematicieni si vrem sa demonstram ca 1+1=2. Pentru cei ce nu au auzit sau nu vor sa auda de matematica , poti face cate demonstratii vrei, ca-ti racesti gura de pomana. Mult mai de folos sunt discutiile despre Invataturile Sf.Parinti si asupra celor cu real folos sufletului si a mintii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2008, 17:34:58
schimnic schimnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pana la urma ce vrem noi a demonstra si mai ales in fata cui ? Aceste discutii , fac mult mai mult rau decat va imaginati ! Este exact cum am fi pe un forum de matematicieni si vrem sa demonstram ca 1+1=2. Pentru cei ce nu au auzit sau nu vor sa auda de matematica , poti face cate demonstratii vrei, ca-ti racesti gura de pomana. Mult mai de folos sunt discutiile despre Invataturile Sf.Parinti si asupra celor cu real folos sufletului si a mintii.
nu vreau sa demonstrez absolut nimik nimanui ci doar acelora care sunt in afara ortodoxiei si viziteaza acest forum...sau nu te`ai prins de idee? sau vrei sa demonstrez ortodocsilor care este adevarata Biserica? stiu ei deja...aici in ceea ce am scris este o dovada istorica asa ca...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul...!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2008, 18:01:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de schimnic Vezi mesajul
nu vreau sa demonstrez absolut nimik nimanui ci doar acelora care sunt in afara ortodoxiei si viziteaza acest forum...sau nu te`ai prins de idee? sau vrei sa demonstrez ortodocsilor care este adevarata Biserica? stiu ei deja...aici in ceea ce am scris este o dovada istorica asa ca...
Asa ca . . . , asteptam neortodocsii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2008, 04:06:20
schimnic schimnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa ca . . . , asteptam neortodocsii !
eu nu am vrut sa atac sau sa jignesc pe cineva cu topicul meu...imi cer iertare fratiei tale daca te`am jignit in vreun fel
Doamne ajuta frate
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul...!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2008, 09:12:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de schimnic Vezi mesajul
eu nu am vrut sa atac sau sa jignesc pe cineva cu topicul meu...imi cer iertare fratiei tale daca te`am jignit in vreun fel
Doamne ajuta frate
Doamne fereste, dar cum a putut sa-ti treaca un astfel de gand. Chiar vad ca n-au curaj sa intre, decat "mascati". Pace si multe bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2009, 15:55:27
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Credinta Ortodoxa este cea adevarata in primul rand prin faptul ca poarta numele lui Dumnezeu Insusi,papistasii(catolicii)-poarta numele papei,lutheranii-Luther,budism-Budha,musulmani(mahomedani)-Mahomed etc.
in al doilea rand,nu sunt toti ortodicsi dar avem datoria de a intoarce pe ceilalti la drepta credinta,cu ajutorul lui Dumnezeu,nu neaparat datoria,dar daca iubesti pe aproapele,te gandesti la sufletului lui nehranit cu invataturile credintei mantuitoare de suflet,si incerci sa ii readuci pe calea dreapta.
este foarte bine ca s-a deschis acest topic,iar cei neortodocsi daca au vreo intrebare,sa li se raspunda negresit.
ce cult religios are mii,milioane chiar de sfinti ce si-au dat viata pentru Hristos de la inceput,unii din ei cunoscuti,altii necunoscuti;atatea sfinte moaste facatoare de minuni,atatea icoane facatoare de minuni?
alaturi de acestea mai sunt multe aspecte ce trebuie abordate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2009, 07:54:04
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit Conditiile ca o biserica sa poata fi numita Biserica lui Hristos

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa ca . . . , asteptam neortodocsii !

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o biserica pentru a fi considerata Biserica lui Hristos? Ca sa raspundem mai usor la aceasta intrebare am putea analiza cum arata Biserica din timpul Sfantilor Apostoli. Era fara indoiala Biserica lui Hristos si o putem lua ca etalon. Mi se pare aceasta metoda mai practica decat cele legate de istorie, continuitate, sinoade,etc., care nu sunt edificatoare datorita multor inexactitati.

Gasim marturii clare despre Biserica lui Hristos din vremea Sfintilor Apostoli in Sfanta Scriptura (Faptele Apostolilor si Epistolele Sfintilor Apostoli).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2009, 13:29:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Litanu, tu doresti sa ne vorbesti despre bunici, strabunici si tu nici macar parinti nu ai. Nu ai trecut. Asa ca nu mai invoca aici cele petrecute in vremea Apostolilor, ca si cand acestea se petrec doar in afara Ortodoxiei. Stii ce se intampla cu un om care este in pustiu si nu stie calea ce duce in afara sa? Rataceste. Iar daca va trimite Domnul pe cineva spre el ca sa-l salveze, va spune ca este naluca. E bine sa te trezesti. Daca esti pe acest forum, paseste in urma unuia de aici, si vei avea sansa sa iesi din pustiu.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24