Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2013, 13:23:42
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit Misiunea noastra de pe acest pamant

Ma intrebam zilele trecute oare care este misiunea noastra pe acest pamant? Cat de mult trebuie sa ne dedicam activitatii noastre profesionale.Cat de departe trebuie mers in acest sens? Se poate sa fii un scriitor de exceptie, un politician de succes, un medic formidabil(ca sa ajungi in punctul asta sunt necesari ani intregi de munca, studii etc..) si sa-I slujesti lui Dumnezeu sa ai si o familie pe care sa o ingrijesti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2013, 13:36:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Bineinteles ca da!
Este de dorit ca fiecare sa lucreze in meseria care-i face placere si sa o faca cu pasiune si seriozitate in munca, indiferent care ar fi aceea meserie (de la tractorist la doctor)! Poate printre cei mai constinciosi si seriosi oameni in munca pe care am avut onoarea a-i cunoaste sunt ceferistii: cu o raspundere enorma la locul de munca, dar foarte uniti, disciplinati si seriosi in munca- nu degeaba era denumiti ä doua armata a tarii""!

Apoi un alt aspect foarte important este cel al existentei unei familii stabile, formate pe baza sentimentelor de iubire si stima reciproca. Conteaza foarte mult ca atunci cand vii acasa dupa 8 ore sau 24 de ore de munca sa stii ca te asteapta o femeie care te iubeste.

Si bineinteles mai este si aspectul comportamentului in societate, in sensul de a aveea o atitudine cetateneasca, de buna intelegere si convietuire cu ceilalti si de a-i ajuta- in masura posibilitatilor- pe cei care au nevoie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2013, 13:38:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca sa rezum mai pe scurt- vorba cantecului- "Da Doamne la om noroc/si la munca si la joc/si la dragoste cu foc"".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2013, 13:52:02
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Am o prietena de familie, ne cunastem de mult... avea o pasiune foarte mare pt teatru film de mica si s-a facut actrita.
Meseria ei presupune, intalniri cu o gramada de oameni,telefoane peste telefoane, participarea la evenimente, filmari noaptea, ziua....am purtat cu ea o discutie despre nuditate si mi a spus ca nu vede nimic rau in a aparea dezbracata, imi spune despre corp ca este creat de Dumnezeu si face parte din viata, nu e nimic rau...

Personal nu cred ca ar putea sa dea o educatie buna copiilor ei daca apare in astfel de ipostaze,nu zic ca nu ar avea capacitatea ci nu cred ca ar putea sa aiba suficienta autoritate i n fata lor.Pe langa asta nu cred ca ar avea timp de familie, la ei totul e bazat pe propria persoana, trebuie sa fiu acolo, sa apara acolo, dc nu mi zice si mie ca am jucat bine... etc si sunt mai mereu plecati

Asta ca sa dau un exemplu concret :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2013, 15:01:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da intradevar in cazul asta poate fi mai dificila o viata de familie, dar nu imposibila! Daca exista iubire si bunavointa cu ajutorul lui Dumnezeu se poate rezolva si gasi o cale de mijloc, care sa-i permita si sa faca meseria de actrita (daca are talentul asta actoricesc si i place ar fi pacat sa nu-l puna in valoare) si sa aiba o viata de familie!

Cam acceiasi problema este si in cazul soferilor de cursa lunga sau a marinarilor, care prin natura meseriei sunt plecati destul de mult de acasa (la marinari chiar si 6 luni).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2013, 15:22:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Am o prietena de familie, ne cunastem de mult... avea o pasiune foarte mare pt teatru film de mica si s-a facut actrita.
Meseria ei presupune, intalniri cu o gramada de oameni,telefoane peste telefoane, participarea la evenimente, filmari noaptea, ziua....am purtat cu ea o discutie despre nuditate si mi a spus ca nu vede nimic rau in a aparea dezbracata, imi spune despre corp ca este creat de Dumnezeu si face parte din viata, nu e nimic rau...

Personal nu cred ca ar putea sa dea o educatie buna copiilor ei daca apare in astfel de ipostaze,nu zic ca nu ar avea capacitatea ci nu cred ca ar putea sa aiba suficienta autoritate i n fata lor.Pe langa asta nu cred ca ar avea timp de familie, la ei totul e bazat pe propria persoana, trebuie sa fiu acolo, sa apara acolo, dc nu mi zice si mie ca am jucat bine... etc si sunt mai mereu plecati

Asta ca sa dau un exemplu concret :)
Una e sa joace ca actrita in filme crestinesti, gen Ostrov, si alta e sa joace in filme care promoveaza valori anticrestinesti. Exista filme si filme. Dumnezeu poate fi slujit in multe feluri.

Profesia de actrita in zilele noastre este destul de periculoasa pentru suflet. E greu sa faci fata compromisurilor de tot soiul. Cu un sot actor, cu o trupa de teatru orientata spre valori crestinesti ar putea face lucruri frumoase, chiar misiune crestina.
http://www.youtube.com/watch?v=pMDhPVXqVh4
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2013, 15:34:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Perfect adevarat- sunt filme si filme!

In genul de filme crestine amintit de dumneavoastra evident ca nu este ceva rau a juca!

Problema mai dificila apare atunci cand joci in filme ca sa le zic asa mai comerciale, gen drama, thriller, de actiune sau comedie!
Oricum, si aici care este actor adevarat stie cand sa faca diferenta si cand sa se opreasca! In acest sens as putea aminti actori/actrite atat romani (precum Toma Caragiu, Jean Constantin, Amza Pellea, Dem Radulescu sau actrite din Romania si talentate si frumoase precum Diana Lupescu, Rodica Muresanu, Catrinel Dumitrescu, Stela Popescu, etc), cat si straini (Louis des Funes, Alain Delon, Jean Paul Belmondo, Bourvil, Harison Ford, Michel Pffeifer, Nicole Kidman, Kristen Dunst, etc) care au avut sau au un talent actoricesc deoasebit si in general au jucat in filme foarte bune, dar si decente!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2013, 15:50:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Ma intrebam zilele trecute oare care este misiunea noastra pe acest pamant? Cat de mult trebuie sa ne dedicam activitatii noastre profesionale.Cat de departe trebuie mers in acest sens? Se poate sa fii un scriitor de exceptie, un politician de succes, un medic formidabil(ca sa ajungi in punctul asta sunt necesari ani intregi de munca, studii etc..) si sa-I slujesti lui Dumnezeu sa ai si o familie pe care sa o ingrijesti?
Cred ca misiunea noastra pe pamant este sa ne mantuim. Indiferent ce profesie avem, medic, manager, muncitor, etc., important este sa traim aceasta viata pentru Dumnezeu.

Dumnezeu nu ne interzice sa ne realizam profesional, dar este important ca in profesia nostra sa nu gresim fata de El. Sunt multe exemple de Sfinti sau de Parinti ce au avut o viata profesionala activa, au avut familii si in acelasi timp s-au ingrijit exemplar si de suflet.

Sunt si situatii in care nu le poti face pe toate, in functie de puterile fiecaruia, de darurile primite de la Dumnezeu. Imi spunea cineva de o doamna, doctor de familie care are opt copii. Alte femei in aceasta situatie nu pot sa isi pastreze si locul de munca si raman sa se ocupe doar de copii. Dar nimic nu este nefolositor sau neimportant, totul este sa tinem cont si de poruncile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2013, 16:04:03
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Asa este, aveti dreptate. Daca vrei si te ajuta Dumnezeu chiar poti sa le faci pe toate.
Eu cred insa ( pt ca am exemplul in fata) ca educatia pe care a primit o ea cat si colegii ei in facultate ii tine departe de aceste valori( familie Dumnezeu).
Sa dea bunul Dumnezeu ca ea sa fie o exceptie :-).

Ce sfat sa ii dau data viitoare cand o sa purtam o discutie despre importanta familiei si a carierei?
Multumesc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2013, 16:04:13
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cred ca misiunea noastra pe pamant este sa ne mantuim. Indiferent ce profesie avem, medic, manager, muncitor, etc., important este sa traim aceasta viata pentru Dumnezeu.
Exact!!! As mai spune doar ca: "Scopul vietii crestine este dobandirea duhului sfant".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare