Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 07.06.2008, 16:50:43
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu ROCOR s-a unit cu patr rusa ci putregaiul din ea ... numai o parte din ea a cazut nu toata ...
  #992  
Vechi 15.06.2008, 21:30:48
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aflandu-se sfantul marturisitor glecherie in puscarie , marturisind pentru neschimbarea calendarului , se tot intreba in sufletul lui : " Doamne iata eu marturisesc pentru neschimbarea calendarului , oare iti este placut cu adevarat Tie acest lucru ? da-mi un semn , ca sa nu fie suferinta mea de geaba ... " si iata ca dupa ce s-a gandit el astfel au aparut noaptea in temnita doi barbati foarte luminosi , si care i-au intins o bucata de paine , caci glicherie era foarte infometat , caci nu mai mancase de multe zile ... in aceeasi celula cu el mai era si un " preot " greco-catolic care , trezindu-se i-a vazut si el pe cei doi barbati luminosi si ca unul dintre ei era sfantul prooroc ilie ; dupa ce au plecat cei doi sfinti , greco-catolicul i-a cerut sfantului glicherie o bucata din painea pe care o primise , insa acesta i-a spus ca nu poate sa-i dea caci era din rai ... dupa aceea sfantul glicherie i-a spus catolicului ca a doua zi va fi eliberat el , iar dupa un an va fi eliberat si catolicul ; acesta nu a crezut , insa cuvintele sfantului s-au implinit intocmai ; dupa ce catolicul a iesit si el din temnita s-a dus la manastirea unde sfantul glicherie slujea sfanta liturghie , si intrand in manastire i-a spus unui calugar : voi aici aveti un om sfant care vorbeste cu sfintii din cer si care este prooroc ...

iata ca sfintii din cer vin sa ne spuna si noua ca calendarul nu trebuia schimbat ... nu este prima oara cand am primit astfel de semne de la Dumnezeu ...
  #993  
Vechi 15.06.2008, 22:46:15
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
au aparut noaptea in temnita doi barbati foarte luminosi , si care i-au intins o bucata de paine
De draci care iau chip de sfinti ai auzit?
  #994  
Vechi 15.06.2008, 23:02:54
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar tu de sfinti care se arata oamenilor ai auzit ?
de unde stii ca au fost draci , pentru ca nu-ti convine tie ?

interesant ca vedenia cu " sfintii trei ierarhi " care s-au aratat par ioanichie moroi ai acceptat-o ca fiind de la Dumnezeu ... ma intreb pe ce baza ? pentru ca iti convine tie ?
  #995  
Vechi 16.06.2008, 03:26:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie vedenia aceasta catre sfantul glecherie este plina de sens teologic si nu este spre mandrie ci spre smerenie ... dar daca as fi anclinat ca si tine sa resping ceea ce nu imi convine atunci ar fi trebuit sa spun si eu despre vedenia catre par ioanichi ca este spre mandrie si lipsita de sens teologic si deci de la diavolul ...
numai ca eu ma tem a huli pe duhul sfant si sunt mai prudent in a respinge vedeniile care care nu imi convin ... deci incerc sa ma deschid si acelor sensuri teologice care nu imi plac sau nu imi convin , si care ma fac sa imi reformulez conceptiile de pana atunci ... iar asta inseamna smerenie nu mandrie ...

o vedenie falsa nu se recunoaste prin faptul ca imi schimba mie , lui nea costica , conceptiile ... o vedenie falsa nu are cum sa strecoare la ortodocsi ca fiind de la Dumnezeu si sa fie acceptata de ei , ori sfantul glicherie si ortodocsii de pe vechi sunt ortodocsi si accepta aceasta vedenie ... deci ea este adevarata ... vedeniile false sunt in contradictie cu ceea ce este sfant , prin asta se recunosc vedeniile false de cele adevarate ... daca ai o vedenie falsa si iti faci semnul sfintei cruci va disparea ... ori vedenia sfantului glicherie dupa cum am vazut a convins si un greco-catolic ca este autentica si l-a adus pana la manastirea unde era sfantul glicherie unde a spus ca acesta este sfant ... deci iata ca a facut un greco-catolic sa recunoasca sfintenia unui ortodox de stil vechi cu care catolicii nu nici o treaba ... ori un " preot " greco-catolic nu avea cum sa creada intr-o vedenie care l-ar fi facut sa se inchine in fata unui astfel de ortodox - de stil vechi , care era impotriva ecumenismului ... cu siguranta ca greco-catolicul l-a cunoscut pe sfantul glicherie in temnita si stia de ce suferea el , si stia ca era impotriva dialogului cu catolicii , si totusi , iata dupa ce a vazut si el ce vedenie a avut sfantul glicherie a ajuns sa se duca si la manastirea unde slujea acesta si sa spune celor de acolo ca au un sfant printre ei ... un sfant , care ce? care era impotriva ecumenismului , deci unul cam greu de acceptat sau de bagat in seamna de un greco-catolic ... deci eu consider ca este o vedenie autentica la fel ca si cea arata par ioanichie moroi ... aceste doua vedenii de altfel conglasuiesc impreuna si descopera acelasi adevar , si acesta este inca un motiv in plus sa le acceptam pe amandoua ...
apoi mai exista si alte vedenii care spun acelasi lucru ... vedenii autentice ...
  #996  
Vechi 16.06.2008, 07:38:00
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
o vedenie falsa nu are cum sa strecoare la ortodocsi ca fiind de la Dumnezeu si sa fie acceptata de ei , ori sfantul glicherie si ortodocsii de pe vechi sunt ortodocsi si accepta aceasta vedenie ... deci ea este adevarata
S-a mai spus: gruparea aceasta nu e recunoscuta de nici o biserica autocefala, nici pe vechi (rusii, Ierusalimul, Athosul etc) nici pe nou. Ori ei sunt singurii ortodocsi si toti ceilalti eretici, ori invers.

Si explicatia ta nu se întâlneste la Sfintii Parinti si în Scriptura care avertizeaza ca diavolul ia chip de înger de lumina. Explicatia ta suna ca explicatiile catolicilor când vorbesc de infailibilitatea papala: un fatalism fara sens.


... vedeniile false sunt in contradictie cu ceea ce este sfant , prin asta se recunosc vedeniile false de cele adevarate ... daca ai o vedenie falsa si iti faci semnul sfintei cruci va disparea ... ori vedenia sfantului glicherie dupa cum am vazut a convins si un greco-catolic

Vedeniile false sunt lucrate de draci si scopul e înselarea omului, deci nu sunt decât uneori în contradictie cu ce e sfânt. Nu se relateaza ca Glicherie a facut semnul crucii iar convingerea catolicului nu are importanta, atât timp cât ei accepta fara discernamânt o gramada de minuni.


  #997  
Vechi 16.06.2008, 10:42:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

se relateaza ca glicherie a facut semnul sfintei cruci , caci s-a inchinat in fata lor ... daca s-ar fi inchinat la draci atunci s-ar fi demonizat , ceea ce nu s-a intamplat ...

vedeniile dracesti sunt absolut intotdeauna in contradictie cu ceea ce este sfant , caci tot ceea ce este sfant ii arde pe draci ... daca dracii ar fi putut sa accepte ceea ce este sfant s-ar fi sfintit ... insasi exorcismele nu se fac decat numai prin puterea duhului sfant si prin ceea ce este sfant , si nu prin descantece sau eu stiu ce putere mistica a preotului ... am citit intr-a carte ca diavolul nu poate iciodata suporta ceea ce este sfant side aceea demascarea lui se face prin lucrurile sfinte , de exemplu prin sfanta cruce ... tot asa , se spune ca dracii numai in sfanta impartasanie nu pot intra , sau ca numai dupa sfanta spovedanie nu mai au putere asupra omului care s-a spovedit cu pocainta si credinta ... si , in general , dracii sunt alungati NUMAI prin sfintele taine ... de aceea singurul lucru pe care nu il au ereticii sunt sfintele taine , ei pot sa aiba si invatatura corecta dar daca sunt in afara bisericii ortodoxe ei nu pot sfinti nimic si de draci nu pot scapa ... puterea dracilor prin definitie nu se poate surpa decat cu puterea lui Dumnezeu , a Carui lucrare nu face nimic altceva decat sa sfinteasca ... singura numai sfintirea poate darama toate puterile dracesti ...

bosvr nu este recunoscute de ortodocsii din biserica oficiala , dar ei sunt recunoscuti de rocor de exemplu , iar din rocor a facut parte si sf ioan maximovici care este canonizat si in bor ... deci bosvr pe undeva este recunoscuta de bor ...

dracul poate sa ia chip de lumina dar niciodata nu poate sa fie lumina dumnezeiasca , de aceea tot ceea ce este sfant , adica lumina dumnezeiasca ii demasca pe draci ...

ori sfantul glecherie s-a inchinat la cei doi sfinti deci si-a facut semnul sfintei cruci ; apoi odata ce s-a inchinat , daca aceia erau draci , s-ar fi demonizat , cum s-a intamplat cu cei care au ajuns sa inchine diavolului ...

in plus asta nu este singura vedenie care a atestat ca Dumnezeu este pentru neschimbarea calendarului si mai ales impotriva ecumenismului ...
  #998  
Vechi 16.06.2008, 20:52:39
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Unde se relateaza ca a facut semnul crucii? Si chiar daca l-a facut, daca era înclinat spre înselare nu stiu daca are efect. El ceruse semn, deci dorea o minune, dovedind astfel ca se credea sfânt. Deci din start nu avea o atitudine corecta si nu putea vedea limpede lucrurile iar Dumnezeu a îngaduit dracului sa-l ispiteasca dupa cum spun Parintii: "Pedeapsa celui mândru este caderea" (Scara) si Scriptura: "11. Si de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amagire, ca ei să creada minciuni, 12. Ca să fie osânditi toti cei ce n-au crezut adevarul, ci le-a placut nedreptatea." (@ Tesaloniceni 1).


Dracii nu ispitesc numai cu faptele rele ci si cu cele bune facute din neascultare.


BOSVR e recunoscuta de ROCOR? De ce nu si de B. Rusa? Cine e Maximovici? (întreb retoric) E recunoscut de vreo biserica ortodoxa? Ca si Seraphim Rose, acesti americani mi s-au parut dubiosi mereu.


  #999  
Vechi 16.06.2008, 21:03:39
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ralatarea de mai sus care am facut-o , nu este scoasa cuvant cu cuvant dintr-o carte ... de aceea am omis prima oara ca si-a facut semnul sfintei cruci ... insa semnul sfintei cruci lucra oricum , asa cum a lucrat si la sfantul simeon stalpnicul , cand era deja cu un picior deasupra prapastiei , deci si el era inclinat spre inselare ... insa sfinta cruce a lucrat , odata ce a facut-o ... iar sfantul glicherie nu a cerut o vedenie ci un semn , si nici nu a cerut un semn pentru ca se credea sfant ci numai pentru ca suferea pana la epuizare in temnita si se temea ca om sa nu se insele in privinta calendarului ... deci el a cerut un semn de la Dumnezeu pentru a nu marturisi pentru o minciuna , pentru a nu fi suferinta lui degeaba ... iar Dumnezeu i-a ascultat cererea lui caci a facut-o din smerenie , caci era indreptatit sa i se arate un semn odata ce suferinta lui era pentru adevar ...

sfantul ioan maximovici este recunoscut ca sfant si in bor , nu stiai ? la schitul unde am fost eu si care avea hramul sfintilor tamaduitori , aveam icoana sfantului ioan maximovici pusa in catapeteasma ... tu nu ai sarutat niciodata aceasta icoana ?
  #1000  
Vechi 16.06.2008, 21:55:51
MARDARIE MARDARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta!
Iubirea dintre oameni valoreaza inaitea lui Hristos mai mult decat calendarul ,minunile si toate faptele bune.UNDE ESTE IUBIRE ACOLO A TRIMIS DUMNEZEU VIATA SI BINECUVANTARE PINA IN VEAC!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07