Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 25.10.2008, 21:06:39
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Acestea fiind zise, pentru inceput as dori sa vad la fata locului cum se desfasoara o Sfanta Liturghie intr-o Biserica de Stil vechi, apartinand Sinodului de Rezistenta al Mitropolitului Chiprian de Oropos si Fili, din zona Suceava-Falticeni-Gura Humorului-Campulung Moldovenesc. Daca ai adresa vreunei astfel de Biserici Ortodoxe, te rog din inima, nu o tine doar pentru fratia ta, sora.
sincer, nu stiu daca exista, dar promit sa ma interesez.
stiu ca exista un metoc in Bucuresti care apartine de greci, cu hramul Sf Ier Nifon, dar in alta parte chiar nu stiu...

referitor la nume.. nici asta nu stiu, dar am sa ma interesez. :)
si chiar daca nu este, nu te intrista... nici numele meu nu exista oficial, in sinaxar... dar vorba unui parinte "la cati sfinti sunt... n-avem noi de unde sa stim cum ii cheama pe toti.."
deci, poate ca exista un Romeo [sau ceva asemanator] si pt tine. :)
  #1102  
Vechi 25.10.2008, 21:08:55
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
as fi citit daca ar fi mers... crede-ma! dar nu pot... si nu mi se deschide pagina.. ce sa fac? nici in explorer nici in firefox...
daca vrei, am sa-ti copiez toate paginile pe word si ti le trimit, ok? ai word?
  #1103  
Vechi 25.10.2008, 21:12:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credeti-ma, pe cuvant de onoare, nu-i nimic virusat pe acest site, frate Geo si sora ispita_ta.
Daca va mai amintiti cum erau tagurile in vechiul format al forumului, intre paranteze patrate, nu unghiulare, asa functioneaza si acum.
Pentru dimensionarea fontului nu folositi clasicul tag de html:
<font size ="x">text text</font>, cu x intre 1 si 7, ci pur si simplu [size=x]text text [/size].
Dar mai bine, nu te mai complica sora, cu prea multe taguri. Foloseste doar
Citat:
...
, caci un text incadrat in chenar e mai usor de citit si eventual ... ca sa ingrosi textul respectiv. Atat. In rest, suntem alfabetizati si fiecare putem sa citim un text. Spor la scris despre patriarhii eretici de Constantinopol!...
  #1104  
Vechi 25.10.2008, 21:12:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit Patriarhul Meletie

*test*


"Patriarhul Meletie Metaxakis s-a născut la 21 septembrie 1871, în satul Parsas din insula Creta și a primit la botez numele Emanuel. În 1889, el a intrat în Seminarul Sfânta Cruce din Ierusalim. În 1892, a devenit monah și a fost hirotonit întru diaconie. După terminarea studiilor teologice, în 1900, patriarhul Damian l-a numit secretarul Sfântului Sinod al Patriarhiei Ierusalimului. Opt ani mai târziu, în 1908, <FONT color=darkred>același patriarh l-a izgonit pe Meletie din
  #1105  
Vechi 25.10.2008, 21:14:54
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voiam sa zic: foloseste doar tagul [quote] si perechea sa ca sa inchenarezi textul si eventual [b] si perechea sa, caci un text incadrat in chenar si scris cu aldine e mai usor citibil. In rest, nu te mai complica. Doar nu facem fiecare demonstratii zglobii in ce priveste arta programarii in HTML.
Spoir la scris!
  #1106  
Vechi 25.10.2008, 21:16:01
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Credeti-ma, pe cuvant de onoare, nu-i nimic virusat pe acest site, frate Geo si sora ispita_ta.
Daca va mai amintiti cum erau tagurile in vechiul format al forumului, intre paranteze patrate, nu unghiulare, asa functioneaza si acum.
Pentru dimensionarea fontului nu folositi clasicul tag de html:
<font size ="x">text text</font>, cu x intre 1 si 7, ci pur si simplu [size=x]text text [/size].
Dar mai bine, nu te mai complica sora, cu prea multe taguri. Foloseste doar , caci un text incadrat in chenar e mai usor de citit si eventual ... ca sa ingrosi textul respectiv. Atat. In rest, suntem alfabetizati si fiecare putem sa citim un text. Spor la scris despre patriarhii eretici de Constantinopol!...
...am avast antivirus si cand vreau sa deschid, imi alarmeaza ca e virus, dau "sterge" si apoi imi apare ca nu poate deschide pagina... nush ce are...
  #1107  
Vechi 25.10.2008, 21:16:16
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca vrei sa folosesti darkred, nimic mai simplu: [color = darkred] si cu tagul de inchidere corespondent.
  #1108  
Vechi 25.10.2008, 21:17:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
daca vrei, am sa-ti copiez toate paginile pe word si ti le trimit, ok? ai word?
cum sa nu? am word 2007...
  #1109  
Vechi 25.10.2008, 21:19:01
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

eu nu folosesc nicio paranteza. inserez textul si dau click pe culoare si bold. atat. mai devreme am folosit numai culoarea, dar vad ca nici asa nu functioneaza.

nu vreau sa pun sub forma unui citat, fiindca vreau sa subliniez numai anumite propozitii/ cuvinte... adica "spuma" :)

site-ul este virusat..
nici eu n-am crezut la inceput fiindca nici mie nu mi se deschide antivirusul... desi am un antivirus f bun... cica.
dar fiindca i-am auzit pe cativa spunand acelasi lucru, i-am intrebat pe parinti care-i treaba, si au zis ca, intr-adevar, este virusat, inclusiv lor le "urla" antivirusul, dar nici ei nu stiu ce sa mai faca...
  #1110  
Vechi 25.10.2008, 21:19:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
daca vrei sa folosesti darkred, nimic mai simplu: [color = darkred] si cu tagul de inchidere corespondent.
deja ma bagi in ceata... nu ma pricep ca fr.ta la calculatoare... sorry... am invatat cat sa ma descurc de la un coleg pe care l-am stresat enorm... imi spui de lucruri straine...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07