Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 24.05.2008, 00:21:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc a zis foarte clar ca daca catolicii vor sa sa intoarca la ortodoxie papa este aceptat ca "primus inter pares" - adica primul dintre egali dintre patriarhii crestini.
  #902  
Vechi 24.05.2008, 00:29:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai expresia asta : primul intre egali , este interpretabila ... chiar aici pe siteul crestinortodox s-a comentat despre interpretabilitatea acestei expresii ... ea se poate interpreta la fel de bine si cu inteles ortodox si cu inteles catolic ... eu cred ca pana la urma papa va fi un primul intre egali in sens ortodox , dar mai este multisor pana atunci ... mai intai trebuie sa se lase ortodoxcsii ecumenisti de ereziile catolice si mai apoi si catolicii , si numai asa se va face revenirea catolicilor la ortodoxie ...
  #903  
Vechi 24.05.2008, 03:02:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

teoctist a declarat la televizor cum ca " nu exista diferenta intre filioqve si crezul ortodox caci cele doua forme ale crezului exprima acelasi adevar " ; cica la asta au cazut de acord ortodocsii ecumenisti si catolicii la una din intrunirile ecumeniste ... asta a fost declaratia patr teoctist : nu exista diferenta intre crezul ortodox si filioqve caci ele exprima acelasi adevar ... ca mai spuneti de astadomnilor din bor ? este sau nu sinodul condus de teoctist unul eretic ?

sigur ca este ...

iata adresa unde puteti vedea filmul in care teoctist a facut aceasta afirmatie absolut eretica :

http://habitusnetwork.org/video-clips/interview-with-romanian-orthodox-patriarch.html
  #904  
Vechi 24.05.2008, 03:04:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ca sa mearga linkul de mai sus trebuie eliminat spatiul dintre " roma nian "
trebuie scris " romanian "
  #905  
Vechi 24.05.2008, 11:14:17
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

pentru Emanuel: Daca Bsv ar fi Bo tu oricum n-ai face parte din ea ,caci Biserica Ortodoxa are ca membri doar pe cei ce plang cu lacrimi simtite pe obraji in fiecare zi si pe copii care mai au harul de la botez inlauntru.Mi-a spus cineva care merge pe la manastirile de pe vechi ca "monahii" de acolo sunt fff glumeti.Nu se roaga cu duh umilit ci cu duhul diavolesc al comediei ,acesta-i ecumenismul sa te rogi cu duhurile rele impreuna. "Monahii" sunt lumina mirenilor iar dracii sunt lumina "monahilor".
  #906  
Vechi 24.05.2008, 11:35:30
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va rog sa imi explicati : in ce sens i-am hulit pe cei din bor ... daca am facut aceasta greseala imi cer iertare de pe acuma , numai ca , cel putin in momentul de fata nu imi dau seama , iertati-ma , in ce consta aceasta hulire ... ce am spus adica hulitor la adresa lor ? va rog sa ma luminati se pe mine ...

sa stii ca de aceasta greseala a rugaciunii cu mandrie se fac vinovati atat calugari ( bu calugarii , adica toti cum ai spus tu ) s din bosv si din bor ... dar pacatele personale pe care le au acestia , si deasemenea toti le avem , nu demonstreaza nimic despre canonicitatea sau nu a bosv sau bor ... tu nu ai mandrie ? eu am , asta este realitatea si Dumnezeu sa ma ierte si sa ma curateasca de aceasta mersavie ...
realitatea este ca si eu nu ma rog cu lacrimi si cu duh smerit tot timpul , ba chiar , uneori maifac si pacatul acesta : ca uit sa imi fac canonul ( asta se intampla rar ) dar aceasta nu demonstreaza decat un lucru : ca nu sunt sfant ... atata ... bineinteles acesta este un lucru grav , dar asta nu este tot una cu a avea credinta gresita ...
cred ca ceea ce am spus aici nu sminteste pe nimeni , pentru ca sunt convins ca toti suntem pacatosi ...

Domane ajuta-ne !
  #907  
Vechi 24.05.2008, 11:45:30
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca incep sa imi dau seama in ce sens i-am hulit pe cei din bor : poate ca am vorbit cam cu furie la adresa lor ... este adevarat ca m-am cam enervat si imi cer iertare pentru lipsa mea de dragoste si de rabdare , dar sa stii si aceasta , ca si voi ar trebui sa aveti oleaca mai multa smerenie si sa nu ma mai acuzati de smecherii atata timp cat ati vazut ca am adus dovezi ...

eu ieri si alalta ieri nu am facut altceva decat sa stau in fata calculatorului si sa adun dovezile care mi s-au cerut ... cred ca m-am cam lasat purtat de val , caci toata ziua nu am facut altceva decat sa ma gandesc la greselile bor ... toata ziua nu m-a preocupat decat aceasta si cred ca m-am cam lasat stapanit de aceste sentimente ... de aceea nu am mai putut sa mai am rabdare ...

cer iertare pentru mandria de care am dat dovada

si cu smerenie ma rog : Doamne nu lasa ca adevarul sa fie ponegrit de pacatele mele ...
  #908  
Vechi 24.05.2008, 11:50:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mah, dar ce stii sa judeci! si tot pe noi ne acuzi ca ii hulim pe clericii BOR!
ai stat tu in chiliile lor cand s-au rugat sa vezi ca nu plang? si daca nu au lacrimi care-i problema? oare nu-i mai importanta frangerea inimii decat o lacrima fariseica? stai tu linistit ca launtrul omului il cunoaste Dumnezeu mai bine decat tine...
sa-ti fie rusine ca te legi de niste fapte personale (care nici macar nu reprezinta un pacat). au n-ai citit in Vietile Sfintilor ca multi sfinti la aratare pareau mandri, iar in ascuns ii intreceau pe multi in smerenie? au n-ai citit ca atunci cand iti plangi faptele, nu trebuie sa te vada nimeni, decat Dumnezeu? dar in Sfanta Scriptura n-ai citit cum Domnul Iisus i-a certat pe fariseii care aratau lumii ca posteau?
  #909  
Vechi 24.05.2008, 11:53:55
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, Emanuel, ai vorbit de erezia generala a BOR. Ori nu-i chiar asa. BOR doar trece prin anumite momente delicate, prin voia lui Dumnezeu, pentru a se alege graul (dreptcredinciosii din BOR) de neghina (masonii + ecumenistii din BOR si sustinatorii lor fanatici). Si cu ajutorul Domnului, va iesi biruitoare, caci "nici portile iadului nu vor birui Biserica lui Dumnezeu".
Asta inseamna hula, caci pe de o parte afirmi ca BOR are inca Harul Duhului Sfant, pe de alta, o acuzi de erezie generala. Daca nu-ti convine BOR, macar nu o mai pomeni in postarile tale. Cred ca e mai bine asa.
  #910  
Vechi 24.05.2008, 11:53:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, Emanuel, ai vorbit de erezia generala a BOR. Ori nu-i chiar asa. BOR doar trece prin anumite momente delicate, prin voia lui Dumnezeu, pentru a se alege graul (dreptcredinciosii din BOR) de neghina (masonii + ecumenistii din BOR si sustinatorii lor fanatici). Si cu ajutorul Domnului, va iesi biruitoare, caci "nici portile iadului nu vor birui Biserica lui Dumnezeu".
Asta inseamna hula, caci pe de o parte afirmi ca BOR are inca Harul Duhului Sfant, pe de alta, o acuzi de erezie generala. Daca nu-ti convine BOR, macar nu o mai pomeni in postarile tale. Cred ca e mai bine asa.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07