Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2009, 20:36:56
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit Pacatul - si consecintele lui?

Pacatul....Ce este defapt pacatul?
Sau mai bine de ce pacatuim, daca stim ca nu ne este permis? Poate pentru ca stim ca ne sunt iertate? Sau poate ca ne place...
Si cum, tot ne sunt iertate..de ce sa ne abtinem? Doar dupa ce pacatuim, ne spovedim....si gata: suntem iar fara pacat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2009, 21:24:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma uitam intr-un indreptar de spovedanie si am vazut cu stupoare ca mai totul este un pacat, chiar si in gandul indepartat.
Si mi-as dori o definitie ca sa inteleg cine si cum a stabilit ce este pacat si ce nu.
Suntem pacatosi toti, pentru ca suntem oameni si nu sfinti.
Da, trebuie sa luptam sa fim mai buni.
Dar daca n-o facem toti, nu reusim sa scapam macar de unele pacate, pentru ca atunci chiar daca tu vrei sa nu faci pacatul, te aduce altul sa-l faci ( de ex. mania). Sau ne facem toti pustnici.
Si problema cu spovedania si iertarea este delicata, pentru ca si preotii...tot oameni sunt si au si ei pacatele lor.
Putem doar sa stim sau sa banuim (din scripturi) ceea ce vrea Dumnezeu si ne straduim sa fim cum doreste EL.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2009, 23:17:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape Vezi mesajul
Pacatul....Ce este defapt pacatul?
Sau mai bine de ce pacatuim, daca stim ca nu ne este permis? Poate pentru ca stim ca ne sunt iertate? Sau poate ca ne place...
Si cum, tot ne sunt iertate..de ce sa ne abtinem? Doar dupa ce pacatuim, ne spovedim....si gata: suntem iar fara pacat!
Eu inteleg pacatul ca orice gand, vorba sau actiune care se impotriveste voii divine. Nu pentru ca Dumnezeu are nevoie de ceva, ci pur si simplu pentru binele nostru.

Crestinii nu lupta impotriva trupului sau a lumii, ci impotriva ingerilor cazuti care ii ispitesc. Ei ne vor de partea lor, impotriva lui Dumnezeu, si de asta se lupta cu binele pe care-l detesta.

Cadem mereu, intr-adevar. Insa in timp, prin vointa si ajutor de la Hristos, ne putem curati de patimi, renuntand treptat la omul vechi corupt si inrait. Placerea este gustarea din creatie si duce la impatimirea simturilor, exact ceea ce a facut Adam la sfatul diavolului: l-a scos pe Dumnezeu din inima omului, inlocuindu-L cu dorintele diverse ale carnii. De asta omul nu trebuie sa-si faca un scop din satisfacerea placerilor, ci din (re)acceptarea lui Dumnezeu in inima sa, ca prim tel al existentei.

Nu, pacatele nu sunt iertate daca omul nu se hotaraste ferm sa se lase de ele. Spovedania inseamna pocainta, dorinta sincera de curatire a sufletului de orice l-ar putea desparti de Hristos. Marturisirea formala este o autoinselare, iar increderea prea mare in mila lui Dumnezeu este unul dintre cele mai grave pacate. La polul opus sta deznadejdea - tot un pacat extrem de grav.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2009, 23:54:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca pacat inseamna tot ceea ce nu este voia lui Dumnezeu. Cel putin, asa inteleg eu lucrurile. De aceea spunem "faca-se voia Ta", ca prin opozitie, voia noastra este pacatul!

Dar Snape.. citatul acela "do not give opinions.." (acum l-am observat) este o rugaminte catre noi sau o marturisire de credinta?!
(Oricum ar fi, nu te judec eu.. ma bucur ca ai deschis topicul acesta :) )
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2009, 12:54:05
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca pacat inseamna tot ceea ce nu este voia lui Dumnezeu. Cel putin, asa inteleg eu lucrurile. De aceea spunem "faca-se voia Ta", ca prin opozitie, voia noastra este pacatul!

Dar Snape.. citatul acela "do not give opinions.." (acum l-am observat) este o rugaminte catre noi sau o marturisire de credinta?!
(Oricum ar fi, nu te judec eu.. ma bucur ca ai deschis topicul acesta :) )
Nu...nu este o rugaminte catre voi...altfel nu as mai fi deschis topicul daca nu doream raspunsuri. :) Iar cat despre raspunsuri, foarte intresesante intradevar.
Cu tot respectul,
Scorpia Snape.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2009, 14:04:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Revin la intrebarea mea.
Dar de unde stim voia lui Dumnezeu?
Anumite lucruri sunt in scripturi, dar multe altele nu sunt, ci sunt cam inventate de oameni.
Unele sunt cam impotriva firii si fiintei omenesti, altele sunt f.bune.
Iar noi suntem oameni.
Daca noi gresim unul fata de altul, ne atragem atentia, ne criticam, ne corectam.
Dar daca gresim fata de Dumnezeu, cum stim? Cine ne spune?
Este f.greu.
De ex. mania: ti s-a facut o nedreptate, o durere.
Ca om te doare si ai vrea sa te vindeci, sa se faca dreptate, te doare, te superi.
In fata lui Dumnezeu este pacat asta. Deci nu poti sa faci nimic ca om. Dupa ce suferi raul pricinuit, n-ai voie nici sa reactionezi.
Trebuie sa ierti si atat. Iar celalalt este in castig.
Care este mai pacatos atunci?
Poti doar sa te rogi si sa astepti sa faca Dumnezeu dreptate.
Nu stiu nici eu, nici preotul n-a stiut sa ne invete cum sa impaci justitia omeneasca cu cea a lui Dumnezeu, ca sa fie bine pentru toti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2009, 14:13:53
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Revin la intrebarea mea.
Dar de unde stim voia lui Dumnezeu?
Anumite lucruri sunt in scripturi, dar multe altele nu sunt, ci sunt cam inventate de oameni.
Unele sunt cam impotriva firii si fiintei omenesti, altele sunt f.bune.
Iar noi suntem oameni.
Daca noi gresim unul fata de altul, ne atragem atentia, ne criticam, ne corectam.
Dar daca gresim fata de Dumnezeu, cum stim? Cine ne spune?
Este f.greu.
De ex. mania: ti s-a facut o nedreptate, o durere.
Ca om te doare si ai vrea sa te vindeci, sa se faca dreptate, te doare, te superi.
In fata lui Dumnezeu este pacat asta. Deci nu poti sa faci nimic ca om. Dupa ce suferi raul pricinuit, n-ai voie nici sa reactionezi.
Trebuie sa ierti si atat. Iar celalalt este in castig.
Care este mai pacatos atunci?
Poti doar sa te rogi si sa astepti sa faca Dumnezeu dreptate.
Nu stiu nici eu, nici preotul n-a stiut sa ne invete cum sa impaci justitia omeneasca cu cea a lui Dumnezeu, ca sa fie bine pentru toti.
Voia lui Dumnezeu o stim din Biblie. Iar daca stii Biblia iti dai seama cand nu ai facut voia Domnului. Si dupa cum stii nu exista om fara pacat, dar pacatele iti pot fi iertate,
Cat despre nedreptatea facuta...nu te gandesti ca poate fi o incercare de la Dumnezeu?
Sau ai uitat nedreptatie facute lui Iov, care nu gresise in fata lui Dumnezeu. Nici inainte de a fi nedreptatit, nici dupa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.05.2009, 14:25:35
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dupa ce suferi raul pricinuit, n-ai voie nici sa reactionezi.
Trebuie sa ierti si atat. Iar celalalt este in castig.
Care este mai pacatos atunci?
Poti doar sa te rogi si sa astepti sa faca Dumnezeu dreptate.
Nu cred ca Dumnezeu vrea ca supusii lui sa se comporte ca si cum ar fi pe Xanax(pasivi si inactivi)...adica trebuie sa fie activi si sa actioneze ca o reactiune la acea actiune.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.05.2009, 14:31:02
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Păcatul e ceva ce nu-l poți evita, ori cât ți-ai dori asta,totul e să conștientizezi ce ai facut și să-ți dai silința să numai greșești.Greșind celui de lângă mine îi greșesc direct lui Dumnezeu.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2009, 15:37:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Revin la intrebarea mea.

De ex. mania: ti s-a facut o nedreptate, o durere.
Ca om te doare si ai vrea sa te vindeci, sa se faca dreptate, te doare, te superi.
In fata lui Dumnezeu este pacat asta. Deci nu poti sa faci nimic ca om. Dupa ce suferi raul pricinuit, n-ai voie nici sa reactionezi.
Trebuie sa ierti si atat. Iar celalalt este in castig.
Care este mai pacatos atunci?
Poti doar sa te rogi si sa astepti sa faca Dumnezeu dreptate.
Pot sa-ti spun ce am invatat eu din jur: daca ii faci cuiva raul ("indreptatit" sau nu) ai tendinta sa-l si urasti. (Nu stiu daca ma fac inteleasa: nu poate exista o "prapastie" intre ceea ce faci si ceea ce simti. Il nedreptatesti pe cel de alaturi, ai tendinta sa-l si urasti pentru asta! Trairea va urma actiuni.)
Precis v-ati intalnit cu situatii cand cineva v-a pricinuit nemultumire (poate involuntar), dar apoi va dusmanit pentru asta!!

La fel, cand faci un bine cuiva.. apoi respectiva persoana ti-e mai draga. Dai bani unui cersetor (poate doar din jena, nu din mila), a doua oara il vei observa si creste probabilitatea sa-i dai bani din nou!

Din aceasta perspectiva, cred ca porunca de a ierta este extraordinar de importanta. Iertarea adevarata ne schimba pe noi si felul de a-l privi pe celalalt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rasul excesiv si consecintele lui. iulian92 Generalitati 10 23.05.2011 23:07:04
Consecintele razboiului mihaela75 Generalitati 17 24.03.2011 19:59:43
Ecumenismul si consecintele acestuia orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 401 30.10.2010 01:06:16
Alcoholul si consecintele lui ory Generalitati 15 17.09.2010 14:13:29
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58