Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #28  
Vechi 11.05.2009, 10:54:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cat despre pomenitul la Liturghie, eu stiu ca atata timp cat particip atent la Liturghie, la un moment dat preotul se roaga cam asa:

Pe cei dintr-o rudenie cu noi: parinti, stramosi, mosi, frati, surori, fii si fiice, pe fiecare dupa numele lor, sa-i pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia Sa!

Deci eu, pacatosul si ticalosul, pentru simplul fapt ca particip la Sfanta Liturghie, prin simpla prezenta acolo, intermediez rugaciunile Bisericii pentru o multime de oameni care au nevoie de aceste rugaciuni, oameni pe care nu i-am cunoscut, pomeniti fara nume inaintea lui Dumnezeu. Amin.

Asa ca, tine aproape de Biserica si Dumnezeu va mantui pe cei din familia ta. Eu inca cred ca bebelusul tau te priveste de sus cu dragoste...

Eu am o teorie: exista Imparatia Cerurilor unde numai cei desavarsiti ajung, accesibila numai pentru Sfintii lui Dumnezeu care au biruit lumea. Este cel mai "aproape" "loc" de Dumnezeu. Apoi mai este Raiul, care este impartit in "locasuri", functie de gradul de curatire al fiecaruia. De exemplu, stiti dialogul dintre talharul care a omorat si a jefuit saracii samd si Hristos pe Cruce:

Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Era talharul botezat? Nu. L-a primit Hristos in Imparatia Sa? Nu. Dar cu toate astea, talharul s-a mantuit, ajungand in Rai.

Cele cateva zeci de miliarde de oameni care au murit necrestini, nebotezati, dar care au fost gasiti drepti dupa legea firii - unde au ajuns? In iad cu totii? Doamne fereste de asa gand! Langa Ioan Botezatorul? Nici asta nu cred. Dar unde? In Rai, bineinteles.

Deci Ionela draga, ai credinta in mila si dreptatea lui Dumnezeu, ca este bun si in veac este mila Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 07.03.2010 at 22:37:51.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir? Mada1ina Intrebari utilizatori 20 11.02.2011 20:29:05
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13