Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2009, 22:47:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vânzătorii ambulanți din biserici

Deși toate bisericile au pangare unde se găsesc spre vânzare cărți,icoane,lumânări,tămâie și multe altele de care are nevoie un creștin-ortodox,la mine în oraș bisericile (mai ales la slujbele unde este foarte multă lume,privegheri,hramuri,sfințiri) sunt invadate de vânzători ambulanți care vând cărți și câte altele în timpul sfintelor slujbe provocând rumoare,dezordine astfel încât în loc să te concentrezi la cântări și la slujbă participi cu sau fără voia ta la acest comerț.Și dacă stai în genunchi, lângă tine se vinde sau se discută despre un pelerinaj,se dau bani,se schimbă impresii.Uimitor este că cele arătate mai sus se fac de către persoane care au îmbrăcăminte aproape călugărească și care se consideră "înduhovnicite"
Pe mine aceasta mă deranjează.
Oare greșesc? Este normal ? Oare judec? V-ați confruntat cu așa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 00:23:50
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Corect...

si eu m-am confruntat cu asa ceva !

Cred ca exista in mai toate bisericile de mir. Dar asa ceva nu vei vedea in manastiri. Vina nu e a acestor oameni, vina este a preotilor parohi care ingaduie acestea. Parerea mea !
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 11:16:28
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

vina e si a noastra! noi nu trebuie sa cumparam de la ei si ar trebui sa luam atitudine inpotriva lor! sa nui lasam sa transforme biserica intro pestera de talhari! in ziua de astazi putin dintre nou au curajul sa lupte aproape toti stam si privim( inclusiv si mai ales eu) fara sa facem nimic! sunt sigur ca daca intro biserica sar aduna 20 de credinciosi si iar alunga situatia sar schimba! ma iertati pentru parerea mea si pentru ca dau sfaturi pe care eu nu pot si nu am curajul sa le fac! laudat si slavit sa fie bunul DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2009, 11:18:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Vina nu e a acestor oameni, vina este a preotilor parohi care ingaduie acestea.
Da, vina tulburarilor dintr'o parohie este aproape in intregime a preotului. Tot asa, tulburarile dintr'o manastire atarna de staret.

Este o urmare fireasca a vremurilor noastre. Afacerile si comercializarea aproape a orice, pentru bani.
Pe mine nu ma doara atat acest fapt, cat proasta calitate si falsitatea urata a obiectelor expuse.

Sa avem pace si liniste. Si sa lasam lucrurile sa curga de la sine.
Nu avem puterea de a randui lucrurile, ci doar de a le tulbura si mai tare.

Esential este sa ne straduim sa ramanem in dragoste fata de toti.
Sa nu ii privim rece sau cu repros. Nu fac aceasta din prea bine, ci de nevoie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 11:31:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unele sunt chiar de bună calitate(lumânări sută la sută ceară de albine,tâmâie de foarte bună calitate,cărți tipărite la măn.Sihăstria mult mai ieftine etc.) Așadar tentația de a cumpăra este mare(de multe ori îți vând și pe datorie).Eu sunt bucuroasă să cumpăr dar nu în bisericâ,nu în timpul sfintelor slujbe!
Nu le spune nimeni nimic(eu cu atât mai puțin )căci toată lumea le cunoaște,sunt un grup de persoane umblate prin multe mănâstiri,pe la Ierusalim(de unde aduc marfă) prin Grecia,pe la Locurile sfinte din Rusia.

Nu Dorin,nu sunt nevoiașe! Mai curând cred că fac ascultare asemenea măicuțelor care stau în frig și în ploaie și cerșesc.

Deranjează slujbele dar nu știu dacă e bine să mă pronunț vehement împotriva acestei proceduri care după judecata mea lumească mi se pare incorectă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2009, 11:42:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu Dorin,nu sunt nevoiașe! Mai curând cred că fac ascultare asemenea măicuțelor care stau în frig și în ploaie și cerșesc. Deranjează slujbele dar nu știu dacă e bine să mă pronunț vehement împotriva acestei proceduri care după judecata mea lumească mi se pare incorectă.
Da, sunt de acord cu tine.
Este posibil sa fie si ceva bolnavicios in mintea lor. Domnul stie.
Preotul ar trebui sa cunoasca ce simte lumea din Biserica si sa ia masuri pentru liniste si pace.
Spune parintelui gandurile tale, si el va vedea ce'i de facut.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2009, 12:20:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La Stavropoleos, indiferent de monetul in care vin oamenii, nu esti deranjat de faptul ca se vand lumanari. Ceea ce este bine e ca se vand doar lumanari in timpul slujbei. Daca se doreste si cumpararea unui CD, se face la finalul slujbei. Ce-mi place este ca oamenii de aici inteleg rolul si rostul Sfintei Liturghii. Asa ca mai toti sunt prezenti de la inceput.

E adevarat ca in unele biserici de cartier, multi intra si ies rapid. Cumpara cateva lumanari, o carte sau un alt obiect. Daca ar fi sa ma uit la omul care trece nepasator pe langa biserica si la cel care intra in ea, chiar si pentru putin timp, cred ca cel din urma e mai castigat. Poate ca il va misca o cantare, un cuvant din predica si astfel, va veni cand trebuie si regulat la biserica.

Am stat de multe ori si eu langa locul in care se vand lumanarile. Chiar daca am fost deranjat, am incercat sa intaresc rugaciunea, decat sa atrag atentia celor in cauza. Si asta am facut-o pentru bucuria ca a intrat in biserica.

Solutia eu o vad in vinderea acestor obiecte in afara bisericii, sa fie un loc special langa ea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2009, 17:30:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei prieteni nu cred că m-ați înțeles(sau poate nu am fost eu suficient de explicită!),
Cele spuse de mine se petrec de obicei la slujbele care preced hramul unei bisericii sau chiar la hram când, este foarte multă lume.Nu este vorba de o biserică anume ci de fiecare biserică în care sunt adunați foarte mulți credincioși care vin din toate parohiile,unii de foarte departe,chiar de la țară pentru a participa la aceste rugăciuni minunate care sunt privegherile.

Doamnele care vând nu sunt începătoare în ale credinței,au duhovnici îmbunătățiți la Sihăstria sau prin alte locuri binecuvântate.Cred că ele fac ascultare.

Am deschis acest topic pentru că mă frământă o întrebare.Dacă într-o zi voi primi o astfel de ascultare având de vândut tot felul de obiecte și cărți ce voi face căci nu sunt deacord cu această procedură considerând-o dăunătoare scopului slujbelor bisericii.

Da Dorin,voi discuta și cu duhovnicul această frământare a mea dar voiam să aud și părerile voastre.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2009, 22:50:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
sa nui lasam sa transforme biserica intro pestera de talhari!!
Nu fi rau, gindeste-te ca exista multa lume fara servici care au si ei copii de crescut si de hranit. Nu judeca dupa aparente! Fiti mai intelegatori!
Pe linga sumele strinse la MASA CELOR BOGATI SI AVUTI permite-ti va rog saracilor sa culeaga firimiturile. Dupa cum vedeti preotii au destul!
Eu unul nu am observat ca acesti vinzatori sa deranjeze slujba!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2009, 22:20:20
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Ascultare?!?

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dragii mei prieteni nu cred că m-ați înțeles(sau poate nu am fost eu suficient de explicită!),
Cele spuse de mine se petrec de obicei la slujbele care preced hramul unei bisericii sau chiar la hram când, este foarte multă lume.Nu este vorba de o biserică anume ci de fiecare biserică în care sunt adunați foarte mulți credincioși care vin din toate parohiile,unii de foarte departe,chiar de la țară pentru a participa la aceste rugăciuni minunate care sunt privegherile.

Doamnele care vând nu sunt începătoare în ale credinței,au duhovnici îmbunătățiți la Sihăstria sau prin alte locuri binecuvântate.Cred că ele fac ascultare.

Am deschis acest topic pentru că mă frământă o întrebare.Dacă într-o zi voi primi o astfel de ascultare având de vândut tot felul de obiecte și cărți ce voi face căci nu sunt deacord cu această procedură considerând-o dăunătoare scopului slujbelor bisericii.

Da Dorin,voi discuta și cu duhovnicul această frământare a mea dar voiam să aud și părerile voastre.

Poate, dar cu siguranta nu le-a spus nici un duhovnic sa deranjeze sfintele slujbe!!

Ele fac aceasta si pentru ca au lipsa de educatie duhovniceasca si prin aceasta dau dovada de lipsa pentru nevoile aproapelui ...ele mai mult strica decat construiesc.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste la 9 biserici??? onyx235 Generalitati 25 08.01.2013 14:10:54
la ce biserici mergeti? roxanapopa70 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 07.05.2012 19:38:51
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
biserici de lemn prflorin Stiri, actualitati, anunturi 2 03.06.2007 21:48:37