Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.05.2010, 20:16:45
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai mai oameni buni, unde v-ati lasat ratiunea si dreapta gandire ?!
Eu de ce n-am vise cu demoni,sau urate, nici macar cosmaruri nu am(extrem de rar am avut in viata mea!), dimpotriva toate visele mele sunt linistitoare si placute ! Si ...am avut si eu momente de viata, mai dure...nu m-au ocolit chiar de tot !!!
eu de ce nu visez ca cineva ma strange de gat, sau morti care ies din groapa,sau draci ???

Eu cred ca visele urate repetare si frecvente, sunt de fapt un semnal ,al unei predispozitii genetice si vulnerabilitati inspre o boala psihica, fiind afectate de ele sistemele nervoase foarte slabe sau cu predispozitie morbida !

De aceea as zice, ca omul afectat de astfel de vise,in mod frecvent, ar trebui sa mearga sa vorbeasca putin si cu un psihiatru(nu e nici o rusine in asta !)sau cu un psiholog sau psihanalist ! Si apoi,daca n uare nici o problema pe linia asta sa se gandeasca la afectari dracesti !!!
cand o sa fii tinta vrajilor,vei visa si tu cu draci!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.05.2010, 20:20:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
si oare ce ti-ar putea spune un medic psihiatru cand ii povestesti un asemenea vis?ce tratament ti-ar putea da?ptr ce?mintea de capul ei nu produce astfel de vise,nici chiar cand te gandesti intens la asemenea subiecte!deci,care ar fi diagnosticul dupa tine intr-un asemenea caz?
Nu uita, insa, ca aspirina sparge orice vedenie
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.05.2010, 20:23:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

De obicei pe psihiatri nu ii intereseaza visele, in ciuda popular belief-ului.
Desi faptul ca un om e super fascinat de visele lui si ii vine sa le povesteasca si sa le intoarca pe toate partile e un simptom in sine :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.05.2010, 20:24:23
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
De obicei pe psihiatri nu ii intereseaza visele, in ciuda popular belief-ului.
spune-i-o lui radu!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.05.2010, 20:35:01
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
si oare ce ti-ar putea spune un medic psihiatru cand ii povestesti un asemenea vis?ce tratament ti-ar putea da?ptr ce?mintea de capul ei nu produce astfel de vise,nici chiar cand te gandesti intens la asemenea subiecte!deci,care ar fi diagnosticul dupa tine intr-un asemenea caz?
Exista o stiinta numita psihanaliza,sau noologie abisala,i se mai zice. Ea este de real ajutor in unele cazuri ,insa trebuie ca medicul sa fie unul bun, cu vocatie ! deci exista si solutii,trebuie doar incercate !
Constient,subconstient si inconstient, acestea sunt cele trei straturi ale mintii umane ! visul este rodul pulsiunilor inconstiente( latura ancestrala si primitiva a eului )care se sublimeaza si apar deghizate sub forma unor simboluri greu de descrifrat pe urma !
creierul uman, functioneza pe baza de excitatie si inhibitie,si se diferntiaza in functie de forta sistemului nervos central( adica viteza ce circulatie a impulsurilor electrice intre neuroni)in sistem nervos, slab, putrenic,, si echilibrat !
Boala psihica este de multe ori de natura genetica, putandu-se mosteni de la antecesori,ca potentialitate, in unele cazuri nu se declanseza, dar in altele se poate declansa !
Schizofrenia de ex, apare pana in jurul varstei de maxim, 32-33 ani !
Nu e treaba mea sa pun diagnostice,eu am vrut doar sa dau si un alt tip de sfat, poate util !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.05.2010, 20:47:23
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Rugaciunea SF.Ciprian

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Poate va ajuta Sf.Ciprian.
http://www.zlatari.ro/index.php?menu=PL

Rugaciunea Sfantului Ciprian

Stapane Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Creatorule si Chivernisitorule a toate, Sfant si slavit esti;
Imparatul imparatilor si Domnul domnilor, slava Tie.
Tu, Cel ce locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata, pentru rugaciunea mea, a smeritului si nevrednicului robului Tau, departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai;
revarsa ploaie la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa-si dea roadele lui;
copacii si viile sa-si dea deplin rodul lor; femeile sa fie dezlegate si eliberate de nerodirea pantecelui;
acestea si toata lumea mai intai fiind dezlegate, dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti.

Si dezleaga pe robul Tau (numele) impreuna cu toate ale casei lui de toate legaturile satanei, ale magiei, ale farmecelor si ale puterilor potrivnice.

Impiedica Tu, Doamne Dumnezeul parintilor nostri toata lucrarea satanei, Tu Cel ce dai dezlegare de magie, de farmece, de vraji si de toate lucrarile satanicesti si de toate legaturile lui, si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume.

Asa, Doamne, Stapane a toate, auzi-ma pe mine nevrednicul slujitorul Tau si dezleaga pe robul Tau (numele) de toate legaturile satanei si daca este legat in cer, sau pe pamant, sau cu piele de animale necuvantatoare, sau cu fier, sau cu piatra, sau cu lemn, sau cu scriere, sau cu sange de om, sau cu al pasarilor, sau cu al pestilor, sau prin necuratie, sau in alt chip s-au abatut asupra lui, sau daca din alta parte au venit, din mare, din fantani, din morminte, sau din orice alt loc, sau daca a venit prin unghii de om, de animal, sau gheare de pasare, sau prin serpi (vii sau morti), sau prin pamantul mortilor, sau daca a venit prin strapungere de ace, dezleaga-le pentru totdeauna, in ceasul acesta, Doamne, cu puterea Ta cea mare.

Tu Doamne, Dumnezeul nostru, Care cunosti si stii toate, dezleaga, sfarama si distruge, acum, lucrarile magiei, iar pe robul Tau (numele) pazeste-l cu toti ai casei lui, de toate uneltirile diavolesti. Zdrobeste, cu insemnarea cinstitei si de viata facatoarei Cruci, toate puterile potrivnicilor. Pustieste, distruge si departeaza, pentru totdeauna, toate lucrarile magiei, vrajitoriei si fermecatoriei de la robul Tau (numele).

Asa, Doamne, auzi-ma pe mine pacatosul slujitorul Tau si pe robul Tau cu toti ai casei lui, si dezleaga-i de demonul de amiaza, de toata boala si de tot blestemul, de toata mania, nenorocirea, clevetirea, invidia, farmecele, nemilostivirea, lenea, lacomia, neputinta, prostia, neintelepciunea, mandria, cruzimea, nedreptatea, trufia, si de toate ratacirile si gresalele, stiute si nestiute, pentru Sfant numele Tau, ca binecuvantat esti in veci.

Amin.
Citirea intregului acatist al sf. Ciprian 4o de zile bine ar fdi seara inainte de culcare su noaptea cine poate cu rugaciunile Incepatoare si sa sa aprinda si trei luminari si cum sInteti acasa in tara sa cumparati si tamiie si sa ap`rindeti si trei bobite de tamIe bine ar fi sa faceti acest lucru In camera unde dormiti si va ungeti cu sfInt mir in semnul cruci pe frunte pe mIini si in capul pieptului si veti vedea ca nu se va mai apropia vrajmasul de voi si va va ocoli , DOAMNE DUMNEZEUL NOSTRU TU NEAI ZIDIT DUPA SFINTA TA ASEMANARE SI DUPA SFINTUL TAU CHIP DEPARTEAZA PE VRAJMASUL DE NOI SI NE APARA CU PUTEREA SFINTULUI TAU DUH IN NUMELE PREA SFINTULUI TAU FIU A DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS ,SI A PREACURATEI SI DE DUMNEZEU NASCATOARE MARIA AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.05.2010, 20:49:46
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Exista o stiinta numita psihanaliza,sau noologie abisala,i se mai zice. Ea este de real ajutor in unele cazuri ,insa trebuie ca medicul sa fie unul bun, cu vocatie ! deci exista si solutii,trebuie doar incercate !
Constient,subconstient si inconstient, acestea sunt cele trei straturi ale mintii umane ! visul este rodul pulsiunilor inconstiente( latura ancestrala si primitiva a eului )care se sublimeaza si apar deghizate sub forma unor simboluri greu de descrifrat pe urma !
creierul uman, functioneza pe baza de excitatie si inhibitie,si se diferntiaza in functie de forta sistemului nervos central( adica viteza ce circulatie a impulsurilor electrice intre neuroni)in sistem nervos, slab, putrenic,, si echilibrat !
Boala psihica este de multe ori de natura genetica, putandu-se mosteni de la antecesori,ca potentialitate, in unele cazuri nu se declanseza, dar in altele se poate declansa !
Schizofrenia de ex, apare pana in jurul varstei de maxim, 32-33 ani !
Nu e treaba mea sa pun diagnostice,eu am vrut doar sa dau si un alt tip de sfat, poate util !
Da,dar un psihanalist crestin!Ca sa poata face bine diferenta intre cauze!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.05.2010, 23:09:51
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mai desteptule, dar nu tu il biruiesti pe drac in lupta, ci te salveaza Dumnezeu.
Dar ce sa vorbesc cu tine ... un ateu, nu o sa intelegi niciodata daca nu vrei macar sa afli adevarul, si nu sa-ti bati joci de thread-urile altor oameni.
Exact asta am zis, ca fara Dumnezeu nu faci nimic.Citeste mai atent.
In plus Kiralina zice ca Dumnezeu nu il poate invinge pe diavol fara om, gandeste-te la asta.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.05.2010, 00:20:42
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Exact asta am zis, ca fara Dumnezeu nu faci nimic.Citeste mai atent.
In plus Kiralina zice ca Dumnezeu nu il poate invinge pe diavol fara om, gandeste-te la asta.
pai cum,daca omul nu se roaga si nu posteste si continua in pacat?cuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum?poate sa tot vrea Dumnezeu sa te ajute daca tu stai cu spatele!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.05.2010, 20:15:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

am si eu experienta in domeniu: in unele nopti, inainte sa adorm cand sunt in starea de atipit, ma cuprinde o presiune care imi imobilizeaza tot corpu, simt ca si cum as fi impietrit ca o statuie. La inceput a fost urat dar cu timpu m-am obisnuit, e ca o patima. Imi este teama doar pe moment, dar dupa ce-mi trece, teama dispare. Dezavantaju e ca daca cineva treaz ar sta langa mine in acel moment, nu isi da seama ca mi se intimpla. Concluzie: nu va doriti asa ceva.

Last edited by veilur; 21.05.2010 at 20:20:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57