Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2007, 15:50:03
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

ptr. dillema,
nu sant suparata , stai linistita , eu am gresit ,chiar de doua ori .
Bine cel putin ca le vad (poate-s mai multe ,asta nici nu m-am intrebat !).:)

cu bine
maria
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2007, 21:15:16
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Dar in al face sa inteleaga ca a gresit prin vorba noastra nu este nici un pacat.
Chibzuinta in toate.
Si cum sa reusim sa-l facem pe celalalt sa inteleaga ca a gresit cand el nici nu vrea sa asculte, din mandrie sau pur si simplu pt ca nu-l intereseaza. Eu m-am confruntat de multe ori cu aceasta problema si cu unii oameni nu am reusit sa gasesc o cale de mijloc...mai concret, am cunoscut oameni care, atunci cand am incercat intr-un fel sau altul sa le arat ca gresesc, s-au suparat pt ca am venit eu "sa le tin morala, sa-i invat eu cum sa se poarte si ce sa faca" si nu m-au ascultat... am incercat in multe feluri, dar nu am reusit sa gasesc o modalitate de a-i face constienti de greseala lor, si atunci m-am retras pentru ca riscam sa nu mai vorbeasca deloc cu mine sau sa ne departam de tot (lucru pe care l-am vazut ca dezavantaj, am sperat ca daca ramanem prieteni mai am o sansa) ... cum sa procedam in astfel de situatii? va rog sa-mi spuneti ce credeti, cum ati reusit sa iesiti din astfel de situatii daca v-ati confruntat cu ele.

Multumesc,
Ioana

Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2007, 22:18:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Dar in al face sa inteleaga ca a gresit prin vorba noastra nu este nici un pacat.
Chibzuinta in toate.
Si cum sa reusim sa-l facem pe celalalt sa inteleaga ca a gresit cand el nici nu vrea sa asculte, din mandrie sau pur si simplu pt ca nu-l intereseaza. Eu m-am confruntat de multe ori cu aceasta problema si cu unii oameni nu am reusit sa gasesc o cale de mijloc...mai concret, am cunoscut oameni care, atunci cand am incercat intr-un fel sau altul sa le arat ca gresesc, s-au suparat pt ca am venit eu "sa le tin morala, sa-i invat eu cum sa se poarte si ce sa faca" si nu m-au ascultat... am incercat in multe feluri, dar nu am reusit sa gasesc o modalitate de a-i face constienti de greseala lor, si atunci m-am retras pentru ca riscam sa nu mai vorbeasca deloc cu mine sau sa ne departam de tot (lucru pe care l-am vazut ca dezavantaj, am sperat ca daca ramanem prieteni mai am o sansa) ... cum sa procedam in astfel de situatii? va rog sa-mi spuneti ce credeti, cum ati reusit sa iesiti din astfel de situatii daca v-ati confruntat cu ele.

Multumesc,
Ioana
Orice om are un punct sensibil , unde orgoliul , mindria si incapatinarea lui au un punct mort. Trebuie cu rabdare si tact sa gasim acea"slabiciune ". Perseverenta si rabdare. Mai trebuie vazut ca nu cumva sa nu gresim chiar noi, crezind de fapt ca noi sintem cei indreptatiti, aruncind vinovatia pe interlocutor, prieten etc. In alte cazuri nu avem ce face decit sa asteptam ca Dumnezeu sa lumineze mintea cea intunecata. Mai exista pina la urma si clasica resemnare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2007, 22:31:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obisnuiesc sa folosesc citate din biblie ca argument forte. Daca nici acestea nu ajuta, atunci Il rog pe Dumnezeu sa ia aceasta problema de la mine si s-o rezolve El.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2007, 22:50:45
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Depinde de situatie,tacerea poate fi si pacat si virtute(de la caz la caz).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2007, 23:47:37
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Obisnuiesc sa folosesc citate din biblie ca argument forte. Daca nici acestea nu ajuta, atunci Il rog pe Dumnezeu sa ia aceasta problema de la mine si s-o rezolve El.
Da, dar sunt oameni care nu pun valoare pe cuvintele din Biblie, adica ceea ce scrie in Biblie ca e gresit pentru ei nu e asa, si degeaba le spui ca ce fac e pacat, ei nu vad lucrurile asa...poate pt ca multi nu inteleg cu adevarat ce inseamna pacat

E o idee buna cea cu punctul slab, multumesc cristiboss56 :) ... pentru asta e nevoie de multa rabdare si intelepciune si timp :)

Multumesc pentru raspunsuri :)
Ioana
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.06.2007, 12:12:01
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Maria55,este o idee buna sa taci si cand ai dreptate,iar cel de langa tine CREDE CU TOATA CONVINGEREA ca nu e bine,pt.ca oricum nu poti sa-l convingi atunci...???.Mai bine sa asteptam sa se linisteasca si apoi sa-i spunem cum credeam noi ca era mai bine.:).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2007, 21:38:20
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Mie imi place mult vorba englezilor:"think twice before you speak once"="gandeste-te de doua ori inainte sa vorbesti o data", sau cealalalta maxima:"daca taceai,filosof ramaneai" apropos de tacere.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2007, 21:46:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Mie imi place mult vorba englezilor:"think twice before you speak once"="gandeste-te de doua ori inainte sa vorbesti o data", sau cealalalta maxima:"daca taceai,filosof ramaneai" apropos de tacere.
Da, dar aici in contextul nostru, tacerea trebuie tratata din punct de vedere a unui crestin, daca este un pacat sau virtute si despre care am discutat ceva mai sus.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2007, 22:16:14
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cristiboss,din perspectiva crestina eu una,dupa parerea mea,cred ca e o virtute cand te rogi Lui Dumnezeu,Maicii Domnului,Tuturor Sfintilor,Puterilor Ceresti dar desigur,ale Binelui Suprem si Absolut,din alt punct de vedere si alt unghi(cel filosofic,psihologic,etc.)cred ca tot asa ar putea fi,chiar daca nu toti se roaga,din pacate,important e sa nu spuna tampenii si tot genul de perle, asa ca mai bine e sa taca si"sa gandeasca in gand"(scuza pleonasmul dar cam asa ceva este),iar nu sa gandeasca cu voce tare,si sa mai aiba,culmea culmilor,si o gandire proasta,si mai aiurea este.:)"Culmea desteptaciunii,se zice ca ar fi aceea:sa faci pe desteptul si sa ramai destept",iar"culmea prostiei este:sa faca cineva pe prostul si sa ramana prost".???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 10:10:48
Tacerea LapetiteMoc Generalitati 67 22.03.2010 23:02:05