Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2008, 10:57:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca ar fi indicat sa definim ecumenismul. Este doar un dialog teologic sau unificarea cultelor/confesiunilor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2008, 15:01:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cred ca ar fi indicat sa definim ecumenismul. Este doar un dialog teologic sau unificarea cultelor/confesiunilor?
Draga George.Dupa mine,ecumenismul este o falsa problema.Eu am fost in occident ,am cunoscut protestanti,catolici si am inteles ca toti cei botezati in numele Sfintei Treimi facem parte din aceeasi biserica,din Trupul lui Hristos.Toti suntem frati.Ca mai marii diferitelor culte se bat cap in cap,treaba lor.N-au ce face,se plictisesc.Eu ii simt ca pe fratii mei ,pe oamenii simpli,catolici,protestanti,ortodocsi(pe nou sau pe vechi).Imi este rusine cu cata mandrie si prostie se bat unii ca caramida in piept ca sunt "ortodocsi",si urasc pe ceilalti,ii jicnesc,ii blesteama.Eu unul,desi botezat la "ortodocsi",imi zic crestin,adica vreau sa urmez Mantuitorului Hristos,sa port numele lui,se merg pe urmele lui.Cred ca supranumele de ortodox nu face decat sa-mi zagandere mandria,sa vezi ce tare sunt,ca am credinta cea dreapta.Si oricum,sunt de-a erezii la ortodocsi,de te doare capul.Cel mai rau este ca asa zisii "ortodocsi" sufera de o mandrie draceasca,la fel cum sufereau israelitii de pe vremea Mantuitorului,si ziceau"noi suntem fiii lui Avraam,suntem urmasii lui Moise" si l-au rastignit pe Fiul lui Dumnezeu.Mandria orbeste ochii sufletului,si ajungi sa slujesti pe cel rau,ziacnd ca faci voia Domnului.Nu degeaba a zis Mantuitorul,ca vor venii vremuri cand "oricine va va ucide pe voi,va crede ca aduce slujba lui Dumnezeu".Dupa cum ii simt pe "fratii" ortodocsi,multi,inclusiv de pe acest forum m-ar bate zdravan,"in numele Domnului",bineinteles.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2008, 17:16:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vorbesti numai gogomanii ...
esti " ortodox " dar ii renegi pe sfinti i ortodocsi care i-au numit pe eretici eretici si i-au dat anatemei ...
il renegi si pe Iisus care a spus despre cei care nu asculta de biserica si care sunt eretici : " sa-ti fie tie ca un pagan si ca un vames " ...
spui ca noi te-am bate ... inchipuiri desarte ... eu nici cu un pai nu te-as atinge ... nici macar nu ma consider mai bun decat tine , caci sunt mai rau decat toti oamenii de pe fata pamantului , dar asta nu ma impiedica sa spun adevarul ...

si m-ai facut curios : dupa tine care sunt ereziile ortodocsilor ? ca eu nu stiu nici una ... da-mi macar un exemplu ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2008, 20:20:01
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
vorbesti numai gogomanii ...
esti " ortodox " dar ii renegi pe sfinti i ortodocsi care i-au numit pe eretici eretici si i-au dat anatemei ...
il renegi si pe Iisus care a spus despre cei care nu asculta de biserica si care sunt eretici : " sa-ti fie tie ca un pagan si ca un vames " ...
spui ca noi te-am bate ... inchipuiri desarte ... eu nici cu un pai nu te-as atinge ... nici macar nu ma consider mai bun decat tine , caci sunt mai rau decat toti oamenii de pe fata pamantului , dar asta nu ma impiedica sa spun adevarul ...

si m-ai facut curios : dupa tine care sunt ereziile ortodocsilor ? ca eu nu stiu nici una ... da-mi macar un exemplu ...
Erezia ariana este in floare.Toti preotii vor sa faci asculatere de ei,sa le spui totul,se cred un fel de Dumnezeu.Daca la catolici doar papa este infailibil,la ortodocsi ori ce parlit de popa se crede infailibil,si daca"nu faci ascultare"anatema.La noi Liturghia este pur spectacol,daca vrei sa te impartasesti la fiecare liturghie,esti dat afara din Biserica.Ei zic,"luati,mancati,beti dintru acesta toti,"cu frica de Dumnezeu sa va apropiati,si nu se impartasesc decat popii.Ei detin retea mantuirii,daca nu le dai pomelnice lor,iadul te mananca.Nu oamenii simpli sunt de vina,ci popii,care isi bat joc de mantuirea oamenilor.Se cred un fel de superoameni,n-au pic de smerenie.In acest sens sunt arieni,pentru ca nu-l mai recunosc pe Hristos drpet unicul Mantuitor,Dumnezeu si om,ci ei se pun in locul Lui.de aici si amenintarile ca daca n ute spovedesti,iadul te manaca.Hristos este arhiereu,el este sursa arhieriei,nimeni nu paote lega sau dezlega peste voia lui.La noi,toti popii sunt "un minipapa".Si as putea continua.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2008, 21:04:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deoamdata iti raspund la ceea ce ai spus pana acuma si dupa aia te rog sa continui ...

poii nu se considera infailibili , si asta o spun si ei expres ... su spune nimeni ca daca nu dai pomelnice nu te mantuiesti ... ascultarea de popi nu este obligatorie pentru mantuire , dar nici mantuirea nu se poate in orice conditii ci numai implinind poruncile lui Hristos ... popii nu au datoria decat sa invete intocmai poruncile iar daca nu fac asta nu trebuie ascultati nicidecum ... asa spun si sf parinti ...

spovedania este oarecum obligatorie pentru mantuire caci este pacat sa o dispretuiesti , odata ce Iisus a spus : " ce veti lega voi pe pamant va fi legat si in cer , iar ce veti delega dezlegat va fi si in cer " ... de exemplu au fost pustnici care au trait in pustietati fara sa se mai spovedeasca si impartaseasca zeci de ani si nici chiar inainte de moarte unii , si totusi s-au mantuit si unii au fost si sfinti ... insa aflandu-te tu in putinta de a te spovedi , adica ca te afli intr-un oras si nu intr-o pustie departe de civilizatie si preoti , este pacat sa nu te spovedesti ... la spovedanie iti spui pacatele si preotul iti da iertarea prin harul care i l-a dat Hristos si nu te iarta prin puterile lui omenesti ... iar ascultarea , am spus nu este obligatorie , numai sa ca daca iti spune ceva care este in conformitate cu sf parinti trebuie sa asculti daca vrei sa te mantuiesti ...

de impartasit nu se poate sa te impartasesti cand vrei tu ci numai atunci cand esti vrednic ... consideri ca esti vrednic sa te impartasesti in fiecare zi cand de fapt esti inca un mare pacatos ? te intreb : cine este mandru tu sau preotii care nu te lasa ...

deci cred ca ti-am raspuns ... iarta-ma si te rog continua ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2008, 21:53:22
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
deoamdata iti raspund la ceea ce ai spus pana acuma si dupa aia te rog sa continui ...

poii nu se considera infailibili , si asta o spun si ei expres ... su spune nimeni ca daca nu dai pomelnice nu te mantuiesti ... ascultarea de popi nu este obligatorie pentru mantuire , dar nici mantuirea nu se poate in orice conditii ci numai implinind poruncile lui Hristos ... popii nu au datoria decat sa invete intocmai poruncile iar daca nu fac asta nu trebuie ascultati nicidecum ... asa spun si sf parinti ...

spovedania este oarecum obligatorie pentru mantuire caci este pacat sa o dispretuiesti , odata ce Iisus a spus : " ce veti lega voi pe pamant va fi legat si in cer , iar ce veti delega dezlegat va fi si in cer " ... de exemplu au fost pustnici care au trait in pustietati fara sa se mai spovedeasca si impartaseasca zeci de ani si nici chiar inainte de moarte unii , si totusi s-au mantuit si unii au fost si sfinti ... insa aflandu-te tu in putinta de a te spovedi , adica ca te afli intr-un oras si nu intr-o pustie departe de civilizatie si preoti , este pacat sa nu te spovedesti ... la spovedanie iti spui pacatele si preotul iti da iertarea prin harul care i l-a dat Hristos si nu te iarta prin puterile lui omenesti ... iar ascultarea , am spus nu este obligatorie , numai sa ca daca iti spune ceva care este in conformitate cu sf parinti trebuie sa asculti daca vrei sa te mantuiesti ...

de impartasit nu se poate sa te impartasesti cand vrei tu ci numai atunci cand esti vrednic ... consideri ca esti vrednic sa te impartasesti in fiecare zi cand de fapt esti inca un mare pacatos ? te intreb : cine este mandru tu sau preotii care nu te lasa ...

deci cred ca ti-am raspuns ... iarta-ma si te rog continua ...
Pai tocmai pentru ca sunt pacatos ma duc la Domnul,ca si desfranata si ca si talharul.Eu nu dispretuiesc spovedania,Doamne freste,insa simt nevoia unei cat mai directe legaturi cu Domnul.Si apoi,nu concep sa stau la Liturghie ca la un spectacol,mai bine plec cand se zice cei chemati,iesiti.daca simt ca sunt in asa hal de pacatos,ies atunci din biserica,si gata.dar daca stau,sa aud cubvintele Mantuitorului si eu sa fac pe surdu,pe nesimtitul,pentru ca vezi draga Doamen,am facut nu sti uce mare pacat.Eu nu diminuez pacatul,insa se exagereaza prea mult pe aceasta tema.Voi chiar nu citit epistolele Sf Ap Pavel,in care el spune ca"ne-am indreptat,nu din faptele noastre,ci prin sangele lui Hristos".ce mai valorez eu,ce mai valoarez faptele mele mici in comparatie cu aceatsa enorma dragoste si jertfa a lui Hristos.Eu nu pot sa refuz aceasta dragoste,iar daca gresesc,ma rog de iertare cu credinta ca Domnul este milostiv.Mi se intmpal sa ma duc la Liturghie descumpanit,debusolat,si dupa ce ma impartasesc sa uit totul.Ce sunt paactele mele?Nisip in marea de milostivire a Domnului.Eu asa il simt pe Domnul,si de aceea caut sa ma apropii cat mai des de el,de Sfintele taine.Gustati si vedeti,ca bun este Domnul!
Cu pritenie,jan
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2008, 23:33:02
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dragostea lui Iisus pentru oameni nu are ca scop decat curatirea de pacate si sfintirea omului : " fiti sfinti precum Eu sunt sfnt " ... spovedania si impartasania era ca scop sa te curateasca de pacate , dragostea , intruparea si moartea lui Iisus pe cruce are ca scop acelasi lucru : sa ne curateasca de pacate ... caci cine face pacate slujeste pacatului si nu lui Dumnezeu , si este rob pacatului ... deci totul in biserica are ca scop curatirea de pacate , pocainta este esentiala pentru mantuire ... nimeni nu se mantuieste DOAR pentru faptul ca Iisus iubeste pe oameni , ci NUMAI pentru faptul ca si acea persoana A RASPUNS SI EA iubirii Domnului cu iubire , " si daca Ma iubiti paziti poruncile Mele " , spune Domnul ... deci impartasirea are ca scop curatirea de pacate si nimic altceva , iar mantuirea este NUMAI prin curatirea de pacate si nu numai prin iubirea lui Iisus pentru oameni ... de altfel Iisus nici macar nu iubeste pe oricine ci numai pe cei care sunt ai lui adica pe cei care pazesc poruncile lui ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2008, 00:27:26
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
dragostea lui Iisus pentru oameni nu are ca scop decat curatirea de pacate si sfintirea omului : " fiti sfinti precum Eu sunt sfnt " ... spovedania si impartasania era ca scop sa te curateasca de pacate , dragostea , intruparea si moartea lui Iisus pe cruce are ca scop acelasi lucru : sa ne curateasca de pacate ... caci cine face pacate slujeste pacatului si nu lui Dumnezeu , si este rob pacatului ... deci totul in biserica are ca scop curatirea de pacate , pocainta este esentiala pentru mantuire ... nimeni nu se mantuieste DOAR pentru faptul ca Iisus iubeste pe oameni , ci NUMAI pentru faptul ca si acea persoana A RASPUNS SI EA iubirii Domnului cu iubire , " si daca Ma iubiti paziti poruncile Mele " , spune Domnul ... deci impartasirea are ca scop curatirea de pacate si nimic altceva , iar mantuirea este NUMAI prin curatirea de pacate si nu numai prin iubirea lui Iisus pentru oameni ... de altfel Iisus nici macar nu iubeste pe oricine ci numai pe cei care sunt ai lui adica pe cei care pazesc poruncile lui ...
Draga Rafael,eu altfel vad relatia cu Dumnezeu,insa se pare ca nu ne intelegem.In sfarsit,tu ai fost educat intr-un fel,eu inteleg viata altfel.Mie imi place mult Sfantul Ioan Teologul,el spune ca Dumnezeu este iubire,el descrie relatia om-Dumnezeu in termeni de iubire,de aici si faptul ca Dumnezeu ne hraneste cu proriul lui Trup si Sange.daca tu nu intelegi aceste lucruri,si spui ca Sf Impartasanie ar fii ceva care doar ne sfinteste,nu vezi ca de fapt Dumnezeu vrea sa traiasca in noi,sa ne faca sa simtim bucuria pe care o simte el in dragostea Intertreimica.Nu pot sa-ti cer sa intelegi aceste lucruri,pentru ca tu nu ai avea curajul sa te apropii de Dumnezeu,fara ca in prealabil sa ceri o mie si una de dezlegari,parafari,vize de la popi.In sfarsit,sper sa te mantuiesti,sa ne mantuim,si in rai sa ne intelegem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2008, 01:09:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca interesele crestinului ortodox nu coincid cu cele ale miscarii ecumeniste in care se pare ca ne-au angajat ierarhii nostri. Ma refer la ortodocsii practicanti, nu la cei care doar au fost botezati ortodocsi. Nu cred ca e vorba chiar de un dialog. Mai degraba cred ca se tinde un surogat de credinta, spre ceva care sa nu-i deranjeze prea tare pe draci! Asa cum spunea Sfantul Lavrentie de Cernigov, rugaciunea inimii ne va fi de mare ajutor de acum incolo. Si Psaltirea Maicii Domnului si ce rugaciuni mai stie fiecare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2008, 01:34:59
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Eu cred ca exista 2 extreme gresite:
- respingerea totala a ecumenismului - ceea ce contrazice dorinta Mantuitorului ca ucenicii lui sa fie una
- urmarirea unui ecumenism fara discernamant - ceea ce ne poate obliga sa ne dam mana cu prooroci mincinosi

[color=red]Calea de mijloc[/color] e un ecumenism cu discernamant, in care sa se dialogheze si sa se incerce unitatea, fara a se renunta la identitatea si adevarul ortodoxiei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
NEVOIA DE DIALOG iosif Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 253 10.01.2013 23:51:18
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Ecumenismul si oamenii obisnuiti ai confesiunilor sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 05.06.2009 14:52:42
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59