Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2006, 11:49:19
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, poate o sa vi se para un pic caragheosa, dar eu chiar nu am idee de acest lucru si vreau sa aflu daca este pacat:

Sunt pasionat de jocurile de noroc, cand joc nu joc neaparat ptr. bani, dupa cum am zis sunt pasionat, nu o fac neaparat ptr. bani, ma gandesc ca ar putea fi un pacat sa joci astfel de jocuri. Am citit si biblia de cateva ori si nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva de genul asta (nu cred ca ar fi fost astfel de jocuri atunci dar altele sigur erau {alba-neagra...}).

Multumesc mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2006, 14:29:44
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, poate o sa vi se para un pic caragheosa, dar eu chiar nu am idee de acest lucru si vreau sa aflu daca este pacat:

Sunt pasionat de jocurile de noroc, cand joc nu joc neaparat ptr. bani, dupa cum am zis sunt pasionat, nu o fac neaparat ptr. bani, ma gandesc ca ar putea fi un pacat sa joci astfel de jocuri. Am citit si biblia de cateva ori si nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva de genul asta (nu cred ca ar fi fost astfel de jocuri atunci dar altele sigur erau {alba-neagra...}).

Multumesc mult!
In Biblie nu se vorbeste de multe pacate pentru ca nu existau pe vremea aceea (fumatul, de ex.). Hai sa vedem ce spune Sf. Ap. Pavel: "Ei le fagaduiesc libertate, fiind ei însisi robii stricaciunii, fiindca ceea ce te biruieste, aceea te si stapâneste" (2Petru 2,19). Deci, daca nu te poti abtine, inseamna ca te stapaneste si e pacat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2006, 22:01:50
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

......da exact devine un viciu.In plus castigand la un astfel de joc chiar si in fata prietenilor iti poate aduce multe probleme si ii fac pe oamenii din jur sa te urasca( se aprinde ceva in suflet care se stinge foarte greu) pentru ca in fond toate viciile ne aduc probleme mai mari sau mai mici
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2006, 13:14:39
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Sf. Ap. Pavel: "Ei le fagaduiesc libertate, fiind ei însisi robii stricaciunii, fiindca ceea ce te biruieste, aceea te si stapâneste" (2Petru 2,19).
Adevarat din astea reiese ca daca ar fi un viciu ar fi un lucru gresit, dar nu observa ca s-ar intelege ca ar fi un pacat, oricum nu este un viciu, m-as putea lasa de aceste jocuri (adica nu este ca tigarile, bautura... nu sufar daca nu joc, joc doar cand am cum si cand pot) e ca la loto 6/49, lumea joaca doar in speranta de a castiga dar nu e un viciu, pur si simplu o dorinta. Dupa parerea mea nu ar fi un pacat, asta pana nu-mi dovedeste cineva contrariul:thumbsup:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2006, 16:56:14
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Banul nemuncit nu este binecuvantat de Dumnezeu.
Acum multi ani, a fost castigat primul miliard la protv, la nici macar o luna de la acest "eveniment" sotul castigatoarei a fost gasit mort...nu-mi amintesc despre ce era vorba. Adeseori m-am gandit si eu sa iau bilet la loto, cu banii aceia dorind sa construiesc o Scoala crestina...nu a fost voia lui Dumnezeu. Astazi Ii multumesc ca nu a ingaduit...banul pe care-l obtii cu efort aduce BINECUVANTARE.

Priviti in jur, cei mai multi dintre cei care muncesc, nu fac chiar asa mare efort (nici fizic, nici intelectual)baniii acestia sunt altceva decat o BINECUVASNTARE!

Bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti cei care dorim sa invatam ceva din Sfanta Scriptura, sa intelegem ca EL ESTE OMNISCIENT, adica stie totul...noi nu stim mai nimic.

Sa invatam sa ne smerim ! Vor rade cei mai multi care vor citi, asta fiindca SMERENIA nu este la moda, nu se mai poarta...Domnul Iisus Hristos a fost smerit, imi amintesc de cuvintele parintelui Cleopa despre sine...Doamne invata-ne sa ne smerim !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2006, 17:04:32
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

vsm, de ce zici ca vor rade multi cand vor citi spusele tale? Oare ii va supara adevarul?
Te inteleg perfect si inteleg si ce-ai vrut sa zici, se zice si la cei batrani si nu numai ca banul necinstit nu e bun, dar hai sa-ti dau cateva exemple din care nu sunt de acord total in ce ai zis tu:
1. Tanar muncitor (miner) a castigat la doar cateva saptamani potul cel mare la 6/49 dupa ce inundatiile i-au luat casa :thumbsup: bun asa, tanar si muncitor
2. Cei mai multi oameni care joaca la astfel de jocuri sunt si oameni saraci si foarte muncitori, dar mai baga si ei ca doar nu or saraci din vreo 50 mii :)

In leg. cu moartea acelui om, eu nu-mi aduc aminte dar daca zici tu asa este, poate fi o pura coincidenta aceasta intamplare :|:|:|

Fie voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2006, 18:41:53
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Dumnezeu ne iubeste atat de mult pe toti!
Crezi ca acei bani, multi, il vor ajuta cu adevarat?
Roaga-te pentru el si familia lui!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2006, 21:04:06
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm
Dumnezeu ne iubeste atat de mult pe toti!
Crezi ca acei bani, multi, il vor ajuta cu adevarat?
Roaga-te pentru el si familia lui!
Daca va sti sa-i foloseasca adevarat iti zic tie ca o sa-i foloseasca si lui cat si altora:rolleyes:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2006, 02:54:30
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

T-Bone jocurile de noroc pot atinge nivelul patimei foarte usor. Trebuie avuta multa grija. Tu spui ca te poti lasa oricand, dar stii ca propozitia asta e cea mai des intalnita la fumatori, alcoolici, etc?
Eu cunosc pe cineva care are patima asta de zeci de ani, si tot nu a reusit sa o biruiasca.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2006, 11:32:27
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

MMihail nu trebuie comparate cu tigarile, drogurile... cu jocurile de noroc, in principiu jocurile de noroc imi pot face rau numai mie, pe cand cele enumerate mai sus pot face rau multor persoane nu numai celui care le consuma si foloseste :angry:

Dupa cum am zis si mai sus nu o fac ptr. un mare castig... o fac pur si simplu ptr. faptul ca vreau sa fiu "invingator" imi place sa-mi ocup cu ceva ziua si asta este de cele mai multe ori un "remediu". De exemplu ieri am bagat 30 mii la pariuri, fotbal, si am luat 50 mii deci nu a fost mare castig dar imi place sa castig :rolleyes:

Ma poti compara cu o echipa de fotbal care incearca din rasputeri sa castige un campionat si atunci cand il castiga un e fericia neaparat ca a castigat nu stiu ce suma de bani, pur si simplu s-a luptat si e fericita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care stie ceva jocuri misto in browser? mariusfanea Generalitati 1 19.12.2012 14:45:21
Jocuri pe calculator? Glamorous_witch Generalitati 52 28.01.2012 09:34:39
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
manastirile din jocuri.... victortiti89 Generalitati 2 30.05.2011 11:48:28
Concursuri sau jocuri online danielty95 Generalitati 2 30.12.2008 17:37:54