Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.01.2009, 22:54:20
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Domnule Cristi as fi vrut sa stiu unde pot citii mai multe rugaciuni in versuri scrise de Sf Ioan Iacob-Hozevitul.....sau poate le aduceti dvs aici pe forum ....si daca nu supar....scrie-ti si autorul versurilor....iertare....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2009, 23:16:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Domnule Cristi as fi vrut sa stiu unde pot citii mai multe rugaciuni in versuri scrise de Sf Ioan Iacob-Hozevitul.....sau poate le aduceti dvs aici pe forum ....si daca nu supar....scrie-ti si autorul versurilor....iertare....
Sf. Ioan Hozevitul a semnat tot ce am postat , de la prima pana la ultima postata.Toate versurile sunt facute de el si le gasesti printre multe alte si alte invataturi de un real folos. Titlul exact al cartii o sa ti-l scriu maine, pentru a nu a omite ceva din textul titlului. Acum sunt la serviciu si majoritatea cartilor , acasa le tin, deci te rog, putina rabdare pana maine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.01.2009, 23:33:38
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

daca vrei mai repede decat poate Stefan, opera Sfantului e publicata in cartea Hrana duhovniceasca (proza si versuri), volum separat cu versurile este Dor de pustie,dor de cer.
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.01.2009, 10:23:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Domnule Cristi as fi vrut sa stiu unde pot citii mai multe rugaciuni in versuri scrise de Sf Ioan Iacob-Hozevitul.....sau poate le aduceti dvs aici pe forum ....si daca nu supar....scrie-ti si autorul versurilor....iertare....
Draga Then, te rog sa ma ierti pentru intarziere in raspuns. In primul rand, te rog frumos , sa nu mi te m-ai adresezi cu domnul , ci pe nume cum ne adresam cu totii aici, pentru ca un singur Domn exista, in rest suntem cu totii o apa si-un pamant. Revenind , cartea se numeste : Sfantul Ioan- Hozevitul - "Hrana Duhovniceasca - Pilde, cugetari si imnuri in versuri cu continut dogmatic si moral ". Este editata de Editura "Lumina din Lumina" - Bucuresti 2006. Are 624 pagini in format mare. Eu am facut comand on-line , la : www.librariasophia.ro Vei gasi multe carti pentru suflet aici. Iti mai recomand, daca faci comanda, sa ceri si "Sfanta Liturghie in Invatatura Bisericii si Sfintilor Parinti. Comenzile vin foarte repede si sunt importante reduceri de pret. Parerea mea personala, este a cumpara carti si a le citi efectiv pe ele, lasand netul pentru asa ceva. Cartea tiparita, carte ramane si cu adevarat hrana pentru minte si suflet.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2009, 14:22:52
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Then, te rog sa ma ierti pentru intarziere in raspuns. In primul rand, te rog frumos , sa nu mi te m-ai adresezi cu domnul , ci pe nume cum ne adresam cu totii aici, pentru ca un singur Domn exista, in rest suntem cu totii o apa si-un pamant. Revenind , cartea se numeste : Sfantul Ioan- Hozevitul - "Hrana Duhovniceasca - Pilde, cugetari si imnuri in versuri cu continut dogmatic si moral ". Este editata de Editura "Lumina din Lumina" - Bucuresti 2006. Are 624 pagini in format mare. Eu am facut comand on-line , la : www.librariasophia.ro Vei gasi multe carti pentru suflet aici. Iti mai recomand, daca faci comanda, sa ceri si "Sfanta Liturghie in Invatatura Bisericii si Sfintilor Parinti. Comenzile vin foarte repede si sunt importante reduceri de pret. Parerea mea personala, este a cumpara carti si a le citi efectiv pe ele, lasand netul pentru asa ceva. Cartea tiparita, carte ramane si cu adevarat hrana pentru minte si suflet.
multumesc mult Cristi....am comandat cartile....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2009, 15:18:28
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
multumesc mult Cristi....am comandat cartile....Doamne ajuta!
e bine de stiut ca la pangare(manastiri,biserici) le gasiti mai ieftine...
__________________
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.01.2009, 15:42:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nelamuritul Vezi mesajul
e bine de stiut ca la pangare(manastiri,biserici) le gasiti mai ieftine...
Poate, dar nu toate cele ce dorim le gasim unde ne-am dori si pana la urma , merita o paine doau mai putin in casa pentru o carte .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2009, 19:51:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune Catre Maica Domnului ( 1 )

Preasfanta Maica si Fecioara / Nadejea sufletului meu, / Tu esti a mea mijlocitoare / La Milostivul Dumnezeu, / De n-ar avea la ceruri lumea / Rudenie de pe pamânt, / Atunci ar fi pustie viata / Asemenea unui mormânt. / De nu erai Tu primavara / A veacului ințelenit, / Ar fi ramas de-a pururi iarna / Si soarele n-ar fi zambit. / De n-ai fi revarsat Tu zorii / Peste pamântul adormit, / Atuncea umbra cea de moarte / Ar fi ramas fara sfârsit. / Iar astazi Preacurata Maica / Cand toti ne-am abatut la rău / De nu te vei ruga fierbinte / Ne parasește Fiul Tau. / Trimite semn de pocainta / Poporului nedumerit / Si ada iarasi la credinta / Pe sufletul cel ratacit. / Dezleaga , Preacurata Maica / Catusele celor robiti / Si dăruieste-le rabdare / Crestinilor napastuiti ! ( Sfântul Ioan Iacob- Românul - Hazevitul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2009, 20:51:43
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit Versuri, Rugaciuni

SINGUR

Cand singur te vei simti
In tara straina, printre staini
Roaga-te si vei gasi
Pe cei Intr-u Domnul
Ca tine vor fi
Pe cei ce-I urmeaza Lui
Sunt toti intr-un unul
Si unul intr-u Cel de Sus
Iar singur, nute vei simti
Familia iti vei gasi
In sanul familiei te vei regasi
Biserica iti va fi Casa
Parintele iti va fi Tata
Cu sfaturi te va povatui
Intr-un Domnul a trai
Iar cei de la Liturghie
Cei ce te vor inconjura
Ca pe o sora ca pe un frate
Te vor ajuta
Si nu uita
Aceasta-ti este casa
Aici iti e Familia
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2009, 09:13:49
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Rugaciune catre ingerul pazitor

[SIZE=3]Rog Sfanta Treime sa ma ierte pentru ca nu mi-am ascultat Ingerul meu pazitor. [/SIZE]
[SIZE=3]Rog Sfanta Treime sa ierte pe Ingerul pazitor pentru ca nu si-a facut in intregime misiunea cu mine, din cauza ca nu l-am ascultat.[/SIZE]
[SIZE=3]Rog Ingerul meu pazitor sa ma ierte pentru ca nu l-am ascultat si sa nu ma paraseasca.[/SIZE]
[SIZE=3]Rog Sfanta Treime sa il ajute pe Ingerul meu pazitor, sa-i trimita ajutoare, ca sa isi poata face misiunea cu mine si sa ma ajute sa-l pot auzi si asculta.[/SIZE]
[SIZE=3]Multumesc Sfintei Treime si Ingerului meu pazitor pentru ajutorul primit.[/SIZE]
[SIZE=3]AMIN.[/SIZE]
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 14:00:54
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 19:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 21:54:59
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52