Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2009, 00:58:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce frunos,ce frumos ai spus.Toti copii sunt niste Serafimi...asa imi vine sa plang!!!,mai ales acum cand inima mi-e aplecata spre tot ceea ce este sensibil.Nici nu vreau sa-mi inchipui ce simte o mama cand ii adoarme pruncul pe vecie,eu m-am indragostit de puiul meu,inca din prima clipa in care l-am vazut.
Dar,toate sunt de la Dumnezeu,sunt convinsa ca acel pui este intr-un loc frumos,mai autentic si frumos decat cel in care nu a apucat sa traiasca.
Acestea le-am spus din sentimentalism,cat despre problema in sine,bine-nteles ca numai preotii stiu ce este de facut.Oricum,baietelul tau va trai vesnic si in aceasta lume,atata timp cat in inima ta de mamica v-a bate cate o pulsatie in fiecare clipa si pentru baietelul tau....M-au napadit lacrimile!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.05.2009, 01:17:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ba da,Ionela,poti face orice doresti crestineste pentru baietelul tau,nu este vina ta si nicic a acestuia pentru moartea fulgeratoare a acestuia,deci aceasta judecata ramane la latitudinea Lui Dumnezeu.Tu insa,fa ceea ce crezi ca ti se cuvine si,cred ca poti oferi pomana cu lumanare,fiindca lumanarea inseamna lumina,iar de lumina avem nevoie cu totii,fie vii sau morti,fie botezati sau nebotezati,este o altfel de lumina pentru bucuria si traditia noastra a pamantenilor,a crestinilor.
Cred ca nu tine de competenta noastra sa incepem acum a judeca de ce si cum s-a stins nebotezat,noi doar avem datoria sa-l iubim exact asa cum este,sa-l protejam dincolo de fiinta,sa daruim o parte din noi,acelei parti care a constituit viata insasi.Trebuie sa-ti linistesti si sa-ti mangai sufletul cu aceste practici crestinesti pentru ingerasul tau,sa nu-ti faci nici o clipa griji ca el nu are parte de lumina,fiindca,sa stii ca Dumnezeu nu judeca nici pe departe ca oamenii(uii),cu atatea presupuneri si nestiinta,Dumnezeu este Atotstiutor,Iertator si Intelept.Orice copil este un inger,fie aici,fie dincolo de fiinta!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.05.2009, 04:57:26
Marianad Marianad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2006
Mesaje: 4
Implicit

Condoleante si Bunul Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea putere sa rezisti acestei incercari. Nu are rost sa mergi la alte Manastiri. Mama mea a pierdut doi copii la nastere. Amindoi nebotezati si nu a stiut ca-i poate boteza singura cu putina apa in numele Sf. Treimi. Dupa ce a murit mama, am fost la multe Manastiri si am vorbit cu preoti si calugari si despre cei doi fratiori ai mei morti la nastere. Toti mi-au spus cam acelas lucru; Bunul Dumnezeu stie de ce i-a luat asa. El ne iubeste pe toti si vrea mintuirea tuturor.Roaga-te pt. el in particular, dar nu-l da la Sf. Liturghie caci e pacat. Mergi la Sf. Biserica la slujbe mereu si sa fi sigura ca copilul e la loc bun acum.
Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
astazi am fost la manastirea Antim (Bucuresti), dar calugarul caruia i-am dat lista ne-a spus ca baietelul nostru nu poate fi pomenit (pe foaie am trecut "prunc") deoarece nu a fost botezat, si chiar a taiat cuvantul de pe foaie.
are rost sa mai incercam la alta manastire sau vom intampina aceiasi problema peste tot? a mai avut cineva o experienta asemanatoare? ne poate indica cineva o manastire unde un prunc nebotezat a fost pomenit in cele 40 de leturghii?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.05.2009, 06:50:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
astazi am fost la manastirea Antim (Bucuresti), dar calugarul caruia i-am dat lista ne-a spus ca baietelul nostru nu poate fi pomenit (pe foaie am trecut "prunc") deoarece nu a fost botezat, si chiar a taiat cuvantul de pe foaie.
are rost sa mai incercam la alta manastire sau vom intampina aceiasi problema peste tot? a mai avut cineva o experienta asemanatoare? ne poate indica cineva o manastire unde un prunc nebotezat a fost pomenit in cele 40 de leturghii?
Eu nu stiam de o asemenea regula. Imi pare rau, nu stiam, deci te rog mult sa ma ierti.
Totusi cred ca cineva ar trebui sa-ti dezvaluie taina aceasta a copiilor morti nebotezati, adica ma refer la un preot, un duhovnic, un calugar oricine.
Parerea mea este ca un copil nebotezat mort la nastere, este fara pacat, deci probabil acesta sa fie motivul?
Ca nu are nevoie de botez nici dupa moarte sau de pomenire?

Eu in inima mea as fii ferm convinsa de copilasul meu mort nevinovat, ca a plecat asa cum a zis Mantuitorul:"Lasati copii sa vina la MIne".

L-as pomeni mereu in rugaciunile mele.
Sincera imi pare tare rau de suferinta ta, insa tu fiind credincioasa, roaga-te sa te intareasca Bunul Dumnezeu in Crucea pe care ti-a dat-o.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2009, 16:58:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai sincere condoleante. Te inteleg bine prin ce treci.
Uite am gasit aceste randuri:

"Daca pruncul moare nebotezat, parintii lui sau preotul, din cauza caruia a murit neunit cu Hristos, savirseste un pacat de moarte. Pentru cei morti nebotezati, Biserica nu mai poate face nimic, raminind toate la mila lui Dumnezeu. Daca pruncul este firav si exista temerea ca nu va trai, el poate fi botezat indata dupa nastere. Daca pruncul este sanatos, Botezul se face de obicei la opt zile de la nastere, in orice zi de sarbatoare, dupa savirsirea Sfintei Liturghii."

Este dintr-un articol de pe aceasta pagina de internet, scris de parintele Cleopa. Of, si aici este f.dur in reguli omul asta...

Tu poti insa sa te rogi pentru el si sa faci pomeni. Si vorbeste si cu alti preoti totusi. La tine nu poate fi un pacat, a fost o situatie cu totul deosebita.
Dumnezeu stie asta. Nu este vina ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2009, 18:34:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
astazi am fost la manastirea Antim (Bucuresti), dar calugarul caruia i-am dat lista ne-a spus ca baietelul nostru nu poate fi pomenit (pe foaie am trecut "prunc") deoarece nu a fost botezat, si chiar a taiat cuvantul de pe foaie.
are rost sa mai incercam la alta manastire sau vom intampina aceiasi problema peste tot? a mai avut cineva o experienta asemanatoare? ne poate indica cineva o manastire unde un prunc nebotezat a fost pomenit in cele 40 de leturghii?
Ionela,

Sa ai credinta ca baietelul tau e bine unde e. El se va ruga pentru mantuirea ta, caci el este deja mantuit. Dumnezeu este milostiv si calugarul respectiv in mod sigur nu poate sa patrunda judecatile Sale.

Sa ai mare grija ca evenimentul nedorit care s-a intamplat sa nu te afecteze pe plan psihic... Pune-ti nadejdea in Dumnezeu si nu asculta toate sfaturile babesti pe care in mod sigur le-ai primit de la unii.

Doamne ajuta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2009, 20:46:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ma gandesc ca motivul pentru care baietelul nu poate fi pomenit la Sf Liturghie este ca nu este/a fost crestin, nu a fost botezat. Biserica este formata si se roaga pentru crestinii botezati, din cate stiu eu. Asta bineinteles nu inseamna ca copilasul ar avea nu stiu ce vina, sau ca e in fundul iadului. NU! El poate fi in schimb pomenit in rugaciunea particulara. Si apoi poti sa dai de pomana hainute si alte lucurusoare pentru copilasi de sufletul lui. Asta nu te poate opri nimeni si nu are cum sa fie rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2009, 22:26:36
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dumnezeu este Iubire. Doar nu credem ca ar fi creat pe cineva pentru a-l condamna suferintei. Suferinta o alegem noi. Copilul e nevinovat, sunt sigura ca a ajuns ingeras.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 01:21:51
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit Raspuns

Hristos a inviat!
Consulta un preot mai bine, ca sa stii daca il poti pomeni la rugaciunea ta particulara, desi nu are nume. (De ex: Doamne miluieste pe pruncul meu care a murit nebotezat! - intreaba preotul daca este bine sa-l pomenesti). Nu sunt eu sigur, dar cred ca se poate. Intreaba totusi ca sa stii sigur.
Biserica nu il poate pomeni in rugaciunile ei, nefiind botezat, adica nu este membru al Bisericii.
Intreaba de asemenea despre milostenia pentru sufletul lui. Nu cred ca e rau sa dai de pomana pentru el.
Eu din cate am citit la Pr. Cleopa si stiu din canoanele Bisericii, parintii poarta o parte din vina ca a murit nebotezat. Ce pot face? Pai spovedanie la duhovnic si sa faca apoi canonul randuit de acesta. Sa ceara ei canon, daca Pr. nu le da. Asta e calea. Sa faca voia Domnului, ca sa se mantuiasca ei si copilul lor odata cu ei. Cat despre soarta acestor prunci care au murit nebotezati, in vesnicie, iata ce spune tot Pr. Cleopa:
http://www.provitatargujiu.ro/archives/24
Sfaturile unora pot fi de folos, dar e atat de delicata aceasta problema, incat e vital pentru mantuire sa FIE DISCUTATA CU DUHOVNICUL! Radu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 07:57:31
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
draga Ionela,

Am gasit cite ceva aici,la sfirsitul articolului,Despre copii:

http://www.calauzaortodoxa.ro/mari-d...-fost-ortodox/

....

- Ce se întâmpla cu sufletele copiilor morti înainte de a se naste?

Copiii morti, daca sunt botezati, devin ingeri. Cei care sunt nebotezati, cei avortati sau morti fără botez, exista si ei! O parere relativa a unor Sfinti Părinti spune ca pruncul avortat “nu ar fi la bine, pentru nebotez, nici la rau, pentru nevinovatie”. Nu ma amestec, noi ii pomenim la proscomidie, stiti, pe “pruncii înainte de vreme”, căci “pruncii înainte de vreme” sunt copiii acestia avortati. Proscomidia e pregatirea liturghiei, unde se transforma painea în trup. Si, înainte de asta, facem o pomenire acolo, vii si morti, toate categoriile de morti…

- Iar sufletele acelor copii unde sunt, intre rai si iad?

Asta nu putem spune. Dar, pentru ca nu sunt botezati, si Mântuitorul spune: “Numai cine va fi botezat…”, nu sunt în Raiul Raiurilor, dar si pentru nevinovatie – nu sunt în chinuri. Asta ar fi o judecata a noastra, a oamenilor. Pentru ca fără discutie ca sunt nevinovati, dar exista! Si nu pot fi în chin!

- Se mai pot ruga părintii pentru sufletele acestor copii?

Se pot ruga, sigur! Ei ne vad! Pentru ca acesti copii exista, ....


Eu cred ca tot ce ai facut tu este bine si bineprimit de Dumnezeu,si mai cred ca cel mai frumos lucru pe care poti sa-l faci in continuare....este sa ramii in comuniune cu copilul tau prin rugaciune...poate seara,inainte de culcare,sau oricind simti tu nevoia in timpul zilei,sa te rogi Domnului pentru sufletul lui....si intr-o buna zi,cu siguranta....o sa simti ca o sa te mingiie si imbratiseaza...chiar daca altfel!

Domnul sa va ajute!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir? Mada1ina Intrebari utilizatori 20 11.02.2011 20:29:05
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13