Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2009, 10:54:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cat despre pomenitul la Liturghie, eu stiu ca atata timp cat particip atent la Liturghie, la un moment dat preotul se roaga cam asa:

Pe cei dintr-o rudenie cu noi: parinti, stramosi, mosi, frati, surori, fii si fiice, pe fiecare dupa numele lor, sa-i pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia Sa!

Deci eu, pacatosul si ticalosul, pentru simplul fapt ca particip la Sfanta Liturghie, prin simpla prezenta acolo, intermediez rugaciunile Bisericii pentru o multime de oameni care au nevoie de aceste rugaciuni, oameni pe care nu i-am cunoscut, pomeniti fara nume inaintea lui Dumnezeu. Amin.

Asa ca, tine aproape de Biserica si Dumnezeu va mantui pe cei din familia ta. Eu inca cred ca bebelusul tau te priveste de sus cu dragoste...

Eu am o teorie: exista Imparatia Cerurilor unde numai cei desavarsiti ajung, accesibila numai pentru Sfintii lui Dumnezeu care au biruit lumea. Este cel mai "aproape" "loc" de Dumnezeu. Apoi mai este Raiul, care este impartit in "locasuri", functie de gradul de curatire al fiecaruia. De exemplu, stiti dialogul dintre talharul care a omorat si a jefuit saracii samd si Hristos pe Cruce:

Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Era talharul botezat? Nu. L-a primit Hristos in Imparatia Sa? Nu. Dar cu toate astea, talharul s-a mantuit, ajungand in Rai.

Cele cateva zeci de miliarde de oameni care au murit necrestini, nebotezati, dar care au fost gasiti drepti dupa legea firii - unde au ajuns? In iad cu totii? Doamne fereste de asa gand! Langa Ioan Botezatorul? Nici asta nu cred. Dar unde? In Rai, bineinteles.

Deci Ionela draga, ai credinta in mila si dreptatea lui Dumnezeu, ca este bun si in veac este mila Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 07.03.2010 at 22:37:51.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2009, 16:29:00
mihaiv mihaiv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Mesaje: 1
Implicit Scriptura

Talharul de pe cruce era botezat?...Luca 23:42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta. 43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai. (Botezul nu te mantuieste...nu vreau sa zic ca sa nu te botezi...)...cat despre un suflet care a plecat in vesnicie nu mai putem face nimic ,putem sa ne rugam sa aprindem lumanari etc. ..este scris : Luca 5:24. Iar ca să știți că Fiul Omului are pe pământ putere să ierte păcatele, a zis slăbănogului: Ție îți zic: Scoală-te, ia patul tău și mergi la casa ta. (adica aici alegem pe pamant sa fim iertati ,acolo sus nu va fii decat judecata pt cei care nu au crezut din inima ) Dumnezeu sa ne ajute ....ca plecarea noastra de pe pamant sa fie cu pacatele iertate si spalate in Sangele Sfant al Domnului Iisus Hristos,altceva nu mantuie: 1Petru 1:18. Știind că nu cu lucruri stricăcioase, cu argint sau cu aur, ați fost răscumpărați din viața voastră deșartă, lăsată de la părinți,19.Ci cu scumpul sânge al lui Hristos, ca al unui miel nevinovat și neprihănit, Efeseni 1:7. Întru El avem răscumpărarea prin sângele Lui și iertarea păcatelor, după bogăția harului Lui, Romani 10:9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui.
10. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire. AMIN
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2009, 08:08:39
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc mult pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2009, 21:05:53
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
A 2 a zi dupa ce am nascut, baietelul meu a murit. Nu am apucat sa il botezam si doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul asta?
Cand a avut loc inmormantarea preotul a fost intebat ce mai putem face si el a spus ca nimic pentru ca este nebotezat.
Nu vreu sa procedez gresit. Ma rog pentru sufletul lui, cand merg la biserica aprind o lumanare. Am fost la o maternitate si am dat niste costumase, lapte, pampers, dar nu cu lumanare cum se procedeaza cand imparti pentru ca nu am vrut sa gresesc.
Oare nu pot sa impart sau nu pot sa fac mai nimic crestineste pentru sufletul lui, asa cum se face cand moare cineva?
Cu siguranta acest copil va fi cu tine daca si tu te vei afla printre cei mantuiti, mantuirea acestor copii este asigurata prin mantuirea parintilor. (asa stiu eu) Deci pt a-ti vedea din nou copilul trebuie sa te lupti pentru a fi tu impreuna cu Dumnezeu.

Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste acest moment, stiu ce inseamna asta in 2007 am pierdut si eu un copil cand avea 8 luni in pantecele mele, a fost ingrozitor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2009, 09:02:16
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc pentru mesaj si imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Din pacate este foarte greu atunci cand pierzi un copil, doar cine trece prin asa ceva poate sa inteleaga.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2009, 16:13:33
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
Multumesc pentru mesaj si imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Din pacate este foarte greu atunci cand pierzi un copil, doar cine trece prin asa ceva poate sa inteleaga.
Credema ca am plans saptamani intregi intrebandu-ma, "de ce"? Raspuns ca nu l-am gasit nici pana in prezent, raspuns ce sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa-l gasesc atunci cand voi fi cu el in cer.

Nu stiu daca te ajuta, dar vreau sa sti ca dupa ce am pierdut sarcina in 8 luni (o fetita)la o distanta de aproape un an am ramas iar insarcinata si am nascut un baietel de toata frumusetea, energic si frumos, baietel ce imi umple viata dar si tot timpul, este un nazdrava. Sunt absolut sigura ca si tu vei avea parte de un copil sanatos dar cu toate acestea atat baietelul tau care a murit cat si fetita mea vor ramane unicat in inima ta si in inima mea si locul lor nu va fi niciodata luat de nimeni si nimic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2009, 17:20:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Plang cu adevarat cand citesc astfel de postari. Ma supar din nimicuri, devin nemultumit in situatii cand ar trebui sa multumesc, ... si sunt altii cu suferinte adevarate.

Sa va intareasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2009, 13:44:35
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Din pacate nu stiu ... imi este teama si ma doare sufletul. Am mai pierdut doua sarcini, la cinci si la doua luni.
Poate o sa avem copilul mult dorit, sau poate nu...Dumnezeu stie mai bine cum o sa fie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2009, 14:15:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri-ionela Vezi mesajul
Din pacate nu stiu ... imi este teama si ma doare sufletul. Am mai pierdut doua sarcini, la cinci si la doua luni.
Poate o sa avem copilul mult dorit, sau poate nu...Dumnezeu stie mai bine cum o sa fie.
Stiu ce simti, eu aveam un copil dar imi doream cu disperare inca unul si el intarzia sa apara ,chiar daca la prima vedere sunt un om sanatos la un consult mai amanuntit am descoperit cu stupoare ca am uterul deplasat mult in dreapta si ca sunt foarte mici sanse de a mai avea un copil. Am trecut prin diverse stari ,dar rugaciunea si acatistele Maicii Domnului m-au ajutat sa trec peste asta si tocmai cand nu ma m-ai asteptam sa se intample, a venit, minunea s-a intamplat.
Ma rog la Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste aceasta suferinta.
Sa va intareasca Dumnezeu.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.06.2009, 22:21:02
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Aici vine partea grea si oarecum neincredera, teama, pentru ca nu doar aparent sunt sanatoasa (suntem) si analizele arata acest lucru. Am facut f multe analize si am vorbit cu mai multi medici si concluzia... ghinion.
Incredera si rugaciunile catre Dumnezeu mi-au mai ramas.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir? Mada1ina Intrebari utilizatori 20 11.02.2011 20:29:05
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13