Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2009, 22:19:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Femeia/ Mama crestina

Rușinea femeilor din ziua de astăzi…și vinovații lor!

A venit primăvara, e cald afără și frumos; am început să ne îmbrăcăm iarasi cu haine mai subțiri și mai lejere. Pentru mine ca băiat, marea problemă de acum și până la toamnă este să-mi păzesc ochii de fetele pe care le voi întâlni cu privirea pe stradă. Majoritatea covârșitoare a fetelor poartă pantaloni stransi pe trup și se îmbracă foarte sumar vara, iar cele care poartă fuste, le poartă mulat sau mini. Tot acum se poartă maiouri, tricouri, bluze sau fuste transparente sau cu decolteuri si tăieturi adânci.
E foarte greu ca băiat să te păzești de atâtea “priveliști” smintitoare. Iar ca tabloul cotidian să fie complet încep să apară reclame la tot pasul cu femei în costume de baie sau cine mai știe cum. Problema este în primul rând la noi, căci ar trebuie să fim mai atenti la paza mintii, să ne rugam mai mult la Dumnezeu, dar vai de acelea (aceia) prin care vine sminteala.
Iată câteva cuvinte de dojana ziditoare pentru cum ar trebuie să ne îmbrăcăm, de la avva Filothei Zervakos:
“Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în veșminte. Ce să spun și despre îmbrăcămintea necuviincioasă pe care le îndeamnă să o poarte născocitorul răutății, diavolul. Vai și amar! Cum de nu le e rușine femeilor creștine? Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă! Tații și mamele să fie pilde bune și să nu-și lase copiii - povățuindu-i cu iubire de Dumnezeu - să se îmbrace necuvios. Iar bărbații să le ferească pe femeile lor de îmbrăcămintea indecentă, căci vor da socoteală în ziua Judecății. Femeile care intră în biserica lui Dumnezeu îmbrăcate necuviincios și fără de rușine, fac voia diavolului. Mai bine să nu calce pe la biserică, fiindcă în afară de faptul că nu au nici un folos din asta, îi vatămă și îi smintesc și pe ceilalți credincioși din biserică.
Îmi pare rău că sunt nevoit să cercetez și să mustru. Nu vreau acest lucru, și poate că-i întristez pe cei răspunzători de asta. Dacă nu v-aș iubi, nu v-aș cerceta. Îndreptați-vă și atunci voi înceta și eu să cercetez. Vai mie dacă voi tăcea, văzând asemenea fărădelegi!
Într-o carte veche pe care am găsit-o cu mulți ani în urmă, am citit printre altele că, atunci când ucenicii L-au întrebat pe Domnul nostru Iisus Hristos când se vor întâmpla în lume semnele înfricoșătoare ale celei de-a Doua Veniri, când dragostea multora se va răci și credința va pieri, Domnul le-a spus, printre altele: “atunci când femeile vor deveni bărbați și bărbații femei“.
Și Sfântul Ioan Gură de Aur, atunci când niște creștini l-au întrebat când va fi a Doua Venire, le-a răspuns: “Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape“. Aceste profeții ale Domnului nostru Iisus Hristos și ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor prooroci, apostoli, Sfinți Părinți, despre care am vorbit mai devreme, se împlinesc astăzi cu precizie.
Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: “Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată“. Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.
Așadar, dacă Îl iubești pe Dumnezeu și ți-e frică de Dânsul, dacă mă respecți și pe mine, părintele tău duhovnicesc, din clipa aceasta în care primești scrisoarea mea, să încetezi a te mai vopsi. Și să-ți împodobești de aici încolo sufletul cu smerenie, cuvioșenie și virtuți. Atunci se va bucura și Dumnezeu, și îngerii, și Maica Domnului, și sfinții, și te vor ocroti și învrednici să intri în Împărăția Cerurilor.
Însă dacă vei urma moda și te vei lua după femeile moderne, ca acuma, când le imiți vopsindu-te, le vei imita și la fumat, și la jucat cărți și la altele, care sunt scârboase chiar și când le amintește cineva”
“Nu vreau sa mai vad uratenia lumii, necinstea, indecenta, nerusinarea, nesimtirea femeilor lipsite de minte, care sfideaza orice buna-cuviinta, orice curatie, orice fapta de omenie; fiind ca niste diavoli intrupati, cutreiera cu nerusinare pietele, drumurile, intrand pana si in biserici si manastiri, desantate, fardate, cu tigara in gura sau in mana, spre a strica sufletele curate si nevinovate, spre a le tara in mlastina depravarii si pierzaniei, aratandu-si goliciunea sufletului lor, lipsit de orice fapta buna sau virtute.
De aceasta stare deplorabila in care se afla multime de femei sunt vinovati si responsabili majoritatea parintilor si sotilor, care in loc sa le faca sa se schimbe sau sa-si struneasca in vreun fel fiicele, sotiile, surorile, le indeamna tocmai ei la aceste necuratii, privindu-le cu mandrie si bucurandu-se sa le vada astfel impopotonate, boite, rujate.Vinovat este si regele si ceilalti responsabili, ministri, puterea, toti care sunt randuiti dupa voia lui Dumnezeu spre grija si pazirea societatii de toate relele, care dauneaza atat tarii cat si Bisericii. Si cea mai vinovata este Biserica care le ingaduie sa vina la sfintele slujbe si nu le interzice sa intre intr-o astfel de imbracaminte scandaloasa, sau rujate sa sarute icoanele sau sa se impartaseasca.”
Sursa: “Ne vorbește Părintele Filothei Zervakos”, Ed. Cartea Ortodoxa-Egumenita, 2007, cap. “Îmbrăcăminte”
articol preluat de aici:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200.../#comment-4506
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2009, 22:56:16
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...inceputul a fost dur..poate a fost un dus rece sau poate doar cateva "vorbe in vant".. Dumnezeu stie..
De ce acest topic? Pentru ca imi doresc sa invat la randu-mi din experienta celor mai intelepti, pentru ca imi doresc sa fiu o mama/femeie buna. Tot mai des s-a pus intrebarea, am voie sa ma culc cu sotul? Am voie sa sarut? Cand trebuie sa procreiez si cand nu?? Aceste intrebai sunt frecvente dar oare este suficent sa stii acesta pentru a fi o mama si o femeie crestina? Vad ca sunt multi tineri aici pe forum..as vrea sa ii provoc pe cei mai (cum sa spun sa nu supar) experimentati sa ne destanuie din viata, bucuriile, incercari si de ce nu greselile lor. Scriam undeva (nu mai stiu pe la ce topic) ca , atata timp cat exista copii drogati inseamna ca nu avem suficiente mame crestine. Dar cum pot fi sau cum pot deveni o mama buna? Eu imi pun adesea intrebarea acesta si nici acum nu sunt convinsa ca am un raspuns bun..Ce ar trebui sa stie o viitoare sotie/mama inainte de a se casatori? Doar cand trebuie sa faca sex? Sau cum sa isi iubeasca, respecte sotul/sotia? Ma gandeam la un fel de "cateheze" pentru tinerele mame...ce spuneti?? Ma ajutati cu acest topic? sau rog inca de pe acum adminul sa il inchida.. Viitoarele preutease primesc adesea cuvant de folos de la ierarh, cea care are duhovnic primeste la randu-i un sfat, dar celelalte? Sotiilor, mamelor oare ce ar trebui sa stie o viitoare sotie/mama?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 03:04:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu.
da, am luat si eu mai demult aceasta hotarare si am constatat ca nu este deloc o "povara".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 03:11:39
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

"Pentru mine ca băiat, marea problemă de acum și până la toamnă este să-mi păzesc ochii de fetele pe care le voi întâlni cu privirea pe stradă. "
Cred ca este o gluma nu?...Adica banuiesc ca e retard cel care a zis asa ceva, ca atat eu cat si majoritatea barbatilor abia asteptam sa trecem de sezonul rece( stii cum se zice iarna=adio puicute bune). Nu cred ca cineva priveste lucrul asta ca pe o problema.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 03:14:18
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, am luat si eu mai demult aceasta hotarare si am constatat ca nu este deloc o "povara".
Pai si totusi masca exfolianta foloseste sau macar hidratarea in 3 pasi...banuiesc ca nu se poate tari fara macar sa iti hidratezi fata zilnic si o exfoliere saptamanala. Te sfatuiesc sa iti revizuiesti aceasta hotarare cat mai rapid, altfel o sa ai un ten imbatranit. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 03:15:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
... să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu.
cu anumite exceptii, de pilda depilatul. nu cred ca se supara Dumnezeu pentru asta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2009, 03:18:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Pai si totusi masca exfolianta foloseste sau macar hidratarea in 3 pasi...banuiesc ca nu se poate tari fara macar sa iti hidratezi fata zilnic si o exfoliere saptamanala. Te sfatuiesc sa iti revizuiesti aceasta hotarare cat mai rapid, altfel o sa ai un ten imbatranit. Doamne ajuta !
bunica mea care a trait la tara toata viata ei, nu folosea nici un fel de creme de intretinere sau de intinerire, si pot sa-ti spun ca avea o piele intinsa si o fata senina la chiar si la aproape 80 ani, cat avea atunci cand a murit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2009, 03:18:16
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Nu uita de pensat si epilarea mustatii la femei, plus precizarea ca epilatul trebuie sa fie total( de la gat in jos). Si nu se supara nimeni crede-ma.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2009, 03:19:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ionpat, se pare ca vrei sa candidezi cu tot dinadinsul la lista celor banati!?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 03:19:49
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bunica mea care a trait la tara toata viata ei, nu folosea nici un fel de creme de intretinere sau de intinerire, si pot sa-ti spun ca avea o piele intinsa si o fata senina la chiar si la aproape 80 ani, cat avea atunci cand a murit.
Dar ea nu trai in poluarea asta care iti infuna intr-o zi porii de nu te vezi, iti irita tenul de nu poti iesi din casa, sa nu mai vorbesc de repeziciunea cu care ti se infecteaza firele crescute pe sub piele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 22:01:08
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 11:54:57
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 19:32:40
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15