Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 06:00:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit BOSV nu mai cinsteste pe Sfantul Simeon Noul Teolog!

Pe cei de la BOSV i-au inselat diavolii si au scos din calendarul lor pe Sfantul Simeon Noul Teolog.
Uitati aci:
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...dar%202009.pdf

Pentru cine nu stie Sfantul Simeon Noul Teolog face parte din Sfintii Parinti ai BO.
Toate Bisericile Ortodoxe canonice cinstesc pe Sfantul Simeon Noul Teolog.
Un mare admirator al Sfantului Simeon Noul Teolog a fost Sfantul Nicolae Velimirovici.
Exista o traducere foarte frumoasa a imnelor Sfantului la Editura Predania.
Traducerea e facuta de Sfantul ierarh Grigorie Dascalu.

Tot diavolii au inselat pe cei la BOSV si Sfantul Ioan Teologul nu mai e numit Teolog ci Evanghelist.
(vedeti in luna mai pe data de 8 stil vechi,21 stil nou).
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...dar%202009.pdf
(la inceputul unei luni e pus acolo SN - stil nou,SV -stil vechi,sunt doua coloane cu datele.)

Tot diavoli i-au inselat si Sfantul Grigorie Teolog nu mai e numit Teolog ci "de Dumnezeu Cuvantator".
(vedeti pe data de 25 ianuarie stil vechi,7 februarie stil nou.)
Care e diferenta?
Cum arata Sfantul Grigorie Palama cele despre Dumnezeu se inteleg cu mintea mai presus de cuvinte si se exprima in cuvinte dar cu un anumit sens.
Daca sensul nu e perceput cu mintea de cine citeste nici intelesul nu e perceput.
Iar sensul e fara sfarsit in perceperea sa cu mintea.

Daca reprezentantii BOSV nu ar fi acuzat in continuu pe a mea mama BOR nu as fi intreprins aceasta cercetare.
Dar aceasta a fost pronia lui Dumnezeu care si pe cele rele le face bune cu preaminunatele sale lucrari.
Dar vazand aceste grele prapastii la cei de la BOSV am inteles ca trebuie sa scriu si sa le arat celor de citesc pentru ca altfel Dumnezeu mi-ar cere socoteala.
Si normal cei din BOSV sa inteleaga si sa transfere la Biserica Ortodoxa unde lucreaza cu adevarat Sfanta Treime adica in BOR.
Iar noi trebuie sa facem rugaciuni pentru cei din BOSV ca Dumnezeu sa ii scoata din inselaciunea railor vrajmasi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2009, 01:36:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La fel se intampla cu Sfantul Simeon Noul Teolog si la Biserica de stil vechi Ortodoxa din Italia:
http://tomir.wordpress.com/calendar-...ditional-2009/
Rog pe fratele Venypad (care e cleric in BO pe stil vechi din Italia) sa imi zica si mie motivul acestor schimbari adica ca Sfantul Simeon Noul Teolog a fost scos din calendar si Sfantul Ioan Teologul nu mai e numit teolog.
Daca nu se poate pe forum sa imi zica pe mesaj privat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2009, 18:19:56
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dupa cate stiu eu , BOSVR sunt in comuniune cu bis de stil vechi a lui Kiprian din grecia , ori acea biserica in frunte cu Kiprian crede ( din cate stiu eu ) in teoria eretica a apocastazei , care este inrudita cu milenarismul ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2009, 18:20:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci a fi in comuniune cu kiprian inseamna este erezie ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2009, 05:17:30
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
dupa cate stiu eu , BOSVR sunt in comuniune cu bis de stil vechi a lui Kiprian din grecia , ori acea biserica in frunte cu Kiprian crede ( din cate stiu eu ) in teoria eretica a apocastazei , care este inrudita cu milenarismul ...
N-am auzit asa ceva. Poti sa dai detalii sau o sursa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2009, 07:30:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...dar%202009.pdf
http://tomir.wordpress.com/calendar-...ditional-2009/

Se serbeaza pe 12 martie SV/25 martie SN sau daca nu pe 12 octombrie SV/25 octombrie SN.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2009, 22:00:17
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o sursa ?
pai intreaba-l pe razvan_m care este in BOSVR , si care pe alt forum mi-a zis mie ca BOSVR este in comuniune cu kiprian din grecia si ca acela crede in apocastaza , o erezie care seamana cu milenarismul ... ceva de genu asta ... el mi-a zis , si dadea pe acolo si linkuri ...
sincer , pe mine nu ma intereseaza , insa si mie imi vine cam greu sa cred ca kiprian ala ar crede intr-o erezie asa de evidenta ca apocastaza ... e cam greu de crezut insa nu si imposibil ... zvonuri din astea despre BOSVR sau despre cei de stil vechi au mai circulat si pana la urma s-au dovedit minciuni , insa nu as pune mana in foc ca kiprian ala nu ar crede in apocastaza ... razvan_m , dadea si niste linkuri in care se arata ca kiprian crede in apocastaza ... insa nici nu as pune mana in foc pentru BOSVR , nu stiu ce sa zic de ei , numai Dumnezeu mai poate sti ce este in interiorul acestor biserici de stil vechi , ca au erezii sau ca nu au ... eu doar nu am incredere si nu ma bag sa zic nici intr-un fel nici in altul , doar ca mai aud unele rele si nu stiu ce sa spun daca sunt adevarate sau nu ...

dar ca BOSVR s-ar afla in cumuniune cu kiprian e credibil ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2009, 22:15:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu stiu ca si in bor au acceptat unii , de ex par rafael noica , sa se refaca botezul celor botezati prin stropire in bor ; au acceptat , insa cu o conditie : sa se rosteasca in formula botezului : " boteaza-se robul lui Dumnezeu daca nu s-a botezat " , ca sa se evite situatia repatarii unui botez valid cu orice pret ... insa in BOSVR nu stiu daca se rosteste formula asta , si eu consider ca ar fi neaparat sa se rosteasca aceasta formula , pentru motivul care l-am aratat ... ar fi interesant sa aflu daca in bosvr se rosteste aceasta formula sau se considera ca sigur cei botezati prin stropire in bor nu s-au botezat valid ... caci exista riscul ca acel botez sa fi fost valid si atunci a-l repeta inseamna erezie ...

faptul ca episcopii din bosvr nu slujesc impreuna cu cei din bor , nu o vad neaparat , iarasi , ca pe un rau absolut ... ei au fost , la drept vorbind , prigoniti de episcopii din bor , de cand cu calendarul , si au motivele lor sa se fi separat atunci ... normal ce fac ei s-ar numi adunare ilegala , care nu este inca schisma , deoarece ei au toata dogma si canonele ortodoxe corecte , dupa cate stiu eu ... deci , e discutabil , nu stiu daca se poate spune despre ei ca sunt neaparat in neascultare de sinodul bor , atata timp cat ei au fost pringoniti atunci cand au vrut sa pastreze calendarul canonic ... ori asta era dreptul lor , si daca au fost prigoniti , atunci normal ca s-au separat ...

insa , nu stiu ... daca ei or mai fi avand ceva erezii prin biserica lor , asta nu o stiu eu ... sau chestia aia cu kiprian , iar nu o pot sti eu ... deci nu as pune mana in foc pentur ei ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2009, 02:21:27
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit BOSV si ciprianismul...

Am intrebat pentru ca si eu am reserve mari cu privire la apocastaza in Sinodul Ciprianit (vorbim totusi de un sinod traditionalist!). Ei se afla sub anathema celorlalte sinoade traditionaliste (nu cred ca toate au anatemizat, dar sigur exista unanimitate in condamnarea ciprianismului) pentru pozitia lor lipsita de fermitate fata de bisericile ecumeniste. Ciprianismul, in fapt, exprima anacronic pozitia avuta de Biserica in anii de dupa ruperea comuniunii cu ecumenistii la schimbarea calendarului si pina in 1950 cind Ps. Chrysostomos de Fiorina a facut publica pastorala cu privire la Har in bisericile ecumeniste. In conditiile in care implicarea in ecumenism nu s-a diminuat, ci chiar a sporit de-a lungul anilor, la care se adauga ridicarea anatemei asupra bisericii romano-catolice, in 1986 Mitropolitul Ciprian (de Oropos si Fili) se intoarce practic cu eclesiologia la perioda de rezistenta a Bisericii, cind inca nu erau lucrurile foarte clare si chiar se spera ca bisericile ecumeniste vor reveni inapoi la calendarul bisericesc si vor renunta la ecumenism (cu o exceptie: mateitii, care considera ca bisericile ecumeniste au intrat sub anathema in momentul in care au schimbat calendarul pierzind si Harul tot atunci ca si consecinta).

BOSV este in comuniune cu Sinodul in Rezistenta al Mitropolitului Ciprian. Din nevoia de confirmare a consacrarilor de episcopi facute de Ps Galaction de unul singur (acceptate de canon in vreme de persecutie, ceea ce a fost cazul, si inca din plin), sinodul BOSV a intrat in contact cu sinodul fiorinit si, din cite stiu eu, chiar cu Ciprian, pe-atunci arhimandrit fiorinit. Discutiile au durat ceva ani, timp in care s-a produs schisma in sinodul fiorinit, iar Ciprian a ajuns episcop si si-a format propriul sinod in 1986. Motivele pentru care BOSV a ales sa ramina cu Ciprian imi sint complet necunoscute. Unele voci spun ca au facut-o din loialitate (personal, nu-mi prea vine sa cred pentru ca loialitatea impinsa asa departe nu-i o caracteristica romaneasca).

BOSV este ciprianita numai in nume. Tot ceea ce practica mi se pare ortodoxie pura. De aici ar trebui sa intelegi exact de ce au atitudinea pe care o au fata de tainele ecumenistilor si, implicit, con-celebrarea cu preotii ecumenisti. Chiar daca n-o spun direct, concluzia e clara (vezi si website-ul lor).

Dupa capul meu, problema BOSV e mai mult de natura administrativa. Solutia perfecta ar fi ca Sinodul in Rezistenta din Grecia sa renunte la ciprianism, ceea ce ar rezolva si BOSV-ul fara nici un fel de effort.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simeon Noul Teolog - sfantul 'de o curatie extrema' Marius22 Diverse Sarbatori 9 12.03.2012 22:37:44
Sfantul simeon noul teolog cateheze 05, pocainta si lacrimi ii tunadd Pocainta 3 24.11.2011 19:56:42
Mai se cinsteste Sfantul Fotie Marturisitorul in Mitropolia Munteniei si Moldovei? mihailt Generalitati 1 05.01.2010 14:53:54
Sfantul Simeon Noul Teolog si Biserica Catolica mihailt Biserica Romano-Catolica 5 22.06.2009 22:36:22
Traducere ciudata a imnelor Sfantului Simeon Noul Teolog mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 17.12.2008 19:07:11