Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2009, 02:45:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Niciodată nu suntem singuri și dacă undeva,cineva pe care nu l-ai văzut nicodată și poate nici nu-l vei vedea se gândește și se roagă pentru tine aceasta înseamnă că prin el Dumnezeu îți trimite un strop de iubire.
Multumesc Dorina ptr cuvintele de intarire.. si eu te simt aproape.. si sincer regret nespus ca te-am suparat cu mult timp in urma... Ptr ca m-am grabit sa fac presupuneri fara a cunoaste nimic!
Daca stau sa ma gandesc bine, de cate ori suferim si simtim atat de acut durerea pricinuita de cei din jur, ar trebui, macar pret de o clipa sa ne imaginam cata durere am semanat la randul nostru(de multe ori poate involuntar)in sufletele unor fiinte sensibile, care erau cuprinse de multa tristete si scarbe.. iar noi, in loc sa le alinam durerile nu am facut decat sa mai adaugam alti stropi in paharul amar al dezamagirilor si frustrarilor.
Dar ceea ce ne face sa ne deplangem nimicnicia este tocmai faptul ca exact acele persoane se gandesc la noi, se roaga ptr noi!!!!!!!!Deci nu numai ca ne-au iertat,dar nutresc si sentimente pozitive fata de noi, nevrednicii!
Multumesc si ptr superbul trandafiras din gradina proprie!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.05.2009, 02:46:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Aceste atacuri sunt cel mai greu de suportat! Nici nu va imaginati cat de mult va inteleg, nu va imaginati! Mi-a salvat sufletul intotdeauna mila ce o am fata de cei ce se bucura sa infinga pumnalul si celebra fraza "Iarta-l, Doamne, ca nu stie ce face!"

Va imbratisez! Putere si lacrimi intaritoare, nu manioase!
SI eu te imbratisez Lapetitemoc.. multumesc ptr sensibilele cuvinte
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2009, 12:00:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pana la urma, ce este durerea sufleteasca ?
O schingiuire de constiinta, un orgoliu mult prea idolatrizat, un dezastru interpus intre minte si suflet, o lovitura izbucnita in lacrimi , o pocainta formidabila nascuta din distinsa apasare peste sine ?
Ce este aceasta durere sufleteasca ?
Din experienta stiu ca cele mai mari dureri sufletesti le-am intampinat, le-am sustinut, le-am suportat datorita propriului orgoliu. Dar, tineretea inseamna un mare procent de orgolui si demnitate aberanta. Si-atunci, ce-as fi putut sa fac ca sa nu mai sufar intr-atat, daca mintea, simtirea,auzul, vazul si menirea imi erau marginalizate de atata imaturitate ! ! ! ? ? ?
Multa durere risipim pe drumuri care nu duc spre nicaieri...sau, poate ca in obscuritatea sensului lor banal, ele chiar ne definesc decizii care sa ne contureze o perspectiva de netagaduit. Prezentul ne este format dintr-un amestec "irezolvabil" de suferinte inutile si decizii influientate de aceste nulitati. Atunci, ele chiar au un rost !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2009, 13:01:14
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atunci cand te doare sufletul care ti-a fost ranit, inseamna manie?
Este un pacat?
Oamenii care sunt sensibili si vulnerabili sufleteste sunt rai crestini?


[COLOR=Olive]DURERE SUFLETEASCA=DEPRESIE
DEPRESIE=DEJNADEJDE
DEJNADEJDE=LIPSA LUI DUMNEZEU IN VIETILE NOASTRE

REZULTAT=TOTALA INDEPARTARE DE CELE SFINTE DE IUBIREA LUI DUMNEZEU,TOTAL CUPRINSI IN MREJELE VRAJMASULUI,CEI IN CAUZA AJUNG SA ISI PUNA CAPAT SINGURI ZILELOR

TRATAMENT:RUGACIUNE
SPOVEDANIE
IMPARATSIRE
[/COLOR]

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2009, 13:29:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Adorcrysti - nu e bun diagnosticul. De unde sunt aceste alaturari (depresie= deznadejde in Dumnezeu).
Eu n-am nimic cu Dumnezeu si stau bine cu credinta.EL nu ma supara, ci ma ajuta. Deznadejdea nu o am in el ci in oameni, si mai grav si in institutia bisericii (ca organizare si functionare a ei).
Si ca sa revin la ecuatia ta: eu am nadejde in Dumnezeu ca ne va arata la toti greselile, ca sa le intelegem si sa ne indreptam. Uite ca asta imi da ideea unui alt fir de discutii!
Ory:
Orgoliu? Nu stiu, poate? Imaturitate? Uneori si prea multa maturitate spirituala si sufleteasca poate creea probleme.
Daca am putea simti in momentul in care facem cuiva rau, ceea ce facem, faptul ca ranim persoana respectiva prin ceea ce facem sau spunem si ii producem suferinta, nu ne-am mai face rau unul altuia si mai ales de multe ori, in mod gratuit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2009, 13:44:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
[COLOR=Olive]DURERE SUFLETEASCA=DEPRESIE
DEPRESIE=DEJNADEJDE
DEJNADEJDE=LIPSA LUI DUMNEZEU IN VIETILE NOASTRE

REZULTAT=TOTALA INDEPARTARE DE CELE SFINTE DE IUBIREA LUI DUMNEZEU,TOTAL CUPRINSI IN MREJELE VRAJMASULUI,CEI IN CAUZA AJUNG SA ISI PUNA CAPAT SINGURI ZILELOR

TRATAMENT:RUGACIUNE
SPOVEDANIE
IMPARATSIRE
[/COLOR]

Doamne ajuta!
Clar diagnostic spiritual, frate întru Hristos! Mă gândesc la cei dragi pe care i-am pierdut din alegerea lor. Din deznădejde a venit depresia și apoi toate celelalte...

Să ne rugăm zilnic pentru lumină!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2009, 14:40:52
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

dar ce ne facem cu suferinta din dragoste? cu suferinta cauzata de faptul ca persoana pe care o iubim mult mult nu ne impartaseste sentimentele?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2009, 16:20:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
dar ce ne facem cu suferinta din dragoste? cu suferinta cauzata de faptul ca persoana pe care o iubim mult mult nu ne impartaseste sentimentele?
Doar singură vă puteți răspunde la aceste nelămuriri.
Din punctul meu de vedere, dacă nu împărtășește aceleași sentimente nu e persoana potrivită. Pe de altă parte, în dragoste niciodată nu primim ce așteptăm, ci doar ceea ce ni se oferă. Când începem să cerșim deja este vorba despre un alt sentiment, nu de iubire. Corinteni I cap. 13 lămurește cel mai bine ce este dragostea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2009, 20:04:57
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Niciodată nu suntem singuri și dacă undeva,cineva pe care nu l-ai văzut nicodată și poate nici nu-l vei vedea se gândește și se roagă pentru tine aceasta înseamnă că prin el Dumnezeu îți trimite un strop de iubire.
Doamne ,daca stii cata dreptate ai Dorina..asa se intampla cand nici nu gandesti ..sa primesti un strop de iubire de la cineva pe care nici nu l-ai vazut ..mie mi s-a intamplat . Dumnezeu sa-i binecuvanteze si sa-i tina sanatosi pe toti cei care aduc bucurie si-un strop de mangaiere fara sa astepte ..multumiri .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.05.2009, 12:44:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Parintele Arsenie Papacios despre suferinta

http://www.youtube.com/watch?v=ODCzqsneuq8
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este oare pacat? Darkanian Pocainta 10 31.07.2012 19:10:08
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01