Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.07.2009, 22:10:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-e foarte greu să iubesc pe Dumnezeu mai mult decât pe cei apropiați mie.
Mi-e greu să mă bucur atunci când sunt alungată,prigonită nedreptățită.
Mi-e greu să nu judec pe cei din jurul meu.
Mi-e greu să mă lupt cu ispitele.
Și lista ar putea continua...dar cel mai greu îmi este să mulțumesc lui Dumnezeu atunci când mi-e greu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2009, 23:34:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cam " usoare " multe dintre lucrurile cele mai grele de indeplinit, citesc pe-aici . Toate cate ne dorim sa ne indeplinim sau sa nu indeplinim tin, intr-o masura destul de semnificativa, de sanatatea trupeasca, mentala si sufleteasca.
Cel mai greu lucru pe pamant este sa te poti ridica atunci cand acestea iti sunt periclitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2009, 23:40:31
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cred ca cel mai greu lucru este sa te smeresti cu adevarat, sa renunti la propria vointa si mandrie pentru a face vointa lui Dumnezeu, si sa-ti pastrezi speranta in orice situatie, sa nu deznadajduiesti.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.07.2009, 08:14:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Tuturor cred ca ne este greu sa iubim cu adevarat...sa cerem IUBIRE, si sa credem ca am si primit-o si o vom avea! Tatal ne da Iubire cand stie ca avem nevoie...macar un picut! Sa incercam sa spunem cateva cuvinte pentru acei care se indeparteaza de EL, pentru cei pe care lumea ii ademeneste cu "stralucirile ei trecatoare" pentru copiii nostri care au nevoie de rugaciunile acelora care sunt in stare sa le ridice la ceruri!
Frumos spus. Dea Domnul sa se rea reaprinda inimile stinse, iar cele neaprinse vreodata sa se incalzeasaca
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.07.2009, 00:23:22
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit pentru vsm

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
...cel mai greu sa uit ceea ce a fost rau si sa iubesc cu adevarat pe cel care m-a ranit/ma raneste; A IUBI asa cum Treimea Sfanta ne invata...a iubi jertifndu-ne...(Bunul Tata vede neputintele noastre si fiecaruia ne da doar cat putem duce).
Doamne ajuta.Ai mare dreptate si pentru ca esti foarte intelept,iti doresc tot binele din lume si bunul Dumnezeu sa te binecuvinteze ,sa iti dea sanatate sa poti propavadui cuvintului Domnului mai departe.Pace si lumina cu respect Solentina.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.08.2009, 20:15:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai greu lucru este sa te smeresti cu adevarat, sa renunti la propria vointa si mandrie pentru a face vointa lui Dumnezeu, si sa-ti pastrezi speranta in orice situatie, sa nu deznadajduiesti.
Ai multa dreptate aici,nici eu nu ma smeresc cu adevarat sau poate nu ma vad eu ca asa am auzit cei smeriti nu se vad........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.09.2009, 15:47:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Constientizarea pacatelor - un lucru gru de indeplinit. Noi traim pacatul si nu stim ca este pacat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.09.2009, 18:45:12
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .
Iubirea vrajmasilor! Cel mai greu lucru, mai ales cand iti ataca familia sau te ataca personal sau prietenii sau mai rau decat ultimele doua, CREDINTA!

Foarte greu...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.09.2009, 20:18:56
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Eu, obstacolul

Doamne-ajuta!

Cel mai greu imi este regenerarea mea dupa modelul lasat de Iisus Hristos. Deci, cel mai greu obstacol din viata mea am fost, sunt si voi fi eu.

Greu se dovedeste a fi si vecinatatea nevredniciei mele cu jertfa lui Hristos, sau dezordinea mea in armonia divina. Micul eu-Iuda ce razbate inaintea ochilor din cand in cand si vinde linistea gandului pentru amagiri. Ma trezesc uneori ca nerabdarea agitatiei dintre ce pot si ce as vrea sa fac da buzna si-mi risipeste impacarea cu Dumnezeu, prefacand-o in nerecunostinta. Apoi este timpul meu, care implacabil, aduce prea repede Sisiful zilei de maine si il aseaza in fata ca un munte de invitatii.

Iata, ce mare lucru este nadejdea.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 25.09.2009 at 21:05:14.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.09.2009, 15:55:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru mine, cel mai greu este sa ma rog. Daca m-as ruga cum trebuie, nu cu mintea imprastiata, mi-ar despietri Dumnezeu inima, m-ar face mai buna si mai iertatoare, mi-ar da credinta, smerenie, iubire si pace in suflet si m-ar asculta ori de cate ori i-as cere un lucru bun pentru mine si pentru ceillati.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 06:59:12
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 01:42:40
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 02:24:31