Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2012, 15:30:24
alt_inceput alt_inceput is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Locație: Constanta
Mesaje: 46
Implicit Rugaciune pt sarcina

cunosc o doamna care isi doreste foarte mult copii dar nu reuseste sa ramana insarcinata. este adevarat ca are 40 de ani, dar puterea lui Dumnezeu nu cred ca tine de varsta. este foarte credincioasa, merge la biserica, tine posturile, nu injura, nu bea, nu fumeaza. a facut mai multe analize, teste, tratamente, dar tot nu reuseste sa ramana insarcinata. dar niciodata nu si-a pierdut increderea si speranta in Dumnezeu ca intr-un final ii va darui un copil.

cine citeste acest subiect, si daca vrea, bineinteles, poate spune o rugaciune pentru aceasta doamna, pe nume Dana ? Doamne Iisuse Hristoase, daruieste-i Danei un bebelus sanatos, faca-se voia Ta. poate prin rugaciune colectiva, cand vine de la mai multi oameni, Dumnezeu se va indupleca mai usor ... Doamne ajuta !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2012, 15:53:16
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Nadejde

Ideea nu rea, ma bucur de initiativa :-) Sunt sigura ca multi o vor pomeni.

Dar daca are 40 de ani pe langa teste si analize, mai ales daca e la prima sarcina trebuie sa aibe mare, mare grija de ea.

Trebuie sa ia acid folic, neaparat, si eventual tratamente naturiste cu fitoestrogeni (care nu sunt la fel de agresive ca hormonii chimici).
Si evident sa iabe grija la alimentatie, caci e-urile pot produce infertitlitate.Si cat mai mullte iesiri in natura si la bai (cred ca Vatra Dornei e buna pentru ce are ea nevoie).

In rest cat mai multa rugaciune si nadejde la Domnul, dar mai ales o inima deschisa spre a face voia lui. In caz ca nu ii va darui un coplias sa adopte unul, ca sunt multi necajiti pe lumea aceasta...multi care si-ar dori o mama.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2012, 16:26:12
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
cunosc o doamna care isi doreste foarte mult copii dar nu reuseste sa ramana insarcinata. este adevarat ca are 40 de ani, dar puterea lui Dumnezeu nu cred ca tine de varsta. este foarte credincioasa, merge la biserica, tine posturile, nu injura, nu bea, nu fumeaza. a facut mai multe analize, teste, tratamente, dar tot nu reuseste sa ramana insarcinata. dar niciodata nu si-a pierdut increderea si speranta in Dumnezeu ca intr-un final ii va darui un copil.

cine citeste acest subiect, si daca vrea, bineinteles, poate spune o rugaciune pentru aceasta doamna, pe nume Dana ? Doamne Iisuse Hristoase, daruieste-i Danei un bebelus sanatos, faca-se voia Ta. poate prin rugaciune colectiva, cand vine de la mai multi oameni, Dumnezeu se va indupleca mai usor ... Doamne ajuta !!!
Dumnezeu sa-i indeplineasca dorinta Danei!Si sora mea isi doreste copii si nu are, deocamdata ..... i-a fost recomandata statiunea Sovata, pe langa un canon de la duhovnic pt nastere de prunci.
Rugaciunea face minuni, .....trebuie spovedanie si impartasanie f. deasa si rugaciune multa.
Dumnezeu sa o intareasca si o lumineze in toate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2012, 18:32:47
RamonaNicolae RamonaNicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 1
Implicit Speranta moare ultima!

Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa aiba grija de Dana! Sper ca dorinta ei sa se indeplineasca! Eu imi doresc al doilea copil si...nimic, dar nu trebuie sa ne pierdem speranta! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2012, 19:31:41
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

o cunostinta de-a mea, mai tanara ca doamna co 10 ani, s-a chinuit cativa ani pe la o multime de medici, a cheltuit o gramada de bani si nimic...... pana intr-o zi cand a hotarat sa mearga la un "medic" atat de cunoscut in tara noastra, parintele Arsenie Boca.... dupa un scurt pelerinaj la prislop, la mormantul acestuia, copilul mult dorit a venit.... si e o frumusete de baiat..... eu zic sa incerce, nu are nimic de pierdut.... daca nu a facut avorturi, sunt sigur ca sfantul nu o sa ii ocoleasca rugaciunea..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2012, 20:14:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu este suficient sa vrea si sa se zbata numai ea.
Si sotul/partenerul trebuie sa-si faca analize, tratamente si sa se roage. Poate sa fie ceva la el...

E o problema f.grea si delicata.
Dumnezeu nu da copii la toti. De ce? nu stim noi.

Ar mai fi posibilitatea adoptiei...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2012, 10:02:39
alt_inceput alt_inceput is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Locație: Constanta
Mesaje: 46
Implicit

da, a luat si acid folic si duphaston, a facut niste analize si cica sansele ei sunt cam mici de a avea copii ... de mancat nu mananca absolut carne, decat peste ... este vegetariana si se simte fizic foarte bine, chiar daca este putin plinuta ... i-am transmis sfatul sa se duca la mormantul parintelui Arsenie si de asemenea i-am transmis si o rugaciune care am primit-o de la Mara.

va multumesc tuturor.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am pierdut sarcina maria_ioana789 Botezul 28 16.10.2017 20:17:53
Rugaciune Rodica52 Generalitati 0 23.12.2010 22:53:05
Despre sarcina DavidM Teologie si Stiinta 12 24.02.2010 13:40:48
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 09:48:34