Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2010, 14:08:47
derbyc derbyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 8
Implicit Pacat enorm de mare?

Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze si rog un moderator sa mute topicul unde trebuie.

Am si eu o dilema...
Acum cateva luni am facut niste lucruri cu o fata... Apoi, am tinut putin din Postul Pastelui si m-am spovedit. Nu m-am spovedit la preotului la care m-am spovedit in ultimii 3 ani, ci la altul. Acel preot mi-a spus ca e un pacat mare, ca nu mai am voie sa ma impartasesc si sa tin tot Postul, sa ma curat, si apoi sa revin, inainte de Paste sa ma mai spovedeasca odata. Mi-a spus ca daca vreau sa ma impartasesc trebuie sa fiu curat si ca pacatul a fost iertat.
Am tinut tot Postul dar nu am reusit sa ma spovedesc tot la el. De 3 ori am incercat si ba era coada prea mare (pana aproape de iesirea din biserica), ba nu spovedea el. Si m-am spovedit la preotul "meu", adica la acel preot la care m-am spovedit de 3 ani, inainte de acest eveniment. Si la spovedanie nu i-am spus ca am mai fost la altcineva pt acest pacat. Nu i-am spus nimic de pacat, pentru ca celalalt mi-a spus ca a fost iertat. Si m-a impartasit.
Nu l-am mai repetat de la spovedanie.
Insa eu nu stiu sigur daca am facut bine. Si mi-e cam frica... As vrea parerea voastra.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2010, 14:13:06
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Daca ti-ai respectat canonul dat de primul parinte nu cred ca e nicio problema. Ai spus ca nu ai mai pacatuit. Ti-a spus sa revii sa te spovedesti ca asa trebuie inainte de orice impartasire si atunci nu va trebui sa mai spui si-a doua oara pacatul pe care deja l-ai marturisit. Insa tot trebuie sa alegi un duhovnic.

PS. Dar fii atent! E bine ca te-ai impartasit doar daca ti-ai respectat canonul. Daca ti-a zis ca 40 de zile n-ai voie sa te impartasesti si cele 40 de zile au trecut, fara ca tu sa mai fi pacatuit, nu-i problema. Daca ti-a zis 7 ani, atunci trebuie sa te spovedesti din nou

De fapt, de nu ai vorbit cu unul dintre parinti? Ei stiu mai bine daca ai pacatuit sau nu .

Last edited by Laur28; 29.06.2010 at 14:28:44.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2010, 14:26:24
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

nu trebuie sa iti fie frica...cand te vei duce la duhovnicul care te vei hotara sa fie stabil, ii spui totul cum sa intamplat, asa cum ne-ai spus noua...o sa fii putin mustruluit dar ...nu-ti fie teama e ptr bine tau,totul o sa fie bine...
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2010, 14:34:30
derbyc derbyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 8
Implicit

De pacatuit, am pacatuit. Am fost desfranat (cred ca asta este termenul).
Mi-a spus ceva de genu: "Stii ca nu mai voie sa iei sangele si trupul Domnului .... ?" A spus o perioada dar nu mai stiu cat. Eram prea...speriat cand m-am spovedit.
A spus dupa sa tin tot Postul si sa revin sa ma spovedesc din nou si abia dupa ce o sa fiu curat o sa ma impartasesc.
Am 18 ani, poate conteaza la ceva...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2010, 14:46:27
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Nu te speria ca nu se intampla nimic cu tine...important sa fii sincer la spovedanie,asa se intampla cand esti prins intre doi duhovnici,e bine sa alegi unul, fiind tanar de frica ai crezut ca poti ascunde,dar constiinta nu te lasa si asta e un lucru bun...Dumnezeu e un tata...trebuie sa spunem tot, El ne cearta, ne altoieste... El ne iubeste,ocroteste...
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2010, 14:48:51
derbyc derbyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 8
Implicit

Nu am vrut sa ascund, dar atunci pe moment am considerat ca daca m-am spovedit odata nu mai trebuie sa spun fostul pacat, pentru ca a fost iertat.
Mi-e frica pentru ca nu stiu daca trebuia sau nu sa fiu impartasit...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2010, 14:57:16
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

oricum fapta e deja facuta...mergi la un preot care te-ai hotarat, nu mai astepta pana la celalt post...vorbesti cu preotul ...si te va ierta de greutatea care o ai pe suflet...probabil ca dupa aceea o sa faci putina ascultare ...si totul o sa fie bine...Dumnezeu sa ajute!
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2010, 15:00:17
derbyc derbyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 8
Implicit

Cum adica ascultare :-D ?
O sa ma hotarasc si o sa vorbesc.
E de rau...?
Multumesc de sfaturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2010, 15:07:25
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

"ascultare"...adica sa asculti de ceea ce iti spune preotul,ptr ca iti vrea binele ...nu e de rau.
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2010, 16:07:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

derbyc, cred ca esti un copil bun si bine-ar fi sa ai grija si mai departe de sufletul tau cum se pare ca doresti sa ai acum. Eu la varsta ta eram aerian complet.

Stim (sau banuim) cu totii pacatul tau. Seful meu spunea la un moment dat: "Eu il pup in fund pe cel care n-a facut-o!"
E adevarat, rusinea e mare, pentru cel care crede in Dumnezeu si in pedeapsa Lui. Un timp am fost in situatia ta. Ma spovedeam regulat, dar un singur lucru ascundeam de fiecare data. Dar s-a intamplat ceva, (nu-mi explic nici macar acum ce) si astfel am facut o spovedanie de vreo 8 pagini, incepand cu varsta de 5 ani si am plecat la manastire sa ma spovedesc cu adevarat, fiindca imi era rusine de duhovnicul meu care ma cunostea de multi ani. La fel ca la tine, parintele staret m-a certat si mi-a spus multe despre infricosatoarea pedeapsa a acestor pacate, apoi mi-a dat canon (Paraclisul si Acatistul Bunei Vestiri plus matanii si evident post) fara sa-mi spuna nimic despre dreptul la impartasanie. Despre cainta faptelor mele nu mai vorbim ca se citeau pe chip. A urmat apoi alt post si am mers iarasi la spovedit la parintele staret, care de data asta a fost mai ingaduitor. (Sau poate asa mi s-a parut mie, care eram obisnuit cu mult). Si a trecut postul cu sfintele masluri si cu vinerile in post negru, iar in ultima vineri, spre seara am mers iarasi la spovedanie, cand am primit si Sfanta Impartasanie.
In principiu, totul este sa-ti para sincer rau, in nici un caz sa nu mai repeti, oricat ar fi tentatia de dulce, sa te rogi mult si sa postesti, sa fii bun cu cei din jurul tau ca vezi bine ca si tu ai nevoie de bunatatea Lui Dumnezeu si pe nesimtite nici n-o sa-ti dai seama ce schimbari uriase vor avea loc in viata ta. Rugaciunea si smerenia te vor tine departe de acest pacat si de multe altele, chiar daca poate abia dupa aceea te vei vedea coplesit de cate ocazii de alunecare vei avea. Dar trebuie sa veghezi pentru a nu fi caderea de pe urma mai mare decat cea dintai.
Doamne-ajuta si spor duhovnicesc sa-ti dea bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 12:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 10:43:17
E pacat sa mergi la strand sau la mare? alexya89 Generalitati 109 09.04.2011 14:46:57
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 15:49:45
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 13:44:56