Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2012, 11:32:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Eu , in general salut prietenii si cunostintele cu Doamne ajuta. In alte cazuri, pe cei din Oastea Domnului ii salut cu Slavit sa fie Domnul. Sefii, persoanele necunoscute cu buna ziua, iar vecinii care nu au treaba cu biserica, eventual sunt si alte confesiuni cu Ciau.
Am un prieten , care merge la Biserica, si el si sotia.De fiecare data il salut cu Doamne ajuta si el imi tot raspunde Salut, sau mai comic LA revedere. Si asta de un an... si culmea e ca suntem destul de apropiati, ne vizitam si chiar sunt nasa fetitei lui...
Cred ca salutul trebuie adaptat. de la caz la caz...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2012, 12:15:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Dasy de Mara este probabil originară din Maramureș. Așa se salutau (acum doar pe la țară mai întâlnești acest obicei) pe acolo toți creștinii când se întâlneau pe stradă.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.01.2012, 11:49:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu , in general salut prietenii si cunostintele cu Doamne ajuta. In alte cazuri, pe cei din Oastea Domnului ii salut cu Slavit sa fie Domnul. Sefii, persoanele necunoscute cu buna ziua, iar vecinii care nu au treaba cu biserica, eventual sunt si alte confesiuni cu Ciau.
Am fost anul trecut pe la Prislop, unde am cunoscut o tanti pe care am luat-o cu mașina pînă la Hațeg. Fiind weekend, a avut timp să facă un ocol cu noi pe la castelul Huniazilor și la rezervația de zimbri din zonă, așa că am stat de vorbă cîteva ore. Dînsa avea un tic verbal: mereu spunea "Doamne miluiește, Doamne miluiește!" așa, din senin. Foarte des. După o vreme am întrebat-o: Eu sînt de acord cu "Doamne miluiește", dar "Slavă Domnului" cînd spunem? După atîtea rugăciuni de cerere, măcar uneori să rostim cîte o rugăciune de laudă.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am un prieten , care merge la Biserica, si el si sotia.De fiecare data il salut cu Doamne ajuta si el imi tot raspunde Salut, sau mai comic LA revedere. Si asta de un an... si culmea e ca suntem destul de apropiati, ne vizitam si chiar sunt nasa fetitei lui...
Cred ca salutul trebuie adaptat. de la caz la caz...
Cum o cheamă pe fetița lui? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.01.2012, 12:36:30
Dan-Sabau Dan-Sabau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2010
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Problema salutului nu este așa de simplă.
Pleacă de la o simpla prezentare de intenție, regăsită și la animale, și ajunge la mărturisire de credință sau convingeri precum și la instrument de întărire a comunității.
De pildă cîinii se salută, își prezintă intențiile și reacționează ca atare.
Pentru creștini, salutul este o mărturisire de credință. Ceea ce este în sine foarte complicat.
Salutul menționat la început este originar în comunitățile ardelene greco-catolice.
În zonele din Ardeal, Crișana, de pildă, unde cele două comunități se învecinează se poate observa și azi cum credincioșii (azi poate ortodocși) din satele care au fost în majoritate greco-catolice salută: "Lăudăm pe Iisus - În veci. Amin!" iar în satele care au fost mereu majoritar ortodoxe se salută: "Doamne ajută! " sau "Doamne dă binie!" cu răspunsuri variabile precum :"În veci. Amin!" sau "La tătă lumea!" și uneori "Și rău la nimeni".
Regulile de întîlnire sînt pe cît de ancestrale, pe atît de complexe dar de bun simț.
"Bună ziua!" se folosește pentru străini, de obicei "domni", funcționari, persoane care necesită prudență sau nu pot fi identificate ca aparținînd unui grup etnic/social/profesional. "Să trăiți!" - se adresează militarilor, jandarmilor ori polițiștilor.
Aceste saluturi presupun politețe dar și înstrăinare.
Cu toate acestea sînt ocazii în care, de pildă un milițian, a fost salutat cu "Doamne dă binie!". Nu atît pentru a sfida comuniștii, cît pentru a-i aminti omului de cine aparține el cu adevărat.
Cînd se întîlnesc persoane care se cunosc dar sînt din confesiuni diferite, cel în deplasare, sau cel mai tînăr, ori cel ce intră undeva salută primul, conform cu obiceiul său, celălalt răspunde de obicei conform obiceiului celui care i se adresează.
De exemplu la "Lăudăm pe Iisus" ortodoxul răspunde cu "În veci, amin!", sau la "Doamne ajută!"/ "Doamne dă binie!" greco-catolicul răspunde "Doamne ajută!" sau cele menționate.

Iertare pentru mesajul lung. Cred că explică de ce nu salutam atît de des cu "Lăudăm pe Iisus" și totodată lămurește regulile din popor, în acest caz dintre Crișuri, cu privire la salut.
În timpurile noastre, putem aplica aceste reguli la fel.
Nu este cazul să fim ostentativi fluturînd apartenența noastră la cult, dar nici nu este cazul să ne dăm ferim să ne mărturisim/recunoaștem credința și să o întărim în coreligionarii noștri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.01.2012, 19:24:08
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Astazi, salutam oamenii pe care ii cunoastem, pe linga necunoscuti trecem nepasatori, si asa avem destule probleme. de ce sa mai si salutam cind stim ca nu primim raspuns. Pe cunoscuti ii salutam in mod diferit, intru-n fel salutam pe cei in virsta, in alt fel copiii, (care uita sa ne salute), pe crestini ii salutam crestineste, pe ceilalti oficial, s-au dupa conjunctura. Nu o sa putem aduce salutul la un numitor comun , niciodata, dar important este sa mai fie oameni pe care sa-i putem saluta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2012, 17:01:42
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un parinte rus, imi scapa acum numele, parca Sf. Serafim de Sarov, saluta pe oricine intalnea, in orice perioada:
Hristos a inviat, bucuria mea!

Are un comentariu foarte frumos parintele Paraian la acest salut,despre faptul ca omul intalnit e vazut ca o bucurie... eu ma gandeam ca bucuria se refera la vestea Invierii, dar e tare frumoasa si interpretarea lui.

Numai ca in mediile noastre, unii se uita urat la tine si daca le zici Hristos a inviat in perioada pascala. De Hristos S-a inaltat nici nu mai vorbesc.


Hristos a inviat!



Mi s-a intamplat un lucru foarte ciudat cand mergeam ieri (prima zi a Sf. Pasti) la biserica. M-am intalnit cu una dintre prietenele mele cele mai bune dar cu care nu prea am mai dialogat de vreo doi ani (nu din cauza ca ne-am fi certat, ci pentru ca am luat-o fiecare pe drumul sau si astfel ne-am vazut mai rar) si la salutul meu "Hristos a inviat", ea a raspuns strengareste si aproape razand "Si la tine"; am fost foarte buimacita de raspunsul ei si mi-a fost rusine sa-i cer lamuriri mai ales ca si ea a parut un pic fastacita de abordarea mea crestineasca si a incercat (cred eu) sa aiba prezenta de spirit si sa ma anunte, fara sa ma ofenseze, ca nu imi impartaseste entuziasmul. Habar nu am cum sa inteleg raspunsul ei. Cert esta ca am ramas multa vreme sub stare de soc si mi-am dat seama cu amaraciune ca a disparut cu desavarsire comunicarea de la suflet la suflet si a fost inlocuita cu un shimb de replici nihilist, lipsit de sens, eliptic care abia daca mai pastreaza vreo urma din prietenia noastra stransa de mai demult...


Am scris asta ca un raspuns la mesajul dumneavoastra pentru ca ati spus ca unii oameni se uita urat la tine daca ii saluti cu "Hristos a inviat". Nu stiu cum se face pentru a raspunde la un singur paragraf si nu la tot mesajul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2012, 02:20:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Adevărat a înviat!
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a inviat!
...
Am scris asta ca un raspuns la mesajul dumneavoastra pentru ca ati spus ca unii oameni se uita urat la tine daca ii saluti cu "Hristos a inviat". Nu stiu cum se face pentru a raspunde la un singur paragraf si nu la tot mesajul.
Așa cum am făcut eu?
Am tăiat(șters) restul mesajului din citatul selectat, lăsând doar ce mi se pare elocvent.

Ieri și azi am salutat și eu pe stradă pe oricine cu ”Cristos a înviat” și aproape toți mi-au răspuns ”Adevărat a înviat”.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinii , Scrierea Bibliei dobrin7m Istoria bisericii 10 02.03.2012 01:44:25
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 21:31:59
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 16:36:23
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 15:13:17