Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.03.2016, 12:15:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Radacinile acestei patimi trupesti,paradoxal, nu sunt trupesti ci spirituale.Iar ce faci tu("nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau") de fapt alimenteaza acea patima sufleteasca ,care va aprinde si mai mult patima trupeasca.Postul de acest tip ,fara binecuvantare,mareste mandria,iar mandria va conduce la ...adancirea patimii trupesti.
Ia sa nu manincii tu 7 zile sa vezi cat de multe te chinuie mandria :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.03.2016, 12:16:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ma rog, cine a spus ca postul a fost introdus de niste barbosi in negru, in vremuri recente?
Manual neoprotestantului amator :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.03.2016, 12:57:40
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Am vorbit cu duhovnicul si a zis ca sa vin la spovedanie insa nu imi da binecuvantare pentru acest post si astfel l-am incetat(asta ar fi fost a doua zi).A zis ca daca am luat hotararea singur este mandrie si nu ii place lui Dumnezeu.Va tin la curent
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.03.2016, 13:15:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Am vorbit cu duhovnicul si a zis ca sa vin la spovedanie insa nu imi da binecuvantare pentru acest post si astfel l-am incetat(asta ar fi fost a doua zi).A zis ca daca am luat hotararea singur este mandrie si nu ii place lui Dumnezeu.Va tin la curent
Citeste te rog si ce ti-am scris eu mai sus in thread, cred ca iti este de folos.
Ce faci tu este exclusiv un exercitiu de "rabdare" pentru reechilibrarea corpului. Cred ca tu cauti solutii unde nu trebuie.

Solutia este la tine si se numeste rabdare. Da, trebuie sa rabzi pana trece. Si o sa treaca, dar trebuie sa ... ai rabdare.
Nu exista alta solutie. Cateva luni si apoi liniste. Tu nu ai trecut de pragul asta.
Dar o sa poti asta doar cu un canon mic de rugaciune. Citeste un acatist in fiecare zi pe toata perioada asta. Altfel nu o sa poti invinge corpul si demonul.


Fugi dupa duhovnic, dupa sfaturi, cand de fapt raspunsul e la tine si nu vrei sa-l accepti/nu poti sa-l accepti/te chinui prea mult.
Duhovnicul nu poate sa faca rabdare pentru tine apropo. Noi nu putem face rabdare pentru tine.
Trebuie insa si multa rugaciune pentru ca o sa fii ispitit de demoni pentru a cadea din nou in ispita.

Ce iti face demonul ? Iti intensifica putin chinul sa cedezi. De asta trebuie rugaciune.
Insa din nou (a 10-a oara), tu singur trebuie sa duci greutatea asta, si iti trebuie rugaciune sa nu mai adauge cel negru mai mult.

Last edited by gpalama; 11.03.2016 at 13:18:05.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.03.2016, 13:24:21
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

De la ultima spovedanie mi-a dat canon sa citesc in fiecare zi acatistul Mantuitorului,si l-am citit,in fiecare seara(doar o seara s-a intamplat sa nu il fi citit si l-am citit ziua urmatoare de 2 ori,dar cu mai mult timp in urma),cel mai mult am rabdat 2 luni aproape,stiu ca este cheia la mine,o sa incerc sa fac tot ce pot mai bine,insa ascultarea de duhovnic are prioritate
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.03.2016, 17:40:28
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Ieri m-am spovedit,mi-a lasat acelasi canon,a zis ca daca voi sta cuminte e posibil sa ma impartaseasca de paste
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.03.2016, 18:17:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce faci public, crestine, ceea ce ai stabilit cu duhovnicul la spovedanie?
Ca sa iti ia pasarile cerului toate semintele?....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.03.2016, 20:03:18
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Nu am facut public tot ce am vorbit la spovedanie,decat o fraza,am decis sa fac public fiecare pas pe care il fac in lupta cu malahia pentru ca imi este putin mai usor pentru a ma impotrivi si pentru a inspira pe altii care duc aceasi patima.Nici gand sa ma laud,nu ma laud,cu atat mai mult la niste necunoscuti
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.03.2016, 22:26:53
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Emanuel, nu e vorba de laudă, ci de faptul că mai află și necuratul ceea ce te învață pe tine Părintele, în taina Sfintei Spovedanii. Și e și mai grea lupta, că-ți pune bețe-n roate!
__________________
...Și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.03.2016, 22:42:15
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Pai nu stie deja?Diavolii nu stiu faptele si vorbele oamenilor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare