Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2006, 09:28:14
Nicolae Nicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Predica unui preot spune multe despre persoana sa,nu?Predica reflecta in primul rand,de la primele sale cuvinte,gradul de instruire al preotului.In al doilea rand,calitatea predicii tine de virtuozitatile oratorice.Ma intreb,asadar,in facultatile de teologie se studiaza retorica?In cartea "Indumnezeirea maidanului",un tanar preot-parintele Constantin Necula afirma ca el nu este un preot neo-protestant ca sa impresioneze prin predica pana la lacrimi.Ei bine,daca protestantii reusesc asta,ar trebui sa invatam de la ei.Daca nu,macar predica sa fie sincera si pe cat se poate,personala.Sa fie parintele precum o masina bine strunita,cum zicea Baconsky in Dilema.
Un rol foarte important il are predica intrucat tinerii au obiceiul de a veni la biserica la sfarsitul slujbei.La predica vin,cu predica raman.
In sfarsit,va propun doua intrebari-1)Au studentii de teologie habar de retorica?
2)Ati intalnim un parinte cu un real talent oratoric?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2006, 02:58:36
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae
Ma intreb,asadar,in facultatile de teologie se studiaza retorica?In cartea "Indumnezeirea maidanului",un tanar preot-parintele Constantin Necula afirma ca el nu este un preot neo-protestant ca sa impresioneze prin predica pana la lacrimi.Ei bine,daca protestantii reusesc asta,ar trebui sa invatam de la ei.Daca nu,macar predica sa fie sincera si pe cat se poate,personala.Sa fie parintele precum o masina bine strunita,cum zicea Baconsky in Dilema.
Un rol foarte important il are predica intrucat tinerii au obiceiul de a veni la biserica la sfarsitul slujbei.La predica vin,cu predica raman.
In sfarsit,va propun doua intrebari-1)Au studentii de teologie habar de retorica?
2)Ati intalnim un parinte cu un real talent oratoric?
In Fac. de Teologie Ortodoxa nu se studiaza retorica, pentru ca in Biserica Ortodoxa predica nu ocupa un loc central, ca in gruparile neo-protestante. In ortododoxie, accentul cade pe Tainele Bisericii. Prin Sfintele Taine ce se savarsesc in Biserica, oamenii il primesc pe Hristos, se unesc cu Hristos. Asta este esential pentru noi, ortodocsii: sa devenim una cu Hristos. Dupa cum stii, gruparle neo-protestante au eliminat din cultul lor Sfintele Taine, astfel ca nu le-a mai ramas decat sa vorbeasca despre Dumnezeu. Ele nu mai pot pune credinciosii in legatura directa cu Divinitatea; Isus al lor, al discursurilor, este unul distant, aflat departe in timp, nu mai face parte din viata credinciosului.
In ortodoxie mai putin se vorbeste depre Dumnezeu si mai mult Il traim, Il experiem pe Dumnezeu, in special prin Sfintele Taine.
Oamenii nu trebuie sa mearga la Biserica pentru talentul oratoric al vreunui preot, ci pentru a-l trai pe Dumnezeu. Cine se duce pentru a asculta o predica buna, fie ea cat de minunata, nu realizeaza nimic, pentru ca pierde din vedere viata sacramentala, viata in Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2006, 09:03:09
Nicolae Nicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Am ezitat ceva timp sa dau o replica din doua motive.Mai intai pentru ca sunt in mare parte de acord cu ce ai spus.In al doilea rand,nu imi place sa fiu contrariat,dar evit totodata sa arunc o replica acida careia sa-i lipseasca coerenta argumentarii.
Totusi,nu pot fi de acord cu concluzia ta.Chiar daca predica nu ocupa un loc central in cultul ortodox,a afirma ca un crestin nu realizeaza nimic luand parte la ea mi se pare eronat.Un tanar cu o oarecare cultura liturgica nu poate decat aspira la predici stralucite.Un tanar care merge des la biserica vrea o predica buna.Pentru ca predica spune multe despre preot.Un preot bun cu har de orator nu numai ca trebuie sa stie sa-si impleteasca cursiv si coerent ideile,dar trebuie sa se si refere la lumea moderna in care traim.Sunt sigur ca oratorul in persoana preotului savarseste si sfanta liturghie intr-un mod exemplar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2006, 15:59:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.Nicolae
".Pentru ca predica spune multe despre preot.Un preot bun cu har de orator nu numai ca trebuie sa stie sa-si impleteasca cursiv si coerent ideile,dar trebuie sa se si refere la lumea moderna in care traim.Sunt sigur ca oratorul in persoana preotului savarseste si sfanta liturghie intr-un mod exemplar. "

Imi permit sa te contrazic...sunt preoti cu o traire extraordinara care slujesc Sf.Liturghie extraordinar...dar care nu spun mai nimic in predica...sau ,pur si simplu nu predica(vezi pr.Arsenie Papacioc care in toata cariera sf.sale de preot nu a spus nici macar o data o predica...dar ,in schimb are o traire in slujba ca simti tu,cel care asisti cum te inalti)...sau un alt exemplu este pr.Sofian(Dzeu sa-l odihneasca)care in biserica,dupa slujba nu intelegeai mai nimic din predica...in schimb,in ambele exemple pe care le-am dat ne-au ramas interviuri memorabile si pline de invatatura adunate in carti de genul:"Ne vorbeste pr.X..."

De fapt am vrut sa subliniez ca nu intotdeauna un bun slujitor la Sf.Altar poate fi si un bun orator...dar ceea ce conteaza este ca cel care merge la biserica sa fie in stare sa ia de acolo ceea ce ii este de folos...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2006, 02:08:10
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae
Nu pot fi de acord cu concluzia ta.Chiar daca predica nu ocupa un loc central in cultul ortodox,a afirma ca un crestin nu realizeaza nimic luand parte la ea mi se pare eronat.Un tanar cu o oarecare cultura liturgica nu poate decat aspira la predici stralucite.Un tanar care merge des la biserica vrea o predica buna.Pentru ca predica spune multe despre preot.Un preot bun cu har de orator nu numai ca trebuie sa stie sa-si impleteasca cursiv si coerent ideile,dar trebuie sa se si refere la lumea moderna in care traim.Sunt sigur ca oratorul in persoana preotului savarseste si sfanta liturghie intr-un mod exemplar.
As vrea sa amintesc urmatoarele cuvinte ale Sf. Ap. Pavel: "Si eu, fratilor, cand am venit la voi si v-am vestit taina lui Dumnezeu, n-am venit ca iscusit cuvantator sau ca intelept... Iar cuvantul meu si propovaduirea mea nu stateau in cuvinte de induplecare ale intelepciunii omenesti, ci in adeverirea Duhului si a puterii, pentru ca credinta voastra sa nu fie in intelepciunea oamenilor, ci in puterea lui Dumnezeu."(2Cor.1,5).

Pavel spune deci ca nu a folosit elocinta in lucrarea de propovaduire, pentru ca nu cumva sa amageasca pe cineva ca reusita lucrarii sale ar sta in mestesugul cuvantului.
El renunta la instrumentele oratorice, rod al intelepciunii omenesti, pentru a evidentia lucrarea lui Dumnezeu.
Un credincios trebuie sa mearga la Slujbele religioase in special pentru impartasirea de Dumnezeu, el nu trebuie sa urmareasca frumusetea unui discurs, pentru ca nu are din ea nici un folos, intrucat este pur omeneasca.
Eu nu am sustinut inutilitatea predicii, ci doar am sesizat capcana in care se poate aluneca daca se urmareste frumusetea ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2006, 16:06:12
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Trebuie sa fac o indreptare :): textul citat este de la 1Cor.2,1,5
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2006, 23:56:59
lover_buzy lover_buzy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

in bor se studiaza retorica si inca foarte mult 4 ani, 2 la seminar s 2 la facultate. daac nu si o insusesc elevii si studentii asta e alta treaba si mia si ajung in pastoratie e grav.
ca sa va convingeti inmtrati pe o pagina a unei universitari din tara care are facultate de teologie si sa va uitati la planul de invatamant.
este drept nu se studiaza ca disciplina de sine statatoare ci este in cursul de catehetica si de omiletica. cautatii aceste carti si acolo o sa vedeti retorica si apoi sa mai vb. insa marea problema este cea care am spus-o si anume ca e problema elevilor si studentilor daca au trecut clasa cu 5 si atunci de atat vor stii sa predice. daca e cineva interesat am catehetica in format rar. trimiteti mesaj privat si v-o trimit. cat despre parintele_betivu, tu sa ma ierti frate da cred ca esti beat si tu esti cel care "te minti" ce arat de a minti frumos ?
de 200 de ani nu i-au mai prins cu minciuna pa preotii?
sau la ei minciuna are picioare lungi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2006, 00:18:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae
2)Ati intalnim un parinte cu un real talent oratoric?
Da, l-am intalnit pe parintele paroh de la Biserica Sf. Gheorghe Nou din Bucuresti.

Si parintele de la biserica la care merg acum tine predici frumoase si mai ales folositoare. Face legatura atat cu vietile parintilor imbunatatiti (mai vechi sau mai noi), cu scrierile aparute (iarasi, mai vechi sau mai noi) si nu in ultimul rand da exemple ziditoare de fapte de viata traite de credinciosii sau cunoscutii sai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2006, 13:13:10
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Preoti care sa predice intalnim la toate bisericile, dar nu toti exceleaza in acest domeniu. Ca oricare dintre noi, avem inclinatii spre o anumita stiinta.Eu de exemplu nu voi fi buna niciodata la parte umana, tot timpul am avut inclinatii spre real.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2006, 01:31:47
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lover_buzy
in bor se studiaza retorica si inca foarte mult 4 ani, 2 la seminar s 2 la facultate. daac nu si o insusesc elevii si studentii asta e alta treaba si mia si ajung in pastoratie e grav.
ca sa va convingeti inmtrati pe o pagina a unei universitari din tara care are facultate de teologie si sa va uitati la planul de invatamant.
este drept nu se studiaza ca disciplina de sine statatoare ci este in cursul de catehetica si de omiletica. cautatii aceste carti si acolo o sa vedeti retorica si apoi sa mai vb. insa marea problema este cea care am spus-o si anume ca e problema elevilor si studentilor daca au trecut clasa cu 5 si atunci de atat vor stii sa predice.
Spui bancuri in ce priveste studiul retoricii in BOR.
Zici ca "nu se studiaza ca disciplina de sine statatoare ci este in cursul de catehetica si de omiletica". Sa fim seriosi! Disciplinele astea n-au nicio treaba cu oratoria. Vrei sa spui ca daca le studiezi cum trebuie, vei deveni un Gura de Aur? Prostii! Dupa parerea mea, CATEHETICA si OMILETICA sunt niste discipline invechite, ce ar fi trebuit scoase de multa vreme din planul de invatamant.
Pentru a intocmi o cateheza sau o predica, nu e necesar sa "studiezi" 4 ani aceste discipline desuete. Asta-i timp irosit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arta bisericii... Man Teo Arta bisericeasca in general 0 01.09.2011 02:13:50
Moaste in Muzeul de Arta din Bucuresti? costel Moaste 1 14.10.2009 14:23:19
Arta in lemn, catapeteasma cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 15.10.2007 13:29:54