Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2020, 21:55:09
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit Casatoria cu o persoana neortodoxa.

Buna seara tuturor! Sunt nou pe acest forum si am si eu o mica-mare problema: urmeaza in curand sa ma casatoresc si intrucat eu sunt de credinta ortodoxa si viitoarea sotie de religie penticostala am ales sa facem cununia religioasa si in biserica ortodoxa si in cultul penticostal. Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2020, 23:06:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Nu știu dacă se poate, nu cred că vor vrea cultele, la penticostali nu se pun cununi în cap, nu se înconjoară masa la Isaia dănțuiește, citesc pastorii niște psalmi și niște rugăciuni de binecuvântare în fața adunării plus o scurtă cuvântare, nici petrecerea de nuntă nu prea se face cu muzică populară, iar la mese știu că se servesc sucuri bune, fresh, în loc de alcool, cel puțin așa îmi aduc aminte de la nunta unor cunoștințe.

Având în vedere că și femeile ortodoxe când se căsătoresc la alte culte creștine preiau religia soțului, ar trebui și soția să preia religia ta, de obicei femeia urmează religia soțului, dar și tu ar trebui să cunoști bine ortodoxia și să fii foarte moral ca să convingi o femeie din alt cult să urmeze ortodoxia.

Altfel la starea civilă, statul laic nu cere religia, ci doar doi martori, buletinele, o programare din timp.

De ce nu te-ai rugat foarte mult să-ți scoată Dumnezeu în cale o soție ortodoxă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2020, 13:31:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Prozelitismul ”ortodox” și penticostal și interesul îndreptățirii propriei religii va turna otravă în iubirea voastră sinceră și va da apă la moară dezbinărilor căci niciunii nu vor să-și lepede religia proprie pentru dreapta credință a soțului sau a soției.

Cum însă e vorba de mântuire trebuie ca în iubirea voastră să alegeți dreptatea și viața care vă va duce la împăcare cu Dumnezeu și la fericire după trecerea la cele veșnice, deci orice om cinstit vă va sfătui să mergeți pe calea cea strâmtă, pe CALEA ORTODOXĂ căci aceea e calea Domnului Iisus Hristos în care se țin posturi lungi și sărbători Cerești, în care se ascultă și omul învață să se supună Domnului urmând sfinților.

Deci decât să vă pierdeți fiecare mântuirea sufletului de grija lumii pentru o dragoste desfrânată mai bine vă despărțiți acum dar dacă vă iubiți în Hristos atunci alegeți să mergeți pe Calea Ortodoxă fără stress și silnicie.

Eu, ca om slab ce sunt, căzând, cred că m-aș lăsa păcălit de mulțimea de papi pe care îi întâlnești la adunările eretice neoprotestante și aș deveni de dragul femeii eretice un papă ”pocăit” care culmea, așa ca ea, nu se mai pocăiește niciodată, care nu crede în sfinți, în Taine, în sf. Cruce și turuie din biblie îndreptățindu-și negările și nesupunerile față de bărbat și față de Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.08.2020 at 13:41:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2020, 15:31:09
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit

Am decis sa ne respectam reciproc in toate aspectele inclusiv credinta (eu consider ca cea ortodoxa e cea dreapta) - eu nu ii spun sa treaca la biserica ortodoxa ea nu imi cere sa trec la cea penticostala.
Eu am discutat cu un preot - cel la care ma spovedesc de 40 de ani - si i-am explicat situatia limpede.
Cat despre nunta propriu zisa se va servi alcool - bineinteles in cantitati moderate - pe langa sucuri si va fi muzica diversa gen clasica, poate si populara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2020, 16:43:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Am decis sa ne respectam reciproc in toate aspectele inclusiv credinta (eu consider ca cea ortodoxa e cea dreapta) - eu nu ii spun sa treaca la biserica ortodoxa ea nu imi cere sa trec la cea penticostala.
Eu am discutat cu un preot - cel la care ma spovedesc de 40 de ani - si i-am explicat situatia limpede.
Cat despre nunta propriu zisa se va servi alcool - bineinteles in cantitati moderate - pe langa sucuri si va fi muzica diversa gen clasica, poate si populara.
Bine că ați decis respectul reciproc adică neschimbabilitatea și infailibilitatea deci veți forma o familie de papi-”pocăiți” pentru care credința și calea dreaptă de urmat va fi un recidivant motiv de scandal.

Nu trebuia oare să decideți să respectați sfințenia Domnului ca să vă supuneți Lui să vă poată schimba și îndrepta El ori de câte ori va fi nevoie?

Voi ați decis să respectați credința unul altuia în ciuda faptului că doar Credința în Dumnezeu e ziditoare de suflet. Cum veți putea trece de piedica asta?

Înțeleg, ați aplicat un fel de diplomație, un fel de politicaly correct. Multe căsnicii au fost și sunt asemănătoare, creștini ortodocși cu eretici, cu musulmani sau turci, cu atei, cu păgâni, albi cu negrii sau cu galbeni... nu e problemă de rasism sau de cine e șeful... problema va fi de cine e șeful din dreptul căruia se va auto-îndreptății fiecare crezând că va aduce slujire lui Dumnezeu.

Dacă vă iubiți cu adevărat atunci veți căuta ca să aveți grijă de mântuirea sufletului vostru, de viața de dincolo și veți face tot ceea ce vă stă în putință ca să slujiți Domnului.

Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei, deci va fi o luptă grea în familia voastră între Dumnezeu și satana prin intermediul vostru.

Defapt în orice familie și în orice mănăstire ortodoxă se dă lupta asta așa că nu văd că ar fi o problemă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.08.2020 at 16:55:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2020, 23:28:31
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei
Dopurile de ceara din urechi iti creaza probleme de echilibru.
Si mare atentie, s-ar putea sa te-mburzi in cap!

E destul de ieftin daca mergi la un consult ORL la o policlinica cu plata. E doar 55 lei consultatia si 10 lei spalatura in urechi.

Ieftin ca braga. Iti da o stare generala de bine. Auzi perfect.
Plus ca nu mai ai probleme grave de echilibru si orientare.

Dupa operatia asta simpla si usoara sa ai grija cand inoti sau faci dus! Sa nu-ti intre apa in urechi. Ele sunt mai sensibile o perioada. Ceara aia are si ea un rol protector. Dar la tine acum este in evident exces.

Last edited by Penticostalul Traditional; 26.08.2020 at 23:55:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2020, 23:39:44
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
am ales sa facem cununia religioasa si in biserica ortodoxa si in cultul penticostal. Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil
Nu este posibil sa faci nunta si in BOR si in Biserica Penticostala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2020, 23:47:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Am decis sa ne respectam reciproc in toate aspectele inclusiv credinta (eu consider ca cea ortodoxa e cea dreapta) - eu nu ii spun sa treaca la biserica ortodoxa ea nu imi cere sa trec la cea penticostala.
Mai degrabă aveți în familie o abordare laică asupra căsătoriei, decât una religioasă, eu nu judec sunt mai multe tipuri de căsătorii și de abordări.

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Eu am discutat cu un preot - cel la care ma spovedesc de 40 de ani - si i-am explicat situatia limpede.
Și părintele cum v-a îndrumat ?

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Cat despre nunta propriu zisa se va servi alcool - bineinteles in cantitati moderate - pe langa sucuri si va fi muzica diversa gen clasica, poate si populara.
Am înțeles că și unii călugări nu erau de acord cu petreceri de nuntă prea zbuciumate, dar în cantități limitate ca la nunta din Cana Galilei e bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2020, 08:12:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
... eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Te rog sa nu te superi, dar ce-ti doresti mai mult? Sa-ti pastrezi credinta ortodoxa sau sa te casatoresti?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2020, 10:39:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Buna seara tuturor! Sunt nou pe acest forum si am si eu o mica-mare problema: urmeaza in curand sa ma casatoresc si intrucat eu sunt de credinta ortodoxa si viitoarea sotie de religie penticostala am ales sa facem cununia religioasa si in biserica ortodoxa si in cultul penticostal. Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Salut,

Ai deschis un subiect extrem de sensibil pentru toti cei de pe forum...
Si asta pentru ca este cu mult mai mult decat o simpla polemica ce propui tu, este ca si cum ai casatori apa cu focul.

Ca sa faci asa ceva trebuie sa te rogi toata viata pentru sotia ta, sa o aduca Dumnezeu pe calea cea buna.

Asta este singura modalitate prin care ce propui tu este posibil.


Trebuie sa te rogi in fiecare zi ca Dumnezeu sa o aduca pe calea cea dreapta.
Aici este o problema foarte complicata duhovniceasca, pentru ca odata iesita din ortodoxa si intrata la penticostali are multa ispita de la duhurile rele.

Trebuie sa incepi sa te rogi pentru ea sa fie adusa pe calea cea buna.

Si mai ales, tu trebuie sa fii un practicant foarte bun al ortodoxiei si trebuie sa te intaresti in credinta.


Dar vezi ca risti tu sa cazi din credinta, pentru ca protestantismul aduce o mare tulburare omului!!! Aici este pericolul cel mai mare, sa te pierzi pe tine definitiv... Odata ce ai inhalat de la protestanti ce au ei acolo, nu iti mai revii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare