Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 19.11.2009, 21:24:34
crystina crystina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 2
Implicit Parintele Arsenie Boca a fost unul din marii duhovnici ai acestei tari

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Buna seara.Referitor la acest zvon pe care l-ati auzit,vreau sa precizez in primul rand,ca parintele Arsenie Boca afost unul din marii duhovnici ai acestei tari,ca si parintele Ilie Cleopa,parintele Arsenie Papacioc etc,nu un impostor,iar in al doilea rand referitor la acele carti care au fost interzise de parintele Arsenie Papacioc, se poate ori sa fi fost un zvon 'bine intentionat' pentru a-l discredita pe parintele Arsenie Boca,ori se poate ca acele carti sa fi fost niste transcrieri gresite facute de persoane interesate doar de valoarea banului nu de valoarea adevarului,cum sunt acatistele,paraclisele sau mai stiu eu ce,facute chipurile, in cinstea parintelui Arsenie,sunt falsuri,deoarece parintele a lasat cu limba de moarte,sa nu fie dezgropat,sa nu fie slavit de oameni siautomat nu ar fi fost de acord nici cu aceste 'acatiste'.Intr-adevar ne-a lasat multe scrieri folositoare pentru suflet,dar,cum orice padure are uscaturi ,s-au strecurat pe langa scrisurile originale si falsuri.Va rog sa ma iertati daca am fost putin dura dar ma deranjeaza foarte tare falsurile acestea care smintesc lumea si va rog sa ma credeti,am frica de Dumnezeu si v-am spus purul adevar,nu as indrazni sa va mint.doamne-ajuta sper ca ce v-am spus sa va scoata din aceasta dilema
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10