Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 24.04.2010, 21:22:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
am dat un exemplu. asta mi-a venit in minte in momentele tocmai nepotrivite cand eram foarte suparata si trista ca aflasem anumite lucruri despre religie, in general. (dar mai mult despre adventism).
nu am zis ca o sa si fac asta. si chiar daca am gandul asta in minte, nu inseamna ca sunt departe de Dumnezeu.
eu cred cu tarie in Dumnezeu si stiu ca ceea ce face nu e cu rea intentie (daca ma pot exprima asa), ca El ne vrea Binele si ca e Tatal Nostru.
ca nu cred in anumite lucruri din religia ortodoxa sau oricare alta religie e partea a doua.
dar in Dumnezeu cred si am sa cred in continuare.
Depinde cu cine ai sa stai de vorba.
De la un crestin de o anumita confesiune ai sa auzi ceva, de la altul altceva.
De la un ateu ceva, de la un budhist altceva, de la un satanist alta.

Important este sa ai discernamant si sa nu devii confuza pentru ca s-ar putea sa ajungi sa iei decizii nu tocmai fericite.

A crede intr-un soi de Dumnezeu bun dar cu limite si actiuni imprecise in Istorie nu este mantuitoare.

Din pacate sunt destui oameni care cred in Dumnezeu dar pentru ca nu cred in Biserica nu se pot numi crestini, chiar daca ei au alta impresie.

La recensamant peste 80% din romani s-au declarat ortodocsi (sau botezati ortodocsi defapt?).
Cred ca daca ar fi fost intrebati cati cred in Dumnezeu, poate cel putin 60% ar fi spus ca n-au nici o indoiala ca Dumnezeu exista si este bun.
Si totusi mai putin de 5% frecventeaza biserica.

Iar din cei 5% probabil si la mai putini chiar se vede lucrul asta.

Deci sa nu ramai cu impresia ca a crede in Dumnezeu este suficient ca si Scriptura zice: "Si dracii cred! Si se cutremura!".

Ai grija ca dorinta ta de a impaca capra si varza sa nu se termine intr-o cearta cu Dumnezeu. Cel real, nu cel imaginar in care crede oricine nu vrea sa-si asume responsabilitati foarte concrete.

P.S Sunt curios si eu apropo de ce te-a intrebat lacrimi.
Reply With Quote
 

Tags
casatorie, religii



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 16:34:53
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 14:23:28
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36