Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3501  
Vechi 15.09.2011, 00:53:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Miha draga,
Nu pot afirma ca toti oamenii pamantului se roaga pentru ca nu toti se roaga, multi sunt atei. Din cei care se roaga, sunt destui care au ales din proprie initiativa sa faca pact cu cel rau, deci si acestia sunt exclusi din raspuns. In ceea ce ii priveste pe cei care raman si care au ales sa se roage lui Dumnezeu, sunt unii care se roaga unui Dumnezeu unic, invizibil si atotputernic, iar altii se roaga unei pietre, unei bucati de lemn etc. Acestia din urma ies si ei din discutie desi astazi cred ca sunt din ce in ce mai putini, daca cumva inca exista. Ca atare raman cei ce se roaga unui Dumnezeu unic, invizibil, atotputernic. Acestia se roaga toti aceluiasi insa nu toti il cunosc in aceeasi masura, nu toti stiu ca-i trinitar este un exemplu, insa si in cadrul aceleiasi confesiuni, nu orice credincios ajunge sa il cunoasca pe Dumnezeu in aceeasi masura in care L-au cunoscut sfintii de exemplu. Si nici sfintii nu Il cunosc toti in aceeasi masura. Asta nu inseamna insa ca-i alt Dumnezeu de la o persoana la alta doar pentru ca persoanele nu Il pot cunoaste in aceeasi masura. Iar inchinarea fiecaruia este apoi dependenta de modul si masura la care a ajuns in cunoasterea lui Dumnezeu.
Draga Adriana, nu te-am rugat sa faci un recensamant al populatiei globului si sa-mi spui cati cred in Dumnezeu si cati nu. Eu te-am intrebat, daca considerei ca si budistii, musulmanii, etc cred in Dumnezeul Treimic al crestinilor. La aceasta intrebare te rog sa imi raspunzi. Odata ce optezi pentru ecumenism, trebuie sa cunosti acest raspuns, caci unirea religiilor ii include in ultima instanta si pe acestia.
Deci pe scurt: da sau nu.
  #3502  
Vechi 15.09.2011, 03:50:09
travian travian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2011
Mesaje: 1
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Multumim ca ne-ai spus inca o cale prin care actioneaza acesti "baieti buni"...
Imi asum toata responsabilitatea cind va spun ca-i cunosc f bine pe adventishti . O secta inventata shi ea de oameni iubitori de BANI , inventata la 1868 , in S.U.A.
Sint buni oratori , pioshi , DAR daca ai intrat in contact cu ei , greu mai scapi de ei ,
mai ales daca incepi sa le dai diferite contributzii sau zeciuiala , cum e obiceiul la ei .
Nu shtiu daca e normal sa urmam aceste case de rugaciune , unde se propovaduieshte
ca sa ignoram Vechiul Testament , sau sa luam din el numai ce vrea fratele pastor .
Nu cel din Romania , ci cel care ii da directive de peste mari shi tzari .
Va scriu aceste lucruri pentru a va pune in garda in legatura cu sectele religioase , care
la unele persoane mai credule le-a luat shi casa shi le-a distrus viatza . Am fost in mijlocul lor ceva timp . Cind nu am mai mers la ei , au venit dupa mine sa ma traga la raspundere , sperau sa nu piarda 1 cotizant . De fapt la ei eshti bun ca-n intreaga lume , cit ai sa le
dai . Cind nu mai ai , sau le ceri ajutorul nu te mai alegi decit cu cititul din cartzile sfinte shi cu mishcari din umeri .
  #3503  
Vechi 15.09.2011, 06:20:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Odata ce optezi pentru ecumenism, trebuie sa cunosti acest raspuns, caci unirea religiilor ii include in ultima instanta si pe acestia.
Ecumenism nu înseamnă unirea religiilor, ci unirea tuturor confesiunilor celor care își spun creștini în Biserca lui Cristos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #3504  
Vechi 15.09.2011, 08:17:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar din ce motive erau necurate? Pana dupa potop omul nu consuma carne, era doar vegetarian, iar tot ceea ce a creat Dumnuzeu "erau bune foarte". Ce criterii de selectie s-a folosit pentru aceasta delimitare intre animale curate si necurate si mai ales pentru ce? Cand Moise a primit legea animalele necurate era cele pe care evreii nu le puteau manca, din acest motiv ele erau necurate, dar pe timpul lui Noe in ce consta aceasta necuratie a animalelo mai ales ca oamenii erau vegetarieni? Intrebarea este valabila si pentru prietenul osutafaraunu. Doamne ajuta!
În sfârșit a pus cineva și această întrebare de bun simț... Animalele pentru jertfă nu puteau fi decât curate (Facerea 8,20), aceasta e criteriul de selecție.

Și acum că s-a lămurit chestiunea, haideți să lămurim și al 2-lea mare subiect de controversă al topicului: "azimă sau pâine dospită?" căci există o legătură între ele.

"Dragi sectanți vicleni de pe acest topic", dacă în VT animalele de jertfă Îl simbolizau pe Hristos ce urma să vină pentru salvarea neamului omenesc, în NT pâinea și vinul Îl simbolizează tot pe El - Cel ce S-a jertfit deja pentru a noastră mântuire. Iar dacă simbolul nu-și îndeplinea menirea printr-un animal necurat, nici astăzi pâinea dospită nu-și poate îndeplini rolul lui de simbol potrivit pentru trupul sfânt al Domnului Hristos. Cu alte cuvinte, folosind un simbol nepotrivit pentru Trupul Domnului, nu facem altceva decât să-L jignim... ca să nu zic mai mult...

Bineînțeles, "Dragi sectanți vicleni de pe acest topic", veți replica că pâinea nu e un simbol, ci Însuși Trupul Lui. Cu atât mai mult! E ca și cum I-a zice Mântuitorului nostru "vierme!", "porcule!" (ori alt animal necurat)-Doamne iartă-mă!
  #3505  
Vechi 15.09.2011, 08:43:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule Stefan-Florin nu stiti, sectantii, cum sunt adventistii sau martorii lui Iehova se impartasesc cu trupul Lui Hristos sau Il resping pe Hristos? pe Maica Domnului stiu ca o jignesc prin atitudinea lor.

Last edited by ioanna; 15.09.2011 at 08:45:46.
  #3506  
Vechi 15.09.2011, 08:52:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În sfârșit a pus cineva și această întrebare de bun simț... Animalele pentru jertfă nu puteau fi decât curate (Facerea 8,20), aceasta e criteriul de selecție.

Și acum că s-a lămurit chestiunea, haideți să lămurim și al 2-lea mare subiect de controversă al topicului: "azimă sau pâine dospită?" căci există o legătură între ele.

"Dragi sectanți vicleni de pe acest topic", dacă în VT animalele de jertfă Îl simbolizau pe Hristos ce urma să vină pentru salvarea neamului omenesc, în NT pâinea și vinul Îl simbolizează tot pe El - Cel ce S-a jertfit deja pentru a noastră mântuire. Iar dacă simbolul nu-și îndeplinea menirea printr-un animal necurat, nici astăzi pâinea dospită nu-și poate îndeplini rolul lui de simbol potrivit pentru trupul sfânt al Domnului Hristos. Cu alte cuvinte, folosind un simbol nepotrivit pentru Trupul Domnului, nu facem altceva decât să-L jignim... ca să nu zic mai mult...

Bineînțeles, "Dragi sectanți vicleni de pe acest topic", veți replica că pâinea nu e un simbol, ci Însuși Trupul Lui. Cu atât mai mult! E ca și cum I-a zice Mântuitorului nostru "vierme!", "porcule!" (ori alt animal necurat)-Doamne iartă-mă!
Măi Trices, tu fie încă visezi fie ai dat în mintea copiilor! Dar ce are pâinea dospită cumetre? E hipercalorică, favorizează creșterea colesterolului, sau care-i problema?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #3507  
Vechi 15.09.2011, 08:56:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Dragi sectanți vicleni de pe acest topic", dacă în VT animalele de jertfă Îl simbolizau pe Hristos ce urma să vină pentru salvarea neamului omenesc, în NT pâinea și vinul Îl simbolizează tot pe El - Cel ce S-a jertfit deja pentru a noastră mântuire.
Bun, să zicem că până aici ești cât de cât coerent.

Citat:
Iar dacă simbolul nu-și îndeplinea menirea printr-un animal necurat, nici astăzi pâinea dospită nu-și poate îndeplini rolul lui de simbol potrivit pentru trupul sfânt al Domnului Hristos.
De unde ai scos concluzia?? Animalele "necurate" erau dospite?

Na, că a scris ceva asemănător Mihai.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #3508  
Vechi 15.09.2011, 08:57:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Trices, tu fie încă visezi fie ai dat în mintea copiilor! Dar ce are pâinea dospită cumetre? E hipercalorică, favorizează creșterea colesterolului, sau care-i problema?
Nu are nimic, e perfectă... dar când e folosită ca simbol... nu merge. Nu merge să folosești un simbol al păcatului (drojdia) spre a-L reprezenta pe Hristos. Legat de aceasta am niște citate din Patristică, poate te vor lămuri sfinții părinți mai bine. Dar nu acum, că trebuie să plec... O zi bună!
  #3509  
Vechi 15.09.2011, 09:02:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu are nimic, e perfectă... dar când e folosită ca simbol... nu merge. Nu merge să folosești un simbol al păcatului (drojdia) spre a-L reprezenta pe Hristos. Legat de aceasta am niște citate din Patristică, poate te vor lămuri sfinții părinți mai bine. Dar nu acum, că trebuie să plec... O zi bună!
Poate ne faci și o introducere în dietetica biblică! Că vorba aia, dacă tot murim într-o zi, măcar să murim sănătoși.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #3510  
Vechi 15.09.2011, 09:09:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă refeream la Cina Bisericii, Protoeuharistia și diferența dintre aceasta și agapa pascală, unde se mânca mâncare obișnuită.
Eu cred că ți-am mai spus, Biserica reține semnificații nu evenimente strict cronologice. Ai ori ai încrede în Biserică și faci parte din ea, ori orbecăiești pe dinafară încercând să construiești o poveste peste relatările biblice, care finalmente nu te vor ajuta la nimic.
Eu ția-am arătat și altă teorie, care nu contrazice cultul Bisericii, doar se străduiește să reconstituie adevărul faptelor. Bună, ne-bună teoria respectivă așează mult mai bine evenimentele într-o ordine temporală mai credibilă, dar voi ați continuat să mergeți fiecare pe linia propriilor obsesii.
Un lucru e clar: Domnul n-a serbat Paștele iudaic oficial când a instituit Cina!
Deci Sf. Ioan Gura de Aur se inseala impreuna cu Evanghelistii. Puteti crede dvs. asa, insa in aceste conditii este clar ca nu am incredere in "Biserica" pe care o reprezentati dvs. personal.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38