Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2023, 22:45:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit Dumnezeul lui Israel (El /Elyon/Elohim/Yahvéh)...Al cui Fiu a fost Iisus?

****"El" este un alt cuvânt ebraic folosit în Biblie pentru a se referi la Dumnezeu. Este un termen generic pentru divinitate sau Dumnezeu și apare în diverse limbi semitice antice. În contextul Vechiului Testament, "El" este adesea folosit ca un nume sau titlu pentru unicul Dumnezeu, accentuând puterea și autoritatea Sa.

De exemplu, poți găsi "El" utilizat în nume compuse precum "El Shaddai" (Dumnezeu Atotputernic) și "El Elyon" (Dumnezeu Cel Preaînalt), fiecare evidențiind diferite aspecte ale naturii și atributelor lui Dumnezeu.

În unele texte ugaritice, "El" era și numele zeului suprem în pantheonul canaanit. Cu toate acestea, în Biblie, utilizarea lui "El" este adesea monoteistă, referindu-se la Dumnezeul lui Israel.

"Elohim" este un cuvânt ebraic folosit în Biblie pentru a se referi la Dumnezeu. Este unul dintre numele sau titlurile pentru Dumnezeu în Scripturile ebraice, termenul este în forma plurală.
"Yahweh" este numele personal al Dumnezeului lui Israel din Vechiul Testament. Este considerat cel mai sacru și semnificativ nume pentru Dumnezeu în iudaism. În alfabetul ebraic, este scris ca יהוה.

În tradiția evreiască, numele "Yahweh" este atât de sacru încât adesea nu este pronunțat. În schimb, la citirea Scripturii ebraice, mulți evrei folosesc înlocuitori precum "Adonai" (Domnul) din reverență pentru numele divin.
În creștinism, în special în traducerile Bibliei, "Yahweh" este adesea tradus ca "DOMNUL".
"Elyon" este un cuvânt ebraic care înseamnă "Cel Preaînalt" sau "Suprem". Într-un context religios sau teologic, este adesea folosit ca un epitet pentru Dumnezeu pentru a sublinia natura Sa supremă și înaltă.

Da,cam acestea ar fi unele din numele divine prin care Biblia în variantele traduse alege sa le atribuie lui Dumnezeu, într-un mod monoteist, accentuând ideea de atribute ale aceluiași Dumnezeu, când de fapt vom vedea clar că fiecare nume reprezintă o entitate individuală și uneori se află în raporturi directe unul cu celălalt,deci clar n-au cum să fie aceeași divinitate.

Uneori voi adăuga transcripția in alfabetul latin al textului ebraic/grec original pentru a înțelege distincția clară mai ales în cuvintele folosite pentru a distinge numele folosite de obicei in traducerea lui Dumnezeu.
Mai jos avem câteva pasaje unde există termenul El Shadai, tradus de regulă ca El(Dumnezeu) Shaddai(Atotputernic).
**Geneza‬ *17:1‬ *VDC‬‬
[1] Când a fost Avram în vârstă de nouăzeci și nouă de ani, Domnul i S-a arătat și i-a zis: „Eu sunt Dumnezeul cel Atotputernic. Umblă înaintea Mea și fii fără prihană.
- "Anokhi El Shaddai, hithalech lifanai veheyeh tamim
**Geneza‬ *28:3‬ *VDC‬‬
[3] Dumnezeul cel Atotputernic să te binecuvânteze, să te facă să crești și să te înmulțești, ca să ajungi o ceată de noroade!
"Ve-El Shaddai yevarech otkha veyafreka veyarbekka v'hayita liqhal amim."
**Iov‬ *29:5‬ *VDC‬‬
[5] când Cel Atotputernic încă era cu mine și când copiii mei stăteau în jurul meu;
"Bihiyot iti b'ruach El Shaddai bivani, savivoti yirchad li-or."
Aici avem pasajul cel mai relevant in distincția destul de clara intre El Elyon și Yahvéh că două entități separate, chiar subordonate unul celuilalt.El Elyon a împărțit lumea, implicit a fost si Creatorul ei,iar partea lui Yahvéh a fost doar Israel,așa cum tot repetă adesea în Vechiul Testament.

Deuteronomul‬ *32:8*-‬9‬ *VDC‬‬
[8] Când Cel Preaînalt(El Elyon)a dat o moștenire neamurilor, Când a despărțit pe copiii oamenilor, A pus hotare popoarelor După numărul copiilor lui Israel, [9] Căci partea Domnului(Yahvéh )este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moștenire.
8 B'hafriydo elyon goyim,
B'hafriyo bnei adam;
Yatzev gevulot amim
L'mispar bnei Yisrael.
9 Ki chelek Yahweh amo,
Ya'akov chavlot nacha
lato.

Aici avem încă o separare clară între "dumnezei",și vedem în continuare supremația lui El Elyon atâta asupra lui Yahvéh cât și asupra Elohimilor.
Observăm că atât Yahvéh,cât și elohimii sunt fii lui El Elyon.Vom vedea mai încolo că și Isus este un Elohim,fiu a celui Preaînalt, adică El Elyon.
********Psalmi‬ *82:1‬ *VBRC2020‬‬
[1] Psalm. Al lui Asáf. Dumnezeu(Elohim)s-a ridicat în dumnezeiasca(elohimi) adunare, în mijlocul zeilor(elohimi)face judecată.
[6] Am zis: Sunteți dumnezei(elohimi)și toți sunteți fii ai Celui Preaînalt(El Elyon). [7] Dar veți muri ca omul și veți cădea ca unul din mai mari.

1 Le'asaf. Elohim nitzav ba'adat El;
be'kerev Elohim yishpot.
6 Ani amarti, "Elohim atem;
ve-kul-atem bnei Elion."
Chiar aici ne explica mai clar chiar pasajul anterior.
**Ioan‬ *10:34*-‬36‬ *VDC‬‬
[34] Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: ‘Eu am zis: «Sunteți dumnezei»’? [35] Dacă Legea a numit dumnezei pe aceia cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu, și Scriptura nu poate fi desființată, [36] cum ziceți voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M-a sfințit și M-a trimis în lume? Și aceasta, pentru că am zis: ‘Sunt Fiul lui Dumnezeu!’
Aici vedem al cui preot era și este Melchisedec,al Dumnezeului Preaînalt, adică El Elyon, având distincția de Fiu al lui Dumnezeu,și preot în veac asemenea lui Iisus,și arătând universalitatea lui El Elyon așa cum vom vedea imediat,spre deosebire de Yahvéh,care este doar Dumnezeu al Israelului.
**Evrei‬ *7:1*-‬3‬ *VDCL‬‬
[1] Căci acest Melhisedec, împărat al Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt, care a întâmpinat pe Avraam care se întorcea de la tăierea împăraților și l‐a binecuvântat, [2] căruia Avraam i‐a împărțit și zeciuială din toate (însemnează mai întâi Împărat al dreptății, iar apoi și Împărat al Salemului, adică Împărat al păcii, [3] fără tată, fără mamă, fără spiță de neam, neavând nici început de zile, nici sfârșit al vieții, dar fiind făcut asemenea Fiului lui Dumnezeu), rămâne preot pururea.
Aici vedem clar cum Israel este fiul lui Yahvéh.
Exodul‬ *4:22‬ *VDC‬‬
[22] Tu vei zice lui Faraon: ‘Așa vorbește Domnul(Yahvéh): «Israel este fiul Meu, întâiul Meu născut.
"V'amarta el-Par'o, koh amar Yahweh: b'ni b'khori Yisrael."
Din nou asocierea clasica Yahvéh/Israel.
**Osea‬ *11:1‬ *VDC‬‬
[1] „Când era tânăr Israel, îl iubeam și am chemat pe fiul Meu din Egipt
Sa intrăm puțin în Noul Testament sa vedem exact pe cine striga Iisus.
**Matei‬ *27:46‬ *VDC‬‬
[46] Și pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: „Eli, Eli, Lama Sabactani?” Adică: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?”
"Perì de tḕn enátēn hṓran anebóēsen ho Iēsoûs phōnē̂i megálēi legōn: 'Ēlì Ēlì lema sabachthaní?' toût’ éstin: Theé mou Theé mou, hinatí me enkatélipes?"
Deci acest Eli este regasibil și în Vechiul Testament, însă Iisus prefera de cele mai multe ori termenul de Părinte,adica avva/abba
Psalmul‬ *89:26*-‬27‬ *VDC‬‬
[26] El Îmi va zice: ‘Tu ești Tatăl meu, Dumnezeul meu(Eli) și Stânca mântuirii mele!’ [27] Iar Eu îl voi face întâiul născut, cel mai înalt dintre împărații pământului.
"Hu yikra'eni, avi atah; Eli, veTzur yeshuati."

Mai jos vedem că elohimii au avut fii,însă în pasajul de mai sus, acești elohimi sunt la rândul lor fii lui El Elyon.
Iov‬ *38:7‬ *VDC‬‬
[7] atunci când stelele dimineții izbucneau în cântări de bucurie și când toți fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie
"Be'ronenai kochavai boqer vayari'u kol-benei Elohim."
Totuși aici este interesant,fii elohimilor se prezintă înaintea lui Yahvéh, alaturi de Satan.
****Iov‬ *1:6‬ *VDC‬‬
[6] Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor.
"Vayehi hayom vayavo'u benei ha-Elohim lehit'yatzev al-Yahweh."
Mai putem observa că acești fi de elohimi se pot materializa în trup și avea soții, inclusiv copiii cu oameni.
**Geneza‬ *6:2‬ *VDC‬‬
[2] fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.
"Benei ha-Elohim ra'u b'not ha-adam, ki tovot hen, vayikchu lahem nashim mikol asher bakhur."
Încă odată vedem că Iisus este Fiul lui El Elyon, adică Dumnezeul Suprem,deci putem deduce că este cel puțin la nivel de Elohim /Yahvéh.
Luca‬ *1:32‬ *VDCL‬‬
[32] El va fi mare și se va chema Fiul Celui Preaînalt(El Elyon): și Domnul(Adonai )Dumnezeu(Elohim)îi va da scaunul de domnie al lui David, tatăl său.
"Houtos estai megas kai huios hypsistou klethēsetai, kai dōsei autō kyrios ho theos ton thronon Dauid tou patros autou.
"Hu yihiyeh gadol ven elyon v'yitten lo Adonai Elohim et kissei David aviv.
**O încheiere cu gândul la Israel și greutățile sale de-a lungul existenței....
**Osea‬ *1:10‬ *VDCL‬‬
[10] Totuși numărul copiilor lui Israel va fi ca nisipul mării care nu se poate măsura, nici număra; și va fi așa: în locul unde li s‐a zis: Nu sunteți poporul meu! li se va zice: Sunteți fii ai Dumnezeului celui viu.
"Ach yihyeh mispar b'nei Yisrael kechol hayam asher lo yimad v'lo yisaper vehayah bamakom asher ye'amr lahem lo ammi atem ye'amr lahem b'nei El Chaiy."
**Nehemia‬ *1:8*-‬9‬ *VBRC2020‬‬
[8] Amintește-ți de cuvintele pe care i le-ai spus lui Moise, slujitorul tău: «Dacă veți fi infideli, vă voi împrăștia printre popoare. [9] Dar dacă vă veți întoarce la mine, dacă veți păzi poruncile mele și le veți împlini, atunci, chiar dacă veți fi alungați până la marginea cerurilor, de acolo vă voi aduna și vă voi aduce la locul pe care l-am ales ca să-mi așez acolo numele».
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2023, 11:56:24
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Faci un terci ocult ratacitor. Pentru ce?

1.YHWH este o tetragrama, un nume iconic facut din 4 litere. Se citeste IU sau ihhhuhhhhhhh ca un suier de Har, un vant finutz, un cu-vant duios al sfinteniei iubirii si credintei si reprezinta pe sfantul Tatal-Dumnezeu din Carele purcede Duhul Sfant ca un Suflu Viu datator de viata ce se aduna si se formeaza asa ca un NOR si acest NOR luminos plin de foc duhovnicesc sfant si bun este Duhul Sfant Mangaietorul, Dumnezeul Lui Israel, Duhul carmuitor si proorocitor care asculta, slavindu-L, de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul Mesia-Fiul lui Dumnezeu Care are aceiasi fire Dumnezeiasca exact ca si Tatal Sau si Care dupa intrupare din preacurata si nevinovata fecioara Maria a primit de la ea si are si fire umana de om perfect si neprihanit, Care a biruit lumea si moartea prin ascultare si tinerea Legii lui Dumnezeu pana la sfanta moarte a Sa pe Cruce dovedind Suprematia Legii Domnului si a Sa fata de satana si fata de pacat si fata de moarte caci El, dupa ce si-a dat viata Sa pentru oi, apoi, a treia zi a inviat tot pentru oi, asa cum era scris in Scripturi, deci din ascultare, aratand lui Israel, puterea Credintei.... Credincioase.

Acest unic Dumnezeu aflat in unitate Dumnezeiasca, Sfanta: Tatal, Fiul si Duhul Sfant locuieste in locuintele si intru ostirile Ceresti: 1. Puteri, 2. Incepatorii, 3.Stapanii, 4.Domnii, 5.Tronuri, 6.Arhangheli, 7.Ingeri, 8.Heruvimi cu 4 aripi si 9. Serafimi cu 6 aripi.

Dupa cum se observa sunt 9 Fericiri aflate in concordanta cu aceste 9 Ceruri ale lui Dumnezeu, unde Cer inseamna locul in care se manifesta Taria Credintei locuitorilor acelei locuinte, acelei intinderi unde se poate zbura prin Credinta. Trebuia sa fie 10 fericiri aflate in concordanta cu cele 10 Ceruri, insa Cerul Omului, a devenit iad si lume pentru ca ceata lui Lucifer si a Omului a cazut din Dumnezeu devenind satana si satanom ce lucreaza si slujesc satanismului umanoid antihrist, adica lucrarea cea neagra a neascultarii si a minciunii prin 1. ipocrism-fatarnicie-prefacatorie-cameleonism-ispita, 2. prin neiubire, necredinta si deznadejde, 3. prin faradelegi in blestemul legii, 4. prin cele 7 patimi-sclavii ale hotiei mandriei si ale iubirii de sine, egoiste si hulpave, 5. prin cele 8 ganduri ale rautatii, omul dandu-se mare si grozav, ”mai ceva” ca orice si ca oricine in desertaciunea desertaciunii hotiei sale inconstiente, de sfintenie, de slava, de vrednicie, de dreptate, de bunuri si de tot ce e frumos, bun si vrednic, apoi 6. prin pacate condamnate si oprite din inaltare la cele 26 de vami ale vazduhului si la urma 7. prin greseli si jocuri ale intamplarii, ale hazardului si ale haosului.

Cele 9 Ceruri-Fericiri sunt din vesnicie asa cum este si Dumnezeu, din vesnicie.

Deci e simplu si n-are rost sa creezi confuzii si aiureala in mintea ta sau a altora.

Toate Numele Sale Il reprezinta pe acelasi Dumnezeu al tuturor Cerurilor si a intregii creatii si nu este alt Dumnezeu afara de El oricat inventeaza mincinosii, lumea si oamenii tot felul de dumnezei sau zei sau oameni insemnati si importanti in care isi pun nadejdea lor in desert ca in idolii de lemne si de piatra sau de aur si argint ca banii. Degeaba spera ei la altii caci este in zadar, este doar o fictiune, o pripeala si o tzepuiala sau o autotzepuiala toata mascarada asta lucrata de satanistii-lumea, vazuta ca lume sau nevazuta ca lumea oculta de prin cotloanele intunericului si adancului care tot lume este chiar daca vine ea la tine sub forma de tot felul de chestii ciudate, duhuri rele, legaturi in blestem, ape mari, adancimi, nopti ale mintii, spirite, leprecornitei, draci, demoni, suflete, texte hulitoare, minuni bolnave, nascociri viclene, vise umede si desarte, fictiuni mamoniace sau orice altceva, e aceiasi lume-iad cazut din Dumnezeu si din Fericirea Vesnica, in amagire si blestem si care lucreaza intro veselie halucinanta slujirea la neascultare si minciuna prin vrajitoria blestemului si al pacatului ispititor si tulburator care te face mai ceva ca altii in grozavia delasarii in gresala cu glas mare si serios, elucubrant ca ipocritii mortii ce se lauda in desert.

Poti sa pui tot felul de nume eroice, supreme, mari, inalte, perfecte, sfinte, cel mai cel din cei mai cei in diferite vrednicii si desavarsiri, etc. si sa te gandesti mereu doar la El, la Dumnezeul Cel Adevarat, caci e vorba de acelasi Dumnezeu, Sfanta Treime, Domnul cu sfintii Sai, pe Care Il pismuieste si-L uraste satana vrajmasindu-l cu viclenie si prefacatorie, lingusire si ipocrism ispitindu-L sa distruga si sa se razbune pe oameni asa dupa cum unelteste satana si omul antihrist, pierzarea omului cu sufletul in iad. Acest Dumnezeu Adevarat lucreaza cu sfintenie intotdeauna si Caile Sale sunt perfect sfinte si doar El poate face Dumnezei dupa Chipul si asemanarea Sa deci ascultarea cu credinta, cu iubire de El te va face si pe tine Dumnezeu asa cum a ajuns sf. Cruce un Dumnezeu daca a interactionat cu El, sau cum a ajuns preaSf. Maria Fecioara o Dumnezeita daca s-a smerit ca sa-I fie Lui roaba pana la sfarsit, si asa cum sunt numiti sfintii si dreptii cei mai mari Avraam, Moise, David, Ilie, Ioan, apoi sfintii cei mari urmatori ai Domnului Iisus, Apostolii si toti sfintii mai mici sau mai mari sunt numiti dumnezei caci Domnul i-a facut asemenea Lui.

Celelalte zeitati sau dumnezei straini sunt doar niste demoni si niste idoli spurcati, draci care nu trebuiesc crezuti sau ascultati intrucat sunt pacatosi si inselatori. Doar Adevaratul Dumnezeu IHWH, sfanta Treime, e Sfant si are putere mai mare fata de toti si fsata de toate, odihnind si viind peste toate cele 9 Ceruri si stapanind cu dreptate si fara silnicie peste iadul-lumea oamenilor si a duhurilor cazute care nu vor sa i se supuna, iubind ei, neascultatorii si pripitzii indoielnici, mai mult intunercul minciunii si rautatii si grozavia voirii lor ”libere” proprii, inchipuindu-se si dandu-se in spectacol fotogenetic mai ceva ca orice si ca oricine, crezandu-se mult mai ”infailibili”... ca papa-lâcul cel mare, ca ereticii, ca pasha, ca corana anglicana-budica-bodica sau ca ma(mona)-sonii, iez-uitzii si ca toti globhalaii mancatori de carne ce iubesc ”mantuirea” prin minciuna, pacat si laudarosenie mandra si lingusitoare la voia grija-nevoia de hotie, profit, privilegii, facere de bani si de avere avand idealul si scopul final al tuturor nascocirilor, bila cu antena, cu numele de pupilux Bossferatu mare baron de Frank&&stain alias neo-des-nadajduitu.

E simplu si nu are rost sa visezi tot felul de alte lucruri. Cele 9 Ceruri-Fericiri sunt nevazute asa ca omul in cerul si pamantul omului nu le vede si nu crede ca ar exista ci el crede in minciunile si inchipuirile oamenilor si ale sale visand tot felul de ceruri departate, dar aceste Ceruri se afla chiar in om daca omul nu iese din Dumnezeu si din ele, daca nu merge ca prostul la pierzare in intunericul din afara, in lume si in iad, acolo unde il cheama satana, mamona si antihristul, poftele si placerile ”desavarsirii” pe sfinvers, visurile si ispitele prorocului mincinos ce se da fiul lui Dumnezeu asa ca ereticii si pocaitii neo protestanti din toata lumea, ei fiind defapt niste cazuti amagiti si insingurati, nicidecum slujitori sau fiii lui Dumnezeu cu viata ingereasca, se duc ca fiii risipitori in tara unde vin mereu dezastrele, stricaciunile, bolile, moartea, chinurile si cate o foamete mamoniaca groaznica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.10.2023 at 11:31:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2023, 16:51:06
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Al cui Fiu a fost Iisus?
Al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde