Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3511  
Vechi 15.09.2011, 09:10:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule Stefan-Florin nu stiti, sectantii, cum sunt adventistii sau martorii lui Iehova se impartasesc cu trupul Lui Hristos sau Il resping pe Hristos? pe Maica Domnului stiu ca o jignesc prin atitudinea lor.
Ca sa fiu mai explicita, ma intereseaza daca ei repecta porunca Mantuitorului, de perpetuare peste veacuri a Sfintei Jertfe:
„Luati, mincati. Acestea este Trupul Meu, care se fringe pentru voi, spre iertarea pacatelor” (...) „Aceasta sa o faceti intru pomenirea Mea”
  #3512  
Vechi 15.09.2011, 09:11:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Totuși, din cele ce le-am citit la Ioan Hrisostom, dar și la alții, Hristos a instituit Cina în seara paștelui iudaic. Și cred că sensul acestui fapt este exact acela de a face trecerea de la Paștile cele vechi la Paștile cele noi și sfinte.
Asa este, de aceea nu este chiar lipsit de importanta momentul, dimpotriva.
  #3513  
Vechi 15.09.2011, 09:13:53
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci Sf. Ioan Gura de Aur se inseala impreuna cu Evanghelistii. Puteti crede dvs. asa, insa in aceste conditii este clar ca nu am incredere in "Biserica" pe care o reprezentati dvs. personal.
Adriana, înainte să mai dai drumul la altă păsărică din tastatură, fă bine și dă-mi exact lucrarea, pasajul din Ioan Hrisostom și traducătorul. Cât despre evagheliști, citește în mai multe limbi, poate înțelegi și tu corect într-una din ele.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.09.2011 at 09:16:15.
  #3514  
Vechi 15.09.2011, 09:17:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De unde și până unde "toți catolicii" ? În Răsărit s-a folosit la început azima, apoi azima a circulat multă vreme în paralel cu pâinea dospită. Asta nu e nicio problemă din punct de vedere catolic, e materie liturgică și nu dogmatică, fiindcă nu mai suntem sub vechiul legământ. Dar, ca să ajungi să susții că Însuși Cristos a folosit pâine dospită, să ajungi să pliezi Cuvântul Domnului până la punctul în care "ziua întâi a azimilor" devine "ziua de pregătire a azimilor" ca și când din textul "prima zi de cartofi" am putea înțelege "ziua de pregătire a cartofilor" în loc de "prima zi de mâncat cartofi" să ajungi să spui că Apusul a folosit vreme de un mileniu pâine dospită și apoi a inovat DUPĂ Schisma Orientală, mi se pare cam mult.

Ca să lămurim odată această controversă: intrați odată într-o biserică armenească și vedeți ce fel de pâine folosesc ei. Veți vedea că folosesc azimi. Sper că mă veți scuti de ipoteza vreunei "influențe papistașe" în cazul armenilor, care s-au despărțit de Biserica Catolică înainte cu câteva secole de despărțirea ortodocșilor. În prezent, numai ortodocșii și copții ortodocși folosesc pâine dospită. Armenii folosesc azimi. Și maroniții tot azimi folosesc. Dar dv, prin "Răsărit", pesemne că înțelegeți "zona de influență a Constantinopulului". Din simpla cercetare a materiei euharistice în diverse tradiții, vă puteți da ușor seama cine a inovat și cine a rămas la tradiția apostolică și patristică.
Interesant. Cum se explica folosirea painii dospite de copti? Au fost si ei influentati de Constantinopol? Incep sa ma intreb de ce romanii ii idolatrizeaza oarecum pe greci?

Cat despre prima zi a azimilor este corect, numele a fost atribuit zilei in care se pregatea Pastele si in care se ardea painea dospita. Este ziua de 14 Nissan pana astazi la evrei. Iar Cina a fost mancata cand s-a facut seara, deci in 15 Nissan.
  #3515  
Vechi 15.09.2011, 09:28:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Animalele "necurate" erau dospite?
.
Toate animalele sunt “dospite”, doar cresc
  #3516  
Vechi 15.09.2011, 09:30:38
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si daca din 600.000.000 de penticostali si carismatici, exista doar un singur caz de vorbire veritabila in limbi, acest singur caz autentic dovedeste ca vorbirea in limbi nu a incetat.

Dar eu nu cred ca sunt patru cazuri reale la cateva sute de falsuri, cred ca sunt patru falsuri la cateva sute de cazuri veritabile.
Exact asupra acelor patru falsuri si-a concentrat atentia si calugarul american Serafim Rose.

Arhimandritul grec Eusebiu Stephanou este insa un teolog ortodox care a studiat cazurile autentice, veritabile. Aceste cercetari asupra miscarii carismatice autentice l-au facut sa exclame: "această revărsare a Duhului Sfânt trece dincolo de granițele confesionale... Duhul lui Dumnezeu lucrează ...atât în interiorul cât și, în exteriorul Bisericii Ortodoxe"

Pentru ca intr-adevar, in pofida convingerilor unei minoritati crestine din care si tu faci parte, Dumnezeu NU poate fi ingradit confesional. Au incercat multi sa puna monopol asupra Lui, dar e complicat...
Iar "vântul suflă unde voiește". Stii ce sfant a zis asta?


.
Aveti dreptate. Recent am aflat de un caz din Italia, despre carismaticii catolici. Nu despre vorbirea in limbi ci o alta lucrare. O femeie foarte credincioasa catolica avea un baiat care a luat exact calea opusa a necredintei, drogurilor, plin de tatuaje satanice cu cruci inversate etc. Arata ca vai de el, pamantiu, plin de urme de seringi pe brate etc. Mama lui insa nu si-a pierdut speranta si intr-o zi l-a rugat sa o conduca cu masina la o biserica unde era un grup de carismatici catolici. Baiatul s-a impotrivit la inceput cand a auzit de biserica insa mama l-a rugat numai sa o conduca pana acolo si inapoi, fara sa intre si el, ci sa o astepte in masina. Baiatul s-a invoit. In timp ce mama lui se afla in Biserica, s-a auzit chemat pe nume de o voce fara sa vada pe nimeni. Intrigat a iesit din masina ca sa vada despre ce era vorba. Vocea venea dinspre Biserica. S-a dus intr-acolo si intrand timid in Biserica este intampinat de un grup de carismatici care ii spun ca tocmai il asteptau sa se roage pentru el, dupa care incep imediat sa se roage, baiatul cade brusc pe jos in ceea ce ei numesc repaosul in Duhul Sfant, si dupa ce acestia au terminat rugaciunile, si baiatul s-a trezit, de pe trup ii disparusera semnele injectiilor de narcotice, paloarea ii disparuse, fata ii era foarte frumoasa si implinita, iar el complet vindecat. Doar tatuajele i-au ramas pe corp si acum da marturie la oameni despre modul miraculos in care a fost vindecat.
  #3517  
Vechi 15.09.2011, 09:34:37
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Intervin si eu in discutie ca sa iti atrag atentia asupra unui lucru.Informatiile tale sunt false cu privire la Petru, el nu a fost la Roma. Daca citesti atent Biblia ai sa vezi ca nu avea cum sa mearga la roma, dar nu e cazul aici sa aprofundez subiectul asta.
Deci informatiile tale despre petru si marcu sunt false.
Eu am citat din introducerea facuta in Biblie la Evanghelia dupa Marcu. Pe acest site m-am lamurit ca aici este locul unde pot afla multime de informatii false din postari de genul acesta, din cauza ultra partinirii anumitor ortodocsi. Daca este sa aflu informatii obiective, cu siguranta nu de la acestia le voi afla. Asta este ceea ce am invatat pana acum de aici.
  #3518  
Vechi 15.09.2011, 10:23:14
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e greu de observat ca tu ai aceleasi conceptii ca si catolicii sau protestantii si neoprotestantii si diferite fata de ortodoxie, ti-au spus mai multi.
In acest caz tu spui altceva decat ceea ce spune dl. Mihnea, e interesant ce spui, dar nu scrie acolo asa, e o poveste de genul " sa ne imaginam ca". Daca citeai din vietile sfintilor vedeai ca de mai multe ori s-a intamplat ca cineva sa se indoiasca de transformare si sa se transforme in Trup si Sange. Asadar acel preot grec se indoia ca acolo s-a transformat cu adevarat painea si vinul in Trup si Sange.
Deci catolicii si (neo)protestantii gandesc toti la fel si doar ortodocsii sunt mai altfel? :))
Revenind, tu nu ai citat tot ceea ce scrie "acolo" ci doar un pasaj in care scrie ca un calugar ortodox se indoia ca Painea Euharistica s-ar transforma in Trupul Domnului. Atata timp cat nu dai citatul intreg sau sursa exacta ca sa pot vedea si eu din ce cauza calugarul ortodox se indoia, nu pot decat sa trag concluzia ca motivul indoielii era materia liturgica folosita de catolici. Nu pot sa cred ca s-a facut calugar fara sa creada deloc in Taina Euharistiei, nici macar cea ortodoxa. Deci neincrederea lui trebuie sa fie motivata de ceva vazut in ritualul catolic. Asa ca da-mi te rog intregul pasaj, ca tot asta iti sugerez si tu nimic :)

Last edited by Adriana3; 15.09.2011 at 10:32:09.
  #3519  
Vechi 15.09.2011, 10:24:35
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu am citat din introducerea facuta in Biblie la Evanghelia dupa Marcu. Pe acest site m-am lamurit ca aici este locul unde pot afla multime de informatii false din postari de genul acesta, din cauza ultra partinirii anumitor ortodocsi. Daca este sa aflu informatii obiective, cu siguranta nu de la acestia le voi afla. Asta este ceea ce am invatat pana acum de aici.
Asta este o generalizare absolut penibilă. Faptul că ai făcut o confuzie într-un anumit lucru asta nu înseamnă că faci confuzii în orice sau că ai greși în orice. Aș ruga pe oricine să nu se lase înșelat de jocul de imagine pe care îl face această sectantă pseudo-ortodoxă și anti-ortodoxă. Încă nu am mai auzit de un ortodox care să vadă totul negru în ortodoxie și să vadă lucruri bune numai la alții. Pur și simplu nu orice sectantă pseudo-ortodoxă are vreo legătură cu Ortodoxia.
  #3520  
Vechi 15.09.2011, 10:57:44
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Trices, tu fie încă visezi fie ai dat în mintea copiilor! Dar ce are pâinea dospită cumetre? E hipercalorică, favorizează creșterea colesterolului, sau care-i problema?
"Sã n-aduci cu pîine dospitã sîngele dobitocului jertfit în cinstea Mea;"(Exodul 34:25)

Acum iti este clar ce are painea dospita? Sau, vrei sa spui ca si Cel care a dat porunca de mai sus, viseaza sau a dat in mintea copiilor.

Jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38