Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3531  
Vechi 15.09.2011, 11:35:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Bine. Hai sa luam la socoteala "traducerea competenta". Si, mai adaug unul din multele versete, (tot din "traducerea competenta") care vorbesc despre poruncile Lui Dumnezeu referitor la "painea dospita".

"Orice prinos de pâine, ce aduceti Domnului, sã nu-l faceti dospit," (Levitic 2:11 - Biblia sinodala).

Revin la intrebarea pe care ai ocolit-o. Ce avea Dumnezeu cu painea dospita? Vrei sa spui si despre EL aceleasi lucruri care le-ai spus despre "trice" (ca ar fi visat sau a dat in mintea copiilor)? Astept raspuns (fara comentarii docte la adresa mea sau a adventistilor).

Repet: jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
Am raspuns ce cred adventistii despre azimi si de unde.
Ceea ce nu stii sau nu stiu adevantistii e ca Biblia e o carte intreaga, totul trebuei sa nu se contrazica. Nu poti luaun citat scos din context ca sa explici ceva, pentru ca in felul asta oricen paote explica orice cu ajuttorul Bibliei, scoate niste pasaje din context si nu le baga pe altele in seama.
Asa ca te rog sa nu te mai obosesti, voi ati preluat de la cei ce s-au desprins din ortodoxie, nu e niciom filozofie teologica aici.
  #3532  
Vechi 15.09.2011, 11:35:47
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu am citat din introducerea facuta in Biblie la Evanghelia dupa Marcu. Pe acest site m-am lamurit ca aici este locul unde pot afla multime de informatii false din postari de genul acesta, din cauza ultra partinirii anumitor ortodocsi. Daca este sa aflu informatii obiective, cu siguranta nu de la acestia le voi afla. Asta este ceea ce am invatat pana acum de aici.
Probabil introducerea respectiva a fost facuta fara o documentare atenta. Cine a scris introducerea?
  #3533  
Vechi 15.09.2011, 11:39:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

De ce adventistii despart Legea lui Moise de sensul profund dat de Iisus, daca ei pretind ca sunt crestini, nu mozaici? ori respecta ofranda adusa Lui Dumnezeu asa cum scrie in Legea Veche (inclusiv jertfa animala), ori trec odata la Legea Noua.
  #3534  
Vechi 15.09.2011, 11:44:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Adventistii nu sunt sectanti (cum i-ati numit in postarea dvs. anterioara). Sunt crestini.
Nu contesta nimeni ca pentru un cult acel cult nu e o secta, ar fi absurd sa creada asta, fiecare cult cat de mic spune ca e Biserica sau o parte din ea (ca acum e la moda ecumenismul si nu mai spun ca doar ei sunt Biserica lasata de Mantuitor, ci totul in ansamblu).
Dar cel putin pe unde am fost eu in toate predicile preotii ortodocsi spun de secte neoprotestante, foaret rar culte si niciodata biserici. Nu e un cuvant jignitor, daca te uiti in dex o sa vezi ca e o grupare desprinsa din Biserica oficiala. Deci neoprotestantii sunt desprinsi din protestanti care s-au desprins din catolici, care s-au desprins din BO.
Majortiatea nu folosim sectanti sau secte pentru ca nu va place si considerati ca e o jignire, iar noi suntem iubitori de oameni din orice religie, dar e intrand pe un forum ortodox trebuie sa te astepti sa se foloseasca si astfel de cuvinte, de altfel corecte.
  #3535  
Vechi 15.09.2011, 12:02:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Catalin , ai explicat foarte bine de ce adventistii sunt numiti sectanti. Eu le spun secta crestina datorita simptomelor tipice sectei (diviziuni multiple, fanatism) care s-au manifestat in cadrul miscarii advente, in decursul a catorva decenii.
  #3536  
Vechi 15.09.2011, 12:09:24
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Puteti crede dvs. asa, insa in aceste conditii este clar ca nu am incredere in "Biserica" pe care o reprezentati dvs. personal.
Deci în sfârșit, ȚI-AI DAT ARAMA PE FAȚĂ !!! Într-adevăr este mai bine mai târziu decât niciodată, însă să nu îți faci iluzia că noi, ortodocșii (nu ca tine, sectantă eretică), nu ne-am fi dat seama de la bun început de "lupul" care și-a luat haine de "mielușea". Ne întrebam doar asupra rasei lupului, dar șțtiam de la bun început că este lup. Acum te-ai dat pe față cu totul. Poți să te consideri excomunicată ipso facto din Sfânta Biserică Ortodoxă. Noi, creștinii ortodocși, într-adevăr credem întru una sfântă, catolică și apostolică Biserică, Biserica Creștină Ortodoxă. Tu, dacă vreodată ai făcut parte din ea, deși eu am dubii serioase, poți să nu te mai consideri ortodoxă.
  #3537  
Vechi 15.09.2011, 12:11:45
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce adventistii despart Legea lui Moise de sensul profund dat de Iisus, daca ei pretind ca sunt crestini, nu mozaici? ori respecta ofranda adusa Lui Dumnezeu asa cum scrie in Legea Veche (inclusiv jertfa animala), ori trec odata la Legea Noua.
O sa va aduc in fata unui paradox. In ceea ce priveste respectarea legilor VT, adventistii se "ghideaza" dupa catehismul ortodox. Cititi capitolul "Legea Morala" (in special, punctele 20 si 21) din "Catehismul ortodox". Le gasiti aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80574.html. Eu am citit aceste puncte. Am avut senzatia ca citesc din "Manualul doctrinelor biblice AZS". Exact aceeasi conceptie despre legile VT o au si adventistii. Tot asa fac distinctia intre ceea ce era ceremonial si s-a implinit odata cu jertfirea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos si ceea ce a ramas.

Problema este la ortodocsi. De ce mai tin, spre exemplu, legea veche a preotiei si jertfei (euharistia), care aratau catre Adevaratul Preot si Adevarata Jertfa (care s-au implinit)? De ce, una scrie in "Catehismul ortodox" si alta se practica?

P.S. Tot nu mi-ati raspuns de ce nu respectati datoria spalarii picioarelor, lasata de Mantuitorul. Poate este o intrebare off-topic. O voi reposta pe topicul despre "Sfanta Impartasanie". Astept raspunsul dvs.
  #3538  
Vechi 15.09.2011, 12:14:44
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Catalin , ai explicat foarte bine de ce adventistii sunt numiti sectanti. Eu le spun secta crestina datorita simptomelor tipice sectei (diviziuni multiple, fanatism) care s-au manifestat in cadrul miscarii advente, in decursul a catorva decenii.
Cum ii numiti pe adventistii este problema dvs. Veti da socoteala pentru orice cuvant nefolositor (Matei 12).

Pentru adventisti, important este cum ii numeste Dumnezeu. Catalogarea facuta de altii nu va avea nici o valoare la judecata.
  #3539  
Vechi 15.09.2011, 12:44:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Tot nu mi-ati raspuns de ce nu respectati datoria spalarii picioarelor, lasata de Mantuitorul. Poate este o intrebare off-topic. O voi reposta pe topicul despre "Sfanta Impartasanie". Astept raspunsul dvs.




Buna, Grasule!
Pai, din tonul ultimativ al intrebarii tale, reiese ca tu cunosti foarte bine toate randuielile ortodoxe si in urma unor verificari detaliate ai constatat ca in ortodoxie nu se practica asa ceva. Esti sigur, sigur ca ortodocsii nu practica asa ceva?
Mai, sa fie, da' ortodocsii astia din videoclipul de mai jos, ce tot fac acolo?
http://video.crestinortodox.ro/nVYPB...Ierusalim.html
  #3540  
Vechi 15.09.2011, 12:55:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Veti da socoteala pentru orice cuvant nefolositor (Matei 12).
Bineinteles, fiecare raspunde pentru faptele si cuvintele sale, inclusiv pentru apostazie.

Citat:
Catalogarea facuta de altii nu va avea nici o valoare la judecata.
Iarasi va dau dreptate! Tocmai din acest motiv catalogarile adventiste la adresa ortodocsilor ajung in recycle bin-ul memoriei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38