Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2009, 17:14:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ~ Comunicat ~

Cr prilejul hramului Catedralei Patriarhale din București - Cuviosul Dimitrie cel Nou - în perioada 24 - 29 octombrie , vor fi aduse de la Atena o parte din moaștele Sfântului Vasile cel Mare ( mâna dreaptă ) de către o delegație a Sfântului Sinod al Bisericii Greciei, condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ierotheos de Limnos. De asemenea , vor fi aduse o parte din moaștele Sfântului Grigorie de Nazians, prietenul Sfântului Vasile cel Mare, ca dar oferit de Arhiepiscopia de Viena, Austria și o parte din moaștele Sfântului Grigorie de Nyssa, fratele Sf. Vasile cel Mare. Moaștele Sf. Vasile cel Mare se vor întoarce la Atena în data de 29 octombrie, iar moaștele Sf. Grigorie de Nazians și ale Sfântului Grigorie de Nyssa vor rămâne definitiv la București.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 03.10.2009 at 17:16:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2009, 22:42:31
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Multumim pentru acest comunicat

Deci sa inteleg ca Catedrala Patriarhala din Bucuresti are hramu -
Cuviosul Dimitrie cel Nou ?Daca am inteles corect si este asa ma bucur mult caci unu din fii mei este nascut in aceasta frumoasa zi.
Multumesc si iertare pentru nestiinta mea.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2009, 22:54:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca Catedrala Patriarhala din Bucuresti are hramu -
Cuviosul Dimitrie cel Nou ?Daca am inteles corect si este asa ma bucur mult caci unu din fii mei este nascut in aceasta frumoasa zi.
Multumesc si iertare pentru nestiinta mea.
Intru multi ani sa-ti traiasca !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2009, 09:07:32
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Multumesc

Multumesc pentru urare cristiboss,dar mai e pana atunci.M-as fi bucurat sa imi raspunde-ti ce v-am intrebat referitor la hramu Catedralei Patriarhale din Bucuresti.
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2009, 09:17:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit hramul

Din cate stiu eu, Hramul Catedralei Patriarhale este "Sfintii Constantin si Elena".

Dar si Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir (26 Oct) si Sf. Dimitrie Basarabov (27 Oct) se sarbatoresc cu mare fast, dat fiind ca moastele celui din urma sunt la Patriarhie.

OBS: s-ar putea insa ca acesta sa devina al doilea Hram, am observat ca se poarta.

Last edited by mirelat; 04.10.2009 at 09:19:07. Motiv: adaugat OBS
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2009, 15:24:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cr prilejul hramului Catedralei Patriarhale din București - Cuviosul Dimitrie cel Nou - în perioada 24 - 29 octombrie , vor fi aduse de la Atena o parte din moaștele Sfântului Vasile cel Mare ( mâna dreaptă ) de către o delegație a Sfântului Sinod al Bisericii Greciei, condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ierotheos de Limnos. De asemenea , vor fi aduse o parte din moaștele Sfântului Grigorie de Nazians, prietenul Sfântului Vasile cel Mare, ca dar oferit de Arhiepiscopia de Viena, Austria și o parte din moaștele Sfântului Grigorie de Nyssa, fratele Sf. Vasile cel Mare. Moaștele Sf. Vasile cel Mare se vor întoarce la Atena în data de 29 octombrie, iar moaștele Sf. Grigorie de Nazians și ale Sfântului Grigorie de Nyssa vor rămâne definitiv la București.
An de an merg la București,la Catedrala Patriarhală pentru a săruta moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou de la Basarabi și ale altori sfinți, de la care am primit ajutor și sporire duhovnicească.Cu ajutorul lui Dumnezeu sper să ajung și anul acesta,să fie vreme frumoasă așa cum a fost în fiecare an.
Cel mai mult îmi place mirosul de dumitrițe și de busuioc care înmiresmează aerul.Acei forumiști care sunteți din București și doriți să ne întâlnim acolo sus,în dealul Partriarhiei le pot da numărul meu de telefon pe privat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 442 09.07.2022 08:57:31
Un comunicat de la Patriarhia Ierusalimului in legatura cu PF Daniel mihailt Biserica Ortodoxa Romana 108 24.05.2011 09:06:47
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55