Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2007, 09:56:18
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Credeti ca diferenta de educatie dintre cei doi soti (crestini) pote afecta relatia dintre ei? La inceputul casniciei stiindu-se care e diferenta dintre soti. Oare in familia crestina trebe sa se tina cont si de educatia celuilalt? Intreb ca sunt oameni ce nu au avut posibilitatea de a avea o educatie scolara mai buna...dar cu toate acestea el/ea a stiut sa se descurce in viata, mai bine zis are scoala vietii. Dar persoana fara prea multa carte este iubita, apreciata, vb numai de bine, o persoana cu buna crestere si respect fata de ceilalti.
Si daca totusi intre ei intervine neintelegerea ca ea/el e mai putin priceput la lucrurile "lumesti", dar el/ea este o persoana iubitoare si credincioasa. Oare ce este cel mai important intro familia crestina? Si ce este de facut daca nu se mai inteleg tinand cont ca au si copii impreuna?
Si care e locul femeii in familie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2007, 10:50:04
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cite ceva asi avea si eu de zis, da nefiind adevarat crestin ...asi fi offtopic!:rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2007, 20:45:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parascheva, te referi la educatia crestina/ religioasa sau la cea laica ?

apropo, cam ciudat titlul ales ptr topic...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2007, 21:57:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca e cazul sa va formalizati atata. Paraschivaiasi se refera la persoanele crestine doar prein botez , ci care au adaugat si fapte si au acumulat credinta. Nimeni nu se asteapta sa gaseasca sfinti pe acest site, dar e o bucurie sa intalnim oameni preocupati in a-si cultiva credinta. Si din acestia sunt destui.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2007, 22:11:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa-mi fie iertat, dar cam imbarligata expunerea acestui topic. El si ea se vor intelege pana la adanci batraneti , cu o singura si de baza conditie, sa fie oameni nu numai cu infatisearea . . . . , restul vine de la sine, prin normalitatea lururilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2007, 09:38:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista oare familie fara neintelegeri?!? Cred ca nu. Timpul insa le rezolva pe toate. Nu cred sa existe probleme, peste care sa nu se poata trece. Rabdare, rabdare, rabdare. Iata ce are de facut femeia: sa aiba rabdare si sa uite supararea, caci femeile au mai mult tendinta de a tine minte si de a "scoate ochii" decat barbatii. Cel credincios din cuplu sa se agate cu gandul de Dumnezeu, sa-si puna viata in mainile lui si sa-L lase pe El sa hotarasca. Dupa furtuna vin intotdeauna si zile frumoase, insorite, pe care ar fi pacat sa nu le traiasca impreuna, despartindu-se. Greul intr-o familie cu probleme e pe umerii celui care e credincios, caci trebuie sa indure, sa constientizeze, sa se roage, sa aiba rabdare pentru doi si sa spere incontinuu ca Dumnezeu ii va ajuta sa iasa teferi din ispita. Daca sunt si copii, drumul trebuie sa fie spre impacare, caci copilul nu stie cine are dreptate; el stie doar ca trebuie sa aiba ambii parinti alaturi de el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2007, 11:31:06
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca sunt si copii, drumul trebuie sa fie spre impacare, caci copilul nu stie cine are dreptate; el stie doar ca trebuie sa aiba ambii parinti alaturi de el.
Prostii. Intraba tu copii care au familii abuzive (tata o bate pe mama, tata sau mama sau amandoi bea de stinge, cheltuieste toti banii de mancare si ei nu au cu ce sa mearga la scoala, sunt amenintati tot timpul, samd) cei mai multi o sa spuna ca ar vrea sa nu mai faca parte din familia aia.

Copiii stiu cine are dreptate, stiu si inteleg mai mult decat crezi tu.

CAteodata unele familii chiar nu pot si chiar nu trebuie sa fie salvate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2007, 11:35:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca venim din medii diferite. Teoretic stiu despre ce vorbesti, dar practic nu.
Eu m-am referit la neintelegerile dintr-o familie normala, nu de betivi, batausi, etc. Nu cunosc nici o familie de genul acesta, deci nu pot comenta ce nu stiu. Dar la neintelegerile dintr-o familie oarecare, cum sunt cu miile peste tot, da, despre asa ceva pot sa afirm ca merita sa se lupte pentru mentinerea casniciei, mai ales de dragul copilului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2007, 11:55:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Temelia casniciei este Increderea. Langa incredere adaugam si putin respect, bunatate, iubire, jertfa. Nu exista "casa necertata" de obicei femeia este cea care stie sa mentina pacea:) Inima infranta si smerita Dzeu nu o va urgisi.. Am sa va scriu o istorioara
:rolleyes: O femeie tare saraca avea 4 copii si un sot betiv. Tot ce castiga dadea pe bautura, isi batea copii si nevasta seara de seara. Biata femeie dupa ce adormea sotul, se aseza in fata icoanei Maicii Domnului si se ruga cu lacrimi pentru sotul ei sa il izbaveasca de betie. Asa intr-o noapte se trezi sotul si privi pe geam in camaruta alaturata. Acolo sotia ingenuncheata se ruga cu suspine negraite ptr sotul ei. Rusinat de rabdarea sotiei a lepadat bautura.
Mult poate face o sotie/sot inteleapta/intelept prin rabdare, iubire, si incredere:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2007, 12:56:05
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
parascheva, te referi la educatia crestina/ religioasa sau la cea laica ?

apropo, cam ciudat titlul ales ptr topic...
scuze, asa mi-a venit atunci...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anunt catre toti adevaratii crestini!! lucianionescu Despre Sfanta Scriptura 13 26.06.2010 15:46:59
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42
O intrebare simpla catre administrator SCORPIUS Generalitati 5 06.12.2006 15:11:04