Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.05.2008, 13:13:09
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Exista mai multe feluri de trupuri.Dar se pare ca luati in considerare doar trupul material,.
As vrea sa contiui dar a intervenit o urgenta(eu lucrez intr-un serviciu de urgenta si acum s-a intamplat ceva si trebuie sa plec repede.revin la noapte!Incep totusi mesajul ,sa nu credeti ca am plecar de pe topic.gata nu mai m timp
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.05.2008, 22:13:20
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

piscopul Ignatie Brianceaninov († 1867), unul dintre marii Părinți ai vremurilor mai apropiate, a văzut această greseală si a dedicat prezentării acestui subiect un volum întreg cu lucrările sale adunate la un loc, pentru a face cunoscută adevărata învățătură ortodoxă despre acesta (vol. III în ediția Tuzov, St. Petersburg, 1886). Criticând concepțiile teologice romanocatolice obisnuite din sec. al XIX-lea (Abbé Bergier, Dictionnaire de Théologie ), într-o mare parte din acest volum (pag. 185-302), Episcopul Ignatie combate ideea modernă, bazată pe filosofia lui Descartes a sec. al XVII-lea, că toate cele ce se află în afara lumii materiale fac parte din lumea „spiritului pur”. Ca urmare, o astfel de idee Îl asează pe Dumnezeul Cel necuprins pe aceeasi treaptă cu felurite duhuri mărginite (îngeri, draci, suflete ale morților). Această idee s-a răspândit astăzi foarte mult (desi cei care o susțin nu văd în întregime urmările ei) si socotesc că există o puternică nepricepere a lumii contemporane cu privire la lucrurile „spirituale”; se arată o mare preocupare pentru toate cele ce se află în afara lumii materiale, făcându-se adesea o mică deosebire între ceea ce este dumnezeiesc, îngeresc, drăcesc, sau pur si simplu, urmarea puterilor omenesti foarte mari, sau a imaginației.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.05.2008, 22:26:25
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Astfel, ingerii, in vreme ce sunt "duhuri" si "flacara de foc" (Psalmi 103, 5; Evrei 1, 7) si salasluiesc intr-un loc unde legile pamantesti ale timpului si spatiului nu lucreaza, sunt totusi marginiti in timp si spatiu, si lucreaza in asemenea chipuri "materiale" (daca se poate spune asa) incat unii Parinti nu sovaie sa vorbeasca despre "trupurile subtiri" ale ingerilor. Sf. Ioan Damaschin, in sec. al VIII-lea, strangand invatatura Parintilor dinaintea lui, spune: "Daca il asemuim cu noi, se spune ca ingerul este duhovnicesc si nematerial, desi asemanandu-l cu Dumnezeu, Care este singurul fara de asemanare, totul dovedeste a fi trupesc si material -pentru ca numai Dumnezeu este cu adevarat nematerial si duhovnicesc". Si el spune iarasi: "Ingerii sunt marginiti, pentru ca atunci cand se afla in cer, ei nu sunt si pe pamant, si atunci cand sunt trimisi de Dumnezeu pe pamant, ei nu raman si in cer. Oricum ei nu sunt marginiti de ziduri sau porti sau zavoare, pentru ca sunt nemarginiti. Spun ca sunt nemarginiti pentru ca ei nu se arata intocmai asa cum sunt. Ingerii se arata celor drepti si celor carora Dumnezeu doreste sa li se arate. Dimpotriva, ei se arata in chipuri felurite celor care ii pot vedea." (Aratarea cea adevarataa credintei ortodoxe, II, 3, in Parinti bisericesti, New York, 1958, vol. 37, pag. 205-206).

Am putea comenta multe dar ar fi oftopic.nu cred ca am prea multa imaginatie,nu ca ma supara dar pur si simplu cei ce ma cunosc ma acuza de contrariu.(si daca mai multi spun ca esti nebun pana la urma crezi si tu ca esti cum spun ei!)In dogmatica verific mereu cu hotararile dogmatice ale sinoadelor ecumenice dar care pana in moment nu sunt trduse in romana.Eu folosesc traducerea rusa pt ca sunt familiarizat cu limba rusa!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.09.2008, 03:47:16
spartacus24pit spartacus24pit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2008
Mesaje: 1
Implicit

Se pare ca sunt niste conceptii gresite in legatura cu buddhismul. Eu asta am inteles din buddhism:
In primul rand un Buddha nu este un zeu, un dumnezeu, un sfant sau ori ce altceva credeti despre el ca ar fi. Un Buddha este un trezit la realitate, o stare mentala perfecta, scapata de atasament, de idei sau de actiuni imperfecte.

Buddhismul este vazut de multi ca fiind o religie , filozofie sau un mod de viata. Se bazeaza pe 4 adevaruri nobile:
1viata contine suferinta
2cauza suferintei este atasamentul
3incetarea suferintei este posibila
4drumul ce duce la incetarea suferintei este:
-Vorbire corecta
-Actiune corecta
-Mod de viata corect
-Efort corect
-Atentie corecta
-Concentrare corecta
-Intelegere corecta
-Gandire corecta

Pe langa asta sunt 5 recomandari principale pe care Buddha Shakyamuni le-a dat:
1 a nu vatama nici o fiinta vie
2 a nu fura
3 a avea o viata sexuala corecta
4 a nu mintii
5 a nu consuma intoxicanti

Karma este legea cauzei si a efectului. Ele sunt in stransa legatura.

In mare cam asta e Buddhismul, fie ca il acceptati fie ca nu. Eu nu incerc sa ademenesc pe nimeni catre aceasta cale, doar incerc sa clarific unele neintelegeri. Asa ca daca aveti vreo nelamurire sau opinie contra ceea ce am scris mai sus astept sa o citesc.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.09.2008, 13:31:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu nu stiu nimic despre aceasta religie,doar ca e prin China,Japonia.As vrea mai multe informatii .
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.09.2008, 14:44:37
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu nu stiu nimic despre aceasta religie,doar ca e prin China,Japonia.As vrea mai multe informatii .
Budismul este o religie care nu are zei, din acest motiv i se spunema mult o filozofie religioasa. Insa budismul are intelepti si invatatori cum ar fi Gautama Buddha ("Buddha" este un titlu, nu un nume, care inseamna "Cel trezit"). Gautama Buddha este Buddha-ul de care se vorbeste cel mai mult, insa el nu a fost nici primul, nici ultimul Buddha.

Ideea principala este ca existenta noastra materiala pe pamant duce, inevitabil, la suferinta. Budismul se bazeaza pe principiul "ce semeni, aia culegi". Daca facem rau ciuva, raul se va intoarce asupra noastra, numai ca se poate desfasura pe mai multe vieti. Acelasi principiu se aplica si la faptele bune(se intoarce binele deci). Budistii cred ca sufletul omumui este legat de suferinta si greselile sale pe pamant si nu reuseste din aceasta cauza sa se ridice la lumina. Din aceasta cauza sufletul se incarneaza si omul are parte de multe vieti in care are ocazia sa se indrepte.

Ideea ca omul este prin intr-un ciclu nesfarsit de vieti si suferinta este numita "Samsara", si prin conduita etica, altruism, invatamant, meditatie, introspectie, departarea de lumea materiala si fapte bune, omul poate scapa de acest ciclu si atinge starea de "Nirvana", fericire eterna.

(Asta pe scurt)

Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.12.2008, 13:25:56
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Implicit despre budism!?

Budha Sakiamuni a fost un om deosebit!Ginditi va ca a renuntat la conditia de print rege si a plecat singur si fara nimic in cautarea adevarului!El a gasit ceva!daca ceea ce a gasit el este adevarul asta este un subiect foarte greu de discutat!Insa starea de iluminare la care a ajuns il face un om sfint!Ce spunea el despre doctrina si ideologie religioasa era ca prea multe discutii despre asta strica pentru ca ne pierdem in cuvinte si in intelesuri inutile!De ce sa cautam prin discutii filozofice sa punem fel de fel de intrebari si sa fim foarte nesiguri!!Practica este cea mai importanta!el a ajuns la intelegerea lumii adica la Dumnezeu_ dupa mine_ prin meditatie yoga,crestinii o fac prin rugaciuni,musulmanii se roaga si ei,cu totii vrem sa ajungem la Dumneyeu asa ca ce importanta are Calea?Fiecare trebuie sa si urmeze drumul asa cum crede!AMIN!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.12.2008, 23:21:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gherontissa Gavrilia

despre budisti:

Gurușii: închinători la diavoli
Într-o noapte, pe când era în camera ei și se ruga, și-a deschis ochii pentru o clipă, și ce a văzut? Patul nu era la locul său! Și-a închis ochii la loc și a continuat să se roage. I-a deschis din nou după o vreme, și s-a uitat pe geam. Nu mai putea vedea luna. "Orbisem", i-a spus lui E. Virvou. "Tulburată, am continuat să mă rog și mai puternic. În cele din urmă, am adormit... când m-am sculat dimineață, puteam să văd din nou! Mi-am dat seama că [gurușii] îmi făcuseră ceva atunci când m-am întâlnit cu Sivananda în holul mare și el m-a întrebat dacă am dormit bine. Da, i-am spus, foarte bine! Mi-a aruncat o privire nedumerită, apoi s-a dus și a vorbit cu o discipolă care bătea ceva la o mașină de scris, apoi s-a întors la mine, mi-a pus aceeași întrebare, și i-a aruncat yoghinului de lângă mine o privire ciudată... I-am spus din nou: Da, foarte bine, mulțumesc lui Dumnezeu. M-a studiat încă o dată, fără să mai spună nimic... Câteva luni mai târziu, am aflat că făcuseră toate acestea prin chemarea duhurilor rele, cu scopul de a-i speria pe străinii deveniți incomozi sau de a-i "fermeca" pe ceilalți să rămână acolo pe veci. Cunosc o nemțoaică care a înnebunit după tot ce i-au făcut... După câteva zile, Sivananda în persoană a venit și mi-a sugerat să mă mut la etajul superior, fiindcă mă cazaseră... în camera greșită! Am păstrat însă camera. După aceasta, toți au început să se uite la mine uimiți... Simțeau că Cineva mai puternic mă ocrotea, iar eu am simțit că era timpul să plec de acolo".
("Nevoitoarea dragostei", pag. 55)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.01.2009, 08:12:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
Budha Sakiamuni a fost un om deosebit!Ginditi va ca a renuntat la conditia de print rege si a plecat singur si fara nimic in cautarea adevarului!El a gasit ceva!daca ceea ce a gasit el este adevarul asta este un subiect foarte greu de discutat!Insa starea de iluminare la care a ajuns il face un om sfint!Ce spunea el despre doctrina si ideologie religioasa era ca prea multe discutii despre asta strica pentru ca ne pierdem in cuvinte si in intelesuri inutile!De ce sa cautam prin discutii filozofice sa punem fel de fel de intrebari si sa fim foarte nesiguri!!Practica este cea mai importanta!el a ajuns la intelegerea lumii adica la Dumnezeu_ dupa mine_ prin meditatie yoga,crestinii o fac prin rugaciuni,musulmanii se roaga si ei,cu totii vrem sa ajungem la Dumneyeu asa ca ce importanta are Calea?Fiecare trebuie sa si urmeze drumul asa cum crede!AMIN!
Asa este!In sfarsit un raspuns obiectiv!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.01.2009, 00:36:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numai faptul ca accepta si binele si raul, ii face cam indoielnici.
si atunci dumnezeul pe care il invoca ei cum este, bun sau rau?
De exemplu Kali.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22