Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.02.2010, 22:47:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Mai, mai...

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Gindesti imatur in acest caz. Tu compari ceea ce a pictat A Boca facind o paralela cu Ravenna si Athos?
Ma faci sa rid! :))))
Un preot nu are voie sa fie rebel si sa picteze de capul lui iesind din parametri impusi de Sf Parinti prin Erminie
Ce inseamna oare pentru un bun crestin faptul ca A BOCA S-A ABTINUT sa nu se ia la cearta cu BOR?
Un bun crestin NU SE ABTINE( fierbind in suc propriu) ci ASCULTA!
Asa ca sa ne abtinem sa le invirtim noi cum vrem pentru ca stim cica mai bine sa le intoarcem din condei..vezi si Laurentiuschepsis
Doamne-ajuta!

Nu stiu frate cum faci, dar ai un talent aparte de a suci lucrurile. Unde si cine a scris ca Sf Arsenie Boca "s-a abtinut"? Pe acest thread singura persoana care a afirmat asa ceva esti chiar fratia ta. Si atunci, daca argumentatia e falsa, concluzia cum poate fi?

Depasind acest comentariu, frate draga, nu te supara pe mine si ma iarta ca te-am contrazis uneori mai mult decat vehement. Sa stii ca, intr-un fel care nu se potriveste cu tonul celor spuse, te simt altfel decat interventiile fratiei voastre va creioneaza. Poate ca de aceea, de fiecare data cand v-am contrazis ceva mai insistent decat imi sta in fire a o face, imi pare tare rau. Sunt sigur ca daca ati fi avut ocazia sa aflati ceva mai multe despre acest mare barbat roman, azi nu ne-am situa pe pozitii diametral opuse. Poate ca atunci cand veti veni in tara, un drum la Prislop v-ar lamuri multe.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #112  
Vechi 09.02.2010, 22:51:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Nu stiu frate cum faci, dar ai un talent aparte de a suci lucrurile. Unde si cine a scris ca Sf Arsenie Boca "s-a abtinut"? Pe acest thread singura persoana care a afirmat asa ceva esti chiar fratia ta. Si atunci, daca argumentatia e falsa, concluzia cum poate fi?


Doamne-ajuta!
Stai usurel nu te grabi tu cu concluziile. Tu ai afirmat in celalalt mesaj, nu aici, nu mai stiu unde, chiar il cautam...unde mi-ai scris tu o polologhie intreaga ca Parintele s-a abtinut sa raspunda "provocarilor" BOR, sau ceva de genul asta.
Hai acolo sa vedem...o gasesc eu
  #113  
Vechi 09.02.2010, 23:25:43
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit razboiul nevazut !

Parintele,din cate am inteles, era doar un soldat, intr-un razboi, mult mai dur, si mai important,decat toate razboaiele umane-Razboiul Nevazut.
Ori,ca soldat intr-un razboi,e firesc sa ai o atitudine mai dura si mai combativa,altfel, dusmanul perfid,te va coplesi.
Fanatismul religios, oricum lipseste acestui popor, si asta se vede, in slaba credinta si faptuire a majoritatii asa zisilor credinciosilor( printre care, cu umilinta ma includ si eu ) !
deci,ce e rau sa fii fanatic in credinta?
atata doara, sa nu faci rau aproapelui,insa de mustrat,intr-un mod mai dur, cred ca se poate, doar e spre indreptarea lui !
aproapele nu se schimba cu vorbe dulci si bune,ci el trebuie socat oarecum,adica trezit,din somnul pacatului (si asta e valabil si pt noi,ca pacatosi) !
Nu avem nevoie de vorbe blande si bune, ci de vorbe dure si rele ,care sa ne trezeasca ,si sa ne faca combatanti puternici in cel mai greu razboi -Razboiul Nevazut !
  #114  
Vechi 10.02.2010, 01:25:55
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Gindesti imatur in acest caz. Tu compari ceea ce a pictat A Boca facind o paralela cu Ravenna si Athos?
Ma faci sa rid! :))))
Un preot nu are voie sa fie rebel si sa picteze de capul lui iesind din parametri impusi de Sf Parinti prin Erminie"

Erminiile nu sunt dogma. Erminiile constata (si crede-ma, e o ratacire sa consideri ca impun) conformitatea artei bisericesti cu dogma si traditia. Ca urmare, ele sunt un indreptar, nu un instrument de constrangere. Un preot n-are voie sa faca ce spui. Un om luminat de Dumnezeu are voie sa faca orice. Iti explica Apostolul Pavel de ce. Ai face bine sa nu numesti rebel un om cu atata usurinta. N-ai conformitate cat sa te masori cu el, poti fi cel mult un om bine intentionat. Aia cu parametrii erminiei e si mai dragalasa, sa nu te superi. Lipseste un subler si un micrometru. Nu vreau sa fiu ironic de-al naibii (Doamne iarta-ma). Iti sugerez numai sa nu (te) mai iei asa in serios.

In privinta "abtinerii de a protesta contra BOR" sau ce-or mai fi spus, daca parintele a procedat cum banuiesc eu, si anume a fost intransigent cu ierarhi care pupasera prea bisericeste papucul cezarului, uitand ca trebuie urmat in cele lumesti dar nu pupat, apoi iti promit ca-i vei vedea si pe el si pe ei unde li se cuvine. Nu spun eu unde. O sa vedem acolo. Calitatea de ierarh crestin in lume nu o exclude pe aia de osandit pentru inchinare la cele materiale dincolo. N-am zis ca e obligatoriu asa, am o simpla banuiala. Apropos de "n-are voie sa picteze de capul lui" vezi sa nu cumva sa vorbesti de capul unui sfant in cazul asta. E o probabilitate cu "parametri" diferiti de zero :)

Last edited by inorog; 10.02.2010 at 01:30:00.
  #115  
Vechi 10.02.2010, 01:42:16
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stai usurel nu te grabi tu cu concluziile. Tu ai afirmat in celalalt mesaj, nu aici, nu mai stiu unde, chiar il cautam...unde mi-ai scris tu o polologhie intreaga ca Parintele s-a abtinut sa raspunda "provocarilor" BOR, sau ceva de genul asta.
Hai acolo sa vedem...o gasesc eu
Doamne-ajuta!

Iar gresiti. Macar sunteti consecvent. Nu am scris nicaieri ca Sf Arsenie Boca "s-a abtinut". Nu am scris nici despre "provocarile BOR la adresa sa". Si asta pentru simplu fapt ca nu am gandit niciodata astfel. Incepe sa semene cu vorba aceea: din greseala in greseala pan-la victoria finala.

Adevarul este ca ceea ce se intampla in Romania, la Prislop, este unic in lume. Nimeni nu a mediatizat evenimentul de la 28 noiembrie 2009 si totusi zeci de mii de oameni din toata tara au venit, ca la un semn divin, sa-l omagieze. Acel semn divin, care nu va putea niciodata sa fie interzis, a fost si ramane iubirea.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #116  
Vechi 10.02.2010, 02:16:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Adevarul este ca ceea ce se intampla in Romania, la Prislop, este unic in lume. Nimeni nu a mediatizat evenimentul de la 28 noiembrie 2009 si totusi zeci de mii de oameni din toata tara au venit, ca la un semn divin, sa-l omagieze. Acel semn divin, care nu va putea niciodata sa fie interzis, a fost si ramane iubirea.

Doamne-ajuta!
Dar pe tine Laurentiu Dumitrescu, nu te ingrijoreaza acest lucru care se intimpla la Prislop si in ce directie se indreapta acei oameni?. Din ce scrii iesi in evidenta ca fiind totusi un ginditor crestin cu discernamint care-si poate da seama ca multa lume face ce face din disperare, din frica din deznadejde.
Cred ca stii de la Sf Parinti la ce duce starea de frica si neincredere in autoritati, traumatizati psihic de stirile gen Razboi intru Cuvint ca nu se mai poate face nimic si este jale pretutindeni. La nimic bun!
Acei oameni devin foarte labili si este de ajuns o scinteie din partea unor maestrii... pentru a ajunge la anarhie!
...In fine fiecare cu felul sau de a vedea lucrurile. Noroc ca daca dorim avem posibilitatea garantata in constitutie sa ne tinem departe unii de ceilalti(chiar foarte departe!!!)
Slava Domnului!.
  #117  
Vechi 10.02.2010, 02:45:45
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar pe tine Laurentiu Dumitrescu, nu te ingrijoreaza acest lucru care se intimpla la Prislop si in ce directie se indreapta acei oameni?. Din ce scrii iesi in evidenta ca fiind totusi un ginditor crestin cu discernamint care-si poate da seama ca multa lume face ce face din disperare, din frica din deznadejde.
Cred ca stii de la Sf Parinti la ce duce starea de frica si neincredere in autoritati, traumatizati psihic de stirile gen Razboi intru Cuvint ca nu se mai poate face nimic si este jale pretutindeni. La nimic bun!
Acei oameni devin foarte labili si este de ajuns o scinteie din partea unor maestrii... pentru a ajunge la anarhie!
...In fine fiecare cu felul sau de a vedea lucrurile. Noroc ca daca dorim avem posibilitatea garantata in constitutie sa ne tinem departe unii de ceilalti(chiar foarte departe!!!)
Slava Domnului!.
Doamne-ajuta!

Nu, frate draga. O fac din iubire. Cand o sa ajungi la Prislop o sa intelegi.
In ceea ce priveste dreptul constitutional, eu am ales sa tin aproape. Asteptam "provincia".

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #118  
Vechi 10.02.2010, 02:57:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
o trimbita a lui DUMNEZEU ,cum este parintele arsenie boca nu trebuie NICIODATA subestimata!!..caci este daunator pt. propriile noastre suflete!
Sofia, ne cunoastem demult, si sper din tot sufletul sa nu fii o adepta a celor afirmate de cei de la Noul Ierusalim- Pucioasa ca Parintele este una din trimbitele pe care ei le asteapta pentru inaugurarea sfirsitului lumii.
Prea multe indicii la tine incep sa ma puna serios pe ginduri, lucru care m-ar intrista foarte mult, crede-ma si cred ca si pe Jeni!

Ma sperie faptul ca in aceeasi fraza ai montat si o amenintare TIPICA LOR, a puciosilor, si il banuiesc din ce a scris mai sus si pe Inorog ca aluneca pe aceeasi panta, daca nu este deja adept.

Este foarte trist, mai ales ca esti pe cale sa cazi prada unor oameni bolnavi sufleteste si mintal care sunt convinsi ca sunt sfinti si profeti si primesc mesaje zilnice neintelegind de fapt ca astfel se manifesta schizofrenia!
  #119  
Vechi 10.02.2010, 03:06:26
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pardon. Ti-l citez pe parintele Arsenie "celalalt" adica parintele Papacioc, si tre' sa recunosc ca m-am amuzat copios de ce-a zis "au pus sfanta lor la verificari in altar si ce sa vezi, a inceput sfanta sa puta" (vorbind de "puciosi"). In ce ma priveste am inteles ce fel functioneaza cand s-au apucat sa spuna sa nu mancam zahar in post ca e filtrat prin carbune de oase. Pai poate trebuie sa nu inhalam nici aer, caci contine dioxid de carbon care tocmai a fost ragait de o vaca, ce parere ai?
Iar privind lucrurile care te nelinistesc, eu zic s-o lasi mai la mila lui Dumnezeu pana nu te verifica El daca si poti face razboi pe cat esti de speriat, haha. Ce alunecare, frate, care anarhie. Mai ai un pic si ai sa chemi un dominican sa ne pipaie la dreapta credinta cu brodechinii. Ma rog, metaforic, ca nu cred ca ai sa fii vreodata uracios ca aia. Ce-s alarmismele astea. Aaa, l-au numit puciosii pe cutare parinte "sfant", pai Satana striga prin gura demonizatului ca Iisus e Sfantul lui Dumnezeu, si asta nu cred ca inseamna ca Iisus era altcineva decat era. Si iarta-ma daca te-am speriat cu ceva, dar in materie de erminii vorbim de "exprimare artistica" adica o problema cu un oarecare grad de subiectivitate. Cata vreme reprezentarea nu e necuviincioasa sau nu incalca in vreun fel dogma, nu s-a incalcat nici o erminie. Bisericile primare aveau icoane din grafitti pe pereti. Si era mai multa ortodoxie acolo decat la Sfanta Sofia, cand isi morfolea rugaciunile sub cupola un basileu ajuns pe tron prin ucidere si care urma sa plece tot asa.

Last edited by inorog; 10.02.2010 at 03:11:53.
  #120  
Vechi 10.02.2010, 03:32:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit super subtil!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar pe tine Laurentiu Dumitrescu, nu te ingrijoreaza acest lucru care se intimpla la Prislop si in ce directie se indreapta acei oameni?. .
si iar
Citat:
În prealabil postat de andreicozia
Deci vezi-ti tu frumusel de blog-ul tau( destul de reusit de altfel) si incearca sa nu impui prferintele si MAI ALES predilectiile tale altora.
si iar
Citat:
În prealabil postat de laurschepsis
Va anunt ca nu am blog si nici nu imi doresc.
Blogul se numeste blogul lui Laurentiu Dumitru.
(Dar cunoscandu-l pe Andrei pt opiniile lui foarte solide, cred ca este o greseala pe blog! Numele "corect" este probabil blogul lui Laurentiu Dumitrescu .. ar trebui sa-i atragi atentia, Andrei: ori schimba numele blogului in ..-escu, ori isi schimba numele de familie in Dumitru, nu??)

Ma intreb.. pe laurschepsis cum il cheama? (Intrebare cu schepsis)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10