Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.05.2009, 10:07:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hector,mai usor cu tonul acesta!!!
Daca tot te simti indignat,incerca sa te si justifici,sa aplici o opinie in aceasta priviinta,nu doar sa "arunci cu pietre".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.05.2009, 10:51:01
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?

Cei de la Sfantul Munte nu cred ca va pot ajuta pentru ca si ei (dupa cunostintele mele) ii considera eretici pe stilisti. Aceasta problema nu se va rezolva "corect" cautand solutii de compromis... sau diferite cai ocolitoare ale problemei de fond...

Probabil mai mult decat orice sfat pe care il puteti primi pe forum trebuie sa luati voi o hotarare, eu v-as sugera sa va puneti nadejdea in Dumnezeu si sa-L rugati sa faca cum crede El de cuvinta cu relatia voastra si sa fiti deschisi vointei lui Dumnezeu. In aceasta problema eu consider ca parintii nu trebuie sa aiba influente si mai ales voi nu trebuie sa le ingaduiti amestecul. Si este bine ca fiecare dintre voi sa-si tina proprii parinti la distanta.

Daca iubirea voastra este curata si deschisa, Dumnezeu nu va va lasa fara un raspuns. Poate este bine sa tineti un post (special pentru aceasta problema) si sa va rugati impreuna pentru rezolvarea acestei probleme. De multe ori rugaciunea si postul fac mai mult decat sute de polemici fara rost. Dumnezeu stie cel mai bine care este iesirea din aceasta problema. Dar nu dati vina pe iubire, din contra, daca iubirea este curata si bineplacuta inaintea lui Dumnezeu pentru aceasta iubire Dumnezeu va va rezolva problema intr-un mod cu adevarat minunat.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.05.2009, 12:34:59
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Ar fi important sa se duca (daca tine neparat) la o biserica care tine calendarul vechi, dar care este in comuniune cu biserica ortodoxa. Cum este, spre exemplu, Biserica ortodoxa din Moldova (ortodox/stil vechi/limba romana/in mare obiceiuri romanesti). Poate alege o parohie a Patriarhiei Romane sau Ruse, si a incheiat socotelile. Nu este nevoie sa aposteze de la credinta si sa se duca la schismatici, care nu sunt in comuniune nici macar cu bisericile ortodoxe autocefale care tin calendarul vechi.
Schismaticii sunt lipsiti de har si succesiune apostolica (Can I al Sf Vasile cel Mare). Asadar tainele lor (in cazul de fata nunta), ierurgiile si tot ce fac ei, este egal cu ZERO, ,,ca si cum ar fi facute de catre mireni si nu preoti, cum tine sa specifice Sfantul Vasile cel Mare.
Exemplul cu Athosul nu este deloc bun. Femeile nu pot merge in Athos iar acolo casatorii nu o sa se faca in veci. Singurul lucru pe care il vor putea face athonitii e sa dea un sfat si sunt sigur ca nu va fi un sfat de apostazie de la biserica ortodoxa.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.05.2009, 01:03:03
Lukianos Lukianos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, va rog sa intelegi urmatorul lucru:[/SIZE]
[SIZE=4]CRESTINII ORTODOCSI DIN RUSIA SUNT CANONICI!! AU SFANT SINOD PREZIDAT DE UN PATRIARH SI SE AFLA IN COMUNIUNE CU CELELALTE BISERICI ORTODOXE AUTOCEFALE!!! Deci sunt in Ascultare si Binecuvantare fata de SIONODUL BORuse! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BOSVR ce are??? Ierarhi de capul lor? Primul episcop al lor de cine a fost Hirotonit??? De ce nu e in comuniune cu Sf.Sinod al BOR? si nu numai... Nici macar in Sf.Munte nu sunt primiti sa slujeasca si chiar nerecunoscuti! La Sf.Mormant la fel... Unde este COMUNIUNEA??? In ReMirungere??? Fereasca DUMNEZEU!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BORusa este CANONICA ca si BOR ca si BOGr ca si BOBulg ca si BOPoleneza, BOSarba! Ca unii sunt pe vechi, asta nu inseamna ruperea lor din COMUNIUNEA CU CELELALTE BO!!! Stilistii nostri cu CINE sunt in comuniune??? cu stilistii din Grecia sau Italia??? Si in Grecia sunt o gramada, dar LIPSITI de comunine cu Patriarhia, tot de capul lor... Ce VALIDITATE au in tot ce fac???? ca sunt rupti de comuniune???[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Mila lui Dumnezeu!!! Doamne ajuta!!![/SIZE]
Domnule,

Biserica Ortodoxa nu este biserica romano-catolica. Nu te defineste ortodox subordonarea la un anumit patriarh (ca si romano-catolicii la papa) si/sau recunosterea ca atare a altor patriarhi/episcopi. Toate acestea pot fi doar consecinte a ceea ce inseamna ortodox. De asemenea, patriarhul/mitropolitul/episcopul nu este infailibil in Biserica Ortodoxa, iar clerul si laicatul nu au obligatia sa-l urmeze atunci cind predica impotriva canoanelor bisericii si a Sfintei Traditii. Dimpotriva, ni se cere sa fugim ca si de foc!

Faptul ca marea majoritate a bisericilor ortodoxe au apostat, nu trebuie sa mire sau sa sperie. Nu-i prima oara in istorie cind majoritatea o ia pe drumuri laturalnice, iar Domnul spune “Sa nu-ti fie frica, turma mica!”. In vremea arienismului, pentru o lunga perioada de timp, majoritatea bisericilor au adoptat invatamintele eretice si adevarul nu a fost cu ele. Cu douazeci de ani inainte de caderea Constantinopolului, toti episcopii din rasarit au semnat unirea cu Roma si renuntarea la ortodoxie. Toti, cu o singura exceptie: Sf. Marcu al Efesului! Daca astazi mai sintem unii ortodocsi, sintem cu mila lui Dumnezeu care a lucrat printr-un singur episcop. Nu mi-e greu sa-mi imaginez ca in acele vremuri s-or fi gasit destui sa-l faca schismatic, rupt de biserica mama, nerecunoscut de nimeni. Si aveau dreptate: nici n-a fost in comuniune decit cu Adevarul.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.05.2009, 05:49:18
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Unhappy

Eu personal am citit ca femeile nu au voie la Sf Munte ....aaa am citit undeva ca maicutele si chiar mirenele merg in jurul Muntelui si il vad asa de la distanta, de pe vas...dar nu ating acel pamant ...
Apropo de asta exista cumva vreun munte unde merg doar femeile???stiu pare stupida intrebarea dar eram curioasa..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.05.2009, 07:21:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Eu personal am citit ca femeile nu au voie la Sf Munte ....aaa am citit undeva ca maicutele si chiar mirenele merg in jurul Muntelui si il vad asa de la distanta, de pe vas...dar nu ating acel pamant ...
Apropo de asta exista cumva vreun munte unde merg doar femeile???stiu pare stupida intrebarea dar eram curioasa..
Poate pe Muntele Găina !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.05.2009, 08:20:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate pe Muntele Găina !

Ei, Muntele Gaina e aproape de unde locuiau bunicii mei!!!
Eu am fost acolo la moti!!!
E foarte frumos acolo.
Va recomand tuturor sa mergeti.



Targul de fete!

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.05.2009, 09:10:17
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Ar fi important sa se duca (daca tine neparat) la o biserica care tine calendarul vechi, dar care este in comuniune cu biserica ortodoxa. Cum este, spre exemplu, Biserica ortodoxa din Moldova (ortodox/stil vechi/limba romana/in mare obiceiuri romanesti). Poate alege o parohie a Patriarhiei Romane sau Ruse, si a incheiat socotelile. Nu este nevoie sa aposteze de la credinta si sa se duca la schismatici, care nu sunt in comuniune nici macar cu bisericile ortodoxe autocefale care tin calendarul vechi.
Schismaticii sunt lipsiti de har si succesiune apostolica (Can I al Sf Vasile cel Mare). Asadar tainele lor (in cazul de fata nunta), ierurgiile si tot ce fac ei, este egal cu ZERO, ,,ca si cum ar fi facute de catre mireni si nu preoti, cum tine sa specifice Sfantul Vasile cel Mare.
Exemplul cu Athosul nu este deloc bun. Femeile nu pot merge in Athos iar acolo casatorii nu o sa se faca in veci. Singurul lucru pe care il vor putea face athonitii e sa dea un sfat si sunt sigur ca nu va fi un sfat de apostazie de la biserica ortodoxa.

Hector,

Faptul ca ei pot rezolva "problema nuntii" nu inseamna ca au rezolvat problema de fond. Cum vor boteza copiii? Tot la aceeasi parohie unde fac nunta? Dar sarbatorile cum le vor tine?

Solutiile de genul acesta care rezolva problema pe timp scurt nu sunt bune dupa parerea mea. Ei trebuie sa se gandeasca de pe acum la toata viata lor de aici inainte.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.05.2009, 12:17:43
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate pe Muntele Găina !
Hey Cristi ,initial am crezut ca sunt luata la misto ....dar mi-am adus aminte ca acest munte chiar exista dar eu ma refeream la cu totul altceva ...de exemplu exista manastiri unde doar femeile stau si intra? pt ca nu stiu cred ca liturghia tot un preot o tine ...cred ca nu sunt in subiect aici ..si imi cer scuze
Eu una cred ca este complicatie cand sunt doua pers cu credinta diferita ..una trebuie sa cedeze cumva...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.05.2009, 22:14:43
ghmarisca ghmarisca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Eu sunt de stil nou, iar sotia pe stil vechi. Cununia s-a facut pe stil nou, sarbatorile mari le tinem pe ambele calendare. Nu am avut niciodata vreo discutie legata de ritul fiecaruia, ne respectam si ne sustinem credinta. In Bucuresti mergem impreuna la biserica ortodxa , iar ea cand ajunge acasa (la parinti) merge la biserica rusa. Eu nu merg, pentru ca nu inteleg limba foarte bine :D.
Daca aveti probleme legate de stil, cred ca ar trebui sa stati bine si sa analizati implicatiile: copii, sarbatorile etc iar hotararea luata sa o pastrati ca pe un canon. Sa nu treceti peste binecuvantarea parintilor, pentru ca acest lucru o sa va macine in viitor.
Ma iertati daca am incercat vreun sfat, dar am vrut sa va arat ca se poate si asa...
Dumnezeu sa va asculte rugaciunile si sa va dea gandurile cele mai bune, ca amandoi sa aveti constiinta impacata.

L
Aici este ceva diferit Biserica Rusa pastreaza calendarul neindreptat dar nu este rupta de B.O. Fiecare biserici surori isi respecta autocefalia care presupune administratie independenta. Canonic si dogmatic suntem uniti.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07