Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2009, 14:53:24
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Cel mai bine este sa plecati din oras... cat mai departe, chiar si din tara. Rautatile astea or sa va usuce. Am si eu o prietena care se chinuie de ani de zile cu o situatie asemanatoare cu soacra. Si-a petrecut o buna parte din timp prin tribunale cu cele mai stupide acuzatii si a umplut avocatii de bani...
Plecati, plecati, oriunde va va fi mai bine!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2009, 15:32:53
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Trebuie sa va sprijiniti unul pe celalalt , sa fiti uniti asa cum se spune la bine si la rau ...daca-l vezi pe el trist , deprimat, schimba-ti tu atitudinea , incurajeaza-l ,zambeste-i mai des , chiar daca si tu ai inima grea ...totu-i trecator ..bucurati-va ca va iubiti si sunteti sanatosi si impreuna veti trece peste toate. Dumnezeu si iubirea dintre voi , pecetluita prin casatorie , sa fie scutul vostru impotriva celor ce va vor raul .. si cu plecarea ..n-o faceti in pripa , sa nu intampinati alte griji ..
Domnul sa va ocroteasca si sa va tina sanatosi !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2009, 16:11:47
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit "Tot ce nu ne omoara ne face mai puternici"

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
cum sa opresc pe cineva de la a ne face rau continuu.adica mai concret.mama si bunica sotului meu ne fac foarte multe pb.foarte multe.nu de ordinul barfelor sau sicanelor ca alea nu sunt pb.necazuri mari.sotl meu le-a oprit sa mai vina la noi si noi nu mai mergem pe la ele,dar s-au adunat cu niste prieteni de familie si ne fac pb de genul:reclamatii nefondate pe la politie,garda financiara,etc.merg unii martori pt reclamatiile celorlalti.bine ca pana acum functionarii veniti(de 5 ani se intampla lucrurile astea de cand ne-am casatorit si ne-am mutat impreuna) s-au convins de adevar.dar pur si simplu am obosit sa tot explicam cum n-am facut cutare si cutare lucru (e vorba de acuzatii foarte grave)si nu stim ce sa facem sa inceteze.a tot incercat sotul meu sa le explice cand se intalneste cu ele ca nu e bine dar incep sa tipe la el tot timpul si sa-l acuze in strada de diferite lucruri astfel incat nu mai putem iesi in oras decat tot incercand sa le evitam.au incercat si rudele sa stea de vorba cu ele .au motivat comportamentul prin faptl ca nu ma voiau de nora.dar noi am fost prieteni 4ani si jumatate inainte sa ne casatorim peste 3 ani am stat la ei in casa.cand am fost sa ne casatorim ne-au spus ca nu sunt de acord.sa traim cat vrem impreuna dar nu sa ne casatorim.nici n-au participat la oficierea casatoriei civile.la nunta au venit doar de gura rudelor.nu inteleg.m-as fi asteptat sa fie impotriva concubinajului.nu pricep ce vor.
Chiar nu inteleg de ce te temi?
Aveti o familie. Ce vine din afara ...se izbeste de zidul iubirii. Daca se murdareste de rahatul aruncat de ceilalti,..nici o problema, la prima ploaie se va spala.
Ai grija doar ce se intampla doar la o respiratie de tine. Atat! De restul va protejeaza Dumnezeu.
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.09.2009, 05:34:41
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

@diador: daca nu va puteti intelege cu vorba buna, puteti face plingere pentru denunt calomnios. Si amenintati-i ca nu va retrageti plingerea decit daca promit ca nu va mai sicaneaza.

Daca povestea dureaza de 5 ani e foarte putin probabil ca se vor potoli altfel.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2009, 07:45:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
cum sa opresc pe cineva de la a ne face rau continuu.adica mai concret.mama si bunica sotului meu ne fac foarte multe pb.foarte multe.nu de ordinul barfelor sau sicanelor ca alea nu sunt pb.necazuri mari.sotl meu le-a oprit sa mai vina la noi si noi nu mai mergem pe la ele,dar s-au adunat cu niste prieteni de familie si ne fac pb de genul:reclamatii nefondate pe la politie,garda financiara,etc.merg unii martori pt reclamatiile celorlalti.bine ca pana acum functionarii veniti(de 5 ani se intampla lucrurile astea de cand ne-am casatorit si ne-am mutat impreuna) s-au convins de adevar.dar pur si simplu am obosit sa tot explicam cum n-am facut cutare si cutare lucru (e vorba de acuzatii foarte grave)si nu stim ce sa facem sa inceteze.a tot incercat sotul meu sa le explice cand se intalneste cu ele ca nu e bine dar incep sa tipe la el tot timpul si sa-l acuze in strada de diferite lucruri astfel incat nu mai putem iesi in oras decat tot incercand sa le evitam.au incercat si rudele sa stea de vorba cu ele .au motivat comportamentul prin faptl ca nu ma voiau de nora.dar noi am fost prieteni 4ani si jumatate inainte sa ne casatorim peste 3 ani am stat la ei in casa.cand am fost sa ne casatorim ne-au spus ca nu sunt de acord.sa traim cat vrem impreuna dar nu sa ne casatorim.nici n-au participat la oficierea casatoriei civile.la nunta au venit doar de gura rudelor.nu inteleg.m-as fi asteptat sa fie impotriva concubinajului.nu pricep ce vor.
Cumva sotul tau provine dintr-o familie instarita si influenta?
Ma gandeam sa nu se teama ca ar pierde avere prin casatoria cu tine.
Oricum ar fi,continuati sa va iubiti,sa va pastrati credinta in Dumnezeu si verticalitatea in viata.
Ideal ar fi,intr-adevar,sa plecati undeva cat mai departe de rudele cu pricina.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2009, 09:14:12
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

nu prea ar avea ce sa piarad.ca legatul donatia si mostenirea nu intra la masa bunurilor comune.si acum nu mai este legea aia care spune ca daca ai convietuit timp de 5 ani impreuna totul este comun.au fost la notar si la cativa avocati sa intrebe inaintea incheierii casatoriei.sunt asigurati din acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2009, 10:59:51
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.

despre golul interior aici


* http://www.scribd.com/doc/10960595/L...ependentei-bun

si


* http://www.scribd.com/doc/13596994/Iesirea-Din-Labirint


de foarte mare ajutor pentru suflet sunt

* Seminarul "Sa ne vindecam iertand "" http://www.sfintiiarhangheli.ro/seminar.php

si

* lucrul la Pasii din Iesirea din Labirint http://iesireadinlabirint.wordpress....-din-labirint/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2009, 18:24:46
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

dragi crestini care mi-ati ascultat glasul.vreau sa va spun ce am patit de ultima mea interventie.am primit vizita unei doamne care locuieste la aprox 200-250 de km distanta de noi si care ne-a propus sa ne mutam in localitatea de unde este dansa.asa tam-nesam pe nepusa masa a picat cu propunerea asta caun fulger.fara sa fi discutat vreodata pe tema asta.am acceptat asa ca incepand de astazi incearca sa ne gaseasca locuri de munca acolo,pt ca nu putem pleca asa doar de dragul plecarii.pt prima data de f multi ani sunt entuziasmata si astept cu nerabdare schimbarea.eu care aveam oroare de orice schimbare,cu atat mai mult de cand am cazut in starea asta din ultima vreme.ma bucur ca si sotul meu e atras de aceasta schimbare.sper sa gasim servicii acolo.intai serviciul apoi vindem tot ce e aici si ne mutam.sper sa ne ajute Dumnezeu sa ne mutam si sa avem liniste.vreau sa ne bucuram unul de altul si de liniste.sa avem puterea sa multumim lui Dumnezeu pt viata ce ne-a dat-o fara sa ne gandim la relele de care inca n-am scapat.sper sa scapam.nici nu stiti cata speranta mi-a dat aceasta propunere.ma rog sa nu fim dezamagiti.parca nimic nu m-a mai entuziasmat asa in ultimii 10 ani.asa entuziasm numai cand am hotarat sa iesim impreuna cu sotul am mai avut.sper sa ne fie bine. voua tuturor va doresc numai bine.Dumnezeu sa ne aiba in paza lui pe toti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2009, 18:30:07
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

mesajull trimis de "fragmente"este intr-adevar un ajutor .doar ca abia de acum sa incerc sa aplic 'lectiile'.ca sa incep lectiile imi tb putere.cu speranta care mi-a rasarit in suflet sper sa gasesc si puterea de a le urma.nu ma intelege gresit dar asa dezamagita sunt de parca si sa sper mi-e teama.poate-si face Dumnezeu mila si de noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Creier shi suflet... Silencer Generalitati 2 07.02.2010 00:20:33
Rugaminte de suflet! ursi Umanitare 8 20.01.2009 16:37:59