Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #28  
Vechi 29.03.2010, 13:49:39
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu inteleg partea cu ""celula"...."
2. Pe care oameni sa-i formam si cum? Ce fii pot eu sa nasc spiritual?
Concret Grabriella: ce pot eu sa fac in biserica? N-am voie nimic.
Din pacate ai dreptate.Deocamdata nu poti face nimic pentru altii pentru ca nu ai facut suficient pentru tine. Este extraordinar de frumoasa dorinta ta de a te daruii Bisericii Lui Hristos si a dori sa fi de folos in lucrarea acesteia.Si iti inteleg frustrarea de a nu reusi sa te integrezi, sa te faci utila. In comparatie cu sectele unde exista un spirit de grup foarte puternic, de organizare a tot felul de activitati care ii antreneaza pe foarte multi, in Biserica Ortodoxa totul pare foarte rece si sec. Daca nu ai cunostinte teologice si foooarte mmaaare interes ca sa citesti si sa intelegi simbolurile cu care lucreaza Ortodoxia este aproape imposibil sa-ti gasesti locul.
Parerea mea este ca tie iti lipsesc cele mai importante notiuni despre crestinism. Inca nu ai ajuns sa intelegi esenta acestuia.Nu mi se pare sa fi avut parte de chemarea cereasca.Nu vad in tine urmele "nasterii din nou". Ca si orice fiinta umana care incepe sa existe doar dupa ce a avut loc nasterea sa, tot asa si spiritual, ar trebui sa identifici un moment cand sa te fi intalnit cu Donnul.Crestinismul este construit pe ideea de relatie intre Tata si fiu, presupune o nastere din nou din apa si din Duh.Nasterea din nou din apa are loc la Botez, dar nasterea din Duh presupune un moment special, unic,o revelatie prin care constientizezi ca tu esti aceea fiinta speciala aleasa sa fii mireasa Domnului, iar El este preaiubitul sufletului tau.Atunci vei avea acel sentiment de nedescris ca apartii familiei ceresti, ca Tatal Ceresc este Parintele tau, ca Maicuta Sfanta este mama ta, ca sfintii sunt fratii nostri mai mari si scumpi care mijlocesc si se roaga pentru noi, ca Domnul Iisus te iubeste, te asteapta cu bratele deschise sa fi imbratisata .Abia apoi vei avea un interes deosebit pentru Sfintele Scripturi care sunt scrisori vii de la Preaiiubitul sufletului tau, abia apoi vei inseta sa cunosti, sa afli totul despre acesta minunata familie. Nimic nu ti se va parea imposibil de indeplinit, nici o lege nu ti se va parea prea grea sau imposibil de inplinit.
Scupa mea,spune ca si Sf. Apostol Pavel "As dori sa-l cunosc pe El si puterea invierii Lui si sa ma fac asemenea cu moartea Lui". Roaga-L "Doamne,deschide-mi ochii sufletului sa te pot vedea in toata splendoarea Ta, strapunge-mi inima cu glasul iubirii Tale. Scoate din pieptul meu inima de piatra si da-mi o inima sensibila si simtitoare fata de dragostea Ta. Pentru ca Domnul spune:"Iata, Eu stau la usa si bat.De va auzii cineva glasul Meu va deschide usa, Noi vom intra la el si vom lua cina cu el" Oare cum te-ai pregati sa sti ca un imparat ar dori sa vina in casa ta si sa manance la masa ta? Ce zici de dorinta Imparatului Slavei si Domnul si Creatorul cerului si al pamantului de a te infia, de a te face fiica Sa, de a-ti darui toate comorile Sale nepretuite. Acesta este scopul Tatalui Ceresc de a ne face partasi lumii pe care a creat-o pentru toti cei ce sunt ai Lui, adica fii si fiice.
Lasa lucrurile sa decurga normal.Dupa nastere vine hranirea si cresterea ,apoi invatarea, apoi experimentarea si din nou si din nou invatarea. Abia tarziu, foarte tarziu, dupa multe si grele examene sufletesti, dupa purificare prin focul incercarilor, daca Domnul va vedea scopul pentru care dorim sa facem ceva pentru El, poate ne va folosi .Pentru ca Scriptura zice :"Nu faceti nimic din duh de cearta sau slava desarta" Daca pentru a fi profesor in acesta lume este nevoie de atata truda si invatare si nesomn, atatea privatiun si frustrari, oare cum trebuie sa ne pregatim spiritual pentru a fi "nascatoare de fii de Dumnezeu"?
Reply With Quote
 

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46