Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.11.2011, 17:33:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Habar nu am avut ca exista ,,multi calugari si preoti care merg la naturisti.".Invatatura este interesanta,am auzit ceva asemanator intr-o alta zicala de undeva de prin Tibet.O sa duc si eu precizarile si programul tau la nutritionistul meu sa vad ce zice,o parere autorizata nu are cum sa dauneze.O sa ma gandesc si eu.
Multumiri pentru amabilitate
Depinde foarte mult de naturistul tau din ce categorie face parte. Daca este un biochimist o sa-t spuna ca sunt prostii afirmatiile mele. Daca este un naturist care vede reactia legumelor in corp bioenergetic atunci o sa fie de acord cu lista. Sunt foarte putini naturisti de acest gen...deci ma indoiesc ca ar fi de acord cu toate afirmatiile.

ps: sunt curios si chiar astept sa imi dai un raspuns (indiferent de parere)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.11.2011, 19:12:51
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citind cărțile părintelui Arsenie Boca m-a impresionat foarte mult puterea de sinteză și de pătrundere deosebita a scrierilor sale.

A avut o înzestrare de la Dumnezeu, fără de care nu poți fi niciodata ceea ce a fost Părintele Arsenie. Părintele a urmat pe lângă Teologie și facultatea de Medicină, și toate acestea la un loc i-au dat capacitatea de a lucra ca un om bine înzestrat și cu o cultură bine pusă la punct.

M-am gândit să împărtășesc un extras din cartea “Tinerii, familia și copiii născuți în lanțuri “ referitoare la consumul de carne, care are la bază știința fără a neglija credința.

Părintele explică foarte elegant legătura între consumul excesiv de carne și efectele daunătoate atât trupului (boli de inimă, de ficat etc) cât și sufletului (mânie, desfrânare etc). Totodată subliniază importanța postului respectând ritmurile caledarului creștin orthodox.

Dacă grecii antici spuneau “Mens sana in corpore sano”, eu aș zice “suflet sănătos într-un corp sănătos”.

„Cine nu se leapădă de carne și de grasime repede va fi încolțit de mânie și de desfrânare. Și să vedeți cum: mâncarea de carne, și mai ales mâncată cu împingerea necurată a poftei, ca să se facă sânge are nevoie de fiere, care este otravă – veninul nostru. Fierea aceasta topește carnea și grăsimea, întocmai cum topește soda slănina, când fac femeile săpun. Fierea e o otravă tare. Dacă sporește mâncarea de carne, sporește și otrava, cu care trebuie topită carnea. Și atâta sporește otrava, încât nu mai încape în beșica ficatului, și atunci simți dureri la capătul pieptului, căci stă beșica să crape de plină. Fierea câtă nu încape, umblă prin sânge de sus până jos fără rost și, otravă cum e, atacă nervii, îi slăbește, și de aici vine nerăbdarea, de aici vine nervozitatea, aici mânia. Din fierea care atacă nervii. Aici e cheia: de ce se supără unii așa de ușor, din nimicuri, din fleacuri; să moară de supărare că lee plin sângele de fiere și li se rup telefoanele – că așa le zic eu la nervi – și cea mai ușoară vorbă îi aprinde și-i chinuie grozav; și ei la rândul lor îi chinuie pe alții. Vedeți dar, că fierea este petroul, nervii sunt fitilul și mânia para diavolului.

În mâncarea de carne mai sunt și alte primejdii: o mulțime de alte otrăvuri, care încă dărâma casa de pe noi; acelea aduc: bolile de inimă, durerile de rărunchi, de ficat și altele. Toate se tămăduiesc de la sine, înlăturând pricina care le-a adus, curățind sângele prin post. Căci toate bolile sunt cu putință, dacă sângele este otrăvit. Deci luați aminte la ce mâncați. Căci uite așa pedepsește Dumnezeu nesocotirea postului, cu boala, și încă multe fără leac, cum de pildă e cancerul”.
sfat: afirmatiile Parintelui Arsenie Boca cu privire la medicina trebuie privite cu muuuuulta rezerva si in niciun caz nu trebuie crezute orbeste. Intrebati si un medic daca au sau nu fundament fiziologic si anatomic.
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.11.2011, 19:36:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
sfat: afirmatiile Parintelui Arsenie Boca cu privire la medicina trebuie privite cu muuuuulta rezerva si in niciun caz nu trebuie crezute orbeste. Intrebati si un medic daca au sau nu fundament fiziologic si anatomic.
Bineinteles. Dupa ce initial a fost facut eretic, ecumenist, acum il facem si nepriceput, ca unul care s-a trezit vorbind.
E bine ca adevaratele valori le privim cu "muuuuulta rezerva" pe cand pe pagani ii luam ca exemplu, pe ei si cuvintele lor.
Nu degeaba am zis ca s-a intors lumea cu susu-n jos!
Vai, vai , vai....De 3 ori vai! Pe buna drepatate ne meritam soarta.
Iarta-ne, Parinte Arsenie!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.11.2011, 20:50:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
sfat: afirmatiile Parintelui Arsenie Boca cu privire la medicina trebuie privite cu muuuuulta rezerva si in niciun caz nu trebuie crezute orbeste. Intrebati si un medic daca au sau nu fundament fiziologic si anatomic.
Parintele a facut facultatea de Medicina. Ce alt medic sa mai intreb cand parintele a fost doctor de suflete si trupuri? Mai mult decat atat am testat pe propria mea piele in a manca sau a nu manca carne...cred ca multe persoane cu probleme de sananate pot sa precizeze "beneficiile" aduse de carne...dar pana nu ne lovim de o boala este mai greu sa intelegem aceste aspecte.

ps: toate afirmatiile parintelui au fundament fiziologic si anatomic...afimatiile sunt cat se poate de logice...va sfatuiesc pentru linistea dmv. sa intrebati un medic, eu unul sincer nu am nevoie de confimarile unui medic cand propiul meu corp se simte foarte bine fara carne - muuuult mai bine fara carne si produse de origine animaliera.

ps: as putea anticipa raspunsul medicului cum ca omul are nevoie de carne, ceea ce este fals...uite aici explicatia despre carne

Last edited by ovidiu b.; 09.11.2011 at 21:42:34.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.11.2011, 22:13:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am citit tot, insa referitor la carne. Acum carnea alba e buna, adica pestele, puiul, curcanul. Pana si Iisus a spus ca pestele e bun. Pestele din cate stiu eu nu simte durerea, si e si f sanatos. Nu degeaba se da dezlegare la peste si nu la porc. Acum daca mananci echilibrat,tii toate posturile, ma indoiesc ca daca mananci putina carne te imbolnavesti. Cand mananci mult, atunci e problema. De exemplu, multi tarani mananca f. gras si pe baza de carne, ca sa aiba energie la camp. Asa nu e bine.

Chiar am avut un eseu la engleza si trebuia sa alegem sa argumentam daca e bine sa mancam carne sau nu. Iar eu am ales sa justific de ce nu e bine si a trebuit sa ma si documentez. Am aflat chestii interesante. De exemplu: proteinele si energia pe care le ofera carnea sunt obtinute din cauza fricii. Energie stimulata, nu dinamica. Inainte ca animalul sa fie omorat, de frica, animalul provoaca adrenalina in organism, si asa se obtine energia din carne. Proteinele iarasi nu sunt absorbite f bine de organismul uman. Pot fi chiar toxice,asta mai ales daca este exces de carne, cauzand acizi si cresterea parazitilor.De asemenea proteinele absorbite dau un miros specific. Oamenii nu asimileaza asa de bine proteinele din carne ptr. ca corpul uman nu este facut sa manance carne; corpul uman se aseamana f mult cu cel al ierbivoarelor. Carnivoarele au stomacul creat special sa asimileze carnea. Ele au gheare, dinti ascutiti ptr sfasiat, fara molari plati ptr mestecat, sistemul intestinal este doar de 3 ori mai mare ca lungime decat corpul lor ptr o asimilare rapida (omul si ierbivoarele au sistemul intestinal de 10-12 ori mai mare ca lungime decat corpul), acizi din stomac sunt de 20 de ori mai slabi la oameni si ierbivoare, comparativ cu carnivoarele care ii au foarte puternici si diferentele continua. Vegetarienii sunt mai sanatois decat oamenii care mananca carne; oamenii care au masa bazata pe carne zi de zi au o viata mai scurta si mai lenta.
Aici e vorba in primul rand de excesul de carne, nu de o supa de pui si 3 sarmale sau un drob. Pestele iarasi nu e inclus in studiu. Daca aveti timp puteti citi "The Omnivores Dilemma" de Michael Pollan. Aduce argumente f bune impotriva consumarii carnii. Nu stiu daca o gasitit in romana.
Eu zic ca trebuie sa fie un echilibru in toate.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.11.2011, 22:26:27
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

nu intru in polemici gratuite ca nu sunt genul, dar cu sinceritate va spun ca informatiile despre "fiere" din textul respectiv sunt cel putin dubioase. Si poate eu nu am calitate suficienta sa spun asta ca sunt doar studenta la medicina, dar un medic le-ar putea demonta pe rand fara nicio problema.
ps: nu ma refeream neaparat la mancatul de carne, despre care as putea sa confirm ca nu e deloc necesar, ci, mai ales, la informatiile medicale propriu-zise despre bila. Pe cuvant ca in nicio carte de fiziologie nu scrie ca e otrava... sau ca "topeste carnea"
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #157  
Vechi 09.11.2011, 22:48:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
N-am citit tot, insa referitor la carne. Acum carnea alba e buna, adica pestele, puiul, curcanul. Pana si Iisus a spus ca pestele e bun. Pestele din cate stiu eu nu simte durerea, si e si f sanatos. Nu degeaba se da dezlegare la peste si nu la porc. Acum daca mananci echilibrat,tii toate posturile, ma indoiesc ca daca mananci putina carne te imbolnavesti. Cand mananci mult, atunci e problema. De exemplu, multi tarani mananca f. gras si pe baza de carne, ca sa aiba energie la camp. Asa nu e bine.
Pai parintele are in vedere postul zicand asa "Căci uite așa pedepsește Dumnezeu nesocotirea postului, cu boala, și încă multe fără leac, cum de pildă e cancerul”.

Sa ne facem intelesi, postul (alimentar) este lasat ca o frana pentru cei care nu pot renunta la carne si produsele animaliere, pentru a crea un echilibru intre dezechilibrul pe care l-ar crea consumul haotic (de carne, lapte, oua) si beneficiul pe care il aduce lepadarea de aceste produse sau consumul lor intr-un mod cat mai rational. Pe pamant, toate sunt ingaduite de Dumnezeu, dar nu toate ne zidesc: „Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de acestea”. (1 Corinteni 6, 12).

ps: uite cat de bun e pestele

ps: nu incerc sa conving pe nimeni, eu m-am convins singur...in rest fiecare poate alege.

Last edited by ovidiu b.; 09.11.2011 at 23:20:40.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 09.11.2011, 23:16:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca stam sa ne gandim asa si sa cercetam, am putea gasi minusuri ptr. fiecare element alimentar. Dar si plusuri. Asa ca trebuie sa le mentionam pe ambele.
Copii mici ar trebui sa manance si putin pui sau peste, ca sunt sanatoase. Bolnavilor li se da tot carne, depinde de boala evident. Nu sunt cele mai sanatoase, poate. Dar asta nu inseamna ca nu au valoarea lor nutritiva si ca nu sunt bune. E iarasi adevarat ca, ce gasim in carne, putem gasi si in alte alimente.
Poti duce o viata sanatoasa si sa fi si bun credincios chiar daca mananci in zilele fara post putina carne. Doar nu mananci numai carne, mai adaugi legume si alte preparate.
Stiu ca nu incerci sa convingi pe nimeni, ci doar iti expui parerea, cunostiintele si alegerea. Eu una nu cred ca as putea renunta prea curand la snitel de pui si la sarmale:D -in post da, dar in rest nu -
In orice caz, fiecare isi alege stilul de viata. Totusi nu inseamna ca suntem superiori celor care traiesc altfel. Important este sa ne intarim in credinta si vorba aceea, cu Dumnezeu inainte. Poti fii un bun credincios si daca mananci din cand in cand carne, si daca nu mananci.
Sa nu uitam sa facem semnul Sfintei Cruci tot timpul deasupra mancarii. Cel mai important.

Ce spui de carnea si legumele,fructele sintetice? Aici in Canada a devenit o moda. Nu poate fi prea sanatos.
sintetice, adica clonate
Reply With Quote
  #159  
Vechi 10.11.2011, 10:52:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca stam sa ne gandim asa si sa cercetam, am putea gasi minusuri ptr. fiecare element alimentar. Dar si plusuri. Asa ca trebuie sa le mentionam pe ambele.
Copii mici ar trebui sa manance si putin pui sau peste, ca sunt sanatoase. Bolnavilor li se da tot carne, depinde de boala evident. Nu sunt cele mai sanatoase, poate. Dar asta nu inseamna ca nu au valoarea lor nutritiva si ca nu sunt bune. E iarasi adevarat ca, ce gasim in carne, putem gasi si in alte alimente.
Poti duce o viata sanatoasa si sa fi si bun credincios chiar daca mananci in zilele fara post putina carne. Doar nu mananci numai carne, mai adaugi legume si alte preparate.
Stiu ca nu incerci sa convingi pe nimeni, ci doar iti expui parerea, cunostiintele si alegerea. Eu una nu cred ca as putea renunta prea curand la snitel de pui si la sarmale:D -in post da, dar in rest nu -
Cartea "Studiul China" de Colin Campbell te poate lamuri mai bine referitor la consumul de proteine. Impreuna cu fiul sau Tom, el comenteaza studii cu privire la relatia dintre dieta si boala. Concluziile sale legate de consecintele periculoase ale proteinelor de origine animala sunt uluitoare.
Uite aici o alta lamurire asupra acestui aspect legat de consumul de carne

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa nu uitam sa facem semnul Sfintei Cruci tot timpul deasupra mancarii. Cel mai important.
Sunt de acord cu aceata idee...chiar am citit postul tau: Puterea vindecatoare a Sfintei Cruci, demonstrat științific...foarte interesant.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ce spui de carnea si legumele,fructele sintetice? Aici in Canada a devenit o moda. Nu poate fi prea sanatos. sintetice, adica clonate
sa incerci eviti acest tip de legume, fructe, carne...un singur lucru mai pot preciza si anume fructele si legumele se elimina repede, majoritatea dintre ele avand propietati de dotixifiere a corpului...pe cand carnea se elimina muult mai greu, iar de carnuri care detoxifica organismul inca nu am auzit.

Last edited by ovidiu b.; 10.11.2011 at 17:28:29.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 11.11.2011, 07:33:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am 4 ani in curand de cand nu mai consum nici macar peste,la carnea rosie si pui am renuntat cu inca si mai mult timp in urma.Asa am simtit sa fac,iar ulterior nici peste nu am mai consumat pentru ca il respingea organismul.
Insa,multumesc Lui Dumnezeu ma simt extraordinar de bine,nu mai stiu ce e aceea o indigestie,desi cand consumam carne aveam probleme de acest gen si nici racelile nu se mai prind de mine,desi nu stiu daca e neaparat o consecinta a acestui fapt,insa este o realitate: chiar daca ma ia putin raceala (si asta foarte rar,pe un fond de oboseala de regula),e mai mult senzatia aceea de dinainte de a te lua raceala,insa nu apuca sa se agraveze sau sa cad la pat,intr-o zi doua imi revin din mers.
E drept ca si in rest incerc sa am un stil de viata sanatos,nu fac abuzuri de nici un fel,alimentatie pe cat posibil naturala (cat se mai poate in zilele noastre),evit saratul,dulcele concentrat,beau apa,imi respect orele de somn si fac sport.
Poate ce as mai dori sa introduc in plus ar fi mai multe fibre,pentru curatirea colonului.Am incercat si Colon Helpul asta de ii fac reclama,insa sincera sa fiu nu prea mi s-a parut grozav si parca mai multe rezultate a dat o banala punguta de Psyllium luata de la naturiste.
Daca cineva mai are si alte idei referitoare la detoxifierea colonului care au functionat,poate le impartaseste si cu noi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42