Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2013, 16:32:34
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit aspectele practice ale Spovedaniei

Am încercat de cateva saptamani sa fac o lista cu pacatele care le-am facut de la ultima spovedanie, adica de anul trecut cam de pe vremea asta, dorindu-mi sa merg mai des dupa spovedania asta, completa. Dar m-am lovit de faptul ca imi vin mereu in minte pacate, obsesiv, in fiecare zi, si lista mea a ajuns la zeci de pagini.
Ma intreb daca e bine sa detaliez fiecare pacat, sau daca e asemanator cu altele, sa le prezint "la gramada", de exemplu: "am mintit" sau "am mintit parintii, prietena, rudele, prietenii in ce dati, ce am ascuns, cu ce scop etc. Ar fi bine sa le grupez, scurtez sau sa le detaliez si sa zic motivatiile la fiecare pacat?
De asemenea, ma intrebam daca e posibil sa merg in mai multe zile, consecutive, la spovedanie, ca sa zic pacatele in parti, sa nu ii rapesc parintelui toata ziua si rabdarea. Stiu ca ideal ar fi sa ma asculte parintele de la inceput pana la sfarsit, o data, dar am strans zeci de pagini, si imi tot vin in minte. A fost unul din motivele care m-a descurajat sa merg la spovedanie pana acum
Va multumesc anticipat si astept un raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2013, 18:30:50
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Cand aude de spovedanie diavolul primul lucru care ni-l pune in minte este rusinea fata de duhovnic, dupa asta ne trimite gandul ca il deranjam pe pr., ca ii mancam timpul, ca sunt oameni cu mai mari probleme decat noi si noi nu facem altceva decat sa il retinem cu "prostiile" noastre. Cand te duci la spovedanie trebuie sa fi putin egoist ca sa zic asa. Scopul tau este sa scapi de TOATE pacatele nu doar de jumatate si jumatatea cealalta maine pt. ca noi avem O SINGURA moarte si cu ce pacate ai ramas sunt bune ramase. Trebuie sa fi concis, scurt si la obiect. Daca pr. te intreaba amanunte i le spui.
Eu cand merg la spovedit spun: am mintit, am judecat, am criticat, mi-a fugit gandul de la rugaciune, etc dar nu incep sa spun ca luni dupa Pasti mi-a fugit gandul de la rugaciune, joi m-am certat cu tata si vineri cu bunica. Si desi nu imi permit sa dau sfaturi nimanui pe acesta o sa ti-l dau si iti spun atat: cand ai ceva fugi la duhovnic si intreaba-l pe el pt. ca nimeni nu va fi mai in masura sa te indrume decat el in treburile spirituale. Spune-i lui sa te invete sa te spovedesti si vei vedea ca o va face cu drag. Cand am o nelamurire legata de biserica TOTDEAUNA intreb preotul si nu ma iau dupa babisme. Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute, sa te indrume si sa te ocroteasca.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2013, 18:11:34
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit

Va multumesc mult pt sfaturi, o sa tin cont f mult de ele. Problema mea este ca am strans f multe pacate in anul asta, si nu stiu cum sa le grupez sau fac mai succincte, pt ca eu, daca as fi in locul parintelui, nu sunt sigur ca as avea rabdare omeneasca sa ma ascult pe mine insumi. Dar o sa fac tot posibilul sa le reduc si sa le zic pe toate in aceesi zi, iar apoi sa ma spovedesc mai des
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2013, 18:30:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După cum ți-a răspuns și sora de mai înainte, nu trebuie să dai amănunte legate de păcatele săvârșite. Nu trebuie să-i înșiri părintelui duhovnic cu lux de amănunte fiecare faptă rea făcută.
Gândește-te că duhovnicul este un doctor pentru suflet, iar tu mergi să-i prezinți simptomele bolii, pentru ca el să-ți pună diagnosticul și să-ți dea leac de vindecare.
Caută să citești despre spovedanie. Găsești îndreptare de spovedanie și pe net, precum și articole lămuritoare, ca acesta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2015, 22:18:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Găsești îndreptare de spovedanie și pe net,
As fi curioasă să stiu ce îndreptare de spovedanie folositi voi cei care sunteti mai activi aici pe forumul ortodox.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2015, 22:51:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
As fi curioasă să stiu ce îndreptare de spovedanie folositi voi cei care sunteti mai activi aici pe forumul ortodox.

Am folosit la inceput , acum imi fac singur inventarul prin constinta care rau ma mustra , chiar foarte rau , pana nu mi le rezolv pe toate , cat de cat , caci perfectiunea nu in mainile noastre sta , ci in puterea lui Dumnezeu .
El ne vorbeste la un moment dat , atat de clar prin mintea si constinta noastra , incat orice indreptar este inutil !
Post binecuvantat , Mirela !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2015, 22:56:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
El ne vorbeste la un moment dat , atat de clar prin mintea si constinta noastra , incat orice indreptar este inutil !
Post binecuvantat , Mirela !
Da, foarte bine zis. Post binecuvântat si tie, Cristian. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2015, 07:32:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
As fi curioasă să stiu ce îndreptare de spovedanie folositi voi cei care sunteti mai activi aici pe forumul ortodox.
Poti folosi Indreptarul pentru Spovedanie a lui Nicodim Mandita, ce contine
464 de pacate clasificate in 9 grupe.De asemenea indreptarul contine si
rugaciunile necesare pe care cel care se spovedeste trebuie sa le spuna
inainte de a merge la spovedanie si dupa.

http://zona4.arhiva-ortodoxa.info/4....spovedanie.pdf

Citat:
El ne vorbeste la un moment dat , atat de clar prin mintea si constinta noastra , incat orice indreptar este inutil !
Daca ar fi fost inutil , atunci indreptarul nu ar mai fost scos.Orice pacat uitat este la fel de grav ca si orice pacat
omis intentionat.Din acest motiv indreptarul contine rugaciunile inainte de spovedanie, prin care sa-ti trezeasca
parti ale constiintei pe care s-a depus "praful".Ia sa vezi cum iti apar in "istoricul" constiintei pacate pe care le-ai
uitat. :D Rugaciunile dinainte de spovedanie au si ele rolul lor, Nicodim Mandita nu s-a aflat in treaba cand a
scris acest indreptar, tocmai ca spovedania sa nu se faca dupa "ureche".

Last edited by oaie_cugetatoare; 23.02.2015 at 07:38:09.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2015, 07:57:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dar tu te-ai spovedit vreodata dupa indreptarul lui Mandita?

Eu nu, si nici nu cred ca o voi face vreodata. E prea departe de realitate.
Prefer un examen cinstit de constiinta, decat parcurgerea acelui indreptar ridicol pe alocuri, si caduc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2015, 08:22:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit despre aberatiile din îndreptarele de spovedanie

doar cateva, "habotnicesti" :

3. Am zis: daca vrea Dumnezeu ma mantuieste, daca nu, nu.

22. Am vorbit cu mai multe intelesuri.

94. M-am impreunat cu sotul (sotia) de mai multe ori in 24 de ore.

144. N-am facut cruce cand am trecut pe langa biserica.

148. Ca femeie, m-am atins de lucruri sfinte din biserica, atunci cand am avut ciclu.

185. Am luat anafora si agheasma, desi mancasem sau bausem apa dupa miezul noptii.

http://www.crestinortodox.ro/religie...nii-69256.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare